:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,481
Активни 794
Страници 20,046
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Наследници на жертва на престъпление имат право до 10 000 лв. държавна помощ

Красимир Добрев
Наследници сме на жертва на престъпление. Нашият роднина почина. Разбрахме, че може да получим пари от държавата. Имаме ли право на това, на каква сума и по какъв начин?

В.В., София



От 7 години в България действа Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления. В него изрично е записано, че "подпомагането и финансовата компенсация са проява на хуманно отношение на държавата към пострадалите от престъпления".

Като се изключат тези общи и странни за един закон постановки, въпросният нормативен акт не е много известен и със сигурност не е често използван. Това е и защото в самия него има твърде много ограничения, но все пак е някаква възможност.

Иначе законодателят е записал, че "при условията и по реда на този закон подпомагане могат да получат пострадали, претърпели имуществени и неимуществени вреди от престъпления, а финансова компенсация - пострадали, претърпели имуществени вреди". Има няколко форми за подпомагане на пострадалите от престъпления. Една от тях е медицинска помощ при спешни състояния по реда на Закона за здравето. Друг вариант е психологическа консултация и помощ, както и практическа помощ. Не на последно място е и безплатната правна помощ. Тя се дава при условията и по реда на закона за правната помощ.

Освен тези форми на подпомагане пострадалите от престъпления имат право и на еднократна финансова компенсация.

Изрично е посочено, че когато пострадалият е починал в резултат на престъплението, правата на подпомагане и финансова компенсация преминават върху други лица. Последните обаче са изброени изчерпателно - "неговите деца, родители, съпруг или лицето, с което се е намирал във фактическо съжителство". Вън от този кръг лица компенсации по този закон не може да има.

Има и още едно ограничение, и то в престъпленията, за които може да се получат пари като държавна компенсация. Така в чл.3, ал.3 от закона е записано, че подпомагане и компенсация могат да търсят само лица, претърпели вреди от точно определени деяния. Това са тероризъм, умишлено убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство и изнасилване, от които са настъпили тежки увреждания на здравето, трафик на хора, престъпления, извършени по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група. Включени са и други тежки умишлени престъпления (предвиждащи затвор над 5 години), от които са настъпили смърт или тежка телесна повреда. Или казано иначе, тук не попадат случаи като кражба например. И дори грабеж, ако не е настъпила тежка телесна повреда, а например средна или лека.

Друго ограничение е, че финансова компенсация може да се иска, след като има осъдителна присъда или пък има прокурорски или съдебен акт, с който наказателното производство е било спряно поради неразкриване на извършителя на престъплението. Дотогава тя не се дължи.

Финансовата компенсация се изразява в предоставяне от държавата на парична сума в размер от 250 до 5000 лв.

Тя обаче може да е по-голяма, когато се дава на вече посочения кръг наследници, но във всички случаи не може да надхвърля 10 000 лв. Няма никакво значение колко са наследниците. Дори и да са съпруг и три деца, те могат да вземат най-много общо 10 000 лв.

Финансовата компенсация обхваща само имуществените вреди, и то ако те са пряка последица от престъплението. Могат да се изразяват в разходи за лечение, но не и ако това лечение е покрито от здравната каса. Може да са и разходи по погребение или пък съдебни разноски.

Молбата за компенсация може да се подаде директно до Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления или пък до областния управител, който е длъжен да я е предаде после на съвета. Това трябва да стане в двумесечен срок от влизането в сила на осъдителната присъда или на прокурорския или съдебен акт за спиране на делото поради неоткрит извършител.

Иначе в закона е разпоредено МВР и организациите за подкрепа на пострадали да уведомяват пострадалите за няколко обстоятелства. Те трябва да им посочат например организациите, към които могат да се обърнат за безплатна психологическа помощ и подкрепа, както и видовете безплатна психологическа помощ и подкрепа, които могат да получат. Уведомяват ги за правото им на правна помощ, както и органите, към които могат да се обърнат за упражняването й. Необходимо е да им посочват органите, пред които може да бъде подаден сигнал за извършеното престъпление, както процедурите след подаване на сигнала. Трябва да им съобщават за правата им в наказателния процес и възможностите за участието им в него, както и за институциите, към които могат да се обърнат, за да получат защита за себе си и своите близки, условията и реда за получаване на такава защита.

2297
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД