:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,225
Активни 766
Страници 20,790
За един ден 1,302,066
Фарс

Руски съд призна мъртвец за виновен

Правораздаването съди за укриване на милиони, но си затваря очите за измама за милиарди
СНИМКА: www. ru.wikipedia.org
49-годишният Уилям Браудър говори на Световния икономически форум в Давос през 2011 година. Пикантното в неговата история с Русия е, че той е внук на Ърл Браудър, лидерът на американската компартия от 1930 до 1945 година и ръководител на агентурна мрежа на КГБ. През 2006 г. Уилям Браудър бе изгонен от Русия, след като е бил обявен за "заплаха за националната сигурност". "Икономист" писа, че той е разкривал и осуетявал движението на пари към "корумпирани бюрократи и техни съучастници бизнесмени".
Московски първоинстанционен съд погази всички норми, като призна за виновен един мъртвец - адвоката Сергей Магнитски, починал преди 4 години в следствения арест при обстоятелства, които компрометират правоохранителната система. Тверският съд го обвини, че е съучастник в укриване на данъци. Все пак съдът не стигна до 100-процентов профанизъм и не му лепна и присъда - дори закри делото, след като обяви Магнитски за виновен. Но да обявиш починал човек за виновен само по себе си е нечувано. Има и друго - 37-годишният юрист Магнитски издъхна в момент, когато разобличаваше служители на реда и закона за източване на бюджета на страната. Сега имиджът на руското правораздаване е в ръцете на следващата съдебна инстанция, която ще трябва здравата да търка, докато изтрие петното от Тверския съд.



Емблематичният случай Магнитски



има две отделни сюжетни линии, които обаче постоянно се преплитат. Първата сюжетна линия е споменатото вече дело в Тверския съд, по което единият от обвиняемите бе Сергей Магнитски. Другият обвиняем е 49-годишният британски бизнесмен Уилям Браудър, който работи в Русия още от 90-те години. Магнитски е бил юрисконсулт на неговия инвестиционния фонд "Хърмитидж кепитъл мениджмънт" (HCM). Според Тверския съд двамата са виновни за укриване на данъци за 522 млн. рубли (12 млн. евро), фалшифицирайки данъчни декларации. Браудър е жив и Тверският съд го осъди на 9 години затвор, но задочно, защото живее във Великобритания, която отказа да го предаде на Русия. Браудър обяви, че ще обжалва още преди да е видял решението на съда.

Фондът е имал мрежа от фирми в Русия и през 2007 г. следствената група извършва обиски и изземва печати и учредителни документи на няколко фирми на фонда, сред които "Парфенион", "Махаон", "Риленд". В началото на 2008 г. е заведено дело срещу Браудер за неплатени данъци за 2006 г. от трите споменати фирми, а през ноември 2008 г. е отправено официално обвинение и срещу Магнитски, който съответно е арестуван. Отказват му пускане под гаранция и той остава в ареста до самата си смърт на 16 ноември 2009 г . (той е имал камък в жлъчката, но в ареста му е отказвана съответната медицинска помощ).

Ключът обаче към разплитането на целия случай е във втората сюжетна линия. Става дума за друго дело срещу незаконно възстановяване на "надвнесени данъци", по което Сергей Магнитски е свидетел. Това дело е срещу служители от правоохранителните органи. Във връзка с обвиненията срещу фонда юристът предприема свое разследване. Оказва се, че през втората половина на 2007 г. трите фирми са пререгистрирани на трето лице. Оказва се, че това не е могло да стане без иззетите учредителни документи и печати на тези и на други фирми по време на обиска през юни същата година. Всъщност трите фирми са били присвоени от нови собственици. След пререгистрацията и изплащането на дълговете новите собственици претендират, че са надвнесли за 2006 г. данъци в размер на 5.4 млрд. рубли. (130 млн. евро). Те правят съответни постъпления и в края на 2007 г. надвнесените данъци са върнати в сметките на трите фирми, но с новите им собственици.

Ето тази кражба разкрива Магнитски и фондът на Браудър. Те подозират, че тя е извършена от подполковника от полицията Артьом Кузнецов и следователя Павел Карпов. Именно те са участвали през юни в обиските на фонда и са иззели оттам печати, учредителни и други документи. Фондът представя на МВР документи, че семейството на Артьом Кузнецов



е похарчило 3 млн. долара за закупуване на имоти



през периода 2007-2009 година. Заплатата му обаче била само 25 572 рубли (850 долара). Семейството пък на Карпов е похарчило над 1 милион долара. Допълнително Магнитски и фондът разпространяват в интернет доказателства, че двамата и други правоохранителни служители са прехвърлили десетки милиони долари в банкови сметки в чужбина и са вложили огромни пари в имоти в чужбина, включително след изчезването на въпросната сума от руската хазна. През декември 2007 г. фондът на Браудър подава иск да се разследват присвояването на трите компании и участието на Кузнецов и Карпов в измамата с надвнесените данъци.

Руски медии писаха, че схемата, приложена срещу фонда на Браудер, не е изключение. "По подобен начин са се източвали от бюджета десетки милиарда рубли, изземвал се е бизнесът на руски предприемачи, които са били пращани в затвора по изфабрикувани обвинения. В тази схема са били задействани много офицери от МВД, служителите на прокуратурата, данъчните органи, съдии, адвокати", писа "Новая газета".

През 2008 г. разследването и делото за измамата с надвнесените данъци (втората сюжетна линия) удря на камък, но за сметка на това на пълни обороти се завъртва първата сюжетна линия. Институционалната мафия бърза да нанесе контраудара си и крадците викат "Дръжте крадеца". Най-гротескното е, че Кузнецов и Карпов остават в следствената група, а именно Кузнецов е инициаторът да се повдигне обвинението срещу Магнитски, че е участвал в схемата на Браудър с данъците. През ноември 2008 г. Магнитски е арестуван, а година по-късно издъхва в следствения арест. Смъртта му обаче взриви Русия. Четири експертизи показват, че причина за смъртта на юриста са "недостатъците при оказване на медицинска помощ", плюс това че той е бил бит в ареста. В своя доклад от 2011 г. президентският Съвет за развитието на гражданското общество прави шокиращия извод, че делото срещу фонда е било



разследвано от незаконна следствена група,



защото в нея участвали хора, посочвани от Магнитски като съпричастни към финансова измама - те трябвало да бъдат отстранени. В доклада се посочват за виновни и съдиите, които незаконно са оставили Магнитски в ареста. Констатирани са саботаж и противодействие при разследването на измамата с надвнесените данъци. Целият случай остава усещането, че първата сюжетна линия (делото по укриването на данъци) е разработена и е доведена докрай, за да бъде блокирана втората сюжетна линия и да не се стигне до съд заради шашмата с надвзетите данъци.

От правна гледна точки действията на Тверския съд изглеждат гротескови. Дори и да насилим съзнанието си и да приемем, че Магнитски има вина за укриването на данъци, нормалното правораздаване не изправя пред съда починали лица. Делата им автоматично се прекратяват. Подобна е била практиката дори в съветско време чак до сталинската епоха. Нещата обаче изглеждат и абсурдни. В медиите бе отбелязано, че съдебният процес срещу Магнитски е противозаконен и е в разрез с решение на Конституционния съд, според което съдебни дела за покойници се завеждат само при тяхната реабилитация или по искане на техни жертви и на роднините им. И двете условия липсват в случая с Магнитски. През 1992 г. например бе направен опит да бъдат съдени съветските лидери Никита Хрушчов и Анастас Микоян и още 9 лица за жестокото потушаване на работническите бунтове в град Новочеркаск през 1962 г., при които бяха убити 23 души. Но ход на делото не бе даден, защото заподозрените лица са мъртви, а и не е имало искане от роднините на потърпевшите. Излиза, че законът е нарушен от... стожера на закона, в случая Тверския съд.

Това вече е фарс. Но той не спира дотук. Излиза, че руското правораздаване съди за укриване на 500 млн. рубли данъци, но си затваря очите за къде по-голяма измама с 5.4 млрд. рубли. Излиза, че то гони до дупка за пари, но не търси сметка за смъртта на човек - по всеобщо признание разследването на смъртта на Магнитски е извършено формално и не случайно за нея няма виновни. И най-фарсовото - за виновен е обявен човек, който всъщност е разобличил сериозно финансово престъпление на държавни служители.

Тежки изводи могат да се направят и извън правното поле. Светът може да се запита що за държава е тази, в която една от властите изправят пред съда починали люде, които при това са разплели мащабна далавера, ощетила бюджета с милиарди. Някои медии коментираха, че Тверският съд целял да удари не толкова Магнитски, колкото Браудър. Само че това може да има сериозни последици за бизнеса на Русия със Запада в момент, когато тя има нужда от инвестиции и технологии. Според британския в. "Индипендънт" "чужденците ще бъдат още по нащрек към съвместния бизнес с клептокрацията, в каквато се е превърнала съвременната руска държава". Щети ще понесе и международният имидж на Русия. Благодарение на родения в САЩ Браудер американският конгрес прие "закона "Магнитски", който забранява достъпа до САЩ и до американски активи на лица, замесени в смъртта на Магнитски, както и изобщо на лица, извършили нарушения на човешките права. Сега Браудер лобира подобен закон да бъде приет и в ЕС.

Така че, колкото по-бързо следващата съдебна инстанция отхвърли решението на Тверския съд, толкова по-добре ще бъде за правораздаването и имиджа на Русия. Но и това няма да е достатъчно. Петното ще бъде измито, ако Темида посочи виновниците за смъртта на Магнитски и за източването на 5.4 милиарда рубли.

СНИМКА: www.opendemocracy.net
Сергей Магнитски (правият) в московския си офис.
Снимка: Архив
Близка на Сергей Магнитски носи портрета му и негови писма от затвора на възпоминание за смъртта му.
20
1835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
23 Юли 2013 20:22
По принципа - Нюрнберг не призна ли Хитлер за виновен?
-------------------
Блогът на Генек
23 Юли 2013 21:09
Браво на руския съд!

23 Юли 2013 21:13
Разбира се, че не. Хитлер не е бил съден на Нюрнбергските процеси поради факта, че се е самоубил.
Съдебното дело срещу починал е новаторски почин на неосталинистката клика в Русия. . Преди триеха хора от снимките, сега ги съдят посмъртно. Прогрес, ръ'иш ли.
23 Юли 2013 22:00
Според мен няма нищшо нерфедно да с еобяви вече починал за виновен, с идеята, че ако е виновен ще дължи обезщетение на жертвите.Съответно той може и да е мъртъв, но негопвото наследство и наследници не са
Има резон, нали?
23 Юли 2013 22:16
Когато става въпрос за пари си е съвсем нормално делото да продължи, естественно че не могат да осъдят мъртвец, но има наследство, разходи по дело, евентуални нанесени щети... кой ще ги плаща?
24 Юли 2013 00:57
Нуждата от тая присъда е да се покаже, че никой не може безнаказано и с измама да си присвои акции на Газпром.
Халява кончилась!
24 Юли 2013 01:21
Напълно нормална присъда и разследване, като се има предвид наследството на институциите и общото развитие на държавата.
24 Юли 2013 01:34
Роднините му заточени ли са в Сибир?
24 Юли 2013 05:39
24 Юли 2013 07:06
Обикновена Русия! Нищо ново, азиатска диващина.
24 Юли 2013 08:17
По всичко изглежда че тоя е бил най-обикновен охлюв решил да източи малко ДДС. Само че кво в Русия, кво у нас, ДДС без съдействите на данъчните /т.е. политическа протекция/ не може да се източи.
24 Юли 2013 09:03
Натисни тук!
24 Юли 2013 09:39
По всичко изглежда че тоя е бил най-обикновен охлюв решил да източи малко ДДС.

"Малко" ДДС.
Не е малко, а е рекордно голяма измама за Русия. И не е извършена от покойния Магнитски, а от кагебешниците които присвоиха активите на инвестиционния фонд "Хермитидж".След което си възстановиха "надвзети" данъци. Магнитски не е бил управител на фонда - нито преди, нито след кагебешниците, та да може да извърши данъчна измама. Той е адвокат в правна кантора, на която фондът е клиент. За това че разкрива измамата е хвърлен в затвора и убит.
Освен че е рекордно голяма, сумата е била възстановена и за рекордно кратък срок.
-
The Magnitsky verdict comes days after a Russian court convicted a dead woman in the first posthumous trial in Russia in decades. Olga Alexandrina was found guilty of causing the car accident that killed her despite widespread evidence that the other driver, a vice-president at Russian oil major Lukoil, likely caused the crash.

Натисни тук
24 Юли 2013 13:34
И защо да не може мъртвец да е виновен? Нали в крайна сметка съдът търси истината? Все едно шофьор да катастрофира, да загине, и в същото време да нанесе големи щети. Кой трябва да плати за щетите?
24 Юли 2013 16:20
24 Юли 2013 18:36
Хитлер е съден многократно след смъртта си, не случайно авторско право над книгата му "моята борба" е придобито от юдейската организация Симон Визентал.
На мъртвец наказание не се налага, но щетите ги плащат наследниците ако приемат наследството.Също така те могат да представят мъртвият, да му наемат адвокати и всичко останало.
Дело не се прекратява поради смърт на ЕДИН от обвиняемите( другият престъпник се е укрил в чужбина!).В правото е прието при смърт на обвиняем да се ИСКА от съда да прекрати делото, и съда да прецени да се продължава ли или да се прекрати.Ако всички са съгласни делото се прекратява, но ако страна по делото не е съгласна (било за да се получи обезщетение от виновен, било за да се изчисти името на несправедливо обвинен и починал, било по други някакви съображения ) делото продължава.
24 Юли 2013 20:45
24 Юли 2013 21:11
И започването, каква разлика има? Съда дава ход на делото или решава да не даде ход на делото, смъртта на обвиняемият нищо не означава.По принцип е безсмислено да се осъди мъртвец и да се повдига обвинение та затова не се прави, но може, зависи от обстоятелствата.То дори не е необходимо да е физическо лице, може и фирма да се съди (дори фалирала), и организация, и община, и държава.Налагането на наказание не е задължително, по преценка на съда е , може дори да се докаже вина , но дееца да не се накаже(примерно дете, луд , принуден да извърши деянието, организация някаква или мъртвец) или да се води повторно дело срещу мъртъв , но осъден неправилно за да му се изчисти името .То това че мъртвец не може да се защити нищо не означава, все пак се доказва вина от обвинението , не невинност от обвиняемият, а и някой ако не може да се защити защото мъртъв, болен, луд неграмотен или друго , то е предвидено държавата да го защитава със служебен адвокат там , каквото му трябва.
25 Юли 2013 07:12
Дедушка Ленин не го копат.
Чака да му дойде времето и да го изправят маринован пред съда.
25 Юли 2013 17:00
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД