:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,000
Активни 706
Страници 25,930
За един ден 1,302,066
Равносметка

"Безработният младеж" стана параван за бюджетно пилеене

Държавата използва феномена, за да оправдае фабриката за безсмислени, но скъпи програми за заетост
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Образованите младежи по-лесно си намират работа и нямат нужда от програмите на държавата, нито търсят помощ от бюрата по труда.
През последните години медии и политици редовно ни стряскат с новината, че "всеки трети младеж е без работа". В резултат на това постоянно се заделят огромни европейски и национални средства по програми за консултация, обучение и заетост на младите.

През април 2012 г. държавата си постави за цел да намали младежката безработица до 23% в края на 2013 г. Въпреки това коефициентът на младежка безработица продължи да нараства, достигайки 29.5% по данни на НСИ през първото тримесечие на 2013 г. Отговорът на новите управляващи е - още програми. Нещата видимо не вървят по план, но това не се дължи на недостатъчния обхват на въпросните инициативи или на крайно спорната им ефективност. Причината е в



явното неразбиране на феномена "младежка безработица"



и причините за неговото съществуване. Ето на какво се дължат неуспехът на програмите и продължаващият ръст на младежката безработица.

* По данни на Евростат едва 5% от младежите на възраст 15 г. влизат в обхвата на работната сила (т.е. работят или търсят работа). При 24-годишните в работната сила влизат 80%. Близо половината от лицата в групата 15-24 г. са в училищата, голяма част от останалите учат редовно в университетите. Разработването на програми за потребностите на толкова разнородна група е изключително трудно, да не кажем, невъзможно.

Това е и основната причина, поради която въпросните програми са придружени с колосални количества документация и се възприемат от бизнеса като прекалено тромави. Тяхното базиране на индикатори като коефициента за младежка безработица води до желание за залагането на условия за продължаваща заетост след първоначалния период на стаж/обучение/работа, което допълнително възпира потенциални участници, тъй като ги обвързва със задължението да наемат лица, от които може в даден момент да нямат нужда.

* В наскоро разпространения за обществено обсъждане Проект на Доклад за младежта 2010-2012 г. правилно се посочва, че "проблемът с младежката безработица не е да се намери работа на младите хора, а как да се превърне тази част от младите хора с ниска степен на образование и грамотност в реална работна ръка". Или с други думи: проблемът е в образованието. Посочва се още, че от безработните младежи 46.7% са с основно и по-ниско образование, докато безработните висшисти са едва 11.9%. С това наум е спорно доколко изобщо има нужда от програми за младежка заетост, насочени към хора с висше образование. Нещо повече - държавата вече е направила немалка инвестиция в голяма част от тези, които са завършили държавните университети под формата на субсидии за обучение.

* Програмите за младежка заетост в държавните и местните администрации продължават да се разрастват противно на всякаква житейска и икономическа логика. Ако една администрация има нужда от стажанти или желание и капацитет да развие собствена програма, тя ще задели ресурс, за да го направи. Така стават нещата в частния сектор. Работодателите инвестират пари, време и усилия за организиране на конкурси, интервюта с кандидати и тяхното последващо обучение.



Стажовете в държавната администрация са много често фиктивни



и със спорна полезност както за самата администрация, така и за самите младежи. Нещо повече - този подход до голяма степен обезсмисля идеята за "задължителен стаж" по време на висшето образование и намалява подготовката на кадрите, които излизат от университетите. Преобладаващата част от административните структури нямат нито нуждата да приемат стажанти, нито капацитета да ги превърнат в нещо полезно.

* Бюрата по труда също не могат да бъдат определени като институции, които се ползват с доверието на младите хора. В Проекта на Доклад за младежта 2010-2012 г. се посочва, че едва 23% от работещите младежи са се обърнали към бюрата по труда. За сметка на това близо половината от тях са търсили работа в интернет или са се обърнали към приятели. От работещите младежи без чужда помощ са намерили работа общо 40%. С помощта на бюрата по труда - едва 3%. Младежите рядко търсят (или намират) работа с посредничеството на държавата. Няма и защо да го правят, ако пред тях съществуват много по-удобни и бързи опции.

В условия на икономически спад е напълно естествено младежката безработица да достигне високи нива. Младежите са уязвима група на пазара на труда дотолкова, доколкото им липсва опит. Те са инвестиция в бъдещето, но по-рядко са необходими за "оцеляването" на една или друга фирма. Когато ножът опре до кокала и трябва да се съкращават разходи или служители, младите кадри често са първи на мушката. Не само защото създават по-ниска добавена стойност за своите работодатели, но и защото могат лесно да бъдат склонени да преминат на непълен работен ден или направо да работят без договор.

Младежката заетост не трябва да бъде разглеждана като отделен феномен. Напротив, тя е тясно обвързана със ситуацията на пазара на труда. В условия на анемична икономическа активност и повишаващи се минимална заплата и осигурителни прагове за младежите (както и за други ниско квалифицирани групи) е по-трудно да намерят работа. Единственият начин, по който държавата може реално и трайно да помогне в този процес, е да спре да пречи на бизнеса да създава работни места чрез постоянното производство на регулации и промени в данъчната и осигурителната политика. Когато заетостта в икономиката тръгне нагоре, и младежите ще я последват.





-----------------------------------------

ИЗКРИВЕНА РЕАЛНОСТ

-----------------------------------------

Начинът на изчисляване на младежката безработица изкривява реалността. Коефициентът на безработица сред младите се изчислява по същия начин, както този за другите възрастови групи - като дял от "работната сила". В обхвата на това понятие влизат заетите и активно търсещите работа лица. Само че докато в други възрастови групи работната сила обхваща 75-80% от всички лица, при младежите - българите между 15 и 24 г. - в нея влизат 31.3% от тях. Така се получава, защото почти половината от 15-24-годишните ученици, а и значителна част от останалите учи редовно в университети. Това са все лица, които статистиката не брои за част от работната сила. И съответно не ги включва при изчисляването на младежката безработица. Статистиката не включва в обхвата на работната сила и лицата, които са в допълнителен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, част от които са на възраст под 24 години.

Да приемем, че заради кризата от всяка възрастова група по 20 000 са загубили работата си. Резултатът ще бъде повишаване на коефициента на безработица в групата на младите с цели 8.1 процентни пункта, докато при останалите възрастови групи повишението е само 2.2-2.6 пункта - въпреки че е изгубен един и същ брой работни места.

Заключението е, че младежката безработица е много по-чувствителна към сътресенията на пазара на труда поради по-малкия обхват на работната сила в тази възрастова група. Вследствие на това показателят не бива да бъде приравняван по значимост с този за останалите възрастови групи, където се намира огромната част от икономически активното население.

Наскоро Евростат обърна специално внимание именно на тези особености на коефициента на младежка безработица и неговото некоректно използване. И започна да работи и с показателя youth unemployment ratio, т.е. "дял на безработните младежи". При него броят на безработните лица се разделя не на броя на влизащите в обхвата на работната сила, а на всички от възрастовата група.

Изчислен по този начин, делът на безработните младежи в България е едва 8.5% при средно ниво за ЕС от 9.7%. При това стойностите за страната ни са до известна степен следствие от традиционно ниската икономическа активност на младите у нас. Това се дължи на нарастващия брой на студентите в редовно обучение, намаляващия брой на задочниците, особеностите на образователната ни система, както и на редица социални аспекти.

Можем спокойно да предположим, че в сегашната ситуация на пазара на труда, ако повече млади хора търсеха работа, делът на безработните щеше да тръгне нагоре, тъй като не всички от тях щяха да успеят да си намерят такава.

Евростат
Графика: Дял на безработните от всички на възраст 15-24 год., 2012 г.
НСИ, изчисления на ИПИ
Графика: Обхват на работната сила в различните възрастови групи, %
12
3351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
22 Юли 2013 20:32
Някой чете ли още "експертите" от ИПИ?
22 Юли 2013 20:38
на снимката: образовани младежи в естествената им среда в момент на характерния за вида им ритуал на чифтосване. Мъжките са по едри от женските, по- къса козина и с по-убита окраска.
22 Юли 2013 21:39
Разбира се, когато са "без работа", младите започват да мислят, да осъзнават и да се бунтуват... Така, при глобалния напоследък indignados, който се наблюдава, световния естаблишмънт по върховете на корпоративни и държавни структури е особено загрижен да не би придобивките и контрола му над средата да бъдат отнесени. Ето защо са готови да плащат и повече, отколкото е необходимо, включително, от единия джоб, в другия, да се усвояват средствата, нали, за да се успокоят младите, колкото е възможно и пак да ги обслужват, я със стажантски програми, с повечко амбиция, творчески заложби и пр.. Току виж са започнали демонстрации и в подкрепа на управляващите
22 Юли 2013 22:24
Да си млад е предимство само по себе си.
Проблемът с обществения статут на младите не се крие във възрастта, а в културата на обществото.
Конкретно за България, мога да коментирам, че обществената ни култура създава нереалистични очаквания у младите хора. А сблъсъкът на тези очаквания с реалността демотивира младите хора и в мнозинството ги превръща в обезверени и цинични граждани.
23 Юли 2013 05:47
Не виждам смисъл от никакви програми за квалификация като няма работни места! Когато има работни места, бизнеса финансира студентите и обучава работниците за своя сметка. С увеличаването на възрастта за пенсиониране, все по-малко хора ще имат шанс да започнат робота в общините и държавните структури. Защото там са се закотвили връзкарите и с топ не можеш да ги мръднеш. А в частния бизнес има места само за продавачи, сервитьори и работници. Тук там се намират и за по-висши длъжности, но наплива е голям и тези места са вече само в столицата. Тази година чувам, че има недостиг на студенти. И правилно! Изсипахме луди пари да образоваме синчето, но нищо не се промени. Пак си продава телевизори. Пращам го в банка, не ще. Там заплатите били под 500 лв, даже 400?! Щял да умре от глад! В Бургас положението с работните места е трагично. Няма ги никакви и са много ниско платени. Каквито и програми да направят, само ще точат фондове и нищо няма да постигнат. Трябва икономика! За нея, естествено, никой не мисли...
23 Юли 2013 07:53
Някой чете ли още "експертите" от ИПИ?
Недей така с лошо (то и аз не ги чета). Тези соросчета с едни такива статии си изкарват не лоши пари от разни западни фондации. Инак полза от глупостите им - хич. Разни Ангеловци и Ганевци и друга такава trash. Това е той капитализъмът. Ама протестират красивите и умните с големите заплати - като нашето Манрико. А тези дето нямат работа ги няма. Защото протестите били "десни", а тези без работа ще ги избие на социализъм.
23 Юли 2013 08:05
Точно така е, тези "интегрирани политики", по любимия лаф на Турския Наратив, са удобна и пробвана многократно схема за източване както на бюджета, така и на еврофондовете за безсмислени, но скъпоструващи "мероприятия" и "програми" Бай Хасан Адемата и неговите ортаци-аги ще има да се "борят" с младежката безработица, дорде свършат окончателно парите. После - мене ме няма в тая ситуация, който не вярва - да си спомни Цанков камък и Водното огледало. Безспорни паметници на хидроинженерната мисъл и крадливата същност на дПс!
Лошото е, че пак ние ще плащаме сметката на Великата майска работническо-турска революция и нейния вожд Лешникаря...
23 Юли 2013 09:55
Нема отърване от тия навлеци от ФОНДАЦИИТЕ ИПИ и ИОО. Някой поръчва ли им тези "анализи", или те сами си ги изготват и после продават на неолиберастките медии ?
Какво ни казват тези анализи ? Че статистиката неправилно обхваща възрастовата група от 15 г. до 24 г. ? Ама верно ? То и за малоумник е ясно, че така определяна младежката безработица е силно изкривена. Още по-ясно е, че така вишистите отпадат от тази група. На 24 трудно ще станеш бакалавър, да не говорим за магистър.
Проблем не е толкова младежката безработица, а емиграцията на млади и образовани хора, които могат да създават продукт с висока добавена стойност. Но тъй като бизнесът не знае какви са тия продукти и предпочита търговията, селско стопанство, туризъм и тук-там строителство, то за тия млади и образовани хора шансът е навън. Да не говорим за престъпния картел на бизнес и държава на пазара на работната сила, изразяващ се в задържане, дори потискане цената и с цел някаква митична конкурентност на икономиката. Последната така и не се прояви през тоя четвърт век.
А в борбата с младежката безработица могат да се включат и ФОНДАЦИИТЕ ИПИ и ИОО. Как ли ? Предвид обстоятелството, че за фондационерите не се изисква стаж и опит в сериозна институция или фирма, всеки завършил бакалавър може да дистигне нивото на техния продукт и без много напрягане и четене, стига да знае следното:
- държавата е лош стопанин, частникът - добър;
- икономия, икономия и пак икономия;
- приватизация, приватизация и пак приватизация;
- реформи, реформи и пак реформи.
Не е много, нали ?
23 Юли 2013 10:51
"Анализът" в статията е пълна глупост. Програмите, които се финансират, и най-вече онези, които ще се финансират, не са насочени единствено към осигуряване на заетост сред младежите. Първо - тяхната целева група не са всички на възраст между 15 и 24 г., а са само онези, които нито учат, нито работят, нито са в някакви квалификационни курсове, обучения и т.н. Второ - целта е до 4 месеца от изпадането на младите хора в гореописаното състояние да им бъде предложена качествена работа, образование или обучение - по техен избор и според възможностите им. Това няма нищо общо със стажовете по време на обучението, и на тях не бива да се гледа като на формално отбиване на номера. Ако младежите, които се възползват от такива програми, гледат на тях като на досадна, но необходима формалност, тогава нека от ИПИ да им помогнат с каквото могат Проблемът не е само български, а е общоевропейски. Единствено Германия и някои скандинавски държави го нямат. И той не произхожда само от невъзможността на националните икономики да предложат добри работни места на младите, а и от нежеланието на младите да работят на непрестижни места, или непрестижни професии. Отделно от това изискванията на фирмите, за да се включат ефективно в подобни програми, не са никак лесни за изпълнение.
Търсенето на безработни неучащи младежи, освен чрез бюрата по труда, как би могло да се реализира според автора? Чрез служба за оперативно издирване ли? Ако някой не желае да получи помощ по някаква програма, насила ли трябва да бъде включван в нея? Живеем в свободна страна, ако някой счита, че за него е по-добре да си търси сам работа, да ползва услуги на приятели или връзки на родителите си, а не да ползва услугите на АЗ, в затвора ли трябва да бъде вкаран?
23 Юли 2013 11:30
"Анализът" в статията е пълна глупост.

Какно и всичко с произход ФОНДАЦИИТЕ "Институт "Отворено общество" и "Институт за пазарна икономика".
За пореден път искам да напомня на редакцията , че "Институт "Отворено общество" и "Институт за пазарна икономика" са ФОНДАЦИИ и предвид това обстоятелство, моля да изписвате пълното им наименование. Изпускане на думата "фондация" въвежда в заблуждение и създава фалшива представа за свързаност с науката и вестник "СЕГА" става съучастник в тази манипулация.
23 Юли 2013 15:56
Едно предложение за намаляване на младежката безработица без разходи на бюджета и с реален ефект не само за младежите.
Между 5 и 7% по данни на статистиката са заетите на бюджетна издръжка, които са навършили пенсионна възраст.
Освобождаването им от работа ще освободи работни места:
а/ за заемането им от по-ниските йерархични нива, т.е. част от заетите ще израстнат в длъжност
б/ ще се освободят позиции на по-ниски нива, за които могат да кандидатстват и млади хора.
Това обаче е малко вероятно да се случи, защото:
1. Навършилите пенсионна възраст и продължаващи да работят са на високи позиции, а за да са там и да продължават да работят имат протекции от други високостоящи, т.е. това са наши хора.
2. Това е в противоречие с интересите на властимащите на високите нива.
23 Юли 2013 16:23
Дъртите пенсии да изпуснат сладките местенца в държавната администрация По-скоро камила ще мине през иглени уши. Освен това, дори и да се случи чудото, те пак се връщат на граждански договори. Щото са гоУеми специалисти, експерти и т.н и без тях държавата ще П Р О П А Д Н Е!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД