:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,185
Активни 760
Страници 29,750
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

От Варна до Варна

Калин Донков
Очевидно протестите срещу днешното правителство будят не само различни чувства, но и различни спомени. Спомените са свързани най-вече с вълненията от началото на 97-а. Появяват се забравени активисти на бунта, обясняват нещо от екрана, търсят връзки и аналогии със сегашните размирни софийски вечери. Овехтял е този спомен, остарели са лицата, някои опоскани и смалени, други просто затлъстели, вероятно и непонятни за младежите, които търсят себе си в днешното движение. Така и трябва да бъде, вярвам аз, нелепо ще е да се търси промяна с мотивите и идеите на едно попарено в порива си поколение, употребено и подиграно от собствените си водачи. Възможността някой да си послужи с надеждите и възторзите за своите си гаднички цели виси във въздуха и през тези седмици, но този път тя е осъзната, през цялото време отблъсквана и отказвана от площадите, партиите са предупредени да не приближават, но както партиите умеят да кимат и да се преструват, никой в България не го може.

През онази далечна зима с Недко Благоев стояхме на спирката на автобус 306 в "Младост 2" и тихо псувахме актуалното събитие. Не от онези събития, които се разиграваха пред парламента, а онова, което се беше случило на това място в тъмната част на денонощието. Някой бе отрязал краката на металната сушина на спирката и я бе отнесъл. Очевидно с кран - калта наоколо беше изровена от огромните му гуми. В онова време



възмущението у хората не беше тъй прекипяло като днес



и коментарите бяха груби и цветисти. Някакъв човек с огромна ушанка се здрависа с Недко и извади портфейл: "Търсих те да ти върна пари, но беше излязъл. Вчера бях на митинга и ми дадоха десет марки. Утре ще ти донеса още десет." Недко нищо не рече, пусна банкнотата в калта и я стъпка с крак. С тока я натисна, завъртя усърдно, докато я накъса. Всички на спирката го гледаха стреснато, но никой не изкоментира. Отидох в списанието и разказах случката от спирката. Една дама, тя беше учила демокрацията в Съветския съюз и беше някак по руски екзалтирана, ме нарече клеветник и черносотник. На "клеветник" люто се обидих, за "черносотник" не бях сигурен, че точно знам какво е. Проверих и установих, че и тя не го знае. Всъщност протестите тогава бяха и затова - хората, според възможностите си, да подобрят хала си. Някои - директно с по десет марки на ден. На други те донесоха милиони марки. (Една марка - равна на половин евро.) Дори тези, които днес демократично пъшкат пред камерите, славно осребриха ръкомахането и подскачането. Но колко бяха те? Останалите (възторжени или гневни, все едно) споделиха съдбата на народа си - груба, а в много отношения и безсмислена. Други просто се отдалечиха през Терминал 1. Разочарованието от резултатите на онези протести впоследствие люшна към него една от големите емигрантски вълни.



Моето поколение не следва да додява със съвети за утрешния ден



Как тогавашните стопани на държавата ще се разпореждат с нея е подробност от техния, не от нашия живот. Дали ще им трябва нова АЕЦ, дали ще им трябва шистов газ - решението трябва да е тяхно. Какво значение ще имат за тяхната утрешна съдба гневът, непримиримостта, дори бунтът - техен избор е това, не наш. Унилото, кекаво и раздробено посттоталитарно общество, което се готвим да им предадем, не е по тяхната мярка. В него мускулеста и сплотена е само несправедливостта. Може би тези протести са именно техният законен отказ от наследство.

От това наследство, нашето.Това ги прави отсега различни. Протестиращият човек е по-жив, по-раздвижен, по-страстен. Той е зрелищен, някак кинематографичен. Той е увличащ в чувствата си, независимо дали ни възхищава, или ни смущава. Той приковава, особено ако е всичко, което ние не сме.

В ефира се срещат свидетелства на очевидци: някой опитва да "уплътни" протестите с платено участие. Споменават се сумите. Историята се повтаря? Тази точно история край няма. Ако онзи "някой" плаща вече четвърта седмица подред - дебела инвестиция се трупа. Как ще си я възвърне после? Как ще му се изплатим? Той си знае, разбира се. Ние само се питаме.



Тези, които "протестират" срещу банкнота,



знаят защо го правят. (Събират пари за море и т.н.) Но и другите, които "мразят безплатно", също знаят: както и да завършат протестите, те са били тяхна съдба, тяхно, ако щете, предназначение. Ведрият въздух на това "протестно парти" свидетелства колко много надежда има в тези млади души.

Надеждите на младостта имат една особеност - с годините разбираме, че това са били мечти. Познаваме ги по това, че не са се сбъднали.

Но щастливият край в тази схватка не е условието, без което не може. Щастливият край е проблематичен и по условие не е близък. Гледай Варна: след толкова подем, след толкова ликуване и след такава скъпа жертва в неделя ще трябва да избира точно между онези две партии, които искаше да измете...

21
5502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
04 Юли 2013 21:23
.
04 Юли 2013 21:27
Моето поколение не следва да додява със съвети за утрешния ден



Как тогавашните стопани на държавата ще се разпореждат с нея е подробност от техния, не от нашия живот. Дали ще им трябва нова АЕЦ, дали ще им трябва шистов газ - решението трябва да е тяхно. Какво значение ще имат за тяхната утрешна съдба гневът, непримиримостта, дори бунтът - техен избор е това, не наш. Унилото, кекаво и раздробено посттоталитарно общество, което се готвим да им предадем, не е по тяхната мярка. В него мускулеста и сплотена е само несправедливостта. Може би тези протести са именно техният законен отказ от наследство.

От това наследство, нашето.


Г-н Донков!

Амбразурчиците още не са се развихрили тук. Аз като майка на една протестираща "лумпенка" не искам да ѝ додявам със съвети, докато е още тук, защото другата ми "лумпенка" гурбетува в чужбина...
04 Юли 2013 22:13
Как тогавашните стопани на държавата ще се разпореждат с нея е подробност от техния, не от нашия живот.


Е, утрешният ден донякъде е функция на днешния и не бива да не ни интересува. Още повече, че доста хора от по-младото поколение искат всичко "тук и сега" , имат доста надценено самомнение и утрешният им ден е обвит сякаш в мъгла и е доминанта на Великия АЗ . Е, не бива да забравяме старите приказки за старилото и патилото, като имаме предвид, че в годините на прехода някои израснаха като в аквариум и тепърва започнаха да проглеждат и навън.
04 Юли 2013 22:31
Не само вашето поколение , г-н Донков Да бяхте споменали и контрапротеста. Там се виждат хора, които не са в активна възраст. С единствена мечта - 10 лв. към пенсията. Нищо че са осигурили с апартаменти, че и с вили деца и внуци. Техните и нашите хоризонти са различни. И ще продължават да ни пробутват наследството си докато са живи.
04 Юли 2013 22:32
Господин Донков, язък ви за белите коси!
04 Юли 2013 22:42
Натисни тук Ето това вече е солидарност
04 Юли 2013 23:51





Жалко , господин Донков, че напоследък се срещат все по малко писания като Вашето. Трезви и с разум.Благодаря Ви.

05 Юли 2013 03:24
В последния брой на "Management" има много хубаво заглавие на една от статиите:"Pulvérisez les règles, ça paie!" Което ще рече:"Разбийте на пух и прах правилата, това води до успех!" Може би това е единият изход от сегашната ситуация. Другият е безусловно Терминал 1 или 2.
05 Юли 2013 06:26
.
05 Юли 2013 09:59
Надеждите на младостта имат една особеност - с годините разбираме, че това са били мечти. Познаваме ги по това, че не са се сбъднали.

Само че някои успяват да ги сбъднат. Ако не става в България, става навън.
05 Юли 2013 12:19
Не съм съгласен.
Не е вярно.
Ще си спестя какво ми дойде на ума и то не само заради бановете, а и от уважение към автора. Както и да е.
Между всички протестиращи, и преди двадесет години и сега, има и "платени" и "мразещи безплатно", но това не е важно. Не е важно и кой какво ще изкоментира, кацнал на своята си камбанария. Важното е че има протести и че колкото и да се правиш на "кьорав", няма как да не разбираш, че има за какво да се протестира, че много неща не са наред и че хората, които управляват от толкова много години, са едни и същи и че мястото им определено не е в политиката.
Аз мога да си упражня перото и да избълвам какви ли не свободни съчинения, за да си начеша крастата и малко да ми олекне - няма да го направя. Не е място фурумът.
Но няма да се съглася, че Донков не вижда и не разбира, май никой няма да го повярва. Жалко.
А и не вярвам в това, което ми се втълпява и че най-важното е :
Надеждите на младостта имат една особеност - с годините разбираме, че това са били мечти. Познаваме ги по това, че не са се сбъднали.
05 Юли 2013 12:31
За автора !

Кой го разбрал, разбрал, който не - остава за негова сметка.
05 Юли 2013 12:46
Калин Донков
Струва ми се уморен и примирен.
05 Юли 2013 13:07
"...това са били мечти. Познаваме ги по това, че не са се сбъднали."
Натисни тук
05 Юли 2013 13:55
Този път и аз съм разочарован. Наивни мнения, погрешни изводи и малко литературни отклонения.
Понеже 97 г. имало някой, евентуално платен (интересно от коя партия), всички протестиращи тогава са търгаши? А колко ли марки са взели за боя дето им хвърлиха призори? Или той беше безплатен – бонус…
Понеже в 97 г. имало платени и понеже сега „В ефира се срещат свидетелства на очевидци”, то и сега протестът е платен. А може би ефирът е платен. И това ли са най-важните изводи – че някои „протестиращи” „събират пари за море” (дори и да е вярно) или че „дебела инвестиция се трупа” (а може би не е дебела, щото я няма)?
И понеже е „от Варна до Варна”, а може би протестът във Варна беше платен – защо той да е изключение от правилото? Интересно е също как бързо се умори (умири?) този град – нима това правителство прави нещо за техните искания (освен ако не са пушачи, комарджии, с незаконни постройки на морето)? Или 5% от сметките за ток стигат…. Жалко за момчето само.
Бих предложил на уважавания от мен г-н Донков да продължава да разказва за нещата, които е видял и знае. Или поне да отиде и поговори малко с хората на протеста. Щото надявам се не е като г-жа (другарката?) Дърева и само с „ефир”-и и обща култура не става.
05 Юли 2013 22:04
Надеждите на младостта имат една особеност - с годините разбираме, че това са били мечти. Познаваме ги по това, че не са се сбъднали.

Само че някои успяват да ги сбъднат. Ако не става в България, става навън


Зависи от мечтите, ако са мънички ....става и навън
05 Юли 2013 22:05
Авторът,
05 Юли 2013 22:06
От мен също за Калин Донков, чак сега го прочетох
06 Юли 2013 07:05
Останалите (възторжени или гневни, все едно) споделиха съдбата на народа си - груба, а в много отношения и безсмислена. Други просто се отдалечиха през Терминал 1. Разочарованието от резултатите на онези протести впоследствие люшна към него една от големите емигрантски вълни.

06 Юли 2013 09:25
***
06 Август 2013 19:02
Великолепно написано за жалост!!!!!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД