Необходимо ли е да има размирици и палежи като тези в Катуница, да има смъртни случаи, за да заработи съдебната система и цялата държавна машина? |
Може и да е вярно, но не и когато става дума за случая "Катуница". История, която определено изглежда като печелившата комбинация за родната съдебна система. Защото само за година и половина след размириците в пловдивското село, които потресоха цялата държава, има вече няколко влезли в сила присъди (при това след гледане на цели три инстанции), има намерени куп незаконни обекти за премахване, открити са неплатени стотици хиляди левове данъци.
Едва ли има човек, който да не помни с тревога септември 2011 г., когато при размириците в Катуница беше убит човек, запалени къщи, имаше сериозно етническо напрежение.
Всичко тогава ескалира, след като 19-годишният
Ангел Петров бе прегазен от микробус
от човек на Кирил Рашков, известен още като Цар Киро. Веднага след това имението на подвизаващия се като ромски цар бе запалено, след атака от над 200 човека. Малко преди това полицията успя да изведе семейството на ромския бос и да ги спаси от линч.
МВР тогава не приложи сила и не предприе масови арести. На въпрос защо тези хора не са били арестувани тогавашният главен секретар на МВР Калин Георгиев обяви, че това щяло да стане, когато му дойде времето, и че всъщност била използвана специална практика, за да може напрежението да се успокои.
Преди това беше запалена и т.нар. лятна резиденция на Кирил Рашков - на 3-4 километра от Катуница, и къщата на сина му в селото. Имаше обърнати коли. Размириците продължиха и на следващия ден. Тогава пък почина 16-годишно дете от български произход, което преди това припадна по време на бунтовете.
Оказа се, че ден преди размириците в МВР е постъпил сигнал срещу Кирил Рашков за това, че е
отправил смъртна заплаха
срещу семейството на загиналото момче. Поводът бил скарване на две деца на 7 и 9 години, едното от които от ромски произход.
Последва подписка за изселването на ромската фамилия. От тайни убежища Цар Киро се включваше из различните телевизии, за да обяснява, че няма нищо общо с убийството на 19-годишното момче, че българите в селото били екстремисти, че нямал намерение да се изселва.
Веднага след това властите започнаха да се надпреварват със закани за бързо, ефективно и справедливо правосъдие за Кирил Рашков и фамилията му. Появиха се твърдения, че те отдавна били в полезрението на правоохранителните и правораздавателни власти.
Когато започна същинското ровене в случая обаче, се оказа, че
чадърите над Цар Киро са били много и
че той е имал протекции от най-високи места.
Така например веднага след размириците тогавашният шеф на НАП Красимир Стефанов тръгна да бяга преди вятъра, като съобщи, че година по-рано от дирекцията на приходната агенция в Пловдив е била назначена проверка на имотното състояние на Рашкови, което очевидно надхвърляло прага от 500 хил. лв. Проверката обаче била прекратена, защото се оказало, че имуществото на фамилията било придобито преди повече от пет години, тоест била изтекла петгодишната данъчна давност. Това би трябвало да означава, че кланът не си е увеличавал богатството, а пък луксозните мерцедеси на внуците са отпреди пет години. Нещо, което дори само на пръв поглед не е възможно.
Затова и Стефанов съобщи, че от дирекцията на НАП в София е започнало дисциплинарно производство срещу служителите в НАП-Пловдив, които са прекратили проверката. Така и не се намериха виновни обаче.
Заради този случай втората проверка на имотите на Рашкови бе дадена на инспектори в Столичната дирекция на приходната агенция. На ревизия бяха подложени 12 физически лица и 6 фирми, свързани с клана, включително и партията на Цар Киро "Свободна България".
Веднага
беше разпоредена пълна проверка
и на всички преписки, водени срещу цар Киро и негови роднини по жалби на различни граждани. Ревизията бе извършена от Инспектората към Върховната касационна прокуратура по повод "възникналото напрежение и появилите се сведения на отделни граждани за осъществяване на протекции от страна на държавата". На няколко пъти и от телевизионния екран се появиха хора, които твърдяха, че са подавали жалби до прокуратурата и нищо не се е случвало, че Рашков си говорил с прокурори на малки имена, че знаел за внесени жалби срещу него минути по-късно. Оказа се и че за всички жалби и сигнали за заплахи с убийство, хулиганство и самоуправство срещу Рашков и неговата рода за периода от 2004 г. досега са били образувани едва шест преписки
И те са приключили с три глоби от 4700 лева и една едногодишна условна присъда. И ако това не беше отказ от правосъдие и чадър, то не е ясно какво друго.
Тук някъде обаче държавната машина се задвижи здраво и на практика показа, че всъщност можело да се работи, когато обстоятелствата притискат.
Така само преди дни беше издадена
поредната порция тежки присъди
Върховният касационен съд (ВКС) обяви за окончателни присъдите на Спас Христов и Георги Йорданов - съответно от 7 и 6 години затвор. Двамата бяха признати за виновни в това, че на 23 септември 2011 година в село Катуница с автомобили умишлено са причинили средни телесни повреди. Според обвинението те са влезли в Катуница с цел да присъстват на мешере в дома на Кирил Рашков, в което бащите на двамата следвало да вземат участие. На кръстовището в селото те се натъкнали на голяма група хора, които изразявали протеста си срещу случилото се преди два часа - прегазването на техния съселянин Ангел Петров. След разправия двамата осъдени не се отказали да отидат към дома на Рашков и се врязали с автомобилите си в групата от хора, като причинили средни телесни повреди на част от тях. Съдът беше безкомпромисен и ги осъди на ефективен затвор.
Наскоро пак ВКС осъди окончателно на 15 г. затвор и Симеон Йосифов, който всъщност прегази 19-годишния Ангел Петров от Катуница. Става дума за дела, които приключват за една година и половина. Всеки и сам може да провери колко време трае иначе едно наказателно дело на три инстанции.
Всъщност в момента самият
Цар Киро излежава присъда от 2 г. и половина затвор
за закана за убийство на Веселин Христов, син на бившата кметица на Катуница и роднина на прегазения Ангел Петров от селото.
Освен това само преди дни Кирил Рашков беше признат за виновен от Пловдивския окръжен съд и за укриване на данъци, и го осъди на 2 години затвор.
Съпругата му Костадинка - известна и като Царица Костадинка, се размина с глоба от 3000 лева, както и обществено порицание, което трябва да се изпълни чрез прочитане на присъдата в Катуница, където е регистрирана като жител.
Според обвинението Кирил и Костадинка Рашкови са избегнали плащането на данъчни задължения в размер на 133 хиляди лева на човек в периода от 2003-та до 2011 г.
С лихвите задълженията възлизат на над 480 хиляди лева
Двамата се признават за виновни и дори са внесли старите си задължения в бюджета.
Всъщност именно заради това делото се разгледа по процедурата на съкратеното съдебно следствие без разпит на свидетели и вещи лица. Подсъдимите признаха изцяло фактическите обстоятелства по повдигнатото им обвинение, поради което се налага по-ниско наказание, съобщиха веднага след присъдата от съда. Така или иначе Цар Киро е в затвора, където бил градинар и поливал цветята.
Междувременно бе осъден и единият от внуците на Кирил Рашков - Ангел.
Той пък получи година и четири месеца затвор и глоба от 2000 лева заради предложен подкуп от 20 лева на катаджия. Той трябва да изтърпи отделно още една година, тъй като с извършеното престъпление е нарушил изпитателния срок по друга предишна присъда за фалшива диплома за основно образование.
Картината се довършва от инспектори от РДНСК-Южен Централен район, които пък издадоха заповеди за събаряне на шест къщи и три огради на Рашкови. Бяха бутнати три огради - на най-старата къща на Рашков, купена през 60-те години, когато е дошъл в селото, на хасиендата и на дома на покойния син на Кирил Рашков - Иван. За незаконен бе обявен миницех за бутилиране на алкохол в двора на къщата на Ангел Рашков.
От НАП бяха
запорирани и три мерцедеса
на фамилията за 150 000 лева.
Запорирани са били и бижутата от злато от близо 2.5 кг. Сред гривните, часовниците, пръстените, колиетата и обеците имало дори три биберона с позлатени дръжки. Сега фамилията на Цар Киро си иска и мерцедесите, и златото, като твърди, че са си платили всички данъци.
Междувременно бе осъден на две години затвор и мъж, защото е трошил с бетонна плочка стъклата, огледалата и капаците на два автомобила на фамилия Рашкови. Едната кола била собственост на внука на Кирил Рашков - Ангел, а другата на дъщеря му Събка. Мъжът на Мария е потрошил двата автомобила, след като е разбрал, че приближени на Рашкови са прегазили 19-годишния Ангел. Съдът в Асеновград го осъжда ефективно да изтърпи наказание от две години затвор. Присъдата му обаче още не е окончателна. Тя очевидно е в опит за някакъв баланс.
Съдебно-данъчната сага за Рашкови
обаче изобщо още не е приключила. Сега те ще трябва да доказват откъде са им парите за къщите. Цар Киро твърди, че те били от това, че покойният му брат Иван играл на фондовата борса, имал наследство от дядо си Георги, занимавал се със земеделие, имал бил консервен цех. "Дядо ми и прадядовците ми са били златари. Къщите са строени, когато материалите бяха евтини", твърди още Рашков. Сега обаче се водят няколко дела, по които фамилията обжалва ревизионни актове на НАП. Данъчните открили несъответствия между доходи и разходи на семейството от 2005 г. насам. Ако обаче актовете останат, то фамилията ще се раздели с имоти.
Едно е сигурно обаче. Когато на съдебната власт, а и на цялата държавна машина й се работи, то няма спиране. И наистина случаят "Катуница" е показателен. Друг е въпросът, че май си остава само той.