:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,568
Активни 914
Страници 2,498
За един ден 1,302,066

Записки по българските мръсни поръчки

Ако комисията за конфликт на интереси е използвана за рекет, какво ли са правили МВР, ГДБОП, ДАНС, прокуратури и други знайни и незнайни структури с власт? И къде е гаранцията, че не го правят и сега?
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Предишното управление наистина превзе кадрови височини с хора като Филип Златанов. Колко ли още "скрити лимонки" ще гърмят?
"Създаването на специална комисия за установяване на конфликти на интереси и за предлагане на наказания (КПУКИ) доведе до впечатляващ ръст на обществените сигнали за конфликти на интереси и до приемането на редица решения, но досега е приключено само едно дело. Оценката на дейността на КПУКИ за първите 15 месеца показва, че новият орган е приел предизвикателствата и е започнал работа бързо, но че все още не е успял да се докаже чрез убедителни решения по важни дела... Сред другите слабости, подчертавани от специалистите, е по-специално невъзможността да се предприемат действия по анонимни сигнали... КПУКИ трябва да покаже способността си да постановява добре обосновани решения по чувствителни дела ..."

Това са само част от изводите от доклада на Еврокомисията относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка, който по ирония на съдбата излезе точно преди една година - на 18 юли 2012 г. В документа се припомняше, че и приемането на закона, и създаването на комисията са "вследствие на спиране на средства от фондовете на ЕС през лятото на 2008 г., причина за което бяха няколко случая на конфликт на интереси и липсата на защита на средствата на ЕС в тази област".

Всъщност с доклада Еврокомисията се беше опитала да даде положителна оценка на България в областта на противодействието на конфликта на интереси. Години преди това във всеки друг свой доклад тя подлагаше страната ни на остри критики в тази посока. Интересно е какво ли ще напишат сега еврочиновниците, след като въпросната структура бе уличена от прокуратурата в изпълняването на откровени политически, кадрови и икономически мръсни поръчки.

В помощ на разкритията на държавното обвинение се оказа собственоръчно попълван личен бележник на вече разследвания и обвинен председател на комисията Филип Златанов, чиято достоверност той потвърди. От него стана ясно как структурата е била използвана от предишната власт за изнудване, контрол, шантаж, кадруване, вътрешнопартийни борби, удари срещу неудобни политици и магистрати... Изобщо - за всичко друго, но не и за предотвратяване или пък за противодействие на конфликти на интереси. При това става дума за намеса и в трите власти. Лъсна и как всичко се е движело по оста "И.Ф-Ц.Ц.-Б.Б". Което само доказва публичната тайна, че няколко човека от ГЕРБ контролираха цялата държава и правеха каквото си поискат. И че всеки, който си позволи да се опълчи на тогавашния премиер Борисов, вътрешния министър Цветанов и партия ГЕРБ, бързо става мишена на цялата държавна машина. Той, семейството му, приятелите му са подлагани на всевъзможни проверки, разследвания, претърсвания, изземвания, проучвания по анонимни сигнали. Включително и чрез комисията за конфликт на интереси. При това системата очевидно е действала безотказно.

Достатъчно е да се припомни например случаят с бившия шеф на комисията за конфискация на престъпното имущество Тодор Коларов, който подаде оставка заради "липса на реформаторско мнозинство в комисията и на политическа подкрепа от Народното събрание и от президента". Така предизвика гнева на тогавашния премиер Бойко Борисов, а само няколко дни след това комисията за конфликт на интереси услужливо го глоби с 5000 лв., защото имал неблагоразумието да си купи служебния телефон и преносимия компютър при напускането си. Естествено, наскоро административният съд отмени наказанието на Коларов, но с решението си по неговия случай комисията само доказа какви ги е вършила.

От бележника на Златанов се разбра и как се е мерило с коренно различен аршин от структура, която трябва само да прилага закона. Примерно преписките за конфликт на интереси срещу двама бивши министри от кабинета "Борисов" - бившият икономически министър Трайчо Трайков получава резолюция "да се движи", за разлика от образователния министър Сергей Игнатов, който се разминава с "уволнението му стига". Примерите са многобройни. Още повече че прокуратурата обяви, че показва само някои страници от бележника на Златанов. И намекна, че са прилагани и специални разузнавателни средства. Отсега можем да се сетим колко още политически боклук ще се изтръска и от тях.

Другият ключов въпрос, който веднага възниква, е: щом всичко това е правено чрез тази на пръв поглед невинна структура, какви ли са ги вършили МВР, ГДБОП, ДАНС, разузнавания, специални служби, прокуратури и всички останали знайни и незнайни структури, натоварени с власт?

Интересен момент е и дали останалите членове на комисията също са обект на разследване. Прокурорите засега отказват да кажат как ще процедират с тях. Засега се престраши да говори само Сабрие Сапунджиева, която обясни, че не е знаела какви ги върши Златанов. Само веднъж се е усъмнила, че много бавно се движат някои преписки, но го отдала на технически проблеми с призоваването и с времето, през което структурата не е имала сграда. В комисията има представители на ГЕРБ, БСП, "Атака", ДПС и човек на президента.

Така и не стана ясно какво точно е обвинението срещу Златанов - освен че е за престъпление по служба. Скептиците, че ще се стигне до присъда, са повече от оптимистите. Защото и самото държавно обвинение твърди, че става дума за "неотразяване на движението на преписки в информационните регистри, включително и тези, които са публични, забавяне движението на преписки и масово неуведомяване на прокуратурата за решенията на комисията, въпреки изрично постановеното задължение по този закон". Времето ще покаже дали и това разследване няма да потъне в забрава, както се случи с делото за корупция срещу бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров или пък с разследването за незаконното подслушване.

Безспорно е обаче едно - България се провали в предотвратяването, разкриването и санкционирането на случаи на конфликт на интереси. Въпреки специалните закони и комисии. Трайна практика е депутати да премълчават, когато гласуват закон, който пряко засяга собствения им бизнес или този на родата - например за лекарства, за електронни съобщения, за земеделие и пр. Роднини продължават да се назначават като сътрудници в парламента или на добре платени държавни длъжности. И всичко това е овъргаляно в политическа корупция, шуробаджанащина, връзкарство и търговия с влияние. А комисията на конфликт на интереси отчита дейност, като санкционира директори на селски училища, назначили роднини за чистачки.

14
6320
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
18 Юли 2013 19:42
Ама че хистерична статия.
18 Юли 2013 19:46
домързя ме да я прочета цялата, повече старание следващия път, авторе.
18 Юли 2013 20:02
А комисията на конфликт на интереси отчита дейност, като санкционира директори на селски училища, назначили роднини за чистачки.


Така е било, така и ще бъде.
18 Юли 2013 20:08
Ако комисията за конфликт на интереси е използвана за рекет, какво ли са правили МВР, ГДБОП, ДАНС, прокуратури и други знайни и незнайни структури с власт? И къде е гаранцията, че не го правят и сега?


ИМА гаранция,че го правят и СЕГА,защото само НС,МС и МВР отчасти са отвоювани от мафията.Всичко останало й слугува.Например,като гледам слушам БНТ и БНР разбирам,че даже не искат да прикрият ибрикчосването на боку.Днес един в радиото каза,че изразявал лично мнение,а не на медията...Така е при мафията-с държавни медии се слага тенеке на мафиотите отзад
18 Юли 2013 20:21
ИФ означава Интернапьньл Фондс и е прикрито М което е Монетьри
18 Юли 2013 22:39
защото само НС,МС и МВР отчасти са отвоювани от мафията
Сиреч завоювани от другата мафия. Но коалиционната още не е успяла да вбримчи медиите подобаващо. Щото само мафиите воюват, докато политиците уж би трябвало да водят политика, програми, принципи и закони в укрепване на държавата и обществото.
18 Юли 2013 23:02
Вие си гледайте първо вашата мафия, щото я хванаха този път, за разлика от фъчканията на Цецо, по бели гащи. Борисов, ако беше кадърен, трябваше да направи това, което сега правят на него... Нооо... толкоз могъл, толкоз направил...
18 Юли 2013 23:40
Тиквоний и депесаро-комуналните - ВЪН мърши


КАТАРЗИСИТЕ СА НИ СКЪПИ
19 Юли 2013 00:08
Според Полковника в Русия може да има само два вида олигарси - такива които работят за Русия и такива които са в затвора. Де да можеше и в Бг да е подобно...
19 Юли 2013 00:14
В комисията има представители на ГЕРБ, БСП, "Атака", ДПС и човек на президента.
Само толкова ли ? Едно изречение ? В какво ни убеждавате, авторе ? Че членовете на комисията - от различни партии - всяка сутрин са чели инструкции от тефтерчето на шефа БСП ? ДПС? И са си мълчали години наред !
И че всеки, който си позволи да се опълчи на тогавашния премиер Борисов, вътрешния министър Цветанов и партия ГЕРБ, бързо става мишена на цялата държавна машина. Той, семейството му, приятелите му са подлагани на всевъзможни проверки, разследвания, претърсвания, изземвания, проучвания по анонимни сигнали. Включително и чрез комисията за конфликт на интереси. При това системата очевидно е действала безотказно.
Доказателства ??? Или ЕЖК ? Смешно е да определяте Борисов и Цветанов като всемогъщи. Ако бяха наистина такива, нямаше да имаме сегашното чудо , наречено парламент - повече от месец го целят с домати и яйца.
Да видим сега какво ще се случи с тази комисия и разкриването на конфликт на интереси при :1. Олигархски 2. станишев - Моника Австрийска 3. депесе доносниците, Данчо Ментата и Бисеров 4. всички министри 5. депутати като Сали от Самоков и Делян катарзиса 6. сестрата Йотова 5. Мая Сигналчик - Галева и мъжете й - бивши и настоящ и т.н. - всеки ден изникват нови и нови !
Народе ????
19 Юли 2013 00:37
Борисов, ако беше кадърен, трябваше да направи това, което сега правят на него
Да бе, некадърен мафиот! Не е като сегашните...
19 Юли 2013 07:21
Бе, викам си, я да прочета - като я олайват така статията гейберастките помияри...
И разбрах, че са прави. Не отговаря на новата линия...
----------------------------------
Блогът на Генек

19 Юли 2013 09:32
Седим си и си викам, я да надзърна в тая статия. Разбрах защо червения обрив я аресва ама не съвсем, когато стигнах до "И къде е гаранцията, че не го правят и сега?".
19 Юли 2013 10:39
Каква е гаранцията, че не го правят и днес? Никаква, напротив, има гранция, че го правят и днес. А най-вероятно ще го правят и утре. Решението? Отпушване на каналите за комуникация между гражданите и институциите. Как ли? Като се изчистят боклуците, заседнали в тях.


"Предвидено беше Деница Златева да пита за заповед 95-00-152/2012 на Младенов и за новите изисквания - същото, за което питаше н.п. Кирчо Димитров миналата година, когато Младенов чистосърдечно обясни пред всички присъстващи депутати, че в МВнР не знаят чий преводачески подпис заверяват:


"Ние нямаме възможност за контрол върху процеса на превод - дали той се извършва действително от заявения от фирмата изпълнител - преводач или от студенти. При нас идва текст с подпис на преводача - ние не проверяваме текста, а заверяваме подписа на преводача."
http://www.parliament.bg/bg/plenaryst/ns/7/ID/2755


За същото питаха Яне Янев и Цвета Георгиева. Младенов им отговори на 25.06.2012 така:
http://www.mfa.bg/uploads/files/13IaneIanev.pdf

Въртим се в някакъв омагьосан кръг. Пак ще се повтарят миналогодишните трагикомични сценки. Вигенин ще падне, преди за успее да завърши реформата. Ще дойде следващият и ще рече: "Дайте ми време да се запозная със случая."

Вече повече от година се поддържа слухът, че със заповед 95-00-152/2012 се въвеждат нови изисквания към агенциите за преводи в България. Кой знае още колко години ще се повтаря все същото. В заповедта няма никакви изисквания, а и да има - тя е за консулското обслужване, а то се извършва в чужбина. Станало е някакво недоразумение.


За това недоразумение са уведомени МВнР, ВАП, МС, Омбудсмана и др. Всички мълчат, мълча и служебният премиер + външен министър Марин Райков, мълчи и Вигенин сега. Може би имат устни инструкции да пазят бившия външен министър Николай Младенов?

12.07.2013, 18:19 ч. изпратих още едно съобщение до н.п. Деница Златева:

"Днес, 12.07.2013, изпратих сигнал до ВАП за безобразията на МВнР, които и Вие, както и много други лица на отговорни позиции, упорито не забелязвате. Днес излезе и стенограмата от парламентарния контрол на 05.07.2013, на който не сте посмели да поставите въпроса за фиктивния договор между МВнР и стотици български агенции за преводи. Затова се налага обикновените граждани да вършат работата, за която получавате заплати - всички Вие, т.нар. "отговорни лица" и конкретно Вие, г-жо народен представител Деница Златева."

Из "Писмо до н.п. Деница Златева, 28.06.2013 (с отговор)"
http://softisbg.com/rennies_blog/2013/06/-28062013.html

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД