:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,193
Активни 650
Страници 12,758
За един ден 1,302,066
Анализ

Поколението Y, социалните мрежи и евроценностите промениха Турция

Демонстрантите са аполитични, но са големи защитници на демокрацията, на основните права и свободи
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турски полицаи се опитват да прогонят младеж от парка "Гези" в Истанбул.


Екологичните протести за парка "Гези" на площад "Таксим" в Истанбул, които поставиха началото на национални антиправителствени демонстрации в Турция, привлякоха вниманието на света. Протестите позволиха да се види новото лице на страната, което вече често е наричано Поколението Y. Това са хората, родени между началото на 80-те и края на 90-те години на ХХ век. Младите турци се превърнаха в безименните герои на мирните протести. Когато се опитваме да разберем нова Турция, трябва да осмислим техните ценности, очаквания и визии.

Мнозинството от протестиращите, сред които университетски служители и високо образовани млади професионалисти, принадлежат към това ново поколение. Те са преобладаващо аполитични, но са големи защитници на демокрацията, на основните права и свободи, на плурализма и са пацифисти. Вярват, че политиците трябва да се допитват до общественото мнение и да се съобразяват с него, когато вземат решения по важни въпроси, засягащи живота на хората. Хуморът и социалните медии са най-мощните им оръжия - те са поколение, загрижено за околната среда, човешките права, правата на жените и гражданските свободи. Тази ключова група е подкрепяна от множество разнородни групи с различен произход, сред които са широко известни личности от културата и академичните среди. Става дума за групи за права на жените, турския елит, либерали, организации на гейове, бисексуални и транссексуални, синдикати и професионални асоциации, фенклубове на основните футболни отбори, неонационалисти, алауити, леви и крайнолеви политически групи и революционери, ислямисти и кюрдски групи. А това е една наистина неочаквана коалиция.

Хора, които никога не сме си представяли, че могат да се обединят, протестираха заедно и солидарно. Това може да се разглежда като единствената положителна последица от подхода на нетолерантност, който избра турският премиер Реджеп Тайп Ердоган. Интернет играе важна роля в живота на Поколението Y. То дори често е наричано "интернет поколение". По-голямата част от него също са много активни потребители на социални медии. Така че ключовата роля на социалните медии в протестите не е изненадваща. Милионите съобщения във "Фейсбук" и "Туитър" не само улесняваха организирането на протестите, но и създадоха уникално явление в историята на социалните медии. Над 17 милиона туита с хаштагове # direngezipark, # direngeziparki, # occupygezi и # geziparki бяха изпратени в първите 10 дни на протестите, а # direngezipark се превърна в един от най-туитваните хаштагове в историята на "Туитър".

Освен това милионите снимки и видеоклипове, споделени във "Фейсбук", замениха традиционните медии. Няма съмнение, че значителна част от изопачената и невярна информация се разпространяваше в социалните медии от крайни групи и хора с крайни убеждения. Подобни инциденти обаче не могат да намалят положителната роля на социалните мрежи за мирните и продемократични демонстранти в Турция. Същността на протеста може да се сравни с движението "Окупирай Уолстрийт" и други подобни протести в западния свят. Въпреки че има прилики, не е правилно да се правят сравнения между това, което се случва в Турция, и Арабската пролет. Независимо от сериозните проблеми Турция има демократично управление и институции. Профилът на протестиращите също е различен. Младите хора в държавите от Арабската пролет завиждат на свободата и демокрацията, която имат младите в западния свят, а тези ценности вече са приети от Поколението Y в Турция. Младите турци протестират, за да върнат, да запазят и да увеличат тези права.

Зачатъците на демокрация без светска система и добре функциониращи демократични институции биха отговорили на исканията на най-голямата част от арабските протестиращи - турски демонстранти искат най-високите демократични стандарти, светска система и плуралистично общество, но без групи, които да налагат своите религиозни или нерелигиозни ценности. Промяната, която се случва в Турция, също не може да бъде сравнена с Арабската пролет. Процесът е доста бавен и настъпва постепенно в рамките на ограниченията на демократичната система. Това обаче е най-подходящият начин.



Малките победи вече са постигнати



Съдът отмени плановете на правителството за парка "Гези". Протестите почти сигурно ще сложат край на плановете на Ердоган да превърне Турция от парламентарна в полупрезидентска република, като той застане начело на страната. Друга промяна може да настъпи с появата на нови политически и социални движения в светлината на местните и президентските избори през 2014 г. Промяната в мисленето и основата, на която стоят демонстрантите, е най-сериозният резултат от протестите. Поколението Y насърчава зараждането на т.нар. култура на съпричастност, която е един от липсващите елементи в съвременна Турция. В този смисъл тя е коренно различна от старата динамика на "ултрасветския елит" срещу Партията на справедливостта и развитието (ПСР). Протестиращите не искат да възстановят Турция, преди ПСР да поеме властта, а по-скоро искат нова Турция и нов обществен договор, който може да сложи край на продължилата век ожесточена битка между турци и кюрди, сунити и алауити, дясно и ляво, турци и немюсюлмански етнически малцинства. Поколението Y също така може да бъде нова възможност за присъединяването на страната към ЕС.

Младите хора винаги се споменават, когато се обсъжда присъединяването към Европа. Тези, които подкрепят присъединяването, обикновено приемат Евросъюза като динамична група, която може да играе значителна роля в съживяването на европейската икономика. Последните протести показаха, че това е повече от мит. Освен че са потенциалните потребители в застаряваща Европа, това поколение млади турци може да бъде знаменосец на европейските ценности както в Турция, така и в останалата част на Европа. Това поколение може да играе ключова роля в създаването на нова държава и тази нация има потенциал да стане още по-европейска, отколкото много от приятелите на Турция в ЕС могат да си представят.

Това е нова възможност както за турците, така и за европейците. Забавянето на преговорите за присъединяване и диалога намаляват влиянието на Брюксел върху Анкара и процеса на осъществяваните реформи. Сега ЕС има шанс да участва като активен партньор в създаването на тази нова и напълно европейска Турция. В този смисъл време е да се изпратят ясни послания до продемократичните групи в страната, като се съживи процесът на присъединяване. В противен случай ще бъде изпусната важна възможност за бъдещето на ЕС и Турция, особено ако скептиците в Европа използват грешките на турското правителство като извинение за замразяване на отношенията.

---------------------

*Демир Мурат Сейрек е независим анализатор по eвропейски въпроси и управляващ партньор в Glocal Communications.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестите обединиха непримирими врагове като феновете на футболните отбори "Фенербахче" и "Бешикташ" и те участваха рамо до рамо в демонстрациите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Младите турци от Поколението Y са преобладаващо аполитични, но са големи защитници на демокрацията, на основните права и свободи, на плурализма и са пацифисти.
9
2623
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
14 Юли 2013 21:11
Протестите позволиха да се види новото лице на страната,

Тц, тц, тц
Какъв фалш.
Не се спори, че в няколко турски града има една добра интелигенция, граждани на света, при първи разговор много хубави хора.
Но те са една нищожна част от 80 млнна Турция.
не може хем да е светска държава, хем да има алтернативен съд .
Открай време там се разиграва един театър, че Турция е уж европейска държава, докато тя открай време си е една спокойна, с традиционна култура държава.
Защо се напъват, не знам. Аврупската култура НЕ Е по-висша... от никоя друга кулура.
А при по-внимателно вглеждане, даже може и да ...
14 Юли 2013 23:02
Хайде да се хзамислим за проблемите на Турция.
Супердерт ???...
14 Юли 2013 23:14
Платени соросчета.
15 Юли 2013 06:48
Турция се опита да я промени Ататюрк. Създаде традиция. Световният джърнализъм забравя (или му плащат, за да забрави), че светът не започва с него тук и сега.
15 Юли 2013 11:03
Ако господата с конските капаци посетят Турция,няма да пишат глупави коментари.
15 Юли 2013 11:04

За тези, които разбират турски - Batı İslam dünyasını yok etmek istiyor
В свободен превод - "Западът желае унищожаването на Ислямския свят".
15 Юли 2013 19:57
А ислямският свят желае обратното.
Кво следва ?
15 Юли 2013 22:10
Don-чо,
Ако, хипотетично обърнем нещата и "ислямистите" имаха военното и технологично преимущество на тяхна страна - т.н. "християнски" свят щеше да бъде унищожен безмимостно, жестоко и напълно. Да се радваме, че все още сме по-силни от тях, обратното е равно на гибел.
15 Юли 2013 22:31
Не е тъй, г-н Магаре. Турците толерират християните, но само ако им прислужват. Може и някоя пара бакшиш да дадат. Това го беше написал някой от нашите възрожденци, на когото за съжаление не помня името. Ако всички станем мюсюлмани, кой ще им слугува? Т.е. логично е да не искат, а да искат да ни завладеят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД