:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,534
Активни 800
Страници 20,099
За един ден 1,302,066

Търси се "наш" човек за градски прокурор

Изборът на административен ръководител раздели съвета на лобита, които поведоха война. Генералното сражение предстои
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
ВСС ще трябва да избира градски прокурор в обстановка на разделение и скандали.


Един запис, изтекъл в медиите преди няколко месеца, показа нагледно как работи Софийската градска прокуратура (СГП):



Николай Кокинов: Тебе не знам кой ти вади ножа. Сигурно ти приказват, че аз ти го вадя, ама.....

Мирослав Найденов: Не? Той зат'ва Шефа искаше, той затова ти се обади снощи...

Кокинов: Няма идея к'во се случва в крайна сметка. Някой нарежда отгоре. Кой ти скача? Това ни е интересното.

...

Кокинов: А за Миро Найденов, мен т'ва дело ми го крият.

Бойко Борисов: Кой го крие?

Кокинов: Ръководството на прокуратурата.

Борисов: Кой?

Кокинов: Караш ме да говоря срещу началника си ли?







Цитираните реплики са много малка част от разговора между Бойко Борисов, бившия градски прокурор Николай Кокинов и бившия министър на земеделието Мирослав Найденов. Тема е делото срещу Найденов, който се опитва да разбере откъде идва нареждането да бъде разследван и какво може да се направи по въпроса. Кокинов пък явно не счита за нередно да му обясни как стоят нещата и защо не може да му помогне.

След този скандал Кокинов си отиде - както от ръководния си пост, така и от системата. Преди това обаче той бе начело на СГП почти 7 години. Логичен в случая е въпросът как е работила най-важната прокуратура в страната през това време. И



ако това е бил стилът, ще се запази ли?



В момента за мястото на Кокинов има трима кандидати - прокурорът от СГП Ваня Илиева, зам.-шефът на районната прокуратура в столицата Руси Алексиев и следователят Бойко Атанасов, който веднъж вече се е явявал на същия конкурс миналата година. Тогава Висшият съдебен съвет (ВСС) предпочете Кокинов, Атанасов обжалва пред Върховния административен съд, но решението не бе в негова полза. Тримата ще бъдат изслушани от съвета в сряда, а изборът ще се проведе в четвъртък.

Макар всички членове на ВСС да твърдят, че най-важни ще са професионалните качества на кандидатите, концепциите им, както и представянето им, истината е съвсем друга. Съветът вече е разделен на лобита, които нямат никакво намерение да се помирят, поне по отношение на този избор. Неофициално в коридорите на съдебната власт се говори, че именно бъдещият градски прокурор на София е



причината за най-шумния скандал с участието на магистрати



от последните няколко седмици. Става дума за избора на двама членове на съвета миналата година - Камен Ситнилски и Румен Боев. Първият бе заместник на главния прокурор Борис Велчев, има 40-годишен стаж в държавното обвинение и определено е човек с влияние в прокурорските среди. Преди няколко седмици към медиите бяха разпространени стенограми (записи нямаше) от СРС-та, в които се вижда как двама прокурори - апелативният на Бургас Емил Христов и окръжният на Хасково Иван Ванчев - разказват как лобират сред колегите си за избора на Ситнилски и Боев. Става ясно, че прокурори са привиквани в ресторант, за да им се обясни за кого да гласуват.

Моментално се чуха множество призиви за оставка на Ситнилски от ВСС. На редовното заседание на съвета в четвъртък пред сградата се събират "граждани" на протест, които твърдят, че вече не могат да търпят безобразията в съдебната система и искат бившият зам. главен прокурор да си ходи. Изключително любопитна подробност е обаче, че същите съзнателни граждани дори не разпознават по физиономия човека, предизвикал гнева им. Това стана ясно една сутрин, когато самият Ситнилски се разходи сред тях и си поговориха. Друг много интересен факт е, че никой не споменава за оставка на Румен Боев, чийто избор очевидно е бил уреждан както този на Ситнилски. Срещу Боев обаче атаки няма.

Освен хората от улицата, организирани кой знае по какъв начин, за да отидат пред ВСС,



от самия съвет се надигнаха гласове за оставката на Ситнилски



Етичната комисия реши, че той е нарушил етичните правила за поведение и обяви, че ще предложи дисциплинарно производство. Председателят й Ясен Тодоров намекна, че ще е по-добре сам да хвърли оставка, отколкото да чака решението на ВСС. Ситнилски заяви, че няма намерение да го прави. Очевидно обаче е притиснат в ъгъла, защото написа отворено писмо до всички прокурори, в което ги призова да защитят себе си, а и него, макар да не го спомена директно.

"За пръв път се обръщам към вас по този начин и по такъв повод. А поводът е недостойната клеветническа кампания през последните седмици, насочена предимно срещу мен. Но тя засяга сериозно и вас. Нещо повече. Това е основната й цел - да се "покаже", че българските прокурори са слабохарактерни, лесно внушаеми, податливи на манипулиране и т.н. Не се обръщам към вас, за да ме защитите. Аз мога и ще го направя сам. Имам нужната воля и възможности. Повечето от вас ме познават добре от 40-годишната ми работa. Защитете себе си! Кажете на хората, че вие проведохте през 2012 г. най-свободните, най-законосъобразните, най-публичните и най-прозрачните избори за членове на ВСС от прокурорската квота", написа той. Засега публична реакция няма.

Слуховете твърдят, че в дъното на скандала е фактът, че



Ситнилски подкрепя един, а главният прокурор Сотир Цацаров - друг



кандидат за поста градски прокурор на София. Дали това е истина няма как да се разбере. Ако някой зададе подобен въпрос на членовете на ВСС, ще получи отговор от типа "Ние всички сме юристи и вярваме на доказателства, а не на конспиративни теории". Затова пък съдия Теодора Стамболова от Върховния касационен съд в интервю за "Гласове" заяви, че става дума за разчистване на сметки във връзка с избора на ръководителите на Софийската градска и на апелативната прокуратура. "И в нашата гилдия се разнася информация, ще го кажа направо. Твърди се, че главният прокурор подкрепя един кандидат за ръководител на СГП, а г-н Камен Ситнилски подкрепя друг кандидат. Вярно ли е това не знам", коментира тя. Стамболова посочи още, че не вижда нищо сериозно злепоставящо в подслушаните разговори между прокурорите от провинцията със Ситнилски. Според нея обяснението за сервилните реплики е във факта, че "у нас хората търсят да издигнат "свой" човек да ги управлява".

Няма обаче никакво съмнение, че ВСС е разделен. А че причината е именно изборът на шеф на СГП, призна самият Цацаров миналата седмица. Тогава съдебните кадровици започнаха обсъждане на едно писмо на Съюза на съдиите в България, в което те са подложени на критика заради липсата на реакция за СРС скандалите - този от Банкя, и този със Ситнилски и Боев. Галина Карагьозова предложи ВСС да създаде комисия, която да изследва състоянието на прокуратурата и по-специално на СГП. Тя заяви, че



трябва да се проверят и делата на Кокинов



Тази идея никак не се хареса на Цацаров. Всъщност той в прав текст заяви на ВСС, че няма да позволи такава комисия да проверява прокуратурата. Цацаров подчерта, че сегашното разделение на съвета е именно заради предстоящия избор на шеф на СГП. "Това е камъчето в обувката, което стяга много хора. Нека си говорим откровено. Ако искате да направим нещо заедно, единственият начин е първо тук. Да не си играем на парламент с опозиция, на добри и лоши", заяви той. "Ако това разделение продължава, хората ще имат основание да питат не какво става в София, а какво правим изобщо тук. Не ми пука, че ще си тръгнем, казвам ви го съвсем честно".

Всъщност вече е ясно какво се случва в София. Почти всяко разследване срещу високопоставен чиновник, министър, депутат и т.н. минава през СГП. Почти всеки сигнал срещу подобен човек би могъл да бъде смачкан, ако нашите хора са на правилното място (например на шефското). Не се изисква много, за да се досети човек, че членовете на ВСС са се хванали за гушите именно заради този избор. Особено като си представим колко много съдби и разследвания ще зависят от действията или бездействията на бъдещия градски прокурор. И колко много всяко лоби в съвета, зад което обикновено стои политическа партия или икономически кръг, иска да сложи ръка на това място. Докато текат тези борби, някои хора все още наивно продължават да твърдят, че професионалните качества ще са от значение при избора. Защото е всеизвестно, че една от най-големите лъжи на всички управляващи в България е, че с действията си се стремят към създаване на независима съдебна система.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Главният прокурор Сотир Цацаров призна, че новият градски обвинител на София и "камъчето" в обувката на ВСС.
СНИМКА: АРХИВ СЕГА
Камен Ситнилски отказва да подаде оставка, въпреки че натискът вече идва и от колегите му във ВСС.
3
2827
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
24 Юли 2013 09:33
Проблемът не е само в зависимостите - винаги има зависимости/всеки има приятели и познати, колеги/, проблемът е, че прокуратурата е без външен контрол и без правила по които да работи. Така се получава, че зависимостите стават водещи. Просто защото един прокурор никога не се изправя пред дилема - да работи по правилата или да следва зависимостите. Просто защото правила няма/или правилата са прекалено гъвкави/. Може да обвини някого даже и да няма престъпление, може да го обвинява пак и пак и пак - пак без реално да има престъпление, може да говори по телевизията, и да съсипе дадения човек, и накрая обвиненията може въобще да не стигнат до съда, или да бъдат отхвърлени като неграмотни. Отделно един прокурор може да си затвори очите за дадени престъпления - и пак не нарушава никакви правила.

Така се получава, че в момента прокуратурата не работи по правила, а в зависимост от кефа на главния прокурор и отделните прокурори. А кой определя техния кеф - зависимостите, след като няма правила които да спазват, след като няма външен контрол. След като няма реални наказания за обвинения, които не стигат до съда, биват отхвърлени от съда. Няма даже обезщетения за набедените по медиите от прокуратурата. А трябва да има и то наистина големи обезщетения, а не 5-10 хил. лева. Не може главният прокурор да се изтъпани по медиите и да обяви, че еди кой си е направил еди какво си престъпление, да го повтаря и повтаря - по всички медии - и накрая съдът да не намери доказателства. За такова нещо в другите страни - ще хвърчат оставки, ще има обезщетения в милиони.



24 Юли 2013 17:50
Точен коментар.
24 Юли 2013 19:50
Какви още правила очаквате да има? Правилата не са ли всички тези кодекси, закони и т.н. за спазването на които Прокуратурата е призвана да следи???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД