:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,058
Активни 570
Страници 20,525
За един ден 1,302,066
Шум

Скъпата и мудна българска цифровизация е без аналог

Държавата похарчи милиони за безсмислена и невярна реклама на дигитализацията, която засяга не повече от стотина хиляди зрители
Лицето на рекламата на цифровизацията продължава да твърди, че аналоговата тв спира на 1 септември. А нейното въвеждане е отложено най-рано за 1 ноември.
Една реклама, предназначена вероятно за не повече от стотина хиляди души, досажда вече осми месец на милиони българи. Това е цикълът от клипове, в които момчето от телевизора твърди, че "бъдещето е ясно", и обяснява, че от 1 септември в България ще настъпи пълната цифровизация на ефира. За тази кампания държавата пръсна от бюджета милиони, но тя е доста безполезна, защото повтаря все едно и също - че и след края на аналоговото излъчване ефирната телевизия ще е безплатна, но с по-добра картина заради дигиталния сигнал, че притежателите на по-демоде телевизори ще трябва да си купят декодери и че българите, ползващи социални помощи, че получат декодерите безплатно.

Най-лошото е, че рекламата, освен че е скъпа, е и невярна. През последните дни стана ясно, че аналоговият сигнал няма да бъде спрян скоро, въпреки че момъкът сигурно и довечера ще ни уверява от екрана, че крайният срок е 1 септември. Просто кампанията по осигуряване на декодерите за социално слабите е доникъде - по вина на държавата, която за пореден пък се показва като муден и нескопосан организатор. Тази мудност ще струва допълнителни пари на бюджета - тоест на данъкоплатците.

Още миналата година за информирането на гражданите - основно с клипчета от типа "Ама как бе, момче, как да го свържа?", държавата отдели 17.5 млн. лв. Повтаряме: заради стотина хиляди зрители, които ще засегне цифровизацията, бяха платени от бюджета тези милиони. Това е най-скъпата рекламна кампания, платена от правителството на Бойко Борисов, насочена към ограничен кръг зрители. По-голямата част от тези пари бяха дадени на големите телевизии.

Сега, понеже срокът за спиране на аналоговия сигнал няма да бъде спазен, защото се забавиха търговете за доставка на декодери, трябва да се плаща за удължаване на кампанията и за нови разяснения по промяната в графика.

По въпроса вече заседава управителният комитет на Органа по цифрова телевизия - има и такъв, ако не знаете. Протоколите от заседанията на този орган показват, че участниците не се притесняват, че социално слабите не знаят как да извървят дългия път от снабдяването с ваучер до получаването на декодер и монтирането му, но пък охотно обсъждат необходимостта от продължаване на досадните реклами за цифровизацията. Тук е мястото да припомним, че вероятно 90% от българите гледат, и то от години цифрова телевизия - благодарение на многото кабелни и сателитни доставчици, а също и на интернет. Част от ползвателите на помощи за отопление, макар и да са бедни, също са абонати на кабелни оператори или сателитна тв. Дори в най-бедните ромски гета има опънати кабели и "чинии". На практика едва стотина хиляди бедни, главно пенсионери в малките градове и села ще бъдат засегнати от спирането на аналоговата телевизия и ще имат нужда от декодери. Те имат нужда и от ясни и прости напътствия и инструкции, каквито обаче нито рекламата, нито някой друг на този етап им дава.

В органа по цифровизация обаче обсъждат друго - кой да плаща за удължената информационна кампания, а не как тя да стане по-смислена. Само от БНТ смятат, че всяка телевизия, която ще се излъчва в ефира, трябва да подготви нови клипове със собствени ресурси. Но от бТВ не са съгласни да финансират за своя сметка, като посочват, че за разлика от държавните медии, частните не получават бюджетна издръжка. От "България Он Еър" твърдят, че е най-логично сегашните изпълнители на рекламата на цифровизацията, които миналата година спечелиха обществената поръчка, да поемат допълнителните дейности, а държавата да осигури необходимите пари. Всъщност за телевизиите е изгодно да има удължение и да получат средства за излъчването на нова порция клипове. От НУРТС "Диджитъл" - един от мултиплексите, които ще излъчват безплатните ефирни тв програми, обаче смятат, че няма нужда от специални осведомителни мерки. Аргументът е, че закъсненията с избирането на доставчик на декодери срещу ваучери засягат само част от селищата на България - едва 1% от потенциалните зрители, твърди Зина Трифонова.

С информационните мероприятия бе натоварен консорциумът Ти Си Ти Ви (TCTV), свързван с бизнесмена Красимир Гергов. В него влизат фирмите "Арчър айдиас", "Пиеро 97 МД" и "Сова 5". От транспортното министерство, което управлява цифровизацията, признаха пред "Сега", че



"бъдещето не е ясно",



защото още се обсъждат и удълженият срок, и източникът на финансиране. На заседание на органа по цифрова телевизия от 2 август е било взето решение аналоговият сигнал да се изключи до 1 ноември. Но преди дни министър Данаил Папазов призна, че срокът зависи от това как върви раздаването на ваучерите за декодерите за социално слабите. Търговете за доставчици на декодери за половин България се проведоха доста късно и раздаването на ваучери за тези райони започва в "12 без пет" - от вчера, 26 август.

Остана неясно защо държавата не спира рекламите, които дезинформират за срока за изключване на аналоговата телевизия. Още по-странно е, че заблудата продължава и през специално създадения сайт http://www.cifrovizacia.bg, който най-лесно би могъл да се актуализира, но и в момента там се съобщава, че "от 1 септември 2013 г. ефирната аналогова телевизия се изключва изцяло".

Сайтът е част от плана за осведомителната кампания, заедно с провеждането на социологически проучвания и създаване на профил в социалната мрежа. Дори във facebook информацията е непроменена. А на десетките въпроси на хората от типа: "Защо имам лош сигнал от 5 дни?", "Защо няма цифрова тв в района на Стралджа?", "От един месец имаме декодер, защо хващаме само "България Он Еър"? отговори липсват.

Има и друга странност. Договорът с изпълнителя на рекламната кампания е изтекъл на 31 март т.г. и не е ясно чие задължение е обновяването на информацията. От транспортното министерство казаха пред "Сега", че ще направят нещо по този въпрос.

Досега прословутата цифровизация на ефира е глътнала общо над 70 милиона лева и очевидно харченето няма да спре дотук. За рекламата и декодерите миналата година от бюджета бяха заделени 17.5 млн. лв. Сумата се удвои, след като в края на миналата година се разбра, че бюрократичните неуредици покрай търговете не позволяват средствата за тях да се изхарчат до края на 2012 г. Решението, което транспортното министерство роди, бе да прехвърли сумата за декодери - 7.5 млн. лв. - за следващата година (2013 г.) и тя да се използва за още реклама. През тази година само за "четящи" сигнала устройства бяха заделени 15 млн. лв. Междувременно стана ясно, че във веригите за техника декодерите струват по-евтино от предвиденото - номиналът на безплатния ваучер, който държавата дава за тях, е 60 лв. Транспортното министерство обяви, че е наясно с този факт, и обясни, че разликата, която се получава в цената, означава, че ще бъдат спестени средства на бюджета.

Допълнително ще бъдат похарчени между 120 и 150 млн. лв. за освобождаване на честоти, заети от Министерството на отбраната. Това ще става поетапно, вероятно в идните 5 години. По последна информация за тази година ще бъдат нужни 29 млн. лв. Повече от година проблемът с освобождаването на честотите се точи заради смущения в "комуникацията" между министерствата на транспорта, финансите и отбраната.



--В ЧИСЛА--

"За мен като наследство е доста странно сключването на договори за рекламна дейност или така наречената публичност. Сумите са много сериозни за мен и аз смея да твърдя, че не са обосновани". Това признава транспортен министър Данаил Папазов. От стенограмата на заседание на транспортната комисия в парламента миналия месец, на което той е изслушан, става ясно, че рекламата на цифровизацията всъщност е на стойност около 19 млн. лв. Той обяснява, че едни от най-големите договори са сключени с телевизиите. С БТВ Медия груп договорите са за 2.9 млн. лв., с ТВ 7 - за 2 млн. лв., с Нова Броудкастинг - почти 2.5 млн. лв. Обемът на сумата изпъква още повече, като се направи сравнение, че през последните 4 г. всички сключени в министерството договори са за около 21 млн. лв. Само през последните 4 месеца на 2012 г. те са за над 19 млн. лв., като в тази сума се включват и декодерите, обяснява Папазов.

Общо за реклама в телевизиите са дадени почти 8.4 млн. лв., съобщи тези дни "Капитал", цитирайки данни на агенция Be Media Consultant. Освен изброените три телевизии, щедро се е плащало и в Diema Family - 685 573 лв., в Diema - 384 886 лв., Kino Nova (Diema 2) - 220 226 лв., BNT 1 - 209 514 лв., NEWS 7 (BBT) - 137 148 лв. В печатните медии рекламата е за по-скромна сума - общо 1.3 млн. лв. Най-много пари там са отишли към изданията от медийната империя на майката на Делян Пеевски - Ирена Кръстева. За реклами в 47 броя на вестник "Монитор" са платени 293 514 лв., вестник "Телеграф" е получил 221 052 лв. Вестник "Класа", свързан с Красимир Гергов, който излиза в 4 страници, има пуснати реклами в 44 броя за 42 900 лв. Най-слаби са рекламите в радиостанциите - 98 869 лв. са разпределени в радио Veselina, Radio 1, N-JOY, Z-Rock и NRJ. Данните не включват други видове реклама - външна, в интернет.



--ДАЛАВЕРА--

Раздаването на безплатните декодери успя да се превърне в бизнес почти веднага, щом процесът започна. Неотдавна се разбра, че роми в квартал "Изток" в Пазарджик са измислили начин да се облажат от устройствата. Голяма част от тях са със статут на социално слаби. Те старателно укривали модерните си телевизори, които имат вградени тунери, за да могат да получат ваучер за декодер. Идеята им била да препродават устройствата на двойно по-ниска цена. Като цяло интересът към устройствата не е особено голям. От 1 август до средата на месеца бяха раздадени около 10 700 броя декодери в първите 4 района, в които процедурата започна от началото на август. В тях право на безплатно устройство имат 124 000 души. Тези дни приключи и конкурсът за останалите региони, които обхващат около половината от страната. Там хората, които могат да получат ваучер за декодер, са 86 711.



--ПРИМЕР--

Когато става въпрос за цифровизацията, всички досегашни ресорни министри и зам.-министри дават за пример останалите европейски държави и правят сравнения между протичането на процеса у нас и при тях. Забравя се обаче много важен детайл - в повечето държави дигитализацията на ефира е била дългогодишен процес, започнал още към 1998 г. Великобритания например преминава през цели 14 фази на цифровизиране, в Швеция преходът е имал 5 различни фази. Справка с Австрия показва, че тяхното правителство започва процеса още през 2002 г. България е безвъзвратно закъсняла, спор няма. Според заръката на ЕС у нас ефирът трябваше да се промени още през 2012 г., но и великото бързане не помогна особено. За разлика от България в повечето държави членки цифровизацията се е възприемала и се е внедрявала с идеята тя реално да изпълнява социална функция и да се ползва от възможно най-много хора. С тази цел в Австрия е създаден специален фонд (с около 6.7 млн. евро), спонсориран от телевизиите, а средствата са били насочени основно към нуждите на зрителите. Едва 1/5 от парите са се ползвали за PR и реклама.



ПРОЦЕДУРА

Едно от малкото ясни неща, свързани с цифровизацията, е, че проблемите около нея скоро няма да бъдат решени. Делото, което Европейската комисия заведе срещу България заради монопола на мултиплексите, които се държат основно от фирми, близки на бизнесмена Цветан Василев, е вече в ход. За момента транспортното министерство пази в тайна мотивите, с които ще омилостивява ЕС. Подобен тип дела се точат дълго. Но при негативен край, който е доста вероятен, България ще трябва да плаща солени ежедневни глоби, докато не се поправи, което също ще е доста сложно. Изграждането на седми мултиплекс например се оказа неефективна мярка, тъй като пазарът на тв съдържание е вече разпределен, а в допълнение няма и свободни честоти за него.
ЮЛИЯН САВЧЕВ
3D техниката е на българския пазар от няколко години, голяма част от хората вече са с плоски телевизори. Държавата изглежда няма точни данни колко души гледат ефирна телевизия със старомодни приемници и ще имат нужда от декодер, за да хващат дигитален сигнал.
АБСУРДИ

Set-top box, вертикална поляризация, RF out. Кое не е ясно?!

Осем месеца държавата "обучава" масовия зрител как се включва декодер, но не обяснява най-важното - как зрителят да хване сигнала, за да продължи да гледа безплатни предавания


"Ама как бе, младеж, как да го свържа? - Кабелът към напречната греда на тавана, а другият край към шията. Това е!". Това е една от многото пародии на втръсналата ни реклама. Рекламата настойчиво повтаря, че аналоговото излъчване скоро ще спре и че ако телевизорът е по-стар, може би ще ни трябва специално устройството, което да "разчита" дигиталния сигнал, но не казва най-важното - как точно да свържем и нагласим уредите - приемник, антена, декодер, така че пак да ловим безплатните програми в ефира.

Бабите и дядовците на село сигурно вече са чули, че може да се наложи да се снабдят със set-top box, или декодер, а също и специална антена и кабел. Но самото свързване е сложна и пипкава процедура, която несъмнено ще затрудни по-възрастните и по-неуките хора. Тежко им, ако нямат някой оправен и технически грамотен роднина или съсед.

Транспортното министерство, което ръководи цифровизацията, е одобрило информационни материали, в които се говори за MPEG 4, вертикална поляризация, SCART куплунг, RF out, RF кабел и др. Това може да го прочетете в интернет. Обаче колко хора в ромската махала или на село например сърфират в мрежата и са наясно какво е куплунг или RF изход?

Ако телевизорът е от типа "кашон", вероятно има нужда и от приставка, и от нагласяне. Дори да притежава вграден декодер, не е сигурно, че ще става за гледане на цифрова тв. Всичко зависи от стандарта на устройството, който задължително трябва да е MPEG 4. Следващата стъпка е връзването на входа на антената на телевизора с декодера (изхода, под който пише RF out). Това става със специален RF кабел, който пренася аудио и видео сигнала. След това идва ред на настройването на канала, на който предава декодерът. "С дистанционното управление избираме един канал, който е свободен и чийто номер можем свободно да запомним. С ръчната настройка търсим канала на декодера, докато на екрана се появи картината", се обяснява в непопулярен десетминутен клип със сложна терминология.

Изключително сложно е положението с антените, защото може да се наложи да смените няколко, докато някоя заработи. Ако досега не сте приемали аналогов сигнал, ще трябва да си вземете стайна антена, която се слага близо до декодера. Но е възможно програмите да не се ловят и в такъв случай ще трябва да си вземете "активна стайна антена". Изненада! Тя също може да не свърши работа и ще трябва да търсите "външна антена"

Друга важна подробност е, че за приемането на цифровия сигнал антените се насочват вертикално (на 90 градуса, перпендикулярно на пода). "Вертикалната поляризация" осигурява по-чисто приемане на сигнала, дори в най-далечните места на страната. След спирането на аналоговия сигнал всички телевизионни кули ще излъчват именно по този начин, затова и в момента се извършва профилактика на предавателите. При аналоговата ефирна телевизия се прилагаше хоризонтална поляризация.

При цифровото излъчване въртенето на антената, докато не се "избистри" сигналът, не помага - или сте в правилната позиция и хващате сигнала, или не. Ориентирането с антената става само при аналоговата тв, при цифровата е автоматично. За целта трябва да се влезе в менюто на телевизора и да се потърси и измервателят на сигнала, който да "направи магията". Ако и след нагласянето няма ефект, явно ви ще трябва нова антена. Цените в магазина варират от 20 до 60 лева.

Техническите трудности и допълнителните разходи може да насочат някои потребители на безплатната ефирна телевизия към услугите на кабелните и сателитните оператори, които предлага и пакети за по-бедни.

Към средата на август над 45 000 души са се възползвали от държавната помощ за декодери. Прави впечатление, че в София интересът е доста слаб - в община "Оборище" само 351 души са взели безплатни декодери. В. "Сега" провери каква е процедурата за снабдяване със "сет-топ бокс".

Започва се от звеното на Агенцията за социално подпомагане. Там човек може да се запознае с графика за подаване на документи за ваучери и да провери фигурира ли сред правоимащите - в списъка получаващите пенсии и останалите категории социално слаби са отделени. Напрежението обаче идва на следващия етап - пощата в район "Оборище". Там хората получават ваучерите си за отпускане на декодер. На гърба на ваучера е оставено поле, в което по-късно в магазина продавачът ще впише колко струва устройството.

Всички ваучери са на стойност 60 лева, като са защитени срещу фалшификации като всяка ценна книга. Ако декодерът е по-евтин от 60 лева, това е икономия за бюджета. Човек може да си избере по-скъп, но тогава ще трябва да плати от джоба си горницата.

Веригите, които бяха избрани от държавата да доставят декодерите, ще си получават парите, като представят събраните ваучери. Бюджетът ще им ги осребри според стойността на оферираните от тях най-ниски цени на устройствата, с които са спечелили тръжната процедура.

И продавачите, и купувачите на декодери трябва да пазят ваучерите, защото, ако са смачкани, надраскани или скъсани, първите няма да получат пари от държавата, а вторите - декодери. Ако ценната книга е увредена, машините, с които ще се проверява срещу имитации, няма да ги разчете и тя става невалидна.

В пощата има отделно гише, където се раздават ваучерите. Всичко става по списъка, в който фигурират имената на одобрените получатели на енергийни помощи за отоплителен сезон 2012/2013 г. Други условия няма.

Ако получателят не може да отиде лично, неговият представител трябва да носи личната му карта и да представи пълномощно за получаване на ваучера. Повечето хора идват в пощата лично, но с придружители - не защото са трудно подвижни, а защото им е трудно да се ориентират в обстановката. Често от опашката се чува мърморене: "Ако не беше синът ми, никога нямаше да се оправя тук", "Добре, че са младите, тези пикли нищо не обясняват", " И къде е сега този мол, дето мога да си взема декодера?"

Хората не крият, че са недоволни от оскъдната конкретна информация и сложната процедура. Все пак със заветния ваучер в ръка се отправят към някой удобен магазин "Технополис" (тази верига спечели конкурса за декодери в столичната община "Оборище"). Ваучерите им са валидни до 30 ноември. Ако дотогава не си вземат устройството, губят държавната помощ. Това е срокът за районите в България, за които търговете за избор на доставчици на приставки за цифрова телевизия приключиха по-рано. Не е ясно каква ще е крайната дата за другите области на страната, за които процедурите закъсняха.

IMPACT PRESS GROUP
Тези зрителки очевидно не знаят какво е високочестотен модулатор, RF кабел и вертикална поляризация.
БГНЕС
Оказа се, че зрителите с кабелна и сателитна телевизия също имат право на безплатен декодер, ако са одобрени за енергийни или други социални помощи. Някои от тях вече въртят бизнес - взимат безплатните декодери, от които нямат нужда, и ги продават .
25
8551
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
26 Август 2013 20:15
Къде са отишли парите - това е единственият въпрос. Вторият - защо прокуратурата не проверява, е наивен...
----------------------------------
Сайтът на Генек
26 Август 2013 20:48
Освен похарчените - вече се казва - усвоени-пари, които излизат пак от нашите изтупани джобове - защо спират аналоговата телевизия - докато настроят системите? Че нали дотогава аналоговата нямаше да има проблеми??? Да не говорим, че и декодерите не са доставени о закупени - ама....който не му утърва - да си купи преди да са му доставили, а после трябва да декларира, че НЯМА???? И пак - битият бит...другото се сещате...
26 Август 2013 20:51
Всички ваучери са на стойност 60 лева, като са защитени срещу фалшификации като всяка ценна книга. Ако декодерът е по-евтин от 60 лева, това е икономия за бюджета. Човек може да си избере по-скъп, но тогава ще трябва да плати от джоба си горницата.

Декодерите, имащи високочестотен изход - за антенен вход на телевизора -старите телевизори, са над 60 лв. Ама това едва ли някой ще го обясни на бабата - дето не било от очилата й, а както обяснява младежът - единия кабел - в антената, другия - в телевизора - не винаги става...
26 Август 2013 21:10

За автора на статията и за самата статия!
26 Август 2013 21:15
Няколко пъти съм го писал досега. За тези пари (дадените за реклама) можеха да закупят декодери и останалите пари да се раздадат на фирми - кабелни и интернет оператори за монтажа им. Щото той, монтажа и инсталирането съвсем не е по формулата "кабела от антената от тази страна - кабела към телевизора - от тази"!
26 Август 2013 22:17
С бюджетните пари за тази безумна реклама ББ си купи централните медии.
27 Август 2013 06:26
Браво! Този път съм доволна и от статията и от коментарите по нея. Най-вече от предложението да има фирми, които да монтират устройствата. И те да предлагат и подходящите антени. Защото аз се отказах от ефирната телевизия, тъй като приемахме отразен сигнал и антената може да хваща в средата на терасата, а за стайна да не говорим въобще. Като гледам и сега няма да имам ефирна телевизия. Малко канали, много неуредици и съмнително качество. Залудо дадени пари! Просто можеха да раздадат декодерите на бедните и от тази реклама нямаше нужда. Както не рекламират законите, а пък се налага да ги спазваме. Човек може и на улицата и в трамвая да разбере от клюките, че ще има цифрова телевизия, обаче за много други неща няма как.
27 Август 2013 09:30
Парите за реклама си вървят, а цифров сигнал не се хваща в село на 25 км от Велико Търново. Сигнал в Търново има. Да бяха раздали по 1 декодер на тези, които все още са на аналогова и да си оправят сигнала, вместо залудо да ни облъчват с тези реклами. Отново парите следват парите, а резултат за нуждаещите се-нула.
27 Август 2013 10:39
Ма верно ли в България е било решено да се мине на вертикална поляризация? Това е най-кретенското решение - бабите и дядовците, които са сред селата по планините ще трябва да се качват да си въртят бая длъжките и тежки антени. Можеха поне това да им спестят.
А менюто на "избраните" декодери на български ли е? Има ли "setup wizard" (не зная как е преведено на български...) - графично обяснение или още по-добре - с флаш анимация обяснение на български кое как да се пусне? Щото за 120К+ бройки всеки нормален бизнесмен би уредил фърмуера на декодерите да включва таз "екстра"...
За провинцията стайните антени са пълен тестикул, а тези с "усилвател" - още повече. Най-доброто решение си остава т.нар. антена "вълнов канал" или диполна, ама трябва да се насочва, а никой не се е сетил, предполагам да направи интерактивна карта на предавателите и каналите по региони, с разпечатки по кметства, че да се знае коя баба към кой предавател ще се включва...
Изобщо - както всичко в България - нищо не се прави за клиента, а всичко - само и единствено за далавеката...
27 Август 2013 10:45
неизвестенизвършител
27 Август 2013 11:58
Ами прецакайте всички тея далавераджии. Изхвърлете телевизорите, и това е най-гадното, което може да направите на всички омазани в тези далавери. Моя го изхвърлих преди 20ина години в зората на демокрацията, и таман хич не ми липсва.
27 Август 2013 12:21
мда, колегата е прав, че при вертикална поляризация старите антени отпадат или някой баш майстор трябва да ги завърти на 90 градуса
27 Август 2013 13:18
Наскоро свързахме бабата към цифровата - тя е с един плосък Шарп, но е старичък и не лови цифрова, та купих декодер за 49 лева (междувременно си мислех за кабел, но бабата не ще друго освен първа, битиви и евентуално нова).
Наистина е просто, антената (най-обикновена, стайна антена без усилвател) се мушка в декодера, а той - в телевизора. После се прави автоматичен сетап и излизат 8 цифрови канала с наистина перфектно качество.
Като екстра декодерът има медиа плеър и вход за юсб - пуснах на бабата цифрови снимки на внучките от една флашка, която се слага в декодера - супер!, сега си имаме най-префектните отношения зет-тъща, които може да си представите
27 Август 2013 13:40
Верно ни пощуриха с тая реклама. За статията
27 Август 2013 15:07
За автора
Много по - полезно , отколкото изнервящата реклама, която ни проглуши ушите до втръсване.
27 Август 2013 15:55
Таз цифровизация стана излагация за цялата нация! Тъпота върху тъпота, неверни твърдения, глупави аргументи/В:Ама защо ни е всичко това?! Отг: В Европа отдавна е извършено..." Голям праз! И кво от това? Защо не каже, че ще има много по-ясен образ, добър сигнал и 8 ефирни програми/...
Пълно малоумие на днешните чиновници, импотентност на "творците" на "рекламата", която би трябвало да е просто пропагандно-разяснителен клип! На всичко отгоре пръснали МИЛИОНИ! и ЗА КАПАК НЕ МОГАТ ДА ГО РЕАЛИЗИРАТ.
Трима агитпропи от квартален мащаб щяха да проведат цялата кампания за един месец и вече да са вкарали в затвора чиновниците саботьори!...
27 Август 2013 16:01
На практика едва стотина хиляди бедни, главно пенсионери в малките градове и села ще бъдат засегнати от спирането на аналоговата телевизия и ще имат нужда от декодери.
Едва ли. Доста повече са.
27 Август 2013 16:22
Изключинелно неграмотно написана статия. Да ме прощава модератотър, но жирналистката няма никанво понятие за процеса"цифровизация" и каква почва има той за нас.
За да не бъда голословен и да не повтарям.
БатВаню
2013-08-27 13:18:35 Наскоро свързахме бабата към цифровата - тя е с един плосък Шарп, но е старичък и не лови цифрова, та купих декодер за 49 лева (междувременно си мислех за кабел, но бабата не ще друго освен първа, битиви и евентуално нова)........

Точно и ясно.
Проблемът е със по-старите телевизори, които нямат АV вход. Има декодери и за тях, но май ще се раздават "ефтинийки" (не, че са лоши. За София вършат идеална работа), които нямат вграден модулатор. Декодер с модилатор струва 60 лв(няма за казвам къде, за да не правя скрита рекрама) и с негова помощ телевизор София 81 предава перфектна картина. На бабите и дядовците на село им трябват предимно такива. Пък и не само на тях. Много от нас са занесли старите си ТВ на село или на вилата. За пускането - БатВатю го е написал. Да не повтарям. За бабите и дядовците по-големия проблем е работата с дистанционното - личен опит с майса ми. Това на телевизора и го опаковах така, че да може да натиска само STOP/STARTбутона.
Има , обаче нещо много по-важно. Чрез цифровизацията може да се гледа ТВ чрез лап-топа. А това, вече, засяго много повече хора. Тези, които пътуват, обичат да прекарват повече време навън, къмпингуващи и т.н. Чаткаш на компа (за работа или за кеф) и си гредаш ТВ.
27 Август 2013 16:30
Просто кампанията по осигуряване на декодерите за социално слабите е доникъде - по вина на държавата, която за пореден пък се показва като муден и нескопосан организатор. Тази мудност ще струва допълнителни пари на бюджета - тоест на данъкоплатците.

Просто кампанията по осигуряване на декодери за социално слаби е абсолютна дивотия.
Вижте най- социално слабите, бих казал професията "социално слаб". В циганските махали всяка втора къща е със сателитна чиния.
Подобно е положението и в селата. Голяма част от живеещите там отдавна са на сателитна телевизия.
Декодери трябва да се дават (ако въобще това трябва да се прави)не чрез "ваучери" и пищни конкурси, а члез социалните служби по места. Освен това, вече писах под подобна тема във форума, на по-отдалечени места проблемът няма да е декодерът, а антената. А цената на антените е доста, хм, солидна.
27 Август 2013 16:37
Абонат съм на БУЛСАТ,и нямам никакво намерение да се цифровизирам.
27 Август 2013 16:40
Чрез цифровизацията може да се гледа ТВ чрез лап-топа.
През някой от плеърите ли? А антена трябва ли?
27 Август 2013 16:44
Rakita27 Август 2013 16:40

Чрез цифровизацията може да се гледа ТВ чрез лап-топа.
През някой от плеърите ли? А антена трябва ли?

И тук си трябва декодер и антена. Комплект срува между 30 и 100лв. Аз ползвам от 47лв. Никъде никакьв проблем.
27 Август 2013 18:26
Декодер с модилатор струва 60 лв(няма за казвам къде, за да не правя скрита рекрама) и с негова помощ телевизор София 81 предава перфектна картина.
Федя,
Кажи къде го продават и каква марка е декодера. Няма какво да се притесняваш от реклама, да не си бтв или кзк. Ще помогнеш на по-незапознати с материята, като мен, да си купим и да не обикаляме и да ни будалкат т.н консултант-продавачи. Може ли да се свърже с обикновен коаксиален кабел към телевизора?
27 Август 2013 19:25
Чрез цифровизацията може да се гледа ТВ чрез лап-топа.

Това пък що за измислица е?
Първо - да уточним - що е то TV на лаптоп (декстоп, таблет, тутурутка):
- дали е да си туриш платка (USB, PCI-e, старите лаптопски слотове) за приемане на OTA (Off-The-Air) предавания? Ако е тъй - дали е цифрова или аналогова няма никакво значение - само си купуваш съответния модел.
- дали е да си гледаш TV прeз Нет-а (основно през WiFi и обикновено в зоната на домашната wifi мрежа), тип Netflix - слагаш си App (програмка) на съответната джаджа и се свързваш към провайдъра чрез някакъв тип плеър (BluRay плеър, AppleTV, Chromecast и т.н.) Тогава можеш да си гледаш TV от цял свят и няма нищо общо с българската цифровизация или аналогизация.
Предполагам колегата е имал в пред вид първата опция, ама нека уточним, че няма значение каква телевизия върви...
27 Август 2013 23:01
/В:Ама защо ни е всичко това?! Отг: В Европа отдавна е извършено..."

В: Ами в Европа заплатите отдавна са европейски!У нас????? Отг??????????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД