:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,618
Активни 802
Страници 20,183
За един ден 1,302,066

Португалия и Литва – двете лица на една и съща криза

Властите в Лисабон и във Вилнюс избраха различни подходи за решаване на икономическите и финансовите си проблеми
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Литва пое ротационното председателство на ЕС на 1 юли с тържества в столицата Вилнюс.
Разделени от две часови зони и 3300 км, Португалия и Литва изглеждат много различни. По време на полет между столиците на двете държави се преминава над цяла Европа.

Въпреки това всяка от тях намери свой си начин в лятната апатия и безразличие да напомни за себе си на съседните си страни - членки на ЕС. Ръководена от енергичната президентка Далия Грибаускайте, която има черен колан по карате, Литва пое ротационното председателство на ЕС на 1 юли - точно в момента, в който Хърватия стана част от съюза. В същото време Португалия и премиерът на страната Педро Пасуш Куелю едва се спасиха от надвисналата над страната политическа криза в резултат на изненадващата оставка на основна фигура в правителството - министъра на финансите Витор Гаспар. Това е сериозно препятствие за държава, на която преди две години бе оказана "помощ" от еврозоната и Международния валутен фонд.

Всяка от двете държави има своята съдба и проблеми, а в Европа разстоянието създава в най-добрия случай безразличие, а в най-лошия - предразсъдъци или дори враждебност. В Литва голяма част от хора не се интересуват от възходите и паденията на португалската политика; литовците повече се притесняват за подлостите, на които са способни съседните Русия и Беларус - влиятелни държави, които тласнаха страната да стигне доста далеч в европейската игра. И в Лисабон, както и навсякъде другаде в западната част на Стария континент никой дори не е забелязал, че далечният партньор застава начело на ЕС в следващите шест месеца и ще отговаря за съдбите на 500 млн. европейци.

Преди три години португалците гледаха към Атина, Мадрид, Берлин, Париж и дори към Вашингтон. Голяма надежда за излизане скоро от тунела няма и затова те се обърнаха първо към местните си политици, които в продължение на две години усърдно работят под погледа на "тройката" донори (МВФ, Европейската централна банка и Европейската комисия).



Литовското лекарство



В кризисните времена за еврозоната двете столици са двете страни на една и съща монета, като имат много повече общи неща, отколкото вероятно изглежда на пръв поглед. Литва също знае какво означават "рецесия" и "приспособяване". През 2009 г. станахме свидетели на рухването на т.нар. "балтийски тигър" - заради рецесията БВП на страната намаля с 15%, най-сериозно в цяла Европа, и последва болезнено пробуждане след "чудото" на постсъветските години. Сегашното дясноцентристко правителство на Латвия отказа да се моли на МВФ и управлява страната, като й даде възможно най-горчивото лекарство, без да девалвира националната валута. В зависимост от ранга заплатите на държавните служители бяха орязани между 5% и 50%. Министерствата уволниха част от персонала си. Дори пенсиите на пенсионерите бяха орязани. Планът получи подкрепата на парламента и не се стигна до народно недоволство и бунтове. Не всички проблеми бяха решени, но икономиката отново тръгна нагоре и отбеляза ръст. "Не одобрявате икономиите? Опитайте комунизма" - този израз стана доста популярен и той добре обобщава настроенията сред местните хора.

От своя страна, Португалия се спаси от комунизма, но не и от МВФ, нито пък от финансовата помощ от спасителния фонд на еврозоната. Две години след като надхвърли средствата, с които разполагаше, страната не можеше да погасява задълженията си и бе принудена да реализира мащабен план за реформи с надеждата, че отново ще получи достъп до финансовите пазари през 2014 г. - много несигурна перспектива за страна, която все още се намира по средата на пътя, по който е поела.



Усърдните реформи на Португалия



Въпреки че са изправени пред народна съпротива, която расте с голяма сила всеки ден, португалските лидери показват известна доза ревност. Сред страните от еврозоната, които са получили помощ, Португалия може да е единствената, която вече е взела под внимание исканията на кредиторите си. Досега португалските лидери и "тройката" поставяха специален акцент върху възстановяването на публичните сметки, като до известна степен поизоставиха структурните реформи. Въпреки че защитават страната от задълбочаване на рецесията, тези мерки рискуват също да увеличат отчаянието сред хората заради високата безработица.

Относителният успех на Литва, където минималната заплата е по-малко от 300 евро, всъщност не предизвиква завист у португалците. Дори обратното - неприятните последици от португалските премеждия не са проблем на литовските лидери. Грибаускайте и правителството й имат само една цел: да се присъединят към валутния съюз възможно най-скоро - в идеалния вариант, както казват те, на 1 януари 2015 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Португалският премиер Педро Пасуш Куелю успя да спаси правителството си и страната от политическа криза, след като бе принуден да въведе строги мерки на икономии заради споразуменията с "тройката" международни кредитори.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Португалци протестират срещу правителството в столицата Лисабон заради въведените строги бюджетни икономии.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Държавният глава на Литва Далия Грибаускайте заедно с шефа на ЕК Жозе Барозу и с председателя на ЕС Херман ван Ромпой в момента ръководят над 500 млн. европейци.
13
3250
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
30 Юли 2013 21:16
По-голям успех щеше да има статията на тези титани на френската журналистика , ако бяха написали нещо за Полски Тръмбеш.......
Литва е на командно дишане от Швеция , разплащат се в ЕС с тъп вой срещу подполковника и елементарен национализъм.
Емиграция, морален и социален упадък.
Били ли сте в Литва скоро ?
А, да ,....,- зависи дали сте командировани от НПО на хранилка зад граница или сте били турист или правел бизнес. Разликата е съществена .
Един от политиците им беше заявил/ не ми се търси в гуглето/ , че ако Литва не излезе от хипнозата на плоския антирусизъм, с който отвлича вниманието на хората от проблемите на демократизирането им - след 15 г-20 г. Литва е на път да изчезне .
Познато , а ?
31 Юли 2013 08:38
За Португалия не знам, но държавите Латвия, Естония и Литва дето са с население по-малко от Сoфия-град със сигурност се самоликвидират, макар и с побутване от чужди сили. сами си го правят.
31 Юли 2013 08:46
Ръководена от енергичната президентка Далия Грибаускайте, която има черен колан по карате,
Литва пое ротационното председателство на ЕС на 1 юли

А наш БиБитко кога ще стане ротационен председател на ЕС?
31 Юли 2013 10:35
Балтийците уредиха държавите си, след като се измъкнаха от тюрмата наречена СССР. Един от големите им проблеми е как да се спасят от наплива руснаци, желаещи техни паспорти.
31 Юли 2013 11:10
Забавно четивце При добро желание, може дори да се открият няколко верни изречения. Браво на редакцията, однако. Сигурно не е лесно да се изровят подобни простотии за публикуване.
31 Юли 2013 12:45
Мужик 31 Юли 2013 10:35
Балтийците уредиха държавите си, след като се измъкнаха от тюрмата наречена СССР. Един от големите им проблеми е как да се спасят от наплива руснаци, желаещи техни паспорти.


Балтийците така уредиха държавите си, че няма какво да ядат и хванаха кой къде види. Бай Иван им удари балтията на балтийците, а от ЕС дават само кредити, а требе и да се руча.
31 Юли 2013 13:07
Абе големи успехи в тази Литва бе. Чак ми се зави свят. Безработица една от най-високите в ЕС - 17.9, Латвия с 18 и кусур. Да не говорим за безработицата при малдото поколение: Литва Unemployment ratio: 77 - туй пък какво ще да е. Ама си е бая височко. Големи успехи голяма работа. И един пише тук как са се оправили. Инак няма как десният Mond да не се бъзикне с Русия и Белорусия. И да не поздрави литовците, че намалили заплатите и изхвърлил на пазаря на труда сумата и народ. Като прочетат това десните и изпадат в телешки възторг. Обикновен капитализъм.
31 Юли 2013 14:37
В балтийските страни политиците не са такива хиени, както у нас и в някои други бивши соц. страни. Просто разбраха, че ако заколят кокошката, няма да намерят в нея куп златни яйца, и е по-добре да я хранят и къткат добре, та да им дава по едно всеки ден... Затова и през последните няколко години след един труден период на болезнени икономически и административни иконом. им ръст е 3-4%, за разлика от агонизиращата в рецесия и фин.-валутни проблеми Западна Европа (особено южният й фланг). Безрботицата (особено в Естония ! ) е отн. ниска (27-28% в Испания и Гърция, над 50% при младите хора до 25 г. ), развиват се високи технологии, нивото на образованието расте, и т.н.

Ако нашите местни еничари имаха поне малко мозък в дебелите си чугунени кратуни (нямат го, както знаем ! ), можеха да вземат пример от Балтика и сега България нямаше да е на този хал...
31 Юли 2013 14:39
Котьо, Бай ти Иван, въпреки несметните природни ресурси е с по-нисък GDP от гладуващите балтийци.
Марксе, колкото и странно да ти е, Монд е ляв вестник, не десен. Но така или иначе и леви и десни на запад се бъзикат с твойте кумири.
31 Юли 2013 19:37
Един от големите им проблеми е как да се спасят от наплива руснаци, желаещи техни паспорти.


Абе , не знам дали има наплив, ама много"демократично" не щат да издават/преиздават паспорти на ротини там хора с руски произход.
03 Август 2013 20:09
В прибалтийските републики се извършва плавен преход от антируски и нацистки настроения ,съпроводени с много квичене и голяма безработица към скоростно припомняне на руския език и настойчиви покани към руските граждани да им бъдат на гости като туристи, а който желае може и да си купи недвижимост,да открие фирма....Москва обаче, на сълзи не вярва. Разширените и модернизирани пристанища на прибалтите служеха в съветски времена като вход-изход за стоки и суровини на огромната съветска икономика. До към 2000-та година Русия плащаше огромни такси, достигащи до 10-15 % от бюджетите на тези републики за да ползва портовете им. При Путин,обаче, бяха разширени старите и построени нови портове по руското балтийско побережие . С което беше подписана икономическата присъда на балтийските джуджета . В момента тези държави са в затихваща фаза на развитие . Във Финландия има десетки хиляди естонски гастарбайтери, а в Англия са поне милион латиши и литовци . Страните се превръщат в евтина туристическа дестинация за петербуржци , а също и за москвичи. Навсякъде в магазини и супермаркети слагат надписи на руски език, въпреки законите забраняващи това .
04 Август 2013 00:24
Le Mond не са ляв вестник. По-скоро ги водят центристки... Демек и те самите не знаят леви ли са , десни ли са. Буламач като този го доказва.
04 Август 2013 01:04
Мужик
31 Юли 2013 10:35

Ще споделя с теб една малка тайна - след 1994 г. на североизток от нас се случиха доста неща, за които ти даже не си разбрал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД