:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,112
Активни 770
Страници 20,677
За един ден 1,302,066
Надежда

Отписано от лекарите у нас българче посрещна 17-и рожден ден в САЩ

Да останем в България беше по-опасно за сина ми, отколкото да започнем от нулата в Америка, твърди майката на болния Виктор
В САЩ майка и син разбраха, че могат и да се забавляват, въпреки ограниченията на болестта на Виктор.
На 21 юни едно българско дете с тежка форма на детска церебрална парализа, на което лекарите у нас дават няколко месеца живот, посрещна 17-ия си рожден ден в САЩ.

Майка му Елена Николова е обещаваща джаз певица, има награда от "Златният Орфей". Завършва естрадния отдел в Консерваторията в един клас с Георги Христов, Нели Рангелова, Диана Дафова. На 34 г. е, когато се появява мечтаната рожба. Виктор се ражда през 1996 г. след безпроблемна бременност. При самото раждане обаче лекарите го изпускат да се задуши. Виктор не изплаква, остава на изкуствено дишане, няма смукателен рефлекс и за Елена вече е ясно, че детето й има проблем, само дето не знае колко е голям.

През март 2006 г. майката печели зелена карта и заминава за САЩ с още ненавършилия 10 години Виктор. "Знам, че поемам голям риск, но за детето ми е още по-голям риск да остане тук", убедена е тогава тя. У нас Елена отдавна е спряла да брои колко пъти лекари и социални са я съветвали да остави детето си в дом, вместо да й обяснят как да получи адекватно лечение. Колко пъти майки са гонили Виктор от детските площадки, за да не стресира децата им. На практика лекарите му отказват лечение с аргумента, че няма да издържи анестезия или операция. Социалните я карат ежегодно да подава документи за детски и помощи, като че ли детето й ще се оправи с магическа пръчка.

Виктор заминава за САЩ едва 10 кг. У нас не може да се храни пълноценно, защото има проблем с преглъщането, често аспирира храна и слюнка в белите дробове, което води до постоянни пневмонии, буквално се бори за всяка глътка въздух. Изборът на Елена е Синсинати, проучила е, че там е най-добрата детска клиника в САЩ. Само месец след като стъпва в града, тя завежда сина си в болницата, за да вземе бележка, че може да посещава специален център за деца като него. "Още като го видяха, попитаха как е живо това дете и ни прибраха. Казвам им:



"Нямам осигуровки, нямам средства."



А те: "Това е наша работа", спомня си Елена. Изпращат й финансов консултант и социален работник, които да й обяснят къде и как да кандидатства за помощ, откъде какво може да очаква. Виктор остава в болницата около месец, а лечението му излиза над 200 000 долара, поети от различни благотворителни програми. В България една от най-големите драми на майките със специални деца е, че няма координация между отделните институции с програми за тях. Затова им се налага по няколко пъти да обикалят социални, здравни и образователни служби.

В болницата Виктор претърпява 5 операции, за които го държат в медикаментозна кома, за да му спестят страданията. Жени от Методистката църква винаги са до Елена, готови да помогнат. Тя е, меко казано, изумена, когато след една от интервенциите лекарите решават, че могат да събудят Виктор. Но се получават усложнения и техни колеги от същата болница я предупреждават за грешката им, и че може да ги съди. "Казах им, че в тази болница за месец са направили за детето ми толкова, колкото в България за почти 10 години не са, затова никого не искам да съдя. Просто да си вземат мерки, за да не се случи това с друго дете", разказва Елена. У нас дори при очевадна лекарска грешка няма как докторът да бъде осъден, защото няма негов колега, готов да направи медицинската експертиза.

Виктор излиза от болницата с канюла, която облекчава дишането му. С възможност да се храни през стомаха, за да наддава по-бързо. За по-малко от година удвоява теглото си до почти 20 кг, а вече е над 40 кг. От заякването и по-доброто оросяване на мозъка се появяват и нови движения. От болницата пък е изписан с комплект от най-нужната за живота му апаратура. "Тук не изписват, преди да са я осигурили", казва Ели, която през 2007 г.



изпрати на българче в нужда аспиратора на Виктор



Тогава беше потресена от историята на дете от Свиленград, чиито родители трябваше да чистят канюлата му за дишане с прахосмукачка. И което се оказа на косъм от смъртта, защото на път за София в една бензиностанция отказали на родителите да им дадат ток, за да не се размрази сладоледът във фризерите им.

Докато се грижи за Виктор в САЩ, Елена успява да завърши за медицинска сестра, защото системата, която го вкарва в училище, и доброволците, които са винаги на разположение, й позволяват да има време и за себе си. Междувременно й осигуряват с дарения джип, пригоден за количка. Обучават сина й да комуникира със света чрез специална система Tobii - компютър, който може да се командва сензорно. Така той вече може да каже какво иска, а и става ясно, че докато са му пускали детски образователни анимации у нас, детето с диагноза тежка умствена изостаналост е научило английската азбука, животни, цифри, цветове, разбира въпроси на английски. Сега Виктор се опитва да се движи със специално приспособление, което му позволява 40 секунди да стои на крака. Елена знае, че това е само с рехабилитационна цел и няма да помогне на Виктор да се справя сам. "Но му доставя голямо удоволствие и е много горд, че е като другите", разказва тя.

До миналата учебна година Виктор е бил в специализирано училище, но вече изкара една година в обикновено. "В САЩ във всяка гимназия има паралелка за деца като него, които се обучават от учител със специално образование с широк профил. А родителите могат да избират дали детето им да учи в специализирано или в общо училище. Ако някое от децата има по-специални нужди, идват специалисти два-три пъти на седмица. Насрочват подходяща програма и след това е работа на учителя и помощник-учителите да я приложат. За Виктор например в новото училище идва физиотерапевт, специалист по комуникация и специалист по физическа адаптация", разказва Елена. Освен учителите има много помощник-учители, така че съотношението учител/помощник - дете е 1:1; 1:2; максимум 1:3. Ако детето не може да ходи на училище, му



назначават частен учител,



който го занимава вкъщи, както и съответните специалисти при нужда. Майката не крие съмненията си относно мотивите на родните политици да социализират децата като сина й, като ги изпратят в общообразователни училища и паралелки. Според нея става въпрос само за опит да се пестят средства, като закрият специализираните училища. "Ако интеграцията им е грижата, защо не осигурят инвалидни колички, за да могат родителите им да ги изведат от къщи. Или пък да организират специализиран транспорт, за да могат хората в инвалидни колички да отидат поне на лекар", ядосва се Елена.

В България Виктор никога не е ходил на лагер. "Имаше право, но процедурата е така направена, че да те откаже", казва Елена. В САЩ лагерите са поне веднъж годишно. За първи път за 17-ия си рожден ден Елена го пуска сам. Но дори когато е с него, лагерът е почивка и за нея. "В лагера имаше по един доброволец за всяко дете с увреждане. Задачата на доброволците е да се грижат за повереното им дете, за да могат родителите да си починат. Доброволците използуват личната си ваканция, която е значително по-малко от европейската, и отгоре на всичко си плащат на общо основание: път, нощувка и храна. Нямат дори намаление на цените. Семействата бяхме в хотела, а те бяха в бунгала", пише Елена след лагера на Виктор, на който той посреща 16-ия си рожден ден.

В САЩ Виктор изживява и една от големите си мечти - да се забавлява в лунапарк. И то не къде да е, а в най-големия в света - Дисниленд. Сбъдва я благодарение на фондацията Make a wish. Тя е създадена от Франк Шанкуиц, евреин, оживял като дете в концлагер, който решава да сбъдва мечти на деца с животозастрашаващи заболявания. Елена и Виктор отсядат в построеното от него селище Give kids the world до Дисниленд. "Трябва да има кой да спонсорира пътуването. Нас ни спонсорира малка фирма за недвижими имоти, и то работещите в нея", разказва Елена, която в САЩ за първи път вижда детето си по-често засмяно, отколкото страдащо.
 Майка и син разбраха, че могат да бъдат щастливи, въпреки ограниченията на болестта на Виктор.
Снимки: ЛИЧЕН АРХИВ
В България нито Виктор, нито майка му имат поводи да се усмихват.
29
5286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
09 Юли 2013 20:52
Г-жо Николова, дълбок поклон пред всеотдайността Ви! Вие давате Вашето! Да Ви помага и Бог!
09 Юли 2013 20:55
Да е живо и здраво!
А сега чакам да прочета колко българи са спасени в турски болници.
09 Юли 2013 22:26
Да им дава Господ много сили и кураж. Ама не разбирам смисъла от представянето на тази житейска драма във вестника.
09 Юли 2013 23:29
Отписано от лекарите у нас българче посрещна 17-и рожден ден в САЩ
От лични наблюдения знам за бая хора - включае и деца отписани на запад, но спасени в България. И точно там е работата - въпросът не е на националности, дори не е на възможностите на здравната система - а именно личните и професионалните качества на един специалист правят разликата в това дали едно семейство ще намери щастие. Това че у нас специалистите намаляха главоломно е друг въпрос. А кадърните такива, създадени след 89та и останали тук са в региона на статистическата грешка.
10 Юли 2013 01:15
Браво на госпожата, Господ здраве да дава на детето,
но защо обвинявате Българските лекари? Ми системата е така, а и пари няма. Както сте отбелязали и манталитета на чиновничеството ни е такъв.
10 Юли 2013 06:00
Става въпрос за манталитета не само на чиновниците и лекарите в България.

1. "... което се оказа на косъм от смъртта, защото на път за София в една бензиностанция отказали на родителите да им дадат ток, за да не се размрази сладоледът във фризерите им."

2. " Колко пъти майки са гонили Виктор от детските площадки, за да не стресира децата им."

А каква е държавата и какви са политиците зависи от всички. Очевидно на повечето българи не им пука в каква държава живеят.

10 Юли 2013 06:45
Рего
10 Юли 2013 07:02
За Елена Радвам се, че вече живеете в един друг свят...бил свят на егоисти и индивидуалисти - е мантрата, която постоянно ни набиват някои тук. Бил свят на задъстеняци и тъпаци - е другата мантра, която използват много тукашни, за да оправдаят собствената си немощ. И нищо не казват за онази негова доброволност и безкористност, която , уви, ние няма да доживеем Чипът има ли общо с професионализма...оказва се - почти нищо !
10 Юли 2013 09:24
Пожелания за още по-голям напредък във възстановяването на Виктор!
Но авторката представя определено тенденциозно събитията със свое тълкуване, на принципа „Дай да укнем още веднъж срещу проклетите , омразни, некадърни, корумпирани, алчни и тъпи български лекари”. Цветан-Цветановщини. Или не е така?
10 Юли 2013 09:24
1. Разликата в стандарта на живот в различните държави се приписва с лека ръка като вина на лекарската професия у нас: финансирането на болничното лечение и операциите, лагер, специализирано училище и паралелка, Tobii компютър, подареният джип (е, в България кой да го подари, лекарите ли?) и др.
2. Хайде стига с клишета като това, а? „У нас дори при очевадна лекарска грешка няма как докторът да бъде осъден, защото няма негов колега, готов да направи медицинската експертиза.” Това мнение на авторката ли е или на майката? Всяка година има осъдени лекари и който се интересува, може да намери колко годишно. Но е много удобно за някои да се повтаря вечната мантра, че нямало осъдени лекари.
10 Юли 2013 09:25
3. Лекарски грешки има по цял свят, дори такава е цитирана в статията.
Децата с ДЦП се нуждаят от назогастрална сонда и от вливания при влошаване, а при липса на тенденция за възстановяване на гълтателен рефлекс, но жeлателно при стабилизирано състояние, и от гастростома. Днес съществуват ендоскопски процедури на поставянето на гастростома, но може да се направи и оперативно, класически.
Подобни състояния могат да възникнат и при възрастни след черепно-мозъчни травми, черепно-мозъчни операции или моз. инсулти и те се нуждаят от същия вид помощ.
Кой в България поема такива случаи? У нас се закриват подобни специализирани здравни заведения. Изобщо има ли стандарти за работа с подобни пациенти и докъде се поемат от институции тези пациенти организационно и финансово? В България всичко е в разруха.
Моля, малко по-внимателно с използването на човешкото страдание за пропаганда на омраза.
Още веднъж успех на Виктор и неговата майка!
10 Юли 2013 10:40
Госпожо, поклон пред вашата майчина всеотдайност!

Проблемът в България е бездушието на системата, на лекарите, на хората... Жалко.
И все пак съм оптимист. Всичко е в нашите ръце, в нашите сърца. Ние сме тук и можем да променим България към по-добро!
10 Юли 2013 10:46
Виктор остава в болницата около месец, а лечението му излиза над 200 000 долара, поети от различни благотворителни програми

Кой да поеме това лечение в България? Има пари за бронирани коли на партийни лидери, но за болни деца няма. Сметнете на колко хора може да се осигури лечение и достоен живот само от годишната субсидия на партиите.
10 Юли 2013 10:57
Интересна история, но не мога да разбера тона на статията и някои коментари. Твърде много се набляга върху "бездушието" на Българските лекари, вроденото благородство на американските им колеги, а тази простотия за майките и гоненето от площадките просто няма смисъл да се коментира.
Разберете - в Бългрия няма функционираща здравна система. Няма структура, благодарение на която някой да се ангажира с лечението на такива случаи (изискващи активно участие на различни специалисти) от начало докрай. Всичко е въпрос на късмет, много търчане и лични контакти. Както често повтаря брат ми - в страна без функционираща икономика и правна система няма как да има здравеопазване. Това далеч не означава, че всички лекари са престъпници, а когато такива публикации почват да подмятат евтини приказки за морал, душевност, Хипократови клетви и прочее, човек се чий интерес всъщност изпълняват.
10 Юли 2013 11:38
Посейдон10 Юли 2013 09:24

Пожелания за още по-голям напредък във възстановяването на Виктор!
Но авторката представя определено тенденциозно събитията със свое тълкуване, на принципа „Дай да укнем още веднъж срещу проклетите , омразни, некадърни, корумпирани, алчни и тъпи български лекари”. Цветан-Цветановщини. Или не е така?

Уважаеми Посейдон. До твоето изказване не видях никъде злоба срещу лекарите под тази дописка.
Хайде малко по сериозно, ако обичаш. Още повече в статията се засяга не толкова системата на здравеопазване в СОЩ, колкото социалната такава. Самата авторка набляга на помощта, включително и финансова, която е оказана на семейството в това число и от съвсем обисновенни хора. "Състръдание" не е термин от медицината. И по света хората така са се организирали, че не само да кършат ръце и да викат "дайте да дадете", а и да могат сами да се включат в "даването". А защо у нас нещата са различни, е тема на друг разговор.
10 Юли 2013 11:59
При самото раждане обаче лекарите го изпускат да се задуши.

А някой да е чувал за задушаване от пъпна връв или вдишани околоплодни води или други усложнения? Някой да е чувал за по-честите усложнения при майки на възраст над 30 години, особено при първескини? И тук лекарите са по презумпция виновни!? „Изпускат го лекарите да се задуши.”

У нас Елена отдавна е спряла да брои колко пъти лекари и социални са я съветвали да остави детето си в дом, вместо да й обяснят как да получи адекватно лечение.

На практика лекарите му отказват лечение с аргумента, че няма да издържи анестезия или операция.


10 Юли 2013 11:59
Но се получават усложнения и техни колеги от същата болница я предупреждават за грешката им, и че може да ги съди. "Казах им, че в тази болница за месец са направили за детето ми толкова, колкото в България за почти 10 години не са, затова никого не искам да съдя. Просто да си вземат мерки, за да не се случи това с друго дете", разказва Елена. У нас дори при очевадна лекарска грешка няма как докторът да бъде осъден, защото няма негов колега, готов да направи медицинската експертиза.

А това как го разбираш, Федя? Контрапункт между американските и българските лекари? Не е ли това, което писах, че е?
Уважавам те, Федя, като общо-взето обективен човек, но се вгледай още веднъж в текста и ще видиш „скритите” внушения.
По-обективно, моля!
10 Юли 2013 12:30
Посейдон,
двата цитата не показват "медицински" проблеми. Безгрешни хора няма. Грешки стават на всякъде.
На практика лекарите му отказват лечение с аргумента, че няма да издържи анестезия или операция

Сигурен съм, че и на теб ти се е случвало да посъветваш свой пациент подобно нещо със същия аргумент.
На мен ми се е случвало (за близък) и съм благодарен на лекаря, че ми обясни на разбираем език.
Пак казвам, в статията по-важното е социалната солидарност и добре организирата дейност в това направление. От болницата нерили (насочили пациента към)финансиране на лечението. Доброволци помагат. Защо у нас го няма това, както писах, е тема на друг разговор. И този разговор няма нищо общо с медицината като наука и знанията и умениата на българските лекари.
Не търсете във всичко агресия към гилдията.
У нас дори при очевадна лекарска грешка няма как докторът да бъде осъден, защото няма негов колега, готов да направи медицинската експертиза

Това с теб преди години го дискутирахме.
Аз бих го променил от защото няма негов колега в трудно ще се намери негов колеги ........
И това, за голямо сдъжаление е вярно. Колкото и да си завираме главите в пясъка. И това пречи повече на вас.
10 Юли 2013 13:16
Дина Христова
Бъдете щастливи г-жо Николова и ти Викторе. Имате право на това и защото "стремежа към щастие" е записан в Конституцията на САЩ. Без капка съмнение мога да отговоря на въпроса на незабравимия Тошко Колев "Кога ще ги стигнем американците?" - Никога!
На въпросите защо е написан този материал, мисля че е отговорила майката, че детето нямаше да е живо, ако бяха останали в България.
10 Юли 2013 15:28
Посейдон,
двата цитата не показват "медицински" проблеми. Безгрешни хора няма. Грешки стават на всякъде.

Федя, в статията става дума за болест-детска церебрална парализа (ДЦП) или болест на Литл. Той не е авторът, описал болестта, а професор по математика, който е бил гений и същевременно е страдал от тази болест.
10 Юли 2013 15:29
На практика лекарите му отказват лечение с аргумента, че няма да издържи анестезия или операция

Сигурен съм, че и на теб ти се е случвало да посъветваш свой пациент подобно нещо със същия аргумент.
На мен ми се е случвало (за близък) и съм благодарен на лекаря, че ми обясни на разбираем език.

Да, случвало ми се е, абсолютно съм съгласен с тебе. Баща ми има жлъчен камък и слабинна херния, която вече е доста голяма. Когато през 2008 го приех за операция, след направените изследвания се оказа, че известните негови сърдечни заболявания бяха прогресирали дотолкова, че нямаше да му позволят да издържи която и да е операция. Е, жлъчният камък си стои, но без да дава оплаквания, а хернията доста порастна, но баща ми е жив.
10 Юли 2013 15:29
На практика лекарите му отказват лечение с аргумента, че няма да издържи анестезия или операция

Сигурен съм, че и на теб ти се е случвало да посъветваш свой пациент подобно нещо със същия аргумент.
На мен ми се е случвало (за близък) и съм благодарен на лекаря, че ми обясни на разбираем език.

Да, случвало ми се е, абсолютно съм съгласен с тебе. Баща ми има жлъчен камък и слабинна херния, която вече е доста голяма. Когато през 2008 го приех за операция, след направените изследвания се оказа, че известните негови сърдечни заболявания бяха прогресирали дотолкова, че нямаше да му позволят да издържи която и да е операция. Е, жлъчният камък си стои, но без да дава оплаквания, а хернията доста порастна, но баща ми е жив.
10 Юли 2013 15:31
А сега за мене като пациент-едва оживях след многократни операции през февруари и март 2013. Лечението беше проведено в Университетска клиника в Йена, по принцип реномирана клиника и реномиран професор. Диагноза: лоша, но все пак не налагаща лъчелечение и/или химиотерапия (Т2). Първична операция: резекция на ректум с протективна илеостома („временен” тънкочревен изкуствен отвор в дясно), инсуфициенция на дебелочревната анастомоза, първа коремна реоперация с допълнителна резекция на дебело черво и извеждане като анус претер (известна като операция на Хартман), връщане на тънкочревната илеостома, кръвоспиране в малкия таз (имало е и кървене) и холецистектомия поради безкаменен остър холецистит. Втора коремна реоперация: инсуфициенция на тънкочревната анастомоза (мястото на временната илеостома); трета коремна реоперация: надшиване на незабелязано преди нараняване на тънко черво. Последват още 4 реоперации, но този път не с отваряне на корема, а за смяна на специалната гъба за вакуумна терапия на перитонита, но всички те с анестезия, разбира се. Общо 8 операции (4 коремни), с допълнителни усложнения още от самото начало: остра дихателна недостатъчност, сепсис, септичен шок и пареза на гласна връзка след общо 8 дена (3 плюс 5) интубация и медикаментозно поддържана кома.
10 Юли 2013 15:32
Сега ходя редовно на контролни прегледи там, защото състоянието ми го изисква и защото тукашната ми здравна каса също го изисква. Но никога не би ми минало през ума да прекарам още една операция в Германия, камо ли пък в същата клиника.
Прибирам се след 2-3 седмици за една по-малка операция в България. Дай Боже, макар и по-късно, да остане възможно връщането на анус претера (чревния отвор) и нормализиране на нещата, но няма да се дам да бъда опериран в Германия. Пак ще искам операция в България, още повече, че законово имам вече прецедент със споменатата по-малка операция - тукашната ми здравна каса вече веднъж разреши. Преди здравните каси не изплащаха болнични, ако пациентът не е в Германия, а не дай си Боже да поискаш и да ти плащат и лечението извън Германия.
10 Юли 2013 15:34
Та, както Yantar пише, има немалко пациенти, които са спасени или излекувани именно в България, след като са получили усложнения в чужбина. Аз трябва още да чакам и да се надявам на възстановяване на пасажа, но го казвам, защото в случая съм пациент.
Ако някой се интересува искрено коя болница и кои лекари съм избрал, нека ми пише на емейла. И без това публикувах вече прекалено много лична информация.
10 Юли 2013 16:21
Медицината у нас се крепи на същите принципи като тази в САЩ. И на 5-10% от американското финансиране. Логично е някои грижи и терапевтични техники да са по-различни в САЩ. Просто няма как с трици да се ловят маймуни.
10 Юли 2013 17:51
Пак ще искам операция в България, още повече, че законово имам вече прецедент със споменатата по-малка операция - тукашната ми здравна каса вече веднъж разреши.

Бързо и успешно оздравяване. Няма да се плашиш. До сега съм се лекувал само в България и съм жив и здрав.
статията става дума за болест-детска церебрална парализа (ДЦП) или болест на Литл

И понеже става дума точно за тази болест, сигурно знаеш колко усилия коства отглеждането на такова дете в къщи. Затова по-горе говорих за социалната среда. Там такава има. Това е помогнало на майката както да плати скъпото лечение, така и да осигури възстановяването на детето след него. Много често при такъв род заболявания човек ина нужда от подкрепа, от това да не се чувства изоставен от себеподобните. Точно това е получила тази майка, и това дете, разбира се.
Сигурно бългатските лекари биха се справили не по-зле от американските си колеги в медицинската част. Но в социалната - пропаст. Защоно и тук и там, жената не е имала онези 200 хил. долара, но тамошното общество е осигурило начин за набирането им. При това на един чужденец, пресен, пресен имигрант. А нашето?
В България има Фонд за лекуване на деца в чужбина. Подминавам обидното "в Чужбина". А защо няма такъв и за у нас?
Но както и да е. Колко от нас са направили дарения къв този фонд? 10лв, 10лв колко, обаче, са го направили? !0 лв на година не са много, това е вярно. Малко, но от сърце.
това е по едно кафе по-малко на месец.
А да тракаме по клавиатурите и да ръсим мозък за щяло и нещяло - няма проблем!
10 Юли 2013 19:29
И понеже става дума точно за тази болест, сигурно знаеш колко усилия коства отглеждането на такова дете в къщи. Затова по-горе говорих за социалната среда. Там такава има.
Затова по-горе говорих за социалната среда. Там такава има. Това е помогнало на майката както да плати скъпото лечение, така и да осигури възстановяването на детето след него. Много често при такъв род заболявания човек ина нужда от подкрепа, от това да не се чувства изоставен от себеподобните. Точно това е получила тази майка, и това дете, разбира се.
Сигурно българските лекари биха се справили не по-зле от американските си колеги в медицинската част. Но в социалната - пропаст.

С това съм абсолютно съгласен, хубаво е, че виждаш нещата така. Някои места в статията обаче, внушават по-различни изводи (да не се повтарям, цитатите съм посочил по-горе).

10 Юли 2013 19:30
Бързо и успешно оздравяване. Няма да се плашиш. До сега съм се лекувал само в България и съм жив и здрав


Благодаря! Това беше първата ми операция извън България (всъщност 8) и едва не умрях, а съм преживял общо 4 в България. Е, благодарен съм на мнозина лекари там, някои от които българи, но не те ме оперираха, те бяха в интензивната и други клиники. Но те помогнаха да съм жив.
И на теб също жив и здрав!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД