:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,159
Активни 779
Страници 20,724
За един ден 1,302,066
Интервю

106 фирми имат лиценз за търговия с ток, но само 48 са активни

Компаниите трябва бързо да си изберат доставчик на електроенергия, а не да чакат последния момент, казва Екатерина Истаткова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране
Борислав Николов
Екатерина Истаткова
ВИЗИТКА Екатерина Истаткова е завършила икономика. Работи в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от 11 години. В момента оглавява дирекция "Икономически анализи и регулаторен одит".



- Г-жо Истаткова, какво очаква фирмите, които от 1 август вече са на свободния пазар на електроенергия?

- От новия ценови период, т.е. от началото на август, фирмите, които са на средно напрежение, трябва да преминат към свободния пазар и сами да си изберат търговец на електроенергия. Това е заложено в Закона за енергетиката и се прави в отговор на европейските изисквания. Целта е до 2015 г. на регулиране да подлежат само мрежовите услуги, а всеки да може да договаря свободно цените на енергията. Фирмите имат срок до октомври да направят това. В случай, че не са успели, те преминават към така наречения доставчик от последна инстанция. Той трябва да осигури снабдяване с електрическа енергия, за да не се стига до ситуация, в която предприятието да остане без ток. В момента с лиценз за доставчик последна инстанция са трите крайни снабдителя - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго -Про", както и Националната електрическа компания.

Иначе към края на 2012 г. издадените от ДКЕВР лицензи за търговия с електроенергия са 106, но активните търговци са 48. Актуални данни могат да се намерят на страницата на Електроенергийния системен оператор, където всеки клиент може да получи информация за "статуса" на даден търговец, преди да сключи договор с него, а и след това.

- Как ще повлияе на предприятията излизането на свободния пазар?

- Преминаването към този пазар дава възможност на компаниите да си осигурят електроенергия по пазарни свободно договорени цени. Най-важното е, че с това се създават конкурентни условия. Притесненията на фирмите, че ще трябва да плащат повече, не са основателни, тъй като пазарният модел няма да доведе до повишение на цената. Това са възможно най-благоприятните условия за избор на търговец.

Идеята е да няма стресов период за фирмите в тези три месеца, докато си изберат доставчик на енергия. Цената за клиентите на доставчик от последна инстанция се определя по методика, която точно и ясно регламентира правилата - например кои количества енергия участват, кой на кого продава и при какви условия. В момента стойността на електроенергията от доставчик от последна инстанция е близка до регулираната, защото сме в преходен период. След октомври обаче това ще се промени и е възможно цената на енергията от този доставчик постепенно да расте. Идеален случай е всички клиенти на свободния пазар да се снабдяват от търговци и да са в изрядни отношения, така че да не се нуждаят от снабдяване с енергия от доставчик от последна инстанция. Но това е твърде хипотетичен сценарий и е практически невъзможен.

И все пак доставчик от последна инстанция е една временна функция. Тя има за цел да гарантира потреблението в преходния период. Оттам нататък, когато приемем, че този период е изтекъл и всички вече са се ориентирали кой ще ги снабдява с ток, доставчикът има друга функция - той снабдява вече само тези фирми, които са изпаднали от пазара поради задлъжнялост или поради някаква друга неизправност спрямо основния си доставчик. Така че неговата функция след тези 3 месеца се променя. Идеята е клиентите да си изберат търговец, а доставчикът от последна инстанция да се ползва само в краен случай - ако няма кой друг на пазара да ви осигури енергия, тогава да отивате при него.

- Как фирмите могат да се озоват при доставчика от последна инстанция?

- Ако компаниите са си избрали вече доставчик от свободния пазар, но той изпадне в задлъжнялост, или самият клиент, т.е. фирмата не си изпълнява задълженията към търговеца и те се прекратят, тогава доставчикът от последна инстанция е длъжен да осигури енергията за този потребител. По-просто казано - ако вашият търговец фалира, тогава отивате при доставчик от последна инстанция веднага, докато си намерите следващ доставчик. Ако вие фалирате - отново отивате при него, докато се издължите на търговеца и пак се върнете към него. Това е една временна и спасителна функция, която работи в услуга на фирмите, за да не останат без ток.

- Колко фирми биха стигнали до "услугите" на доставчик от последна инстанция? Вие говорите основно за изключения.

- От 1 август временното положение е за всички, които са на средно напрежение, т.е. всички тези фирми се снабдяват от него и имат срок до октомври да си намерят търговец. Ако това не се случи, те ще останат на този резервен вариант. Очакваме това да са много малко компании, но ще видим какво реално ще се случи, когато този пазар заработи наистина. Това ще стане ясно до около година - тогава ще се получат и обработят всички данни и ще видим какво реално се е случило на пазара. Нашите очаквания са все пак това да не засегне голяма група хора.

- За колко време биха могли фирмите да ползват услугите на доставчика от последна инстанция?

- Те могат да останат при него колкото решат, но това ще им струва по-скъпо. Колкото повече клиенти се отделят и си намерят търговци, толкова енергията на доставчика от последна инстанция става по-скъпа, понеже има голям дял на енергия, която се изкупува задължително. Клиентът няма изгода да стои при него, освен ако това не се налага. Ако сега цената не му се отразява в сметката, защото всички са при крайния доставчик, то след 3 месеца, когато клиентите започнат да се ориентират и да си намират търговци, това ще се промени и цената ще расте. Колкото по-малко клиенти остават, толкова по-висока ще става и цената. Икономическата изгода е в това клиентите бързо да си намерят търговец на ток, а не да чакат последния момент.

- Готови ли са самите фирми за такава промяна?

- Да, смятаме, че са готови. Законът влезе в сила миналата година и в него бе разписано, че новите правила ще важат от новия регулаторен период, т.е. от 1 август 2013 г. Те са подготвени за това, подготвени са и разпределителните дружества. Така че ние нямаме притеснения.

- Докъде стигна изграждането на енергийна борса?

- Крайният срок за създаването на реално работеща енергийна борса е 2015 г. Ако стане по-рано, още по-добре. В момента се работи в тази посока. Електроенергийният системен оператор основно се занимава с това. Дружеството дори е подало заявление при нас за лицензия за организиран борсов пазар. Преди това обаче трябва да се направи окончателното разделяне между НЕК и ЕСО, но като цяло се върви в тази посока. Целта е, след като се създаде борсата, да се обедини с борсовия пазар на Румъния, за да може да се търгува в Европа - все пак те са много по-голям пазар от нас и имат опит, който можем да ползваме. В същото време създаването на една такава борса ще позволи на страната ни да изнася зелена енергия към държави, които имат недостиг на такава енергия - като например към страните от Северна Европа.
4
11796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Август 2013 23:40
Уважаема госпожо Истаткова,

Дълго гледах снимката Ви, и се питах
Ние ли криво се молим Господу, Той ли не иска да ни чуе?

Ние, един милион души само в София, искаме нещо безкрайно просто:

Мило, хубаво, младо момиче,
Издайте решение със само следните думи
"Фирмите за дялово разпределение са длъжни да защитят добросъвестните потребители на топлоенергия, като
- пломбират отоплителните уреди така, че да не могат да бъдат подменяни
- оборудват разпределителите така, че да не могат да бъдат подправяни".

Това, за Ваше сведение, струва по около 2 лева на радиатор. Пломбите са същите, каквито от години се използват за пломбиране на водомерите.
Стикерите за разпределителите са стотинки.

Информирам Ви, госпожо Истаткова,

че всички вие, които досега не сте извършили тези действия,
попадате под разпоредбите на чл. 140 от ЗЕ и свързаните.
И рано или късно, ще платите много сурова цена.
14 Август 2013 10:47
Освен това потребителите искат нещо още по-просто - когато са му свлени радиаторите от 10 години,изхвърлени са за скраб и няма никакви измервателни уреди в апартамента,на какво основание потребителя плаща зимата по 100-150 лева за парно..? Това ни обяснете..!
14 Август 2013 12:53
Нещо липсва във "визитката". Кога е завършила икономика и кога е станала експерт за да работи в тази комисия?! Едно е да се "накълвеш" с теория, друго си е жизнения опит.
14 Август 2013 15:20
Колегите по-горе май бъркат парното с енергото. Е, те и двете са за попържане, ама все пак да се придържаме към статията...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД