Испания е разтърсена от грандиозен корупционен скандал, в който се оказа замесен дори министър-председателят на страната и лидер на дясната Народна партия Мариано Рахой. Той е изправен пред нестихващи призиви да подаде оставка, но засега упорито отказва да се оттегли. В основата на аферата е бившият ковчежник на Народната партия Луис Барсенас и партийна черна каса, от която са влизали и излизали огромни суми. Той ръководи финансите на организацията в периода между 1990 г. и 2009 г.
Скандалът всъщност не е съвсем нов. Досега Барсенас категорично отричаше обвиненията, че е водил тайни сметки на управляващата Народна партия, но преди дни призна, че наистина е имало паралелно счетоводство, както и че най-високопоставените фигури в партията не само че са знаели за това, но и са получавали част от незаконните плащания. Аферата, придобила известност като "Барсенас", гръмна в началото на годината, след като испанският в. "Ел Паис" публикува документи, за които се твърди, че са написани и подписани от бившия ковчежник и съдържат информация за незаконните плащания към партията. Мариано Рахой фигурира в много от документите, излезли на страниците на левия испански вестник, а до името му стои сумата от 25 200 евро, която се твърди, че той получавал от черната каса всяка година в периода между 1999 г. до 2008 г., за който са разкритите документи. Тогава Барсенас отрече всички обвинения и заяви, че почеркът върху документите не е негов. По това време той изглеждаше, че е лоялен към партията и отстояваше позицията й. Зам.-председателката на Народната партия Мария Долорес де Коспедал също бе категорична, че всичките плащания към партийните лидери са ясни и законни. "Имаме само едни - официалните счетоводни книги", заяви тя. "Абсолютно нищо нямаме за криене", допълни тогава Мария Долорес де Коспедал. В. "Ел Паис" публикува историята за черната каса няколко дни след като бе принуден да признае, че е пуснал на страниците си фалшива снимка на намиращия се в болница тогавашен президент на Венецуела Уго Чавес. Заради това публикацията със заглавие "Тайните документи на Барсенас" повдигна доста съмнения.
Какво съдържат скандалните документи
Всеки лист има по няколко колони, като имената на високопоставените членове на Народната партия често се появяват в лявата част, а преди тях стоят различни суми. Вписани са също частни компании и бизнесмени, като към тях също са записани значителни суми. В. "Ел Паис" твърди, че това били "дарения" и 70% от тях са в разрез със законите за финансиране на партиите в Испания. Според разпоредбите частни дарители не могат да дават повече от 60 000 евро на политическа партия в рамките на една година. Освен това дарения не могат да бъдат правени от компании, които извършват дейности, възложени им от испанската държава. "Ел Паис" описа документите като "скрити сметки" на Народната партия. Веднага след публикуването на материала Барсенас заяви, че документите са "фалшиви".
Аферата се развихри с нова сила преди дни,
след като Луис Барсенас напълно промени първоначалното си поведение и призна, че той е написал разкритите документи. Освен това бившият ковчежник отправи много сериозни обвинения към високопоставени членове на Народната партия. Луис Барсенас вероятно е решил, че ако той е обвинен в извършването на закононарушения, свързани с финансите на партията, то другите, сред които е и министър-председателят, също трябва да отговарят, коментира Би Би Си. В момента Барсенас се намира в испански арест по обвинения в пране на пари и измами, но те са свързани с т.нар. корупционна афера "Гюртел", в която също са замесени политици от Народната партия, но на регионално и общинско ниво. По време на нейното разследване е установено, че Барсенас притежава банкови сметки в Швейцария, в които има 48 млн. евро. Финансистът категорично отрича обвиненията в пране на пари и измами, но реши да напусне поста си на ковчежник на партията.
И за да налее още масло в огъня, преди дни в. "Ел Мундо" публикува документ за тайните сметки, за който бе потвърдено, че е автентичен. Медията обяви, че е предала на Върховния съд всички документи, с които разполага по скандала. Управляващата партия пък излезе с декларация, според която "за пореден път повтаря, че не знае нищо за тези документи, както и че по никакъв начин не ги признава за сметки на политическата организация". "Ел Мундо" публикува и съдържанието на SMS-и между Барсенас и Рахой, от които става ясно, че двамата са били приятели. В един от тях, датиращ от дните след разкритията на "Ел Паис", се казва: "Луис, разбирам те. Остани силен. Ще ти звънна утре. Прегръщам те..."
Въпреки скандалните обвинения, които са отправени към премиера Мариано Рахой,
оставката му не изглежда възможна
Премиерът и Народната партия сега твърдят, че Луис Барсенас се опитва да ги изнудва. Преди дни той повтори очаквано, че не смята да се оттегля от премиерския пост независимо от разразилия се грандиозен скандал. Най-вероятно Рахой ще остане на поста си до следващите общи избори в Испания, които ще се проведат в края на 2015 г. Народната партия има мнозинство в парламента, след като дясноцентристката организация безапелационно спечели парламентарните избори в края на 2011 г. Министър-председателят е съвсем наясно, че развитието на скандала се наблюдава и извън пределите на Испания - може би инвеститорите, които не са проследили аферата в детайли, може да започнат да се притесняват докъде ще стигне и как ще завърши. И затова той реши да направи преди дни изявление, в което подчерта, че правителството му е "стабилно".
От своя страна Народната партия обяви, че ще предприеме законови действия срещу тези, които стоят зад мръсната кампания, на която е жертва. Испанската прокуратура съобщи, че има достатъчно доказателства, за да стартира разследване срещу Народната партия, за да се установи дали има нещо нередно около финансите й. Освен това управляващите обявиха, че се прави вътрешен одит на финансите им, а премиерът Мариано Рахой заяви, че ще публикува онлайн приходите си, за да могат да ги видят всички заинтересувани.