:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,987
Активни 625
Страници 12,552
За един ден 1,302,066
Перспектива

България фатално изостава с планирането на милиардите от ЕС

Новите оперативни програми ще са първите реални програмни бюджети. При провал страната рискува да й бъде отказано финансиране за стотици милиони евро
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Пътната агенция отчита като грешка ремонтирането на къси отсечки, за което даде над 500 млн. лв., защото по този начин се губел ефектът. Затова иска европари за отсечки между 50 км и 120 км като Гурково - Свиленград, Ябланица - Русе - Бяла, София - Пловдив, Кюстендил - София и др., което изключва селските пътища.

България изостава фатално с планирането на новите оперативни програми, по които ще усвоява евросредства в периода от 2014 до 2020 г. Част от тях в момента съществуват публично само под формата на добри намерения в презентации за различни семинари. Неслучайно се изтъква, че подготовката на еврофондовете е основен риск при продължаващата политическа криза. След честите смени във властта и нуждата да се бърза почти е гарантирано, че истински дебат по приоритетите няма да има. А новият програмен период е голямо предизвикателство. Бъдещите оперативни програми ще са първите реални програмни бюджети и България ще трябва да докаже с резултати, че харчи средствата целесъобразно.
Леко успокоение за нас е, че с подготовката на новия програмен период се бавят и институциите на ЕС, и голяма част от останалите държави членки. Общото закъснение дава допълнителна отсрочка. Но тя надали ще е достатъчна на фона на работата, която институциите ни трябва да свършат.
С какво новият програмен период е различен от предходния и кои са основните проблеми при планирането?
Ако през 2007-2013 г. основна грижа на властите у нас, пък и на Брюксел, бе усвояването на парите, дори с цената на сериозни компромиси спрямо обявените приоритети, ситуацията сега е коренно различна. В разгара на тежката финансова криза ЕК настоява парите на европейските данъкоплатци да се харчат много по-координирано, така че да допринесат максимално за обявените общоевропейски политики. Координацията се постига със серия от задължителни механизми - концентрация върху 11 тематични приоритета, изискване за съгласуване на оперативните програми с националните програми за реформи и със Стратегия 2020, поставяне на предварителни условия пред държавите членки за дългосрочни реформи в отделните сектори.
Сложната координация на пръв прочит звучи като бюрократично безумие, но формалното изпълнение на изискванията крие сериозни рискове. През 2017 г. всички държави членки ще трябва да доказват междинни резултати спрямо обявените от тях цели. Разминаването на планирани и постигнати резултати може да доведе до загуба на стотици милиони евро.
И беглият преглед на вече подготвените у нас документи показва, че провеждането на публичен дебат по планираните приоритети е практически невъзможно. В момента липсва обща финансова рамка за разпределението на парите по програми. Не са ясни нито тежестта на приоритетите (с изключение на програма "Региони в растеж"), нито начинът, по който се допълват отделните оперативни програми. Няма и разпределение, било то индикативно, на очакваните средства по определените от ЕС 11 тематични приоритета. Естествено няма и разбивка на бюджета по години.
И служебното, и настоящото правителство изтъкват като оправдание липсата на ясен бюджет на европейско ниво. Засега информацията се изчерпва с посочена обща сума за България по оперативните програми - 7.2 млрд. евро. Заедно с парите за земеделие и рибарство очакваният общ размер на евросредствата за страната ни е около 15.2 млрд. евро. В същото време кабинетът Орешарски твърди, че тепърва ще променя структурата на финансиране.
Какви са най-спорните въпроси в отделните оперативни програми и какви решения предлагат министерствата?
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Региони в застой

Парите за регионално развитие до 2020 г. ще се разпределят по изцяло нови правила. Те ще оставят значителна част от страната без стотинка от европейското финансиране. Това пък ще доведе до още по-драматично задълбочаване на различията между регионите, ако България продължава да няма национална политика за регионално развитие.
Индикативният бюджет на ОП "Региони в растеж" е 2 461 334 117 евро. 63 на сто от сумата е определена за устойчиво и интегрирано градско развитие. Така около 1.5 млрд. евро ще се концентрират в 67 вече определени града. Те няма да се състезават с проекти помежду си, както досега, а ще получат предварително определени и гарантирани суми. Всички останали малки градчета и селата ще трябва да разчитат на програмата за развитие на селските райони. Точно тя обаче бе сериозно орязана за България - с 531 млн. евро спрямо 2007-2013 г. Достъп до финансиране по досегашната оперативна програма "Регионално развитие" имаха 86 общини, с включени в тях десетки населени места.
В самите градове също има ограничения. Средствата ще се концентрират в до 60% от територията - това е максималният обхват, който трябва да включват плановете за развитие. Основният принцип е проектите да са интегрирани - тоест, когато се подменят плочките в центъра на Ямбол например, да бъде изпълнена и цялата съпътстваща подземна и наземна инфраструктура.
Точно заради ограничения ресурс и заради принципа за интегрираност, градовете имат право да определят до три зони за интервенция - с потенциал за икономическо развитие, със социален характер и с висока обществена значимост. Тоест в тях ще се инвестира, а в останалата част от града - не. Това предизвиква допълнителни конфликти. Защото малък град, да речем като Свищов, може да си позволи да бъде обхванат целият от три зони, но програмата не го позволява. Затова и интегрираните планове на редица общини бяха върнати за преработка.

В София например в трите зони са включени едва 25 квартала

Другите остават извън финансирането, включително всички южни райони. Единствената мярка, за която бе извоювано да се финансира на цялата територия на градовете, е санирането на жилищата.
Между допуснатите 67 града също предстоят сблъсъци. По информация на "Сега" столицата ще получи за 7-те години повече пари, отколкото следващите шест големи града накуп. За малки градчета като Свищов ще има по около 25 млн. лв., тоест по около 3.6 млн. лв. на година - толкова, колкото струва една нова детска градина. Но правилата на програмата предвиждат ресурсът да се концентрира в първите 9 града, защото иначе се разпръсква и се намалява ефективността й. В името на справедливостта все пак бяха увеличени градовете за подкрепа в най-бедните региони в ЕС - Северозападен и Северен Централен.
Проблем през новия програмен период ще бъде и

ремонтът на ниския клас пътища

Страната ни се опитва да защити пред ЕК тезата, че трябва да се финансират малки пътища, водещи към магистрали и европейски коридори, както и към туристически обекти - общо 1321 км. Засега становището на ЕК е по-скоро негативно. Въпреки това 12% от ресурса на програмата, близо 302 млн. евро, е планиран за пътища.
На фона на големия ресурс, концентриран в 67-те града, финансирането за инфраструктура, до което ще имат достъп всички общини, е малко. "Региони в растеж" ще финансира здравна инфраструктура с близо 98.5 млн. евро и образователна инфраструктура с близо 114 млн. евро. Държавни училища ще се финансират в цялата страна, а общински - само в рамките на интегрираните планове. В най-малките градове от 4-то ниво (те са общо 28) ще се финансират училища из целия град. За останалите градове - само тези, които попадат в една от трите зони за въздействие. Частта за финансирането на болници още не е разработена, защото се чакат указания от ЕК.
За финансиране на регионална социална инфраструктура - домове за възрастни хора, центрове за настаняване от семеен тип и др., могат да кандидатстват всички 264 общини, но ресурсът е едва около 74 млн. евро. За сравнение за техническа помощ са отделени 98.5 млн. евро. 222 млн. евро ще се дадат за регионален туризъм. С тях ще се финансира развитието на природни, културни и исторически атракции. За първи път конкретни бенефициенти ще са и религиозните обекти.

Конкурентоспособността боксува в тежки процедури

Няколко години не стигнаха на експертите от управляващия орган на програмата "Конкурентоспособност", за да разберат кои мерки работят и от кои няма смисъл. Затова и в новата програма "Иновации и конкурентоспособност" за 2014-2020 г. бяха заложени до болка познати и неработещи мерки като изграждане на нов хай тек парк, финансиране за все още неизградения "София тех", кредитиране за фирмите и др. Проектът на програмата бе разнищен от бизнеса, а икономическият министър Драгомир Стойнев побърза да тушира скандала. Затова и се наложи проектът да бъде прекроен.
Оказа се обаче, че дори и преработен новият проект предлага почти същото. Отново се залага на създаване на клъстери, енергийна ефективност чрез соларни панели и други ВЕИ източници, насърчаване на износа и кредитиране. Пари за подобни инициативи имаше и досега, но тяхното усвояване вървеше зле. Справка на Асоциацията на консултантите по европейски програми показва, че интересът към отворената през 2010 г. процедура за подкрепа на клъстерите не е голям. Подадени бяха 43 проекта, от които 20 получиха одобрение. 12 са в процес на оценка, 11 са отхвърлени.
По мярката за енергийна ефективност, общ приоритет за целия ЕС, фирмите отново ще могат да кандидатстват за икономично оборудване и изолация. За да заработи обаче, изискванията трябва да бъдат максимално опростени. Досега контролът на европарите бе така затегнат, че за година една-единствена фирма героично успя да стигне до подписване на договор за около 30 000 лева. Може би единствената добра идея бе иновациите да се финансират с ваучери, а не както досега - по проекти. Ваучерите ще се дават на фирмите след конкурс и те ще си "поръчват" нововъведения. Положителен момент е, че за пари целево ще могат да се състезават и фирми от сектора на културата - производители на филми, музика, софтуер и т.н.
Вместо да се наблегне на целево финансиране, новата програма отново отдава голямо значение на кредитирането, което според бизнеса не е работещ модел. Фирмите се оплакват, че нямат нужда от пари назаем, а от финансиране на конкретни проекти. Най-спорният момент в новата програма е финансирането на доизграждането на "София тех парк". Проектът в столицата бе започнат с 50 млн. евро от сегашната програма, но се оказва, че те не са достатъчни, за да го превърнат в работещ. Едно от предложенията предвиждаше създаването на още един хай тек парк, но сега се залага на специално обособени центрове. Каквото и да се има предвид с това...

Транспортът и екологията още са на тъмно

Въпреки значимостта на инвестициите в пътна инфраструктура, работната група по бъдещата оперативна програма "Транспорт" е преценила да не публикува никакви проекти на документи, а единствено протоколи от сбирките на работните групи. Те са по-скоро преразказ на поставените въпроси и не може да се изгради пълна представа за оперативната програма.
В момента не е ясно как се поделя планираното финансиране между жп и пътни проекти, какво финансиране ще отиде за метрото на София, какви средства се предвиждат за системи за управление на трафика. На различни етапи от подготовката на оперативната програма са публикувани списъци с проекти, които ще се реализират, но от протоколите става ясно, че финансовият ресурс за част от тях няма да е достатъчен. А и новият транспортен министър Данаил Папазов вече обяви, че смята да смени приоритетите и в новия програмен период магистралите да отстъпят място на жп инфраструктурата.
Много закъснява и подготовката на новата оперативна програма "Околна среда". При нея по традиция има сериозни проблеми с изпълнението, защото проектите са големи, а реализацията им зависи и от общините. В протоколите се изтъква, че заради липсата на яснота по много въпроси проблемните участъци са отразени с многоточия...
Голямото предизвикателство през новия програмен период в областта на околната среда ще е заделянето на огромна сума - 20% от общия ресурс по всички еврофондове, за мерки за превенция на изменението на климата. Такива мерки трябва да се включат във всяка оперативна програма. От коментарите на работните групи става ясно, че това не се разбира и е много вероятно тези дейности да се заложат формално. В самата оперативна програма "Околна среда" голямата въпросителна е липсата на яснота за развитието на сектор "Води". Един от документите, който трябваше да се приеме, бе за различни тарифи за водата в зависимост от потреблението, но само преди месец държавата ни се отказа от тази идея.

Човешки ресурси и образование - две в едно?

Освен че закъснява, в целия процес на програмиране се появи голяма въпросителна - ще има ли или не отделна оперативна програма за наука и образование. Подготовката на документа започна късно, в края на миналата година, по настояване на академичната общност, но до момента е представена само най-обща концепция. Закъснението се използва като аргумент за противопоставяне на отделните министерства, които предпочитат сами да управляват дейностите в областта на науката и образованието. Тоест тече война кой да контролира усвояването на парите.
Доколко липсата на яснота за новата програма спъва работата показват публикуваните протоколи от заседанията на работната група по оперативна програма "Човешки ресурси". Тук е свършена доста работа и подготовката е напреднала, макар че цял проект няма, а информацията е под формата на стенограми и презентации. Сред най-проблемните приоритети в програмата е "Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване". За тези дейности трябва да бъдат заделени минимум 20% от общия ресурс, който ще получим от Европейския социален фонд. Това е чувствително повече спрямо сегашните инвестиции. В допустимите дейности в общия европейски регламент изрично е посочено интегрирането на маргинализирани общности като ромите. Това е включено като инвестиционен проект и в оперативната програма.
Сериозни спорове има около останалите дейности по този приоритет - у нас не се включват като отделни инвестиционни приоритети равенството между половете и недискриминацията, отпаднал е един от възможните приоритети "Стратегии за водено от общностите местно развитие". В областта на стимулирането на предприемачеството от икономическото министерство пък са настояли програмите за създаване на заетост да не включват търговията на дребно, която дава временен резултат. Сериозен ресурс през новия програмен период ще има за борба с младежката безработица - очаква се България да получи целево 75 млн. евро.

КАРЕ
Планирани оперативни програми за 2014-2020

ОП "Развитие на човешките ресурси"
ОП "Околна среда"
ОП "Региони в растеж"
ОП "Транспорт"
ОП "Наука и образование за интелигентен растеж"
ОП "Иновации и конкурентоспособност"
ОП "Добро управление"
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Проектът за "София тех парк" бе представен преди близо година, но въпреки това той все още не работи.

Ромско семейство пренася покъщнината си по столичния булевард "Симеоновско шосе". За следващия програмен период парите за социално включване и борба с бедността са повече, като сериозна част от тях трябва да отиде и за интеграция на ромите.

 Ромско семейство пренася покъщнината си по столичния булевард "Симеоновско шосе". За следващия програмен период парите за социално включване и борба с бедността са повече, като сериозна част от тях трябва да отиде и за интеграция на ромите.






14
2982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
14 Юли 2013 20:01
Нема какво да планират.
Германците, френците и нидерландците рекоха ВЕЧЕ,
че ПАРЕ за слепия камикадзе от Дупница и крадливите му министри
НЕМА!
Да си джиткат държавата както си искат.
ТЧК
14 Юли 2013 22:15
Липсва ни култура на усвояването на евросредства. На реализирането на поректи се гледа като на далавера, без мисъл за ефективност и ефикастност. Това е генералния проблем. И той идва от онези, които се упражняват във властване. Отделно от това българската икономика и българските "бизнесмени" просто нямат потенциал да поемат всички договорени средства по някои от програмите.
14 Юли 2013 22:34
Проектът за "София тех парк" бе представен преди близо година, но въпреки това той все още не работи.

аз ли недовиждам или на снимката се мъдрят Чехлю и Аню? с тия двамцата пак добре, че до етап проект са го добутали. щото Чехлю от над 10 години строи един парк в Младост-4 под Камбаните, ама с левия заден крак. проблемът с паркирането си седи от 10 години и само се влошава.
14 Юли 2013 23:00
Томислав Дончев, влизай в кондиция и бъди в час !!!...
14 Юли 2013 23:12
Абсолютно си прав. Томислав Дончев трябва да отговаря за този забележителен напредък в програмирането.
14 Юли 2013 23:32
Evasion 14 Юли 2013 22:15


не е изцяло така - по някои програми (работещи,с разумни изисквания и без идиотска бюрократщина) се направиха, финансираха и осъществиха много добри проекти; реално фирми и бизнеси се издигнаха на по-високо ниво като производство, възможности и конкурентност. Т.е. смисълът и целта бяха постигнати.

Но разбира се има и много-много-много примери за обратното - далавери, безумни проекти, пропилени средства и неусвоени възможности (поради много причини - корупция, бюрокрация, непрофесионализъм, невежество.....).
15 Юли 2013 02:48
Томислав Дончев, заедно с талпата, седи в ъгъла и се чуди дали да си пере гащите или да изчакат да се нацапат отново. И после да перат. Ако имат време. .
15 Юли 2013 07:47
След честите смени във властта и нуждата да се бърза почти е гарантирано, че истински дебат по приоритетите няма да има.
- Льохмани, нали за това се въведе "държавен служител" - за да се изнамерят кадърни и оправни хора, които да бъдат държавни служители, да служат на държавата и народа си, а не партийни калинки - еднодневки, за един мандат от 4 години, че и по малко.
15 Юли 2013 09:59
Да, предишните били крали. А тия? В нощта на 8 срещу 9 юли 2013 (ден преди крайния срок - 10ти) бяха въведени тихомълком промени в "Конкурентноспособност" и още няколко програми, с които се вдига авансовото плащане от 20% на 60%, лимита за междинни плащания до 95% и т.н. Един добре запознат с нещата човек обясняваше, че хората с вътрешна информация са карани да чакат до последния момент, за да вземат авансовите плащания от 60% и после да бушонират проектите, а всички подали по-рано проекти са прецакани. Програмата се компрометира, ЕС спира парите, и ще последва сценария с "Лошия ЕС, да се махаме от него". ЕС пречи на олигархията, защото малко или много ги бие през ръцете да не крадат толкова нагло.

Това е само един пример.

Сега ясно ли е защо стискат властта със зъби и нокти? Да опоскат каквото могат за няколко месеца и после с финес да паднат от власт, пък другите балъци да се оправят. Тоя филм сме го гледали 1996/1997. Ще бъде много страшно наесен.
15 Юли 2013 10:13
ano69,
нещо не си разбрал, авансовите и междинните плащания се изплащат след сключване на договор. В една процедура договорите и условията не могат да се различават. А вероятно са повишили авансовите и междинните плащания, за да увеличат разплащането до края на годината, защото иначе трябва да върнат парите на Брюксел.
15 Юли 2013 10:28
галя -

1. Защо в последния ден за подаване на проекти се сменят условията? (Въпроса е риторичен - в предишното ми мнение пише защо). Защо не 1 седмица или 1 месец по-рано? А като вижда че остават пари, всеки нормален и кадърен управляващ ще вземе мерки навреме да се похарчат парите.

2. Проектите се дават с разчети според текущите към момента на подаване условия - кога и как ще се плаща и с какъв процент е самоучастието. По-рано подадените проекти са с разчети (вкл. и финансови) с по-малките проценти. Договорите ще се сключат на базата на тези разчети. Единствения шанс е да бъдат върнати за корекции, но това няма да стане за случайни фирми.

3. Бюрокрацията и глупостите по тия проекти са ужасни. Имам поглед върху проекти с директно финансиране от ЕС и с такива минали през нашата администрация - разликата е от земята до небето. Пример - купувате си сървър, който трябва да работи нон-стоп. Е, от контролния орган в БГ ви се обаждат в някакъв момент че трябва да го изключите и да го занесете на проверка ПРИ ТЯХ , да не би да сте сменили някое винтче. Дреме им че в това време услугата / сайта или квото е там не работи. Още примери?
15 Юли 2013 10:45
Галя е права, разбира се. Другите упражения по темата не зслужават внимание, особено последната канспирация
15 Юли 2013 10:48
Процентът на самоучастие е съвършено различен от процента на авансово и междинно плащане. Самоучастието показва какъв дял от разходите трябва да покриеш сам. Ако е 50%, това означава, че при инвестиция от 200,000 ще получиш 100,000 субсидия. Процентите на авансово и междинно плащане показват когат ще я получиш. Ако авансовото е 65%, ще получиш 65,000 в началото на проекта, докато преди е било 20,000, а 35,000 в края на проекта. Процентите на авансово и междинно плащане не зависят за срока на подаване на проекта и са еднакви за всички сключени договори.
Не знам какво точно са сменили и си прав, че не е редно да сменят в последния момент. Най-вероятно ще имат санкция от ЕК за тази смяна.
Усвояването на тази програма е забавено, заради безумните условия и бюрокрация. Това означава, че ако не се направи нещо ще се върнат част парите в края на годината. Сега се стремят да минимизират загубите. Ако знаят, че финансовата санкция е 10%, предпочитат да я платят, вместо да понесат 100% - връщане на парите поради забавено усвояване.
15 Юли 2013 10:51
Хайде за да не бъда голословен и обвиняван в конспирации - нещата ги знам от личен опит.

Ето относно смяната на условията:

Натисни тук

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД