:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,395
Активни 718
Страници 20,960
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Жертва на престъпление може да е едновременно ищец и обвинител

Станах жертва на престъпление. Мога ли да претендирам за обезщетение за нанесените ми щети и по какъв начин? Има ли възможност да участвам в процеса срещу извършителя?

Хр.Ч, София



За последните 10-15 години жертвите на престъпления със сигурност надхвърлят 1 милион. За съжаление, много от тези прояви остават неразкрити за дълъг период, а някои от тях дори остават ненаказани и се погасяват по давност. А за да могат жертвите да претендират за обезщетения, както и евентуално да участват в наказателния процес, то със сигурност трябва да има открит извършител или поне лице, което да бъде обвинено в рамките на едно досъдебно производство, както и на един последващ съдебен процес. Едва тогава съответната жертва на престъпление придобива някакво качество и има права при едни строго формални процедури, описани основно в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Последният борави с понятието "пострадал".

Чл.74 от Кодекса указва кое лице има качеството на пострадал - това е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. Това може да е жертва на кражба, на изнасилване, на грабеж, на палеж, на пътно-транспортно произшествие, на измама и т.н. Изрично е отбелязано, че "при смърт на лицето това право преминава върху неговите наследници". Така ако например става дума за убийство, то например децата на убития ще имат качеството на пострадал.

Пострадалият има своите права още в досъдебното производство. Според чл.75 от НПК той трябва задължително да бъде уведомен за правата си в наказателното производство. Освен това има правото да получи защита за своята сигурност и тази на близките си, да бъде информиран за хода на наказателното производство, да участва в това производство, да прави искания, бележки и възражения. Той има право и да обжалва актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство, както и да има адвокат, защитник - в този случай се нарича повереник.

Органът, който образува досъдебното производство е длъжен да уведоми незабавно пострадалия за това, ако той е посочил адрес за призоваване в страната. Правата на пострадалия обаче възникват, ако той изрично поиска да участва в досъдебното производство. Освен това той трябва сам и доброволно да посочи адрес за призоваване в страната, за да покаже интереса си.

Пострадалият, претърпял имуществени или неимуществени вреди от престъпление, което се преследва по общия ред, има право да участва в съдебното производство като частен обвинител, пише в НПК. Ако той почине, и това право преминава върху неговите наследници. За да участва пострадалият като частен обвинител, той трябва да подаде молба. Тя може да е устна или писмена и трябва да съдържа данни за лицето, което я подава, и за обстоятелствата, на които се основава.

Според НПК частният обвинител поддържа в съда обвинението наред с прокурора. Нещо повече. Той може да поддържа това обвинение и след като прокурорът заяви, че не го поддържа.

Според чл.84 от НПК пострадалият или неговите наследници, както и юридическите лица, които са претърпели вреди от престъплението, могат да предявят в съдебното производство граждански иск за обезщетение на вредите и да се установят като граждански ищци. Така жертвата може да е едновременно и частен обвинител, и граждански ищец. Възможно е съдът, който гледа наказателния процес, да откаже да гледа и гражданския иск - например, защото са много хора, защото може да затрудни процеса. Тогава пострадалият трябва да изчака края на наказателното дело и да предяви гражданския си иск пред граждански съд.

НПК урежда и още една хипотеза. Има престъпления, които се преследват единствено по тъжба на пострадалия - например обида, клевета, лека телесна повреда и др. В тези случаи съответната жертва може да повдига и да поддържа обвинение пред съда като частен тъжител. Това става с тъжба, която пострадалият подава пред съда. След смъртта на лицето и това право преминава върху неговите наследници. Важно е да се знае, че тъжбата трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, когато пострадалият е узнал за извършване на престъплението, или от деня, в който пострадалият е получил съобщение за прекратяване на досъдебното производство, на основание, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия.
1701
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД