Петър Диков е роден в София през 1953 г. Завършил е Висшия институт за строителство и архитектура. Работил е в Националния център по териториално и селищно устройство. От 2006 г. е главен архитект на София.
-----
- Г-н Диков, преди няколко седмици Столичният общински съвет прие интегрирания план за градско възстановяване и развитие. Какво да очакваме отсега нататък с реализацията на амбициозните проекти, заложени в него?
- Сега предстои да обявим конкурси за прединвестиционно обемно-устройствено проучване и решение за изграждане, възстановяване и обновяване на центъра. Това са конкурси, които исках да направя по-рано, но ме забавиха. Аз исках да ги пусна още април, за да приключат септември и да има проекти до края на годината, а в началото на следващата година да има готови проекти със стойности, за да кандидатстваме за европейско финансиране.
- Какво ви забави?
- В гилдията има различни мнения и има колеги, които смятат, че не му е времето, че не са добри заданията. Някои смятат, че трябва да се решат първо комуникационните проблеми и някой ден да мислим за благоустрояването. Но тези проблеми се коментират от 50 години и не са решени и никой не може да бъде сигурен, че аз, ако обвържа двете неща, ще решим еднозначно проблемите. Затова при всички рискове, за които си давам сметка, че поемам, никога не съм бягал от отговорност и смятам, че гражданите го оценяват, независимо че има и противоречиви мнения.
- Не мислите ли, че така изготвени, заданията не показват спецификите на отделните части на центъра, защото например не е отчетена историческата им стойност?
- Специално за центъра конкурсът е разделен на четири зони и всички са с отделна специфика. В първа зона например се включи ул. "Шишман" по предложение на архитектите от група "Град". Там има много търговски обекти, заведения, жилища и при нея има даденост да бъде включена. Аз приех, защото това е основателно предложение. Надявам се да получим разумни предложения, които да са в полза на всички софиянци без значение дали живеят в центъра или не.
- Какви са разликите в изискванията за проектите за четирите зони, на които е разделен центърът?
- Тук също има спор с колегите. Още в конкурса за "Света Неделя" възразиха, че не казваме какво искаме, а то е ясно - искаме да дадат идеи. Ако им кажем какво точно искаме - настилки, шарки, тогава няма да търсим идеи и проектант, а един чертожник.
- Това обаче не противоречи ли на идеята за единна концепция за центъра?
- Ние даваме темата. Общата концепция е ясно дадена - искаме да се реши благоустройството. Няма как да им изпишем всичко, защото тогава обвинението ще бъде, че проектантите няма да имат право на идеи, а аз искам да получим оригинални идеи, защото решенията мога и аз да си ги изчертая и тогава конкурсът се обезсмисля. Това не е отбиване на номера, защото центърът се нуждае от ремонт.
- Как ще се развие конкурсът?
- Не съм оптимист за проектите, които ще получа, защото колегите са с големи претенции, но за съжаление няма хора с опит в сферата на градската среда. Аз не очаквам някакви прекрасни решения, защото толкова години никой не е практикувал тези проекти, тъй като никой не ги е възлагал. Младите нямат опит, а старите са с представи отпреди 40 години със соцремонтите. Младият човек ще отвори списание, ама като не знае детайлите как се проектира, на мен какво ми гарантира, че ще стане добър проект?
- Тогава софиянци каква гаранция имат, че след като се налеят милиони в центъра, той ще стане по-приятно място?
- От нас зависи до колко сме в състояние да изберем качествен проект и от колегията, която ще го предложи. В случая ни дават парите и колегията трябва да се мобилизира и ние да направим такава организация, че да можем да намерим добро решение. Имам намерение освен журито с професионалисти да се направи и паралелно жури с неправителствени организации и представители на медиите, които знаят проблемите на хората. Хората гледат от собствената си камбанария - така е и с гробищата, и с трамвая до "Студентски град", и с други важни проекти.
- Кога ще обявите конкурса за проектите за центъра?
- Конкурсът ще го обявим през август и до средата на октомври да е срокът за предаване на материалите. Надявам се да изберем проектанти до ноември и догодина да имаме готови проекти.
- На каква стойност са оценени проектите за центъра?
- 40-50 млн. лв.
- Има ли други начини центърът да стане по-приятно място, преди да започне реализацията на проектите?
- Бул. "Витоша" е хубав пример. Там имаше големи спорове и аз много се борех да махнем трамвая. Сега имам притеснение, че ако не предприемем мерки за още такива пространства, "Витошка" ще стане неприятно място.
- Има доклад, с който предлагате да се гласува предложението на Съюза на артистите уличните прояви да се организират. Какво налага подобно нещо?
- Сега на "Витошка" е пълно с екзотични изпълнители, роми, безобразни изпълнения, хората се дразнят. Аз не искам да изгоня артистите, а искам да направя така, че да предлагат нещо качествено. Ако докладът се приеме, сега ще трябва да се махнат. Все пак трябва да има контрол. Всички изпълнители са без разрешение и ще се напълни с всякакви, очаквам в скоро време и мечки да се появят.
- Как могат да се контролират?
- Не искам аз да определям кой ще се изявява и кой не, затова нека една професионална организация да го поеме. Това е проба. Към "Витошка" има голям интерес, там какви ли не вече отиват. Аз очаквам и още по-големи ексцесии да стават. Има и добри хора, затова искам да се направи читава организация. Да се занимава експериментално Съюзът на артистите, който ще организира всички изпълнения.
- Харесва ли ви как изглежда булевардът след ремонта?
- Основната част от парите за ремонта отидоха за изработване на инфраструктурата - кабели, осветление, бетонова основа отдолу, така че каквото и да се случи с настилката, да може да се подмени. Тя струва 35 лв. на квадратен метър. А площта му е 20 хил. кв. метра. Една хубава настилка от каменни плочки с големи размери струва от 200 лв. нагоре. Но така го направихме, че да може, ако има проблем, да се смени само настилката.
- Казахте, че "Витошка" става пренаселена. Има ли идеи за още такива зони?
- Искам да реновираме "Пиротска", защото тя е уникално място, а е в безобразно състояние - сега всичко е разбито, изцапано. "Шишман" също е хубаво място, има кафета, магазинчета.
- Като казахте кафета, не мислите ли, че по "Витошка" стана пренаселено именно с тях?
- Преди 6 години търговците не искаха да се затваря автомобилното движение по булеварда. Тогава им казах, че той ще стане зона само със заведения. Сега тя е дневната на София и магазините ще продължат да затварят и ще има само кафенета без магазини.
- Харесват ли ви чешмичките на булеварда?
- Тези чешми ги нямаше в проекта и някой ентусиаст ги сложи, а те са срамни.
- Кога ще приключи и последният етап от ремонта до ул."Алабин"?
- Очакваме сега последната част да направи "Софийска вода" и съвсем скоро трябва да пуснем поръчката. Там предвиждаме фонтан пред ритуалната зала.
- Друг важен обект от градската среда на центъра е пространството около НДК. Там предстои да се реализира проект за около 15 млн. лв., но пак само за козметичен ремонт не е ли прекалено много?
- Аз оспорих тези 15 млн. лв. като цена. Правилата са за 5 млн. лв. европейски средства за такъв проект. Няма как да им дадат повече дори да остане свободен ресурс. Има много неща, които и на мен не ми харесват в този проект, но съм сигурен, че ще стане по-хубаво.
- Какво се случва с конкурсите за преместваемите обекти в парковете?
- Сега съм изготвил доклад с план-схема за Борисовата градина. Той обхваща целия парк от - "Орлов мост" до Ловния парк. Там има да решаваме въпрос със собственост, има много криминално придобита собственост, обекти като "Капитолия", който незнайно защо стои 15 г. в Борисовата градина, "Веселото село", кръчми. Бавих това нещо повече от шест години и сега полека-лека ще ги махнем.
- Как вървят нещата с амбициозните ви идеи за публично-частно партньорство?
- Внесъл съм доклад за четири спортни обекта - аквапарк в Чепинци, ледена пързалка в "Младост" до супермаркет "Хит", една спортна зала в кв. "Лозенец" до 21-во училище и една автомобилна и мотоциклетна писта на Околовръстното.
Тук също има спор с колегите. Още в конкурса за "Света Неделя" възразиха, че не казваме какво искаме, а то е ясно - искаме да дадат идеи. Ако им кажем какво точно искаме - настилки, шарки, тогава няма да търсим идеи и проектант, а един чертожник.
Алчни кретени.