:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,940
Активни 810
Страници 20,505
За един ден 1,302,066

Мажоритарният вот вече работи добре и в България

Досегашните кметове и президенти със сигурност се съобразяваха много повече с обществените интереси в сравнение с депутатите и министрите
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Състезанието между личности на парламентарните избори ще изпълни с повече съдържание парламентарните банки и министерските кресла.
Противниците на въвеждането на чист мажоритарен вот за парламентарните избори у нас са много и с най-различна партийна окраска. Самият факт, че всички водещи политически сили се обявяват против този вот, е може би един от най-сериозните аргументи, че трябва да бъде въведен. Една от често изтъкваните тези на опонентите на чистото състезание между личности е, че ние не сме Великобритания и САЩ, където гласуват мажоритарно. Подтекстът е ясен - българите не са достатъчно зрели като онези, които живеят във водещите демокрации.

Няма нищо лошо в това да проучваш и евентуално да прилагаш опита на други страни. Но на подобни обвинения за едва ли не чуждопоклонничество може да се отговори само по един начин - с доказателства, че мажоритарният вот работи и у нас и към момента дава сравнително добри резултати. С мажоритарен вот ние избираме кметове и президенти.

Без да се изпада в абсолютизиране, не може да не се отбележи фактът, че много от сравнително успешните политици у нас, при това представители на различни партии, първо бяха кметове. А онези от тях, които изгубиха доверие като градоначалници, като например Стефан Софиянски,



бързо приключиха и с политиката



Мнозина противници на мажоритарните избори изтъкват, че ако те бъдат въведени в България, ще останат само две-три партии. Абсолютна заблуда. Нито в страните с мажоритарен вот има две партии, нито пък кметовете у нас са само от две формации. Напротив - много кметове, които по една или друга причина са спечелили доверие и добри позиции сред своите съграждани, принуждават дори големите политически сили да тичат след тях, наближат ли местни избори. Да не говорим колко случаи има на кметове, избрани като партийни кандидатури, които впоследствие влизат в конфликт със своите партии и се явяват като независими. И надделяват над чисто партийните кандидатури. По-добра илюстрация на това, че при мажоритарния вот определяща е личността, а не партийната номинация, трудно може да се намери. Именно доминацията на партийното начало над личните качества е един от големите проблеми на българския политически модел, когато става дума за парламентарни избори. Очевидно е, че мажоритарният вот е добра рецепта за решаването на този проблем.

Любим пример на противниците на мажоритарния вот са парламентарните избори през 2009 г., когато имаше 31 мажоритарни мандата и всичките бяха спечелени от ГЕРБ и ДПС. Този експеримент обаче съвсем не може да бъде показателен. Първо - не е сигурно дали резултатите щяха да са такива, ако имаше и втори тур. Второ - поради особеностите на пропорционалната система, при която всичко се решава в София, във всички тези 31 мандата от името на ГЕРБ на практика се явяваше само и единствено Бойко Борисов. Твърденията, че българите имат склонност да гласуват за кандидат-месии и при мажоритарен вот е възможно една партия да спечели всички мандати, също могат лесно да бъдат оборени. Очевидно е, че този вот предполага силни местни партийни структури и създаването на различна политическа култура, при която регионите ще са по-важни от столицата. Създаването на тази култура ще е сериозна преграда пред месианските тежнения, които със сигурност се радваха на успех в българското общество през последното десетилетие. Към момента на хоризонта няма нов кандидат-месия и затова моментът за началото на създаване на новата политическа култура е много подходящ. Последните частични кметски избори във Варна, на които имаше ниска избирателна активност и резултати в полза на статуквото, също не могат да бъда аргумент против мажоритарното избиране на парламент. Едно е да се избира един кмет за две години и съвсем друго 240 депутати.

Що се отнася до досегашните български президенти, към тях може да има различни критики. Но не може да се отрече едно - всички те се стараеха да се придържат в много по-голяма степен към обществените интереси от досегашните български правителства.

Изключение прави единствено



вторият мандат на Георги Първанов,



когато той не се посвени да влезе в редиците на олигархията с всичките й атрибути. В първия си мандат обаче Първанов се стараеше да отстоява обществените и националните интереси. Например именно той бе човекът, който пръв обвърза публично изплащането на пенсиите на българските изселници в Турция с обезщетяването на тракийските бежанци у нас. Що се отнася до Жельо Желев и Петър Стоянов, те останаха в историята с инициативи като "Боянските ливади" и реплики като "Иване, кажи си" - все насочени към правителства на техните собствени партии. Засега Росен Плевнелиев се старае да бъде истински представител на обществения интерес. Той подкрепи както протестите през февруари, така и настоящите многолюдни митинги и шествия. Няма как да не се отчете фактът, че досегашните държавни глави бяха избрани на мажоритарни избори и именно на такива се явиха, след като мандатите им завършиха. Със сигурност това не беше без значение за тяхното поведение на "Дондуков" 2. Изключението тук отново е злополучният втори мандат на Първанов. И може би една от причините за него бе именно фактът, че той нямаше как да се бори и за трети и не му предстоеше да се явява отново на мажоритарни избори.

Мажоритарният вот със сигурност е най-бързият начин за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства. Дори ако някой местен, свестен и известен по една или друга причина загуби партийното благоволение, той ще може да се яви като независим и шансовете му да спечели ще са съвсем реални, както се случва при кметовете. Ако страната се раздели на 240 едномандатни района, те ще са достатъчно неголеми, за да може всеки популярен на местно ниво политик, който има доверието на своите съграждани, да направи успешна кампания. Независимо колко големи партии са изправени срещу него и колко много пари влагат.



Има един сериозен риск



и той е свързан с факта, че мажоритарният вот може да подпомогне феодализирането на определени региони. Именно тук обаче е ролята на централните ръководства на партиите, които да се противопоставят на подобни тенденции и по този начин да печелят доверие.

Ако се въведе мажоритарен вот, от само себе си ще отпаднат и някои други сериозни проблеми като служебното предимство, което в момента имат парламентарните партии, трудното проникване на малките формации в парламента и т.н. Всичко ще зависи само и единствено от това доколко една партия, независимо дали е била парламентарно представена, е успяла да издигне успешни кандидати.

Вярно е, че е възможно да има някои изкривявания на вота, ако той стане мажоритарен. Но нима сега няма подобни изкривявания? Нима ДПС не взе три мандата в София с по-малко от 1% от гласовете? Нима партиите, които управляват в момента, не го правят с около 20% от гласовете на всички избиратели? Нима през годините нямаше много случаи на хора, попаднали с чисто пропорционален вот в парламента единствено заради икономическите си възможности? Няма изборна система, която да не дава отклонения. Но всяка изборна система носи със себе си определени политически последствия. Резултатите от пропорционалната система в нашата политика вече ги гледаме повече от 20 години. И може би е крайно време да дадем шанс на мажоритарния вот.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Мажоритарният вот за НС със сигурност ще върне интереса на избирателите към изборите.
57
3054
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
09 Юли 2013 19:53
Каквато и система да се прилага - зависи кой как я прилага. Падне ли в ръцете на мошеници като МишоК...Всяка система ще се използва за фалшификации...
А мажоритарната е възможност да избираш човек, не партия...
--------------------------
Блогът на Генек

09 Юли 2013 19:54
Не му е времето за мажоритарни избори.
09 Юли 2013 20:04
Мажоритарният вот със сигурност е най-бързият начин за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства. Дори ако някой местен, свестен и известен по една или друга причина загуби партийното благоволение, той ще може да се яви като независим и шансовете му да спечели ще са съвсем реални, както се случва при кметовете. Ако страната се раздели на 240 едномандатни района, те ще са достатъчно неголеми, за да може всеки популярен на местно ниво политик, който има доверието на своите съграждани, да направи успешна кампания. Независимо колко големи партии са изправени срещу него и колко много пари влагат.


Сал да допълня, че таз система си е заложена от веке веков при българите и нема нищо общо с партиите, създадени извън България!
09 Юли 2013 20:16
Всъщност, при едни 100% мажоритарни избори в два тура, със сигурност хленченето, че 240 депутати ни били много моментално ще се обърне в обратната посока - всички веднага ще нададат глас, че 240 са ни малко и ще искат да са повече - за да може избирателните райони да са колкото се може по-малки.
Изобщо, възраженията срещу мажоритарните избори са толкова плитки, че не знам как "умните, красивите и интелигентните" им се връзват и не подкрепят това искане - а точно то би могло много лесно и ефективно да обедини всички, желаещи действителна промяна...
09 Юли 2013 20:28
Това е най-яката антиреклама на мажоритарния вот, която съм виждал.
Върху основния порок на системата - генетичния дефицит на представителност, е натрупана гигантска камара от емоционално привлекателни дзвъчки. Само и само да не се сети читателят, щото ще почне да си задава въпроси.

Ще цитирам проф? Мишо К.:
"Ако последните избори бяха мажоритарни, герп щяха да имат 150 депутати."

Мерси за такваз мажоритарност.

09 Юли 2013 20:32
В същност автора оспорва тезата си с аргументите които дава.
Не се съмнявам че на мажоритарния избор за президент е гласувал (ако е гласувал) за Плевнелиев. Питам защо - защото одобрява личността Плевнелиев или защото Калфин е издигнат от БСП?
На по-миналите парламентарни избори имаше нещо като мажоритарни кандидати. Питах и други привърженици на мажоритарност, ще питам и увжамия автор: той за кого гласува мажоритарно? Обърнал ли е внимание или е гласувал за кандидата на "своята" партия?
А съображението "щом партиите не го искат значи е необходимо" не заслужава коментар.
09 Юли 2013 20:50
wreckage 09 Юли 2013 20:28
Това е най-яката антиреклама на мажоритарния вот, която съм виждал.
Върху основния порок на системата - генетичния дефицит на представителност,


Всекакви прилики за лошия мтриал на Бат боцко са...случайни.
09 Юли 2013 20:54
Браво!
Само мога да добавя срещу феодализацията и 'ГЕРБ 2009' - намален мандат, 2 години.
И допълнително избиране на окръжния съдя, общинския полицейския началник и прокурор
09 Юли 2013 20:55
В САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Испания, Австралия и т.н. не се гласува мажоритарно! Гласува се за едната им камара на парламента мажоритарно и за другата камара пропорционално. При нашата тъпа конституция с една камара, която е практически неконтролируема, ако има само мажоритарни избори парламента ще се напълни с мутри, тъй като ще си купуват директно и по-евтино властта без да преминават дори през партиите. След което тези мутри ще си правят каквото искат както Болен в момента. Президентът, конституционния съд, протести и медии у нас имат пожелателна, но не и практическа контролна функция. Ние сме с конституция като държава от третия свят.

-------------------------
дистанционен парламент
09 Юли 2013 21:10
Питах един "млад, красив и интелигентен" колега, привърженик на мажоритарната система - като как си представя избора? Кой ще определи кандидатите, колко ще са те и как ще се ориентира, кого точно да избере? Питах го на колко предизборни събрания е бил, на срещи с кандидати за депутати. Излишно е да ви казвам какъв му беше отговора. Та така с мажоритарната система. Пък и бюлетината трябва да е като том от "Война и мир" или като руло тоалетна хартия!
09 Юли 2013 21:22
Питах го на колко предизборни събрания е бил, на срещи с кандидати за депутати.

За Оф-активистите нема скрито-покрито. Сал требе да се гласува правилно, партийно-оцветено. Задължително в червено.
09 Юли 2013 21:29
Е щурчо, ми да те питам и теб тогава. Как ще избереш за кого да гласуваш от .... примерно 200 кандидата само в твоя избирателен район? И гледай отговора да е кратък.
09 Юли 2013 21:37
duzov, у наше село нема как да има 200 кандидата.
Да има да речеме 5-6. Ама ние си ги знаеме, кой колко чини, юще по бащина и дедова линия. Те това е положението. Тънка цедка, ситно сито.
09 Юли 2013 21:42
Щурчо, а тия 5-6 кандидата он ващо село от другите села знаят ли ги?
09 Юли 2013 21:44
И от секо село по 5-6 кандидата - пак ще повторя, бюлетината ще е като руло тоалетна хАртия!
09 Юли 2013 21:57
Дузов,
бюлетината Ви за кмет колко е дълга?
А как знаете за кой кмет да гласувате?

Човека Ви се е чудил на акъла, затова не е отговорил. В САЩ и двете камери се избират мажоритарно. Виж с местните референдуми бюлетината става дълга (две страници поне) и идва и книжле кой референду за какво е и от кой се подкрепия и противопоставя. Но 'тъпите' американци все някак си се оправят, та защо ние да не можем? Не сме по-глупави от тях, не ни подценявайте.
09 Юли 2013 22:05
Николайдс, има мааалка разлика между избор на кмет и на депутати.
09 Юли 2013 22:14
duzov
И от секо село по 5-6 кандидата - пак ще повторя, бюлетината ще е като руло тоалетна хАртия!

Ние сме електронно село и разни там бюлетини, протоколи, секции и всекакви таквизи отживелици от 19в. не ни требат. Сакаме да да гласуваме мажоритарно с таблетите си за хора дето им знаеме и майчиното мляко. Нещо против?
09 Юли 2013 22:14
Дузов, каква е разликата?
Ще гласуваш за един депутат в твоя избирателен район. Т.е. няма разлика от кмет. Даже сегашната бюлетина ще бъде опростена, защото не всички партии ще имат кандидати във Вашия район, или ще подкрепят определен независим кандидат. Вижте например във Варна имаше само 9 кандидата за кмет (май), а на изборите 45 партии. Бъркате се може би с преференциално подреждане, тогава може да има някакъв проблем с големината на бюлетината.
09 Юли 2013 22:17
Нещо против?

Ми има - всека една парламентарно представена партия е против, без изключение
И ГЕРБ дори не са за пълно мажоритарно гласуване, с опция за електронно гласуване или гласуване по-пощата (предварително). Щото няма да могат да 'контролират' депутатите и да нареждат листите.
09 Юли 2013 23:34
Мажоритарният вот със сигурност е най-бързият начин за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният.

Глупости.
На търкалета.
На квадратни търкалета.
Квадрати, в които и четирите ъгъла са тъпи.
09 Юли 2013 23:48
Ние сме електронно село и разни там бюлетини, протоколи, секции и всекакви таквизи отживелици от 19в. не ни требат.

Сит на гладен вяра не хваща, противоконституционствувателствуващите с таблетите по жълтите павета и бабите по къра са от две различни села... Но да не забравят първите, че с труда на вторите са отгледани.
09 Юли 2013 23:58
[ бабите по къра са от две различни села... Но да не забравят първите, че с труда на вторите са отгледани./quote]
Кое си е верно, верно си е. Само, дето унуците сега ранят бабите си и сал едни изродени кутевчета могат да ги противопоставят.
10 Юли 2013 02:40
В САЩ няма "мажоритарен вот". Изборите са много и се провеждат всяка година на Изборния ден, но най-често хората ходят да гласуват за президент веднъж на 4 години, за сенатори на седем и за конгрес на две години. Заедно с президента на бюлетината има изредени още поне 15-20 избора за различни длъжности - сенатори, конгрес-пийпъли, щатски сенатори, общински и районни кметове, съветници, други местни длъжности (например comptrollers се избират), съдии и други магистрати. И участват минимум 10-15 партии, някои с общи кандидати, като всички кандидати са дадени по партии, включително и магистратите. Eстествено е не само да не познаваш всички хора в списъците, но и да не си ги чувал. Та 99% от хората гласуват за своята партия. Така е напоследък и на изборите за президент - данните сочат, че партийният вот за президент е почти 100%.

Случаите да се гласува "по симпатия" за кандидатата на другата партия намаляват и впоследствие обикновено се смятат за грешки - например сенаторът републиканец от Масачусетс, който смени дълговечния Тед Кенеди, беше бързо детрониран от демократка. Връх на тази тенденция беше изборът на "симпатягата" У. Буш пред "темерута" Гор с катастрофалните последици за САЩ и света от това глупаво решение на на върховния съд. И това е така, защото идеологическата "война" между лявото и дясното се засилва, а не отслабва. Така е и в цял свят. Расте икономическото неравенство, расте идеологическата поляризация. Въпрос на време е това да стане ясно и на най-промитите от пазарно-фундаменталистката телевизионна реклама мозъци.

В САЩ не само гласуването става предимно по партийни списъци, но партиите имат първични избори (primaries) за определяне на кандидатите си за постовете. Гласуват "регистрираните партийци" (не са партийни членове, плащащи членски внос). В някои градове например "регистрираните демократи" за над 50% от населението. Има и студентски дружества като college republicans (в които членуват младежи с манталитет на комсомолци) и т.н.

Мажоритарният вот в едно телевизионно общество като България ще дава явно предимство на богатите кандидати (това най-често са местни феодали, олигарси, мутри или техни хранени хора) и на "народните" хора (Борисов е архетипичен пример, както и У. Буш). Съвременната десница все по-често прибягва до услугите на "народни" хора, които да могат простичко да втълпят на бедните прости избиратели защо е хубаво да гласуват срещу интересите си, за интересите на богатите. Простотията, предразсъдъците, омразата, егоизмът - това са идейните оръжия на десницата. И тези "народни хора" ги владеят отлично, заедно с лъжата.

Целият зор за "конституционна реформа", "ВНС", "мажоритарен вот", "безпартиен режим", дори и да се е появил спонтанно през февруари сред невежите гладни маси, всъщност служи на интересите на олигархията и не може тя да не е помогнала някак за появата му. Българинът прекалено надценява значението на правото (което компенсира с правен нихилизъм). Истинската задача сега е бързо да се приложи правилната икономическа политика и заедно с това и правилната политика за укрепване на държавността и на демокрацията, а съвсем не да се пропилеят години в безплодни конституционни спорове.
10 Юли 2013 03:22
Неофи,
Нема в САЩ мажоритарен вот, хич нема, в Калифорния (демократи:републиканци 3:1) два пъти избират Арнолд. През 2 - 3 мандата (по две години) се сменя мнозинството в парламента (2008-демократи, 2010-републиканци, 2012 - реп намаляват). Така и през 90-те години 90-та, 92- дем, 94- реп, 96-, 98- дем - 2000- реп. и т.н. Регистрираните 'безпартините' са 37% и растат с всяка година. Да не говорим, че за специфични въпроси, в конгреса си гласуват по местоживеене, например, от пенсилвания сенатор републиканец гласува за субсиди и повече регулации от правителството за добивния сектор. Демократ от там гласува против 'зелената' енергия и т.н. Самите им партии са толкова разтеглени в понятита от краино лево до краино десно, че нема накъде. И това е защото депутата зависи от избирателите си. Не носи ли полза за тях - си заминава. (Например в Аляска си гласуваха за сенатор осъден за корупция и си го избраха, щото носил пари за щата, май му касираха след това вота и друг стана).
10 Юли 2013 06:42
Много добра илюстрация за/против мажоритарния вот има в съседната рубрика - избора на шеф на здравната каса. Хем имаме двама мажоритарни кандидата, хем ще си го изберат партийно.
10 Юли 2013 07:55
Я въз от тук с тези мажоритарни избори.

Точно 2-3 партии ще си останат, всичко останало ще е извън парламента - както е в САЩ. Където си знаят че демократи и републиканци ще си се сменят едни други вовеки веков, тъй като други партии нямат никакъв шанс.


Трябва половината депутати да са пропорционални, другата половина - мажоритарни. И да няма минимален праг за влизане в парламента - пропорционалната част от депутатите ще си влиза стига да си е получила достатъчно за поне 1 място.
10 Юли 2013 08:58
Мажоритарният вот вече работи добре и в България
Досегашните кметове и президенти със сигурност се съобразяваха много повече с обществените интереси в сравнение с депутатите и министрите
Тъй, тъй! Обществото жадува за някаква по-съществена политическа промяна - президентска република или мажоритарен вот. Гнилите партии на Прехода ще трябва да се съобразят с тези тенденции, иначе окончателно ще се отекат в канала на историята.
10 Юли 2013 09:14
Мажоритарният вот НЕ работи добре в България ...
Доказателството ...
Последният такъв вот беше през 2009-та година, който макар частичен, показа много добре, че не е добре да се прилага в България. Тогава от 31 мажоритарно избрани депутати, ГЕРБ имаше 26 и ДПС имаше 5. Останалите партии - нула. Ако тогава всички депутати се избираха с мажоритарен вот, резултата нямаше да е по-различен - 200-210 депутати ГЕРБ и 30-40 депутати ДПС. Най-много БСП можеше да има един-двама депутати. Сега някои протестиращи искат сваляне на бариерата, за да може повече партии да влязат в парламента. Други искат мажоритарен вот, което за България означава 2-3 партии в парламента.
10 Юли 2013 09:20
Мажоритарният вот е запазване на статуквото. За момента това означава само ГЕРБ, БСП и ДПС в парламента. След време може да останат две партии от тези три, като едната ще е ДПС.
10 Юли 2013 09:25
Доста интересни аргументи на политическите централи, тук:

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=425&aid=9989
10 Юли 2013 09:53
Не ща мажоритарен вот! Избирателите пак ще се юрнат и ще изберат" човека от народа" . Аз не искам той да управлява, не го харесвам- нито един от тях.
10 Юли 2013 09:54
Простотията, предразсъдъците, омразата, егоизмът - това са идейните оръжия на десницата.

У нас е по-различно. Вчера, май, обърнах внимание на лозунга на новия лидер на ДСБ - „днес смисълът на дясното се изразява в опозиция на БСП“ (Радан Кънев).

На пръв поглед - нищо оригинално, 24 години 'десните' легитимират съществуването си единствено с антикомунизма. Но тук нещата са по-различни - вече не се говори за комунизъм, а само за БСП. От тази промяна на позицията могат да се извлекат доста интересни хипотези.
- например, че комунистите от милиционерската партия вече не са врагове и че ДСБ отново ще подкрепи Бойко
- или като признание, че борбата е между икономически интереси - кръговете около икономедиите срещу тези на БСП
- или пък, ако приемем повтаряното до втръсване тук заклинание, че БСП е дясна партия, може би иде реч за съперничество за правото кой да е 'по-десен'
10 Юли 2013 10:37
Ще цитирам проф? Мишо К.:
"Ако последните избори бяха мажоритарни, герп щяха да имат 150 депутати."

Мерси за такваз мажоритарност.

Не му вервайте на Мишо К, той е гербераст и лъже. Обратно - 150 ще имат бъ-съ-пъто.
Или страх лозе пази
10 Юли 2013 11:50
Глупави изводи! Мажоритарен вот сам по себе си не може да постигне нищо и за кметовете и кой да е политик при ЛИПСА НА ПРАВОВА ДЪРЖАВА в България, защото в Българското законодателство от главата до петите не са заложени правилата на правовата европейска държава, държаща политиците за топките и не им позволяваща да използват властта за да крадат и нанасят материален ущърб на държавата и обществото, да разрушават държавата. Ето една моя статия "Сравнителна обществено-политическа картина между България и Германия" Натисни тук
10 Юли 2013 12:21
Не му вервайте на Мишо К, той е гербераст и лъже. Обратно - 150 ще имат бъ-съ-пъто.


Не става въпрос за вяра, а за математика и порок на система, в която победителят в един избирателен район взима всичко. Партията няма значение.

10 Юли 2013 12:37
...Партията няма значение...

Няма, я. Те от туй нещо се плашат хора като Дъбов, дето могат да набутат в листите, което си искат партийно магаре. Па след туй Цацата се чуди как да им взима имунитетите.
10 Юли 2013 14:21
За статията
Ще добавя някои предимства на мажоритарните избори, които сякаш остават в сянка.
От мажоритарните избори биха спечелили:
1. Политиките и ценностите, които изповядват партиите, защото ще трябва да излъчат свестни хора - личности, които да ги защитават и отстояват в мажоритарната борба със защитници на други политики и ценности. Сега не се предлагат най-добрите, а най-послушните, верните и симпатичните на партийните вождове. С мажоритарната система ще накараме вождовете да се разделят с антуража си, съставен от безлични слуги.
2. Ще спечелят свестните и кадърните хора, защото ще получат шанс за състезание, в което предимство имат качествата на хората, а не протекциите им от партийните вождове. При сегашната пропорционална система много от кадърните хора биват избутани от партийни кариеристи и слагачи на вождовете, които по-късно компрометират и партията и водената от нея политика.
3. Ще спечелят избирателите, защото няма да са раздвоени между партийна политика и хората, които я олицетворяват. Например: за финансова стабилност на бюджета и държавата съм, но не и Владислав Горанов да я осъществява. За социална политика съм, но не тази, която изповядват Масларова, Стойнев и сегашния какъвбеше. Прекият диалог на избирателите с мажоритарни кандидати, а не партийни ще е за конкретни действия и решения, а не за абстрактни намерения и пожелания.
10 Юли 2013 14:50
Понеже авторът доказва предимствата на мажоритарния вот с кметските избори, да напомня Бургас.
1/Никакъв интерес у електората - гласували далеч под половината.
2/Съотношението гласове ГЕРБ/БСП същото като на парламентарните избори
3/Победителят получава всичко (а "непредставените"? )
10 Юли 2013 15:06
Неверния Тома,
В Бургас положението е същота като във Варна и в цялата страна.
Проблема не е в пасивността на варнелии или бургазлии с негласуване в последните общински избори за кмет, , нито в простотията на народа ни, а в еднаквото от "ляво" и "дясно" неолиберално -олигархично политическо пространство на България, пълно 100% с олигархични партии собственост на олигарси и мултимилионери, с поставени лица начело,които не предлагат други кандидатури освен своите олигарси или техните политически слуги.
Варнелии и бургазлии разбраха, че нямат избор и за това бяха пасивни- не отидоха да гласуват, защото НЯМАХА ЗА КОГО ДА ГЛАСУВАТ.
Проблемът ще се разреши не в лавиране между псевдо "лявото" и псевдо "дясно" на изцяло покрито с неолиберализъм политическо пространство на България, нито с мажоритарни избори, а да се намери решение КАК да се разбие то, да бъде ликвидирано настоящето неолиберално политическо статукво на България, като се отнеме по този начин властта от ръцете на старите партии.
А това може да стане само като се роди истински антинеолиберален политически субект, който да показва ясни начини и дава чисто нова система, с която да се замени старата олигархично неолиберална система от прехода.
Тази нова система трябва да се роди от българската интелигенция.
А къде е тя- това е въпросът който си го задаваме в последно време?!
Такъв нов политически субект изгражда ДРД"Идея за България", като предлага за нова система на България системата на победилата социална/правова държава упражняваща демократичен модел "реална демокрация" на най-развитите европейски страни от северна и средна Европа.


10 Юли 2013 15:10
Всички досегашни наши и световни избирателни системи се оказват несъстоятелни. Избирателите не искат да гласуват за хора, които "искат" да управляват. Разбийте правилата, излезте от клишетата, рискувайте. Животът е риск. Трябва да се изгради система, при която "можещите" да управляват. Иначе загиваме всички.
10 Юли 2013 16:00
Трябва да се изгради система, при която "можещите" да управляват.

Ами изградете я! Или (по Интернационала) "Ний старий свят ще сринем до основи" пък после да става каквото ще.
10 Юли 2013 16:24
Ясно е , че избирателна система без недостатъци няма ! Но това , от което бягаме сега, а именно непредставянето в парламента на голяма част от избирателите е особено валидно за мажориталната система . Поради дефрагментацията на обществото, която ще става все по-голяма, на изборите гласове ще взимат минимум 5-6 кандидата. И на втория тур ще отидат първите двама с най-често по 15-20 % гласове от избирателите . На самия втори тур ще отидат да гласуват само избирателите на тези двама , защото останалите избиратели вече няма да ги интересува нищо ! И така след втория тур всички непредставени ще бъдат мнозинство и ще имат основание да искат оставки и управленски решения по тяхно виждане. Случаят с Варна е пресен !
10 Юли 2013 16:35
...На самия втори тур ще отидат да гласуват само избирателите на тези двама , защото останалите избиратели вече няма да ги интересува нищо !...

Напротив. И двамата кандидати требе да привличат гласовете на непредставените. Тъй щото победителят на вторият тур ще бъде един вид представител на коалиция.
10 Юли 2013 16:43
Натопорчев, разбирам натопорчеността ти за ниската избирателна активност, но с каквато и да е активност - ниска, висока, средна, по-добре е избирателите сами, пряко да избират личности, а не партийните ръководства да им пробутват протежетата си.
При мажоритарна система трудно ще си позволят лукса да изгубят мандат като решат да пуснат да се състезава удобен за тях, но слаб кандидат...
10 Юли 2013 16:48
И двамата кандидати требе да привличат гласовете на непредставените.


Защо да трябва? Във Варна трябваше ли им?
------------------

Натопорчев
10 Юли 2013 16:24


10 Юли 2013 17:06
Мажоритарното състезание наподобява конно надбягване.
Отборите /партиите/ ако искат да спечелят нямат интерес да пробутват куци коне.
Когато надпреварата е само отборна /между партиите/ - тогава могат да ни пробутват и такива...
10 Юли 2013 17:17
При мажорирни избори ръководствата на партиите не са решаващ фактор. Както каза независимия, добрите кандидати получават партиина подкрепа и съставят собствена коалиция, а не обратното.
Във Варна например на втория тур гласуваха толкова колкото и на първия. Значи кандидатите са си разширили базата. Общо взето това е правило, не изключение.
Но примажоритарни избори, пртиините централи ще изпуснат кокала и това ги плаши
10 Юли 2013 17:23
Точно - ще изпуснат кокала!
Ние сега повече гледаме купуването на избирателски гласове и по-малко търговията с избираеми места в партийните листи, а там какво е - един господ знае...
10 Юли 2013 17:48
Всъщност мажоритарият вот за България май няма нито едно предимство пред пропорционалната избирателна система. Пак ще си избираме същите политици, по-качествени няма да има, но в парламента ще влязат депутати от по-малко партии, т.е. непредставените в парламента вероятно ще достигнат 70-80% от избитрателите, а не както е сега само 61%
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД