:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,732
Активни 565
Страници 18,575
За един ден 1,302,066
PR-съвет

Вместо пак да разбутва БНТ и БНР, НДСВ да си смени пресаташето

Жълтите съвсем я закъсаха откъм медийни изяви. Позата "щраус" е характерна за политици, които нямат намерение да бъдат дълго във властта
Защо онзи симпатичен депутат - как му беше името - Иван Павлов, е тръгнал да пише нов медиен закон? Каквито и да ги суче Милена Милотинова, отговорът е ясен - НДСВ спешно се нуждае от свеж медиен имидж. И решили депутатите, че лошият им рейтинг се дължи не на собствения им уплах от камери и касетофони, ами на шефовете на БНТ и БНР Кирил Гоцев и Поля Станчева. Което е височайша глупост. Даже Пламен Панайотов да стане шеф на БНТ, царистите пак няма да се мяркат на екрана. По-скоро телевизията ще се самозакрие по целесъобразност.

Макар да са вече година и кусур във властта,



жълтите са все така пълни лаици в отношенията си с медиите



Те не произвеждат новини. За тях журналистите са вредни същества, на които са им пораснали вампирски зъби от желание да смучат крехката им плът и които отказват да разберат, че не му е дошло времето да се дават конкретни отговори на ясни въпроси. Дори когато се случи случка извън тяхното полезрение и контрол и тя трябва да бъде коментирана, жълтите заемат поза "щраус" и се скатават, докато отмине интересът.

Навярно цялата тази работа е следствие от така вредното пожелание на царя към неговите избраници - да станат господари на мълчанието. И те станаха. Окопаха се надълбоко в дебрите на парламента. Опитаха се да ограничат всячески достъпа на журналистите до себе си - като ги сбутат някъде на тавана или в мазето на Народното събрание, като им направят пропуските скъпи, но пък дефицитни и т. н.

Еманация на процеса на медийна херметизация е т. нар. пресаташе на НДСВ - младата хубавица Венцислава Ачова. След дълго умуване журналистите проумяха, че нейната роля е



да стопира изявите на напористите депутати към касетофоните,

от една страна, и на напористите репортери към депутатските мнения - от друга. Колчем журналист се добере до Пламен Панайотов например, г-ца Ачова се хвърля между двамата и спира всякаква комуникация. За да няма нерегламентирани контакти, пресаташето не изпуска от погледа си председателя на царските депутати. Резултатът - каквото и да се случва в държавата, Панайотов царствено мълчи. Покрай него - и всички останали депутати.

Ярък пример за пълна неадекватност бе поведението на НДСВ и неговата медийна помощница в деня, когато вицепремиерът Костадин Паскалев подаде оставка. Пред този случай бледнее дори срещата от предишната седмица между Панайотов и синдикатите, която вече приключваше, а г-ца Ачова уверяваше, че няма да се състои.

Та в злополучния петък на оставката всички зрители и слушатели чуха от устата на самия вицепремиер, че напуска правителството, а всички министри и депутати управляващи отричаха новината, сякаш един проблем не съществува, докато не бъде признат. 5 часа госпожицата не пожела да осигури поне един представител на мнозинството, който да коментира какво мисли то за оставката и какво ще прави оттук насетне. Простичко. В 2 изречения.

През това време пресцентровете на СДС и БСП бълваха информация на килограм. Защото те знаят азбучното правило, че четящите вестници и гледащите телевизия си



съставят мнение за техните лидери от реакцията им



на събитията.

Малцината, които не се нуждаят от медийна реклама - Кошлуков и сие, Юлияна Дончева, Диляна Грозданова, Кирил Милчев, Антония Първанова, Марианна Асенова, Николай Чуканов и още няколко - не са официални лица в НДСВ, а редови депутати. За тях Ачова не се грижи персонално и затова те успяват да се покажат като по-добрите политици. Те могат свободно да общуват с журналистите, без да им избиват капки пот при всяка обелена дума. Те сами намират канали да съобщят на медиите за своите изяви. Те създават интересни събития. И следователно - се запомнят. Знаят, че накрая везните ще наклонят към успелите да осъществят диалог с медиите, а оттам и с потребителите им, които четат, гледат и слушат.

Зад фараонския непукизъм на казионната власт в НДСВ личи



несръчен опит да се наподоби самият цар



Щом той не намира за нужно да коментира и неговите хора послушно си заравят главите в пясъка. Първо Панайотов прихвана от лингвистичния стил на Сакскобургготски на многословно нищонеказване, а отскоро и пресаташето Ачова започна да формулира изреченията си, изпъстряйки речта си със завъртулените "с оглед на необходимостта", "считам, че" и "така, щото...".

Трудно е да се проумее дали държанието на госпожицата е следствие от цялостната стратегия на царистите да си надянат шапките невидимки, или пък тяхната поза "щраус" е продиктувана от мъдрите й медийни съвети. Ако е вярно второто, НДСВ трябва спешно да си смени пресаташето. Затова не е нужен нов медиен закон и караници с президента. Ако обаче е налице първата логическа връзка, това означава, че ендесевейците сами се обричат на забрава. Така правят политиците еднодневки.
969
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД