:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,348
Активни 802
Страници 19,913
За един ден 1,302,066

Епохалният труд Изборен кодекс води до задънена улица

Властта и гражданите се разминават в разбиранията и желанията си, което прави невъзможно изработването на новите правила за вота
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Въпреки различията си протестиращите и през февруари, и сега имат едно общо искане - промени в изборното законодателство, които да разчупят статуквото.
Изборният кодекс се оказа епохален труд. Повече от два месеца той е най-обсъжданата тема сред управляващи и протестиращи. Хората на улиците искат час по-скоро правила за избор на народни представители, които да гарантират разчупване на статуквото, и веднага след това предсрочен вот. Депутатите в парламента протакат колкото се може повече неговото изработване, за да имат време за глътка въздух от доматения обстрел и вувузелите под прозорците на НС. А наесен може и да им се размине. Само че, както е тръгнало, това е твърде оптимистична възможност. По-скоро утопична. През септември сегашният протест може да им се стори като дребно заяждане.

Политиката в българския й вариант е игра на нерви и надлъгване. Засега има паритет на силите - и едните, и другите са решени да не отстъпят. Гражданите вероятно щяха да се съгласят и на чисто нов кодекс, каквото е намерението на мнозинството, ако не виждат, че единствената цел на занятието е умишлено забавяне на процеса. Маневрите с двете комисии за изготвянето на закона са за отвличане на вниманието. И това бе забелязано от омбудсмана Константин Пенчев, както и от редица НПО с интерес към темата. И съвсем резонно те отказаха да участват в организираната от БСП говорилня при Мая Манолова. Тя успя да спре вниманието само на вечни демократи, откровени лаици и скучаещи възрастни хора. След "усиления" труд на двата органа се разбра, че тая работа няма да е бърза въпреки уверенията, че кодексът влиза в парламента през есента. Въпросът е коя есен. Манолова си е взела за домашно да обобщава огромно количество от взаимноизключващи се предложения.

"Дребен" детайл е, че останалите членове на временната комисия за кодекса се правят не просто на разсеяни, те въобще не са в час с въпросните промени. Хванали са се за Венецианската комисия като Станишев за ПЕС и чакат да им каже как да излязат от батака. Обаче тя вече си каза всичко, каквото имаше да казва.



Какво е сигурно досега?



Че нищо не е ясно. Няма отговор на най-важния въпрос - каква ще е системата за избор на депутати. Мажоритарна, пропорционална, смесена по германския модел, ще има ли квота за гражданите. Според Манолова единственото сигурно е, че системата ще е със засилен мажоритарен елемент. Добрутро! На този урок отсъстващи българи няма. Не че е много интересен, просто друг липсва. А това беше най-същественият проблем. Но БСП предпочете да остави важното за края. Т.е. обърна логическата пирамида съвсем тенденциозно. Разбира се, че е важно каква ще е бариерата за вход на парламента, как да се изчистят фантомите от изборните списъци, какъв да е депозитът за участничките, обаче как ще се изчисти всичко това, когато не е ясно основното. Точно по този въпрос т.нар. дискусии циклят. Преди време депутатите проведоха дълъг разговор по темата, но основното искане на протестиращите за мажоритарен вот почти не бе засегнато. Вместо това за пореден път Манолова обясни, че действащият кодекс обслужва единствено ГЕРБ и е написан с цел да осигури служебна победа на партията. Тя изтъкна, че голяма част от хората не се чувстват представени в парламента. Рамадан Аталай (ДПС) констатира, че "когато един закон се подготвя с цел да спечелиш избори, винаги бумерангът се връща към теб". Според Павел Шопов от "Атака" дебатът за промяна на изборните правила е твърде закъснял. Той посочи, че трябва да се обърне особено внимание на борбата с фалшификациите на изборите, защото вместо да намаляват, те са се увеличили при управлението на ГЕРБ. Това е.

За по-сериозен мажоритарен елемент настояват не само гражданите, а и неправителствените организации. Идеите как точно да става това обаче се разминават сериозно. Проф. Михаил Константинов предложи половината от депутатите да се излъчват мажоритарно по примера на Германия, а останалата половина - пропорционално. Според друг специалист - проф. Димитър Димитров, трябва да има задължително преференциално гласуване с посочване на предпочитан депутат от съответната партийна листа. По тези идеи вече нееднократно е имало дебати, включително и при последния ремонт на кодекса, когато депутатите не намериха сили нито за повече мажоритарен елемент, нито за преференции в листите.



Сега нещата просто се повтарят



А докато специалистите спорят помежду си, политиците гледат отстрани и имат прекрасна причина да оправдават бездействието си.

Ако се съди и по решенията, които се вземат по другите съпътстващи въпроси, положението не е по-различно. БСП клекна пред партньора си от ДПС за изчистването на изборните списъци. Нека не забравяме, че това беше едно от основните й предизборни обещания. Изходът социалистите намериха, като прехвърлиха камъните в градината на общините, които да дават по-точни данни на МВР и ГРАО. Което очевидно няма да реши проблема, тъй като общините нямат пълна информация за живеещите в страната и извън нея. Подобна ще е и реакцията на ДПС и по въпроса за имащите право на глас, ще видите. Партията на Доган няма никакво намерение да се раздели с гласовете от Турция, левите пък няма на кого да разчитат за мнозинство, ако не им угодят.

И стигаме до гражданите, които искаха нещо много просто - да бъдат изравнени правата им с тези на партийните кандидати. Това, както обясни онзи ден и омбудсманът Константин Пенчев, можеше да се извърши с корекция на сегашния Изборен кодекс. "Никой не е говорил за нов Изборен кодекс, който може би ще въведе някаква нова, нечувана досега у нас изборна система. Сами разбирате, че този епохален труд ще вземе години, а хората искат да имат в момента гаранции, че ако утре има избори, правилата ще бъдат по-правилни, по-справедливи и те ще могат да участват наравно с партийните кандидати", обяви общественият защитник. Точно това не се случи. И така нещата се разводниха. Предложенията, които заляха медийното пространство, се оказаха напълно неизпълними, а често и взаимно изключващи се. Хората от улицата зададоха матрицата и очакваха специалистите да измислят начин да я изпълнят със съдържание. Нещо, което те не желаят да направят. Защото сегашната матрица напълно ги устройва. Ще намалят прага на депозита за участие във вота, но само за независимите кандидати, които са нищожно малко, ще въведат непреодолим и безсмислен праг за преференциите (между 7 и 9%) въпреки предупрежденията на специалистите, че бариера над 5% няма да сработи, ще направят още някой друг дребен реверанс, но ще запазят формата, която да им гарантира възпроизводство. Жадуваната равнопоставеност на кандидатите в медиите също ще си остане мираж. Така че системата ще си остане почти непокътната с обещанието да се промени някога. За по-бързо, нали разбирате.



Промените бяха заченати в грях



Спомняте ли си т.нар. изборен борд при президента, който трябваше да е гарант за честността на вота на 12 май? Нещо да се случи след създаването му, въпреки че беше продължен и при служебния премиер Марин Райков? Не, всички разчитаха специалистите да им укажат посоката. Но как да стане това, когато и те са разделени по въпроса. Е, добре. Кой да е арбитър? В парламента има достатъчно печени юристи, чуха народа в пленарната зала, чуха и улицата. Ами да седнат и да родят най-сетне нещо, за да оправдаят присъствието си в НС. Нали затова им се плаща. Но не, те правят планове наесен всичко да продължи по старому - хората да мирясат накрая. Епохалният труд има нужда от време, нали?
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Депутатите предпочетоха да се направят на неразбрали и излязоха в лятна ваканция.
12
2714
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
13 Август 2013 20:55
Объркани мисли на объркан човек. Начинът на избиране на народните представители е само средство и не премахва причината за зависикост на народни представители... Все едно болен от рак да лекува с аналгин.
Но това е дълбок и тежък въпрос, засягащ устоите на обществения строй и никой, ама никой няма да почне да се занимава в това.
13 Август 2013 21:41
Интересна статия, но доста тенденциозна. ПИТАМ, като няма сверка с обществените желания - лошо, като има обсъждания - пак лошо, определете се, че да не стават грешки, иначе и БСП може като Фидоска - джаста-праста да приеме едно законче там някакво си.
13 Август 2013 22:58
Тенденциозно писание, изобилстващо с хаотични противоречащи си и нереализуеми идеи.

Например, какво означава да се изравнят възможностите на гражданите и партиите ? Кои са тези граждани ? Кой ще ги представлява ? След като пет-десет хиляди не могат да си изберат представители, как ще го направят три милиона ?

Явно някой си прави сметки да се намъкне в политиката по линията на организации-фантоми като т.нар. "профсъюзи" или през срамните платени от чужбина НПО-та.
13 Август 2013 23:48
Вършим своята работа, като възлагаме на Дявола, Кръста да инкрустира...
14 Август 2013 00:15
Чист мажоритарен вот и електронни избори без комисии, протоколи и бюлетини. Все някога ще стане.
14 Август 2013 06:57
Като 10 българи са на 20 мнения, как да стане този кодекс?! Ако мненията им си съвпадат по две точки, пък се различават по останалите 10! Разнородни групи, разнородни интереси..За капак и всички са нелегитимни! Тези НПО кого представляват? Кои са им членовете, колко са и как са гласували и за кои промени?! Не се знае...Омбудсмана пък кой е? Кой го избра и кой му каза какво искаме? Назначили го някакви без да ни питат! Айде разтурвайте седянката! Две-три козметики и да почваме цирка наново. Що тези на улицата да искат изчистване на списъците? Не им трябва...нека машинациите си останат.Борбата срещу лъжата, задкулисието трябва да е формална. За да не наруши статуквото. Онези, които смятат да седнат на местата на БСП и ДПС, искат всичко да си остане същото, само участниците да бъдат сменени.
14 Август 2013 08:40
Доживяхме да видим... Първият успех на "протеста" - НЕГОВАТА ПРОЗРАЧНОСТ т.с. вече всеки знае, че НЯМА НЕПЛАТЕНИ лидери (за което са виновни „постоянните заподозряни” – Сорос и неговият „американски чадър” – спец.службите на USA) - идеолози, ментори, медийни мажоретки, политически гюбрета; НПО-салфетки и „улични лейтенанти" (виж:„Лидери на протеста цоцат тлъсти субсидии” http://www.blitz.bg/news/article/215989; „Лидери на протеста - с добри бюджети”http://pressadaily.bg/publication/21009-) на т.нар. „ЕNтелигентен” протест!... С други думу казано - „НЕМА ЛАБАВО”!… Когато става въпрос за разширяването на зоните за налагане на русофобията и сриването на държави, политики и политици със социални щения, за сметка на намаляването неолибртарианската безконтролност на ръста на „пазарната” печалба, с по-следващо намаляване на девидентите, на местните и привнесени корпорации, монополисти, банки и олигархо-политици - „БОГОпомазаната част от обществото даваща стабилност на политиката, на неоколониално робовладелство и русофобията (основаваща се на минимизиране на приноса на руският капитал в националните бюджети)!
***Следващата успешна стъпка на "протеста", ще бъде… Разкриването на замисълът на „Протурската група за защита на нечии (?!), антибългарски интереси” - Кръгът "Капитал" (КРИБ са добро представителство на турския пазар) + Президента Росен А.П. („честният” офшорист) + Политическите гюбрета на БУДАлясалия банкялия и на т.нар. "Демократичен реформаторски блок - Касим Дал” + Кабинета "Ердоган" + Зелената "РЯЗАНА ХАРТИЯ" на Сорос & "компания"!***
14 Август 2013 08:43
Тенденциозна статия. Само тук във форума са подкрепяни поне 10 различни виждания за това какъв да е принципът на избор на депутати. Естествено, че нещата трябва да се обсъдят възможно най-широко. На бързи промени се нагледахме и настрадахме. Нужен е наистина консенусен и внимателно, публично обсъден с всички заинтересовани нов изборен кодекс. Диктатът на пет - шест "протестиращи" НПО-та за няколко бързи промени не е опция, не е опция и това, което иска Константин Пенчев. Лично аз съм за изцяло мажоритарен вот, с много по-ниски изисквания за регистрация на независими кандидати. Това, плюс електронно гласуване и оправяне на батака с мъртвите души в избирателните списъци ще революционизира българската политика. Което e нужно в момента. Всяка партия ще се стреми да издига избираеми кандидати, които ще се състезават и с независими такива. Само това ще донесе огромен плюс в качеството на депутатите в следващия парламент, а оттам и в качеството на законодателните решения.
14 Август 2013 10:35
Епохалният труд Изборен кодекс води до задънена улица...

Което всъщност бе целта на упражнението, ако и някои тук да се правят, че не са разбрали.
Иначе Su38 е прав:
Начинът на избиране на народните представители е само средство и не премахва причината за зависимост на народни представители...
14 Август 2013 15:06
комунистите вкараха бьлгариа в хаоса на некакви никакви демократични реформи след 45 години социализьм под страх и сега бьлгария се намира в едно нищо и само врьзките с чужбина и чуждестранните инвестиции определят деиността на дьржавата показателно е че бьлгарски гражданин с гимназия и никакьв чужд език не става за нищо
14 Август 2013 16:31
Попангелов Въпрекиче имам определени съмнения,че е възможно електронно гласуване.Все пак под50% от гражданите на БГ имат интернет,а освен това интернетбандити в БГ дал господ.
14 Август 2013 17:08
Добре де, какви пък толкоз са кусурите на настоящия Изборен кодекс, че да си приема нов? Аз досега чух за следното:
- 4%-вата бариера да се снижи.
- Сегашната пропорционална система била лоша, да имало мажоритарен елемент.
- Непартийните кандидати да имат равен шанс с партийните.
Толкоз. Колкото и да го гледа човек, нищо работа. Стига да се знае какво се иска де.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД