В ранните часове на 21 август социалните медии бяха залети от записи, показващи жертвите на предполагаема атака с химически оръжия срещу цивилни в Гута, близо до сирийската столица Дамаск.
По-рано активисти на сирийската опозиция са говорили за сериозни сблъсъци в Източен Дамаск, в райони, контролирани от бунтовниците. Но първата докладвана употреба на химически оръжия се е случила в 02:45 местно време в Еин Тарма и отново в 02:47 в Замалка. Лекар в Ирбин заяви пред "Хюман райтс уоч", че атаката там е започнала в 03:00. Скоро след това са качени десетки видеоклипове от полеви болници с ужасени и видимо болни възрастни и деца без външни наранявания.
В някои от записите се виждат десетки тела,
включително на деца и бебета, които лежат в редици на пода на клиника. Въпреки че активистите на опозицията първоначално твърдяха, че 300 души са били убити, броят на нещастните случаи бързо нараства до над 1000. Опозиционерите обвиниха сирийското правителство за извършването на атаката, която според тях е част от по-мащабна операция, целяща да изтика бунтовниците по-далеч от столицата. Те твърдяха, че военни ракети са пръснали токсични вещества в цивилните райони. Правителството ожесточено отрече, че някога е използвало химически оръжия. Веднага след атаката сирийската армия отхвърли обвиненията, че е използвала отровен газ, наричайки ги "неверни и напълно неоснователни".
Сирийският министър на информацията Омран Зоаби заяви, че атаката не би била възможна заради присъствието на собствените сили на правителството в предполагаемо засегнатите райони. Представители на властта предположиха, че зад нападенията стои опозицията, насърчена от западните сили. Изпълняващият длъжността министър на външните работи Файсал Мехдад настоя, че това е тактика на бунтовниците да обърнат хода на гражданската война, която според него "те губеха". Преди правителството е признавало, че има запаси от химически оръжия, но твърдеше, че те никога няма да бъдат използвани в Сирия.
Първоначалните репортажи и видеозаписи от атаката дойдоха от социалните медии и направиха твърденията трудни за доказване. Въпреки това експертите по химически оръжия казаха, че би било трудно да се фалшифицира огромният обем визуални доказателства. Три дни след атаката медицинската организация "Лекари без граници" потвърди, че в три болници, които тя поддържа в Дамаск, са приети около 3600 пациенти с "невротоксични симптоми" в деня на атаката. 355 от тях са починали.
Медицинските експерти заявиха, че огромен брой пациенти са имали конвулсии, свити зеници, засилено слюноотделяне и трудности в дишането - всички сигнали за отравяне с невропаралитичен газ, най-вероятно зарин. Те са били третирани с атропин и други познати антидоти, които според медиците са подействали в много случаи, но запасите от лекарства са привършили.
Екипът от експерти по химически оръжия на ООН, който беше в Дамаск по това време, за да разследва други обвинения, успя да получи достъп до местата близо до града на 26 август - 5 дни след атаката.
В продължение на 4 дни експертите говориха с оцелели,
медицински сестри и лекари и събираха проби на кръв и урина от пострадалите. След това се върнаха в Хага и очакват резултатите от пробите, които ще представят в доклад до генералния секретар Бан Ки Мун. Този екип обаче разследва дали са били използвани химически оръжия, но не и кой го е направил.
Западните правителства също се опитаха да потвърдят употребата на химически оръжия в Сирия. Британското правителство направи на 29 август публична оценка на Комитета на обединените сили за сигурност за атаката, в която ясно се заявява, че тя е проведена с химически оръжия и е "силно вероятно" сирийските власти да са отговорни. Анализът категорично твърди, че правителството на Асад е отговорно за 14 отделни химически атаки в Сирия и че "има достатъчно сведения да предположат вината на режима" в атаката в Дамаск. Освен това се споменава, че бунтовническите сили нямат възможността да притежават химически оръжия. Въпреки това Лондон призна, че не разбира защо сирийското правителство би използвало химически оръжия, докато екипът на ООН е в столицата.
Администрацията на Обама се намеси със собствен доклад
на следващия ден. Държавният секретар Джон Кери обвини Сирия в използването на химически оръжия при убийството на 1429 души, включително 426 деца, цитирайки доклад на щатското разузнаване. В него се твърдеше, че сирийските военни, използващи оръжията, са оперирали в района три дни преди атаката и доказателствата показват, че от райони, контролирани от правителството, са изстреляни ракети 90 минути преди първите свидетелства за атаката. Щатските служби за сигурност също така са прихванали разговори на висш представител на Дамаск, който "потвърждава употребата на химически оръжия" и се е тревожил, че инспекторите на ООН ще открият доказателства. Скоро след това Кери заяви, че има категорични доказателства от проби от коса и кръв, че е използван зарин.
На 2 септември френското правителство разпространи резюме на данните на собственото си разузнаване, както и проучвания на видеоклиповете. Те заключиха, че е имало "мащабна употреба на невропаралитичен газ" срещу цивилното население, че "зоната за изстрелване на ракетите е била под властта на режима, докато зоната на удар е била в ръцете на бунтовниците" и че единствено сирийското правителство е имало запаси от химически оръжия и средства да ги използва. "Смятаме, че сирийската опозиция няма капацитета да проведе операция с такъв мащаб", пише в доклада. Според данните от записите са преброили поне 281 мъртви, но подобна атака лесно би могла да убие много по-голям брой хора.
Русия, която заедно с Китай подкрепя сирийското правителство, предизвика САЩ да представят доказателствата си, като президентът Владимир Путин заяви, че обвиненията властите да са отговорни за атаката са "абсолютна глупост". Руските власти предположиха, че сирийските бунтовници са отговорни за атаката, опитвайки се да провокират международната общност да отговори с военни действия.
|
|