:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,724
Активни 751
Страници 29,289
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Ако има отсъствие...

Калин Донков
Бях почти нахвърлял тези редове за миналия петък, когато се появи причина - по-лоша от техническа. Пропуснахме петъка и с него - 80-годишнината на Дончо Цончев. Досрамя ме донякъде, а после се зарадвах - излезе в един вестник страхотният текст на Деян Енев. Посветен на колегата, а може би - и на учителя. Написан мъжки, замислено и топло. Отсрами ни Деян в тази държава, където сякаш има закон за забравата на мъртвите й първенци. Виждал съм с какво усърдие се изтриват имената на талантливите мъже не години, месеци след като ни напуснат. Този път законът бе нарушен - излязоха и други текстове, почетоха го нашия приятел Дончо, като да бе се върнал при нас за малко. Но не се върна, за жалост...



Годишнината ме изненада, стъписа ме



Дончо ни напусна преди три години - значи тогава е бил на седемдесет и седем! Това си е старост, по някои мерки дори дълбока старост. А старец ли беше Дончо? Щеше ли да е стар, ако бе още жив сега? Не мисля. Не знам още колко десетилетия щяха да му бъдат нужни, за да остарее. Така, както ние я разбираме старостта - без любопитството, без тръпката, без опасното надвесване над дълбините на творчеството. Без блясъка в очите под широкополата шапка. Без младежкия, полемичен слог на страниците му от последните години.

В кръговете на някогашния улегнал, чинно разпределен писателски свят Дончо навсякъде се "вписваше" еднакво. Тоест навсякъде еднакво не се вписваше. Никога не приемаше цвета, тембъра или настроението на средата, в която се появяваше. Нещо повече - компанията сменяше цвета си, темите, манталитета, за да се нагоди към него. Мнозина вероятно го правеха, за да бъдат поне за малко като Дончо Цончев - не в смисъла писателски, всеки писател за себе си е най-голям, друг не признава той, а ей така, житейски, мъжки, екзистенциално. Завиждаха му за това, което разнасяше и разпростираше около себе си, за изумителния му вътрешен магнит, който не се изтощи до последния му ден. Но така или иначе, той без усилие променяше средата, за да бъде част от нея.

Идваха при него като на поклонение - да се докоснат, да стиснат ръка, да почерпят. Това последното не се удаваше никому - Дончо плащаше сметки на провала, на масата си бе единствен господар и главатар. Общуваше и напътстваше заразително и щедро, лепяха му се хора от всякакъв сорт и ръка. "Ако всеки, когото си черпил и изслушвал - рече му веднъж Христо Калчев, - си купи поне една твоя книга, ти ще се разкарваш с частен самолет. " Като изключим това, че в България тогава никой не можеше да си купи самолет, другото бе печална истина - не всички, които се тълпяха около Дончо, имаха търпение да го четат. Достатъчно им беше, че са го слушали на маса. Дончо излезе от положението: "Забрави, в самолет ми става лошо".

Не беше истина. Летях с него до Лондон - съвсем добре си беше. Екипажът се изреди да се запознава с него, по едно време се чудех има ли пилот в самолета. Стюардесата досипваше уиски, наздравици озвучаваха небесата, почнах да си мисля, че просто масата от писателското кафене се носи в облаците. В Албиона Дончо непрекъснато се кахъреше, че вместо да скита из Европа, трябвало да завърши оградата на легендарната си къща в Нови хан. На път за Стратфорд минахме край имението на Чърчил, зидовете на оградата се точеха край пътя. Внезапно дуварът прекъсна и се откри парк или ливада, не помня вече, някакви коне пасяха. Дончо облекчено въздъхна:



"И той не си е довършил оградата. Успокоих се."





При цялата си разкрепостеност и с очарователното си волнодумство беше и съвсем автентично патриархален. Това можеше да се забележи само отблизо, до тази част от себе си допускаше по-трудно. Веднъж го заварих в кафенето. Махна с ръка, беше нещо като сърдит. Трети ден ме чакал да се появя. Прочел едно стихотворение и искал да ме поздрави. Веднага му мина сръднята. Беше стихотворението "Равновесие на чувствата". И преди всичко финалът: "Там със две листа на раменете, /с две случайно паднали листа/ дядо ми се връща от полето/ като генерал на есента". Това "генерал на есента" го бе покъртило: "Трябваше аз да го измисля - рече, - толкова е близко до ума. Тия наши дядовци, те си бяха генерали на природата." Забележителното на този ден бе, че въобще не се черпихме, не поливахме публикацията, а скитахме из града и си говорехме за нашите родове, за мъжете преди нас и за това колко са те били истински и велики и как ние никога няма да ги стигнем. Този объркан следобед ни сближи и десетилетия след това Дончо никога не пропускаше многозначително да спомене "генералитета", чийто смотани наследници се явявахме.



Три години откакто си замина, а нямам чувството, че е завинаги



Имаше способността да се появява изневиделица, изненадата го предхождаше навсякъде. Не бих се учудил и днес, ако размаха ръце от отсрещния тротоар. Веднъж времето за дежурните наши дебати не ни стигна и от ресторанта решихме да се пренесем в бара на тогавашния хотел "София". Една от дамите на масата трябваше задължително да се прибере - имаше болна майка, която се страхува да спи сама. Дончо се предложи да я изпрати. Заседнахме ние в бара, изпращачът все не идваше. Отписахме го, пък и беше късно, очите ни се затваряха. Отпивахме и гледахме програмата, вече "с едно око". Излезе фокусникът, дотрябва му "асистент" от публиката, обикаляше по подиума и търсеше желаещи. Изведнъж щракна с пръсти и измъкна от залата... Дончо. Беше пристигнал нашият приятел и незабавно се качи при факира. Замаян от вечерта, имах чувството, че онзи го извади отнякъде - като заяк, като гълъб от цилиндъра. Материализира го от самото му отсъствие и накрая тържествено го върна на компанията. Мистичното му завръщане в онази вечер бе само част от магията, която го обвиваше през целия му живот. Видял съм немалко с Дончо и от Дончо, но това е вечерта, която не вярвам да забравя някога.

И не отписвам тази възможност това да се случи пак: да последва някакво щракване във вселената и Дончо Цончев да се материализира от самото си отсъствие. Ако въобще има отсъствие за писател като него, но това е вече друга тема...

Дончо Цончев в Нови хан

 Дончо Цончев в Нови хан


20
6465
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
01 Август 2013 20:30
...
01 Август 2013 20:33
Допада ми стилът на Калин Донков, а както е казал Паскал: Le style c'est l'homme même. Струва ми се, че след като го прочетеш, ставаш малко по-добър.
01 Август 2013 20:56
02 Август 2013 07:54
Калин Донков

Така, както ние я разбираме старостта - без любопитството, без тръпката,

Страшна работа!
02 Август 2013 09:16
02 Август 2013 10:00
Калин Донков
02 Август 2013 11:26
Малко са нещата, които могат да ме накарат да се усмихна и да бъда добра през тези дни. След като прочетох написаното от К. Донков, ми стана леко, спокойно и ведро на душата - благодарна съм на съдбата , че в живота си съм имала късмета да се докосна до творчеството и на К.Донков, и на Д. Цончев. И си мисля, че довечера пак ще взема някоя от книгите на Д. Цончев, а после ще се върна и към поезията на К. Донков /без да омаловажавам прозата му!/.Благодаря Ви, г-н Донков за днешния подарък и бъдете жив и здрав!
02 Август 2013 12:48
Днес на манифестациите Сорос & Co са и Меглена Фучеджиева и Владимир Левчев - те са така да се каже от "интелигентната" настилка, по която олигасите вървят към по-големи грабежи. Та ето как тази Фучеджиева оплю смъртно болния Дончо:

Затова когато чета глупостите на хора като Дончо Цончев, които смятат, че имат право да говорят за Бог разказвайки безобразния си живот на велики пичове «мачкали се» дори с Дора, Дора Габе, леко ми идва в повече. Констатацията, че дясно не съществува, а всичко велико е ляво не ме изненадва, тя си е в реда на нещата, както и подмазването на Бойко Борисов. Както и разговорите с Ванга. Както и пълната липса на срам.
02 Август 2013 12:52
Поздравления господин Донков! Благодаря за спомените!
Как ми се иска да замина " ...без часовиник, без вчерашни дати към съцето на някой приятел.."
02 Август 2013 13:52
02 Август 2013 14:00
Тургайте им по един знак 70+ на подобни материали в сряда и петък, де! Да се знае за каква публика са предназначени.
02 Август 2013 14:26
Може ли някой да даде линк към текста на Деян Енев?
02 Август 2013 14:58
За какво му трябваше на стари години да става депутат - така и не разбрах .
Уж щял нещо да работи там вътре да пооправи комунистите... ветър .
03 Август 2013 00:20
Генерал на есента, есента на патриарха... не е ли някак прекалено постоянно да се самоцитираш, че е и гарнирано с хвалби, сега пък от напусналите ни?

03 Август 2013 00:25
tolerant73, ето ти го Натисни тук
03 Август 2013 00:36
Manrico 02 Август 2013 14:00
Тургайте им по един знак 70+ на подобни материали в сряда и петък, де! Да се знае за каква публика са предназначени.


Един ден се срещнали Сергей Михалков и негов съперник на литературното поприще. Съперникът изгледал автора на "Дядя Степа" и рекъл, да ти кажа, текстът ти за химн е пълно г****. Михалков се усмихнал и рекъл, г**** или не, но ще го слушаш станал прав. И отминал.
03 Август 2013 05:23
03 Август 2013 19:21
Те няма да разберат даже 80+ да им турят.
И затова едни ще слушат:

Can't live if living is without you
I can't give, I can't give any more

и ще живеят като нормални хора, а други ще се пулят срещу Валентина Хасан и нейното либи-диби дауч-у или каквото беше там.
Може да се просълзиш от отчаяние и неудобство, но все тая.
03 Август 2013 23:30
Тия дни е годишнината на скъп човек. Harry Nilsson - Without you
04 Август 2013 10:11
А иначе по темата, малко ще стане неприятно, но няма как.
Познавах бай Дончо, макар да няма никакво значение, беше много свестен човек, но и това няма значение. Когато пишеш за един човек е едно, когато пишеш за писател е съвсем друго. И няма как да премълчиш какво е било времето и т.н. Премълчаното уважаеми е всичко. Не трябва да се премълчава. С премълчаване няма да стане. Ей това не искате да го разберете и се дуете да се покажете колко сте големи.
У нас да си писател е ужасно сложно нещо. Винаги, от сто и кусур години е било така.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД