:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,164
Активни 935
Страници 2,094
За един ден 1,302,066
КОНТРОЛ

377 опасни думи в САЩ

Американското Министерство на вътрешната сигурност има специален наръчник за следенето в социалните мрежи, където има думи като "свиня" и "сняг"
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
XXI зимни олимпийски игри във Ванкувър преди три години бяха посочени като причина за съставяне на специалния каталог на американското министерство на вътрешната сигурност.
По време на Зимните олимпийски игри през 2010 г. в Канада за пръв път стана ясно, че американските тайни служби следят зорко социалните медии. Това се налагало заради рисковете за сигурността, които произтичали покрай масовите събития, провеждащи се в близост до американската граница. Малко по-късно, през м.г., американското Министерство на вътрешната сигурност бе принудено да обяви указанията, в съответствие с които е контролирало социалните онлайн платформи. Обяснението тогава гласеше, че ведомството държало да бъде информирано за



възможни природни катастрофи,



терористични акции и други опасности по време на олимпиадата. А следенето на социалните мрежи се налагало, за да може да се добие по-добра представа за ситуацията след някой инцидент, тоест контролът бил предвиден единствено за оценяване на щетите.

Проблемът обаче е, че след края на Олимпийските игри от 2010 г. тази програма така и не беше прекратена. Случи се точно обратното - тя дори бе разширена. По данни на в."Ню йорк таймс" Министерството на вътрешната сигурност е наело още през 2009 г. фирма, на която е било възложено да следи целенасочено социалните мрежи, за да установи как се приемат и как се дискутират правителствените решения - след което да изготвя и съответните доклади. Когато през 2012 г. бяха оповестени правилата, съгласно които са действали експертите на вътрешното министерство, стана ясно, че интерес са представлявали не само правителствените решения, а обширен каталог от теми. В него са дефинирани сферите, които имат особено национално значение - най-важните за гарантирането на сигурността, поддържането на инфраструктурата и здравето на населението. Каталогът, публикуван от министерството, съдържа редица понятия, чието споменаване в социалните мрежи е смятано за важно.

За улеснение на служителите на вътрешното министерство е бил изготвен списък с 377 "опасни думи", при чието споменаване агентите трябвало да се активизират и тутакси да докладват. Присъствието на "хакер", "атентатор самоубиец", "тероризъм", "бомба", "талибан" или "химическо оръжие" е напълно обяснимо. Но защо в списъка са включени и думите "болен", "електрически", "свиня", "сняг", "светкавица", "облак", "грип" или "симптом"? Употребата на понятията



"Червен кръст", "Мексико",



"град Тускон в Аризона", както и "Министерство на вътрешната сигурност" също е класифицирано като особено подозрително.

Това, което бива възприето като израз на заплаха, е всъщност съвсем нормална реч, към която биха могли да бъдат отправени подозрения само ако абсолютно всичко останало около нея бъде смятано за подозрително. В такъв случай обаче почти всяка дума би могла да се възприеме като индикация за терористична акция, коментира "Дойче веле". В такъв случай нима отношението към всяка социална мрежа би трябвало да бъде като към лагер за обучението на талибани? Да вземем думичката "грип". Тя понякога се използва дори от терористи, въпреки че няма нищо общо с тероризма. Ако обаче споменаването на думата е от значение за Министерството на вътрешната сигурност и според неговата логика налага специално наблюдение, как то би могло да обозре милиардните постинги, в които се споменава тази дума.

Списъкът на Министерството на вътрешната сигурност подсказва, че в борбата срещу тероризма и катастрофите се използва не само един-единствен инструмент за издирването на подозрителни елементи, а цял инструментариум. Тъй като едва профилирането на данните при приложението на съответни алгоритми дава възможност за идентификация на различните схеми. В такъв случай оповестяването на ключовите понятия на Министерството на вътрешната сигурност е само едно свидителство за това, че американските служби за сигурност разполагат с различни бази данни, от които могат да се получат определени указания само при умното им свързване. Защото иначе изредените 377 понятия нямат особен смисъл поотделно.

Подобни правила обаче често буквално удрят по живота на нормални и невинни хора или както обичат да ги оприличават чиновниците в САЩ - косвените жертви. Така през януари м.г. стана ясно, че американските власти не са пуснали в страната си британеца Лий ван Браян и приятелката му, защото младежът имаше неблагоразумието да се похвали в микроблога "Туитър" как



ще "унищожи Америка" от купони и забавление



Властите не само в САЩ, а и навсякъде по света от години вече бдят в интернет и особено в социалните мрежи. За това още повече допринасят и арабските революции, които успешно използваха интернет в своята борба срещу редица диктатори и режими. В потвърждение на това от американското ФБР признаха, че вече извършват постоянен мониторинг на социалните мрежи, включително "Фейсбук", "Туитър" и други подобни сайтове. Целта е разкриване и предупреждаване за възможни вълнения, организирани във виртуалното пространство. Бюрото вече търси съдействие от компании, които могат да му помогнат да организира и разработи подходящи софтуерни инструменти за наблюдение. В публикувания документ се посочва, че ФБР ще събира и анализира само информация, свободно достъпна на страниците на социалната мрежа.

Малко преди това м.г. стана ясно, че правителството на Тайланд стана първото в света, което се възползва от новата услуга на "Туитър"



за цензуриране на съобщения



в социалната мрежа. Става дума за обиди към краля, като само през 2011 г. страната е цензурирала над 10 000 интернет страници, включително и YouTube. В резултат на това всички туитове с коментар срещу кралската особа няма да бъдат видими от територията на азиатската държава по същия начин, по който видеопорталът ограничава някои клипове за определени страни. Това стана след натиск от властите на много държави върху "Туитър", които признаха, че в бъдеще спорен текст или снимка ще са недостъпни в дадена страна, но ще останат достъпни в други държави. От микроблога заявиха, че с действията си "увеличава прозрачността на дейността си", а не насърчава ограничаване на свободата на словото. Ходът на "Туитър" е противоречив с оглед на факта, че мрежата бе използвана като вид гражданска трибуна срещу авторитарните режими и нейното влияние бе ключово за революциите в Близкия изток и Северна Африка от миналата пролет. С новите регулации е възможно да се получи така, че политическите активисти от опозицията в различни държави няма да могат да използват тази среда, за да стигнат до поддръжниците си.

Тези опасения се засилват още повече след разкритията на бившия анализатор на ЦРУ Едуард Сноудън как САЩ имат редица шпионски програми за следене на американци и контактите им в чужбина. Още повече че постоянно изникват нови скандали, свързани с тази афера, като например факта, че от години различните разузнавания в Германия си партнират с Вашингтон в тази област. Нищо, че политиците като канцлерката Ангела Меркел се направиха на изненадани от тези разкрития.



 Лий ван Браян и приятелката му.
 Министерството на вътрешната сигурност на САЩ бе създадено след атентатите на 11 септември 2001 г. във Вашингтон и Ню Йорк.
23
3683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
01 Август 2013 20:05
"болен", "електрически", "свиня", "сняг", "светкавица", "облак", "грип" или "симптом" може да са кодови думи на някои терористи. Елементарно Уотсън
01 Август 2013 20:56
Супер! Значи в този форум сигурно ни следят. Аууу!
01 Август 2013 21:03
01 Август 2013 21:09
Само толкова?
Изненадана съм, целият езиков фонд може да бъде кодов по тази логика.
Замислих се за "почитателите" на Пеевски във форума, за които главното обвинение беше, че е "свиня", "свинчо" и производни. Доста компрометиращо качество наистина.
В контекста на статията обаче е дискусионно за кого е по-компрометиращо - за него или за "почитателите" му
01 Август 2013 21:19
Смешни хорица с параноични постъпки....И като следиха толкова много, да не би да предотвратиха атентата в Бостън? ...Опс, извинете, там бяха "наши хора",чеченски демократи..малко се бяха престарали с гвоздеите в тенджерата.
01 Август 2013 21:26
Леле, тия ако проверят за думата "свиня" форума на вестник "Сега", софтуерът им ще зацикли в безкрайна последователност и ще се саморазруши.
01 Август 2013 21:33
02 Август 2013 05:49
Русото маце на снимката си го бива, а шмольото до него има свински очета.
Лъжа ли е?
02 Август 2013 08:03
Сега поне знаем 377 начина да увеличим БВП (?!?) на САЩ като създадем работа на службите. То и аз ако бях демократизирал половината свят сигурно щеше да ме гони параноята . Между другото там и да ми плащат - не стъпвам, та ще се постарая в следващите дни да използвам възможно най-много от посочените думи, белким ме задраскат завинаги.
02 Август 2013 10:04
УСА-та взе да ги избива на фашизъм.
02 Август 2013 10:33
Държавата, която е уж смесила негри и бели, жълти и латиноси, всякакви индиоси и какви ли не, би трябвало да не се бои от откачалките на ЦРУ, изквичаващи като свине по някое "Аллах акбар"...
Интересно, дали думички като демокрация, свобода - на човека, на словото, братство, равенство...са в тоя списък?
То и Декларацията трябва да е вътре...
02 Август 2013 11:36
Натисни тук
02 Август 2013 13:22
Едни демократични хора усвояват едни демократични пари...
02 Август 2013 15:03
"град Тускон в Аризона"

Tucson, AZ
Произнася се "Тусон".
02 Август 2013 15:05
Оппаа, засекоха ме.
02 Август 2013 16:08
02 Август 2013 16:10
Мда, историята вънаги се повтаря във вид на фарс. Ето тук един подобен списък от едно друго време: (снимка: натиснете тук)

02 Август 2013 16:30
02 Август 2013 16:36
Боцмане, надявам се горното да е от жегата и от рома, щото големия фишек, нарчен "терор@зъм" (да не ме предаде Гуглю на Феребейците... ) нарои толкоз служби и службички в САЩ, че самият Мистър Президент няма и бегла идея за октопдната структура, грижеща се за "националната сигурност".
А народа наистина си рупа алабашите за "по-голяма сигурност", ако не бях жив свидетел, щях да помисля, че говоря със ЗКПЧ-та... сериозно... огледай се наоколо...
02 Август 2013 16:42
A, и още нещо - забравих - хуморът е винаги полезен подход при такива абсурдни новини... за който още не е забравил какво е усмивка...
03 Август 2013 05:28
Явно действа ! VOCI само докато спомене оная дума с Т , и изчезна 14 часа никакъв пост, а това не е типично за него
03 Август 2013 09:08
Супер! Значи в този форум сигурно ни следят. Аууу!
Абсолютно сигурно ни следят. Но на мен ми прави впечатление поведението на Windows от Vista насам. Сега работя със супер мощен лаптоп - 8 ядрен I7, с 8G памет. редица операции, едно елемнтарно отваряне на File Explorer-a, например, придизвикват едно дълго въртене на курсура и забяване на операцията. Това го няма на Linux например, нито аз като програмирам на java, незвисимо, че java е по-бавна- там имаме виртуална машина. Съмнявам се, че и там може да има програама следяща всяка операция под Windwos.
03 Август 2013 13:52
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД