:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,545
Активни 831
Страници 1,475
За един ден 1,302,066
парадокс

В общинския бизнес в София се печели по малко, но завинаги

ГЕРБ забрави, че обеща честни конкурси за шефове на фирмите - днес най-добрият борд в столицата е старият
Прозрачност чрез конкурси в общинските фирми и строг контрол бяха сред основните приоритети на ГЕРБ, когато спечели властта в Столична община. Осем години след това обещание съмненията за злоупотреби и политически назначения, по-известни като "калинки", остават сред най-големите проблеми на София. Конкурсите останаха само добро намерение и начело на най-привлекателните и печелившите дружества в София продължават да са хора с не особено положителен опит в управлението, но с добри взаимоотношения с управляващите.

Вече една година



уж временно ръководство управлява Центъра за градска мобилност,



който е най-голямата фирма в общинския бизнес на София и оперира с внушителни суми от порядъка на близо 100 млн. лв. Това може би е най-подходящият пример как управляващите или нямат воля да изберат добри мениджъри, или пък те просто не са им удобни. Временното ръководство беше назначено на 19 юли 2012 г. Тогава Столичният общински съвет взе решение да преобразува градския транспорт от еднолично в акционерно дружество. Членовете в управата от трима станаха петима с аргумента, че колкото повече мениджъри, толкова по-добре. Освен че назначиха временно ръководство, съветниците задължиха кмета да обяви нов конкурс. Разбира се, за този конкурс не е обявен краен срок. Тъй като е временно пък, настоящото ръководство също не е минавало през конкурс. Затова няма изненада, че най-сериозният поток общински пари се управлява до второ нареждане от преподаватели, журналисти, консултанти.



Кой кой е



В управата на Центъра за градска мобилност сега е Симеон Арнаудов, който е бивш шеф на изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" и напусна Министерството на транспорта след смяната на транспортния министър Александър Цветков. Арнаудов беше уволнен по нареждане на премиера Бойко Борисов след автобусната катастрофа на магистрала "Тракия", при която през 2011 г. загинаха осем души. В новия борд е и журналистът Свилен Кръстев. Той дълги години отразява работата на Столична община и не може да се похвали с богат управленски опит. Съставът беше допълнен от пътния консултант Тодор Тодоров, зам. изпълнителния директор на сдружението на общините Емил Савов и преподавателя от Нов български университет Надя Миронова.

Толкова време мина от назначаването на ръководството, че то съвсем забрави, че е временно. На една от пресконференциите си управата дори се засегна на журналистически въпрос кога ще бъде обявен конкурс. Е, решението на ГЕРБ вече отпразнува своя първи рожден ден, а по него няма никакво движение. Конкурсът за ново ръководство очевидно не е в дневния ред на общината, защото на последната сесия никой не повдигна темата и съветниците спокойно навлязоха във фаза на активна лятна почивка.



В други случаи пък общината е доказала, че и



конкурсът не може да събори статуквото

Пример за това е печално известното общинско дружество "Софийски имоти". При него конкурсът само задълбочи съмненията, че начело на общинския бизнес се търсят удобни хора, които да изпълняват поръчки, а не да умножават капитала на София. В края на 2012 г. стана ясно, че директорът на дружеството е пазарувал с общински пари парфюми, тигани и други покупки за лични нужди. Другите двама членове в борда на директорите също се бяха облагодетелствали с около 1600 лв. над заплатата си.

След сигнал от Георги Кадиев шефът на фирмата Диян Цветков беше освободен, а другите двама - Добромир Бориславов и Полина Витанова, останаха в ръководството до обявяване на конкурс. През това време проверката на кмета Йорданка Фандъкова приключи и всички от борда на директорите трябваше да върнат парите, които са взели или похарчили не по предназначение. Дотук горе-долу добре, въпреки че Фандъкова беше предложила цялото ръководство да бъде отстранено, но ГЕРБ я бламира и отстрани само Цветков.

Проведеният конкурс обаче само затвърди съмненията, че управляващите не си дават лесно позициите. В него на първо място бяха класирани... Витанова и Бориславов. Преди да влезе в ръководството на "Софийски имоти", тя е била експерт към комисията по стопанска политика, която се ръководи от Николай Стойнев. Именно той прави предложенията за назначаване на директорските бордове на общинските фирми. Така че на публиката й остава наивно да се надява, че новите стари шефове са си взели поука с чии пари се пазаруват тигани.

Предстои да видим какво ще се случи с временното ръководство на "Чистота Искър" и "ВиК София", след като преди един месец Фандъкова освободи шефовете им заради съмнения за злоупотреби. "Топлофикация София" също е на опашката от доста дълго време, но без никаква яснота кога ще надделее волята за обявяване на конкурс. И кога той най-сетне ще донесе нещо добро за общинския бизнес, а не за политическите сметки в общината. Каузата е пердута, докато ГЕРБ държи на философията, че старият директор винаги знае повече от новия, както обясни веднъж зам.-председателят на СОС Николай Стойнев (ГЕРБ).

2161
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД