:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,827
Активни 800
Страници 20,392
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

През август се ходи на училище за успех и забавления

Лятната академия на фондация "Заедно в час" показва нагледно, че образованието може да се промени към по-добро
Снимка: "Сега"
В часовете на Юлия Мишкова чиновете се пренареждат, за да могат учениците да работят по групи.
Дворът на 90-о средно общообразователно училище в столичния квартал "Люлин" е препълнен с деца, родители и учители. Нетипично за августовски ден, защото ваканцията e в разгара си. Възрастните обсъждат как е минал денят, имало ли е проблеми. Учениците са се пръснали на групички под сянката на дърветата - едни играят на волейбол, по-малките си подават топка. Под стълбите до официалния вход няколко деца на възраст 8-9 години в захлас слушат мелодията на бръмбазъка. На странния инструмент свири млад учител, който носи бадж "Г-н Жекунов". Около групичката бързо се присламчват зрители и от други класове. Родителите, дошли да приберат децата си, също се заслушват. Приключва първата седмица на Лятната академия за успех и забавления на фондация "Заедно в час".

Безплатното училище за ученици от I до XII клас се провежда за трета поредна година - от 20 юли до 15 август. Инициативата гарантира нестандартни емоции през лятото - не само намиране на нови познанства, но и подобряване на успеха по избрани предмети. И ако се чудите кой би се записал на училище през лятото, то тази година желаещите са 200 ученици от най-различни краища на София. Стефани например е в групата на Михаил Жекунов. Въпреки че заниманията за деня са приключили, 8-годишното момиченце не бърза да си тръгва. Майка й споделя, че е записала Стефани в академията, за да се подготви за новата учебна година, а не защото възрастните в семейството са ангажирани и няма кой да я гледа през ваканцията.

Какво отличава лятната академия от традиционното училище, че желаещите са толкова много? Тайната на успеха се крие в нетрадиционния подход на преподаване и учителите. Заниманията в академията се водят от 48 млади, амбициозни и - колкото и клиширано да звучи - добре



мотивирани възпитаници на престижни университети



в България и по света. Те са новите учители-лидери, които от есента ще влязат в класните стаи и в продължение на 2 години ще обучават деца от училища в цялата страна, включително и ученици, застрашени от отпадане.

Младите професионалисти са от различни сфери и затова задължително преминават теоретично обучение. Лятната академия е тяхното практическо обучение, където имат възможност да преподават чужди езици, математика, история, български език и литература. Занятията са от понеделник до четвъртък - от 8.30 до 12.30 часа, като последното обикновено преминава под формата на консултации или игри на открито в двора на училището. Всеки учител подготвя план за уроците и предварително обявява целите и очакваните резултати от заниманието. Учебните часове се наблюдават от координатор на "Заедно в час" и други учители. Следобед, колкото и да е горещо, предстои по-тежката част от деня - занятията се обсъждат детайлно, имало ли е пропуски, какви затруднения е срещнал всеки преподавател, дават се нови идеи.

Въпреки тежката програма учителите нямат и грам съмнение, че са избрали правилната посока за своето развитие. Заради предизвикателството, което дава "Заедно в час", Михаил Жекунов - възпитаник на Философския факултет в Софийския университет, е прекъснал участието си в голям научен проект. Целта на Мишо е до края на академията да научи своите малки възпитаници да говорят английски. Ще използват прости изречения, ще имат речник от около 50 думи, ще знаят как да отговарят на кратки въпроси, разказва "Г-н Жекунов". Извън учебната програма амбициите на младия преподавател са да научи децата как да работят в час, да имат елементарни трудови навици,



да слушат и да уважават



мнението на другия.

Юлия Мишкова е завършила "Минало и съвремие на Югоизточна Европа" преди година. "Бях сигурна, че ще трупам опит в социалната сфера", разказва Юлия. Затова и участието в "Заедно в час" е идеална възможност да осъществи намеренията си за професионална реализация. В лятната академия Юлия преподава история и иска да научи своите възпитаници да работят с текстове, да мислят на глас и да не се притесняват, ако са сбъркали. Темата на един от уроците й е зараждането на исляма и основните му течения. В групата й са ученици, които са завършили VII и VIII клас. Те трябва да се запознаят с текст, който разказва за възникването на исляма и обособяването на различните течения в него. Децата се затрудняват от думи като "доктрина" и "ортодоксално", но всички заедно обсъждат и дават предположения за различни исторически събития, свързани с исляма и значението на сложните думи. "Ще кажа някоя глупост", изтърсва Тео в отговор на въпрос на младата учителка. "Няма, давай", окуражава го Юлия. В края на обсъжданията учениците стигат и до основния въпрос за всяка религия - откъде сме сигурни, че това наистина се е случило? Защото вярваме, е простичкият отговор на Юлия.

Новаторският подход на фондацията, която е част от глобалната мрежа Teach for all, определено допада на учениците и затова огромният брой желаещи не е изненада. "Родителите ми видяха обявата за Лятната академия във вестника и ме попитаха дали искам да ме запишат. Реших, че е добра идея. Надявах се да не е като училище и то не е като училище", разказва Надя, която учи в Търговско-банковата гимназия. Отношението на учителите е различно, отворени са за нови идеи, по-добре обясняват и не продължават нататък, преди всички да са разбрали материала, а



това в повечето училища



го няма - там се нахвърлят по-основните моменти от материала и после си учиш сам, обяснява бъдещата десетокласничка. Надя е категорична, че не се притеснява да участва в дискусиите и отбелязва, че в училище почти ги няма, защото времето не стига. В училище учителят излиза отпред, изнася урока и не може с всички да направи обратна връзка, а тук сме 17 човека в групата, обяснява съученичка от групата на Надя. Учителите може да нямат опит, но отношението им е различно - третират ни като равни, споделят възпитаниците на лятната академия.

А на младите учители предстои много по-сериозна задача - да покажат на децата, че ученето може да бъде едновременно забавно и ефективно. И да дадат нагледен урок на политиците - че образованието не е загубена кауза и може да се промени към по-добро.
Снимка: "Сега"
Постиженията на децата от класа на Михаил Жекунов се записват всеки ден на специално табло.
 На специални плакати са описани правилата за поведение в класната стая.
Снимка: "Сега"
---
1
3816
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
14 Август 2013 08:12
Чудесна инициатива! Учене му е майката, с разнообразие и привлекателност за малчуганите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД