:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,754
Активни 912
Страници 2,684
За един ден 1,302,066

Като ще режете, започнете от голямото, не от кокала

"Грешката" със субсидията на малките партии е прах в очите на хората, за да не се взрат в парите на големите формации. Номерът обаче няма да мине
СНИМКА: ЮЛИЯН СЛАВЧЕВ
42-рото народно събрание подозрително бърза с приемането на промени в Закона за политическите партии. Досега поправките са насочени предимно към извънпарламентарните партии.
Политическите сили доведоха до пълно извращение промените, които трябва да бетонират субсидията от държавния бюджет за големите партии и да отнемат тази вкусна, но твърде дребна хапка за мъниците, успели с изплезен език да прескочат единия процент. Сегашният опит за промени в Закона за политическите партии ми прилича на разговор в евтин дом за платена любов, където едни и същи дами се опитват да изцедят клиента (хазната) със сладки приказки, без да се зорят иначе. Не искат да загубят тази златна кокошка, защото професионалното им развитие ще спре насред път. Не могат да оставят клиента да си тръгне, тъй като той е единственият им финансов източник, но и трябва да покажат все пак някаква съпричастност и загриженост за здравето и психическото му състояние.

Въпросната "загриженост" за състоянието на партиите изби в ненавременни изменения в един от най-често поправяните закони. Смисълът от това бързане може да се обясни с протестите по улиците, които още в началото на



предначертания да бъде безметежен мандат



дадоха да се разбере, че така няма да продължава. Шествията по столичните улици и булеварди развалиха тихата идилия на новата тройна коалиция в парламента, нарушавана от епизодичното кресчендо на човека с пищов. Хората дадоха да се разбере, че е нужна промяна - домът за платена любов трябва да се срине и на негово място да израсне съвременна и красива сграда. Тя да приюти можещи и знаещи, но неопетнени лица, които не са израснали под яркото партийно слънце, не са доказали, че работят единствено за своето добруване и разрастването на Фамилията.

Сегашната метежна ситуация кара властта - и изпълнителна, и законодателна, да бърза, защото дните й са преброени. Трябва хем да си осигури светло бъдеще, хем да отреже възможността за евентуални изненади, но да го направи така, че да не налива допълнително бензин в и без това подпалената къща на управлението. Така се роди един пълен абсурд от поправки, които не е ясно как ще минат през пленарната зала. Миналата седмица т.нар. правна комисия в Народното събрание дълго и напоително заседава, след което гласува и се разотиде. Какво гласува е пълна загадка - и за хората отвън, и за заседаващите. Според едни депутатите просто са обобщили в един проект две предложения на БСП и "Атака", без да гласуват. Според други в суматохата са резнали малките партии, които по закон имат право на субсидия и държавни сгради, ако са взели 1% от действителните гласове. Технически пропуск било да се заличи предложението на националистите. Според трети двете предложения са сложени в един пакет, в него действително съществува промяната на "Атака", но тя няма да мине, защото колегите в пленарната зала няма да разрешат. Ако се съди по сънливостта на членовете в комисията, какво пречи и на останалите парламентаристи да го направят, успани от поредното: "Променя се член еди-кой си, на негово място влиза еди-кой си. Гласувайте". Допълнителен "бонус" за искащите да бъдат "заблудени" е, че не е ясно какво всъщност ще гласува пленарната зала. Кой общ проект - със или без предложението да бъдат лишени малките партии от пари. Немаловажен детайл е как един негласуван на второ четене в правната комисия закон влиза в пленарната зала. Всъщност и тук мненията на депутатите са различни - едни твърдят, че става дума за доклади на работни групи, които отново трябва да минат през комисията. Други обаче са категорични, че проектът е окончателен и влиза в пленарната зала.

Но, както знаете, колкото по-голяма е суматохата, колкото по-неясно е положението,



толкова по-лесно се правят "грешки"



Ако чак пък толкова бодат очите, ще ги поправим. Всяка уважаваща себе си партия го прави. Особено когато е в опозиция. Затова сега ГЕРБ е толкова гласовита, та чак наруши парламентарната си омерта за мълчание и през ден или всеки ден взе да дава извънредни пресконференции. Формацията на Бойко Борисов е категорично срещу отнемането на парите на малките партии. БСП, ДПС и "Атака" се правят, че такъв въпрос не съществува. Само ДСБ се оплака, че им отсичат възможността за партньорство с Меглена Кунева, ВМРО и който още там се навие.

Въпросът обаче има и друга страна. Парите, които малките партии получават, далеч не са малко - 500 хил. на година. Това е един добър старт за политическа дейност и с годините се капитализира. И тук идва едно дразнещо НО. Проблемът е, че по-голямата част от въпросните малките формации също се самовъзпроизвежда. Те са превърнали вземането на необходимите гласове в бизнес, само колкото да си осигурят - на себе си и една малка група около тях, съществуване за следващите 4 години. Дали хората навън искат това да продължи? Съмнявам се, защото става дума за нашите пари. Но какво са 500 хил. лв. на фона на 20 млн. лв., които получаваше ГЕРБ през последните 4 години и сегашните 13 млн. лв.? Или БСП със своите 11.5 млн. лв. "Атака" с 3.1 млн. лв.? И това са също нашите пари, които кризата изгриза допълнително. Хвърлянето на темата за рязането на субсидията само на малките формации е поредната шепа прах в очите на обществото, за да забрави за лъвските пайове на останалите от Фамилията, населила евтиния дом за платена любов.

След като не се сещат сами, да им напомним. Като ще режете, започнете от голямото, не от кокала. Режете смело, преди да са ви резнали най-свидното - мястото във властта. Колкото по-бързо, толкова по-добре. За да омилостивите онези навън. Макар че се съмнявам. Сградата, сградата трябва да рухне.

СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Хората на улицата ясно показаха какво искат от политическата класа.
7
2786
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Юли 2013 07:38
Предложението ми за партийните субсидии е просто. Субсидии трябва да има, защото съществуването на нормален партиен живот трябва да се осъществява от главния заинтересован - Държавата, а не от други "заинтересовани" - корпорации и местни феодали.
Размерът на субсидията на една партия не трябва да е по-голям от присъщите и за осъществяване на организационен живот разходи.
Поради което, дори и по 12 лв. на глас да получава годишно една партия, принципът да е като на пенсиите - с горна граница.
Не мисля, че повече от 2 млн. годишно са необходими и на най-голямата пария, за да поддържа клубове и организационни работници в областни и големи градове и да акумулира средства за медии по време на избори.
05 Юли 2013 08:51
Сегашното положение не е лошо, само сравнително дребни промени са необходими. Трябва да има субсидия за партиите, защото за демокрация се плаща. Ако няма държавна субсидия пак ще се плаща, но през отклонените към спонсорите данъкоплатски пари. Таван за субсидията решава единия проблем. Вторият е за малките партии. Трябва да си получават субсидията, но не безусловно и не безкрайно. Под 1% - без държавна субсидия, на избори това трябва да постигнат сами. Изкаралите над 1% получават субсидия даже в увеличен размер, но до следващите парламентарни избори. След вторите избори за да получат субсидия ако са извънпарламентарни трябва да са удвоили резултата си и в нормален размер. След третите избори ако пак са извънпарламентарни - без субсидия. Ако някой има да прави нещо в политиката, три цикъла избори са достатъчни да покаже какво може. При коалиции останали извън парламента - процентите разделени на броя на участващите субекти определят да има ли субсидия и колко.
Не са грандиозни поправки, за ден-два-три могат да се шлифоват юридически и да се гласуват. Единственото което пречи е популизма.
05 Юли 2013 08:59
Таван е добра идея. Друга добра идея е въвеждане на регламент, който да забрани на медиите да искат и приемат пари за политически участия, както и да гарантират равнопоставеност. Може да остане разрешение за партиите да поддържат сайтове и вестници. Това, освен всичко друго ще обезмисли съществуването на телевизии като СКАТ и АЛФА.
05 Юли 2013 10:22
Българските партии са обвързани с олигархията,независимо,че получават най-високите субсидии в Европа от най-бедните данъкоплатци. Субсидиите трабва да бъдат минимали,а желаещите да бъдат партийци да плащат и от собствения сии джоб. Може би тогава мераклиите ще намалея`т.
05 Юли 2013 10:39
...Сградата, сградата трябва да рухне...

Точно така е. Браво на Даниела Добрева!
05 Юли 2013 10:39
За да омилостивите онези навън. Макар че се съмнявам. Сградата, сградата трябва да рухне.


Бравос, Д.Добрева, отвориха ми се очите - освен продадени Станки и пропаднали Лалки, сред "кафеджиите" има и професионални разрушители. ХвалА!
05 Юли 2013 12:21
Хората дадоха да се разбере, че е нужна промяна - домът за платена любов трябва да се срине и на негово място да израсне съвременна и красива сграда. Тя да приюти можещи и знаещи, но неопетнени лица, които не са израснали под яркото партийно слънце, не са доказали, че работят единствено за своето добруване и разрастването на Фамилията.

Народът ни го е казал мъдро: "със стари ку*ви нов бардак не се прави". Кратко, точно и ясно ! Затова - всички тези стари мастии - аут, бардакът да се срине и се поставят темелите на новото здание.

24 години стигат !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД