Американското правосъдие се сблъска с рядко срещан, почти небивал казус - смъртното наказание да бъде желано от самия подсъдим. Става дума за военнослужещия от палестински произход Нидал Хасан, за когото наскоро военен съд избра екзекуция заради извършено от него масово убийство на американска земя - в тексаската военна база Форт Худ.
На 5 ноември 2009 г. в базата се провеждат медицински прегледи на военнослужещи, които се завърнали от мисии в чужбина или пък трябвало да заминат за Афганистан и Ирак. Те се били наредили в колони пред болницата, чакайки реда си за имунизиране и преглед. В един момент се чуло "Аллах Акбар" ("Алах е велик") и от близката постройка се разнесли автоматични откоси срещу войниците, които в този момент били без оръжие. 13 души са убити от 146-те куршума, които военният лекар Нидал Хасан изстрелял едновременно с двете си ръце от лазерно насочвани автоматични пистолети. Ранените са 31 души.
Това е
най-кървавото престъпление в американска казарма
Като военен психиатър 42-годишният мюсюлманин Нидал Хасан е провеждал рехабилитация на военнослужещи, завърнали се от "горещи точки". Роден в щата Вирджиния в семейство на палестински имигранти, той е завършил местния университет, после е изкарал бакалавърска степен по биохимия, а накрая се дипломирал като лекар във военен университет в щата Мериленд. Роден, израснал и оформил се като индивид в САЩ, той би трябвало да се чувства американец.
Оказало се обаче, че това не е така. През 2008 г., когато още е учил във военния медицински университет, той не криел, че се чувства първо мюсюлманин и после американец, както бе съобщила телевизия Ей Би Си. Там дори той усърдно се стараел да наложи мюсюлманската вяра сред свои колеги. Британският "Дейли телеграф" съобщи за занятие по медицина, което той превърнал в изобличителна реч срещу "неверниците". Установено бе, че той общувал чрез интернет с йеменеца Ануар ал Алуаки, духовния лидер на "Ал Кайда" на Арабския полуостров, който бе убит през 2011 г. от американски безпилотен самолет. Приживе Алуаки дори похвали в блога си Хасан заради касапницата в базата. Между другото Нидал Хасан посещавал джамията във Вирджиния, в която през 90-те години имам бил именно Алуаки, преди да се върне в Йемен. Същата джамия впрочем била посещавана и от двама от терористите от 11 септември 2001 г., врязали самолетите в кулите на Световния търговски център. Нещо повече, няколко месеца преди убийството US разузнаването засекло имейли между Хасан Нидал и терористи от "Ал Кайда". Военното командване, на чието подчинение се намирала базата Форт Хууд, било предупредено,
но мерки спрямо бъдещия убиец не били предприети
Случаят Нидал е необичаен и защото 4 години се проточиха следствието и куп юридически процедури - нещо нетипично за US правосъдието. Няколко пъти например делото бе отлагано заради спора за брадата на обвиняемия, която по устав трябва да бъде обръсната, но която той остави, защото била признак на вярата му.
Все пак необикновените неща се случиха на самия процес, продължил три седмици в самата база. Най-напред обвиняемият отказа всякаква защита. Според телевизия "Фокс нюз" той има право да се защитава сам съгласно Шестата поправка на US конституцията. Макар неохотно да зачете това му право, военната съдийка полк. Тара Осбърн все пак назначи трима адвокати да му помагат, ако той поиска, уточни Си Ен Ен.
Но най-шокиращото бе, че Нидал държеше да се докаже в съда, че убиецът е именно той. В съдебната практика на пръсти се броят случаите, когато подсъдимият търси признаване на вина, а не на невинност.
В 3-минутното си встъпително слово той заяви, че е осъзнал погрешността на войната в Афганистан и трябвало да стане воин на джихада. Според "Вашингтон пост" той се охарактеризирал като войник, "преминал на другата страна". Съответно правил всичко не само да избегне участието си в нея на страната на Америка (той трябвало да бъде командирован в Афганистан няколко седмици след атентата), но и да защити братята си по вяра. Затова и открил огън.
"Аз исках да убия колкото се може повече войници
Ще видите, че всички доказателства показват, че стрелящият съм бил аз" - това му признание в съда шокирало всички.
По време на процеса той разпространи сред журналистите документ от 2010 г., в който казал на военни психиатри, че "все още може да стане мъченик", ако бъде екзекутиран от правителството. "Вашингтон пост" цитира служебния му защитник Джон Гълигън, на когото Нидал Хасан сподели в ареста, че е извършил стрелбата, за да спаси живота на талибанските лидери в Афганистан. В интервю пък за телевизия "Фокс нюз" Нидал Хасан оправдал убийството си с довода, че US армията воюва с исляма. Религиозният мотив на престъплението му бе потвърдено от негова братовчедка и братовчед, които свидетелствали, че той не искал да заминава за "горещи точки", и дори правил всичко възможно да напусне армията.
Освен това Хасан Нидал бе подчертано пасивен на процеса. От призованите 90 свидетели той задал въпроси единствено на трима, а накрая се отказал и от заключителната пледоария.
Да се докаже пък вината му, изобщо не било трудно. Повечето свидетели потвърждават на процеса, че той извикал джихадистката парола "Аллах е велик", след което стрелял по невъоръжените войници. Прокурорът полк. Майк Мълиган представи доказателства, че той внимателно е планирал атаката, купил си оръжие и се обучавал в местно стрелбище.
Всъщност на процеса единствената интрига
бил сблъсъкът на гледни точки относно подбудите на обвиняемия. Докато той отстоявал виждането, че престъплението му е плод на идейна, "възвишена" мотивация, прокурорът държал на чисто криминалното обяснение: "Той е престъпник. Той е хладнокръвен убиец. Това (присъдата) не е негов подарък на Господа. Това е негов дълг към обществото. Това е цената, която трябва да плати заради кръвопролитното си вилнеене".
В крайна сметка обаче тези различия не са изиграли съществената роля за решението на 13-членното жури да постанови екзекуция на Нидал Хасан чрез смъртоносна инжекция.
Съдебната практика обаче в САЩ е такава, че ако случаят Хасан мине цялата процедура, включително през Върховния съд, това ще отнеме години, че и десетилетия. "Честно казано, по-вероятно е той да умре от заболяване, отколкото от изпълнение на присъдата му", заяви Джон Гълигън.
Според "Вашингтон пост" изпълнението на смъртно наказание е необичайно за US армията. След 1961 г. не е екзекутиран нито един осъден войник. Например от 16-те смъртни присъди, постановени последните 30 години, 11 са били отхвърлени в процеса на обжалване. Останалите 5 присъди са в различни фази на обжалване.
Има и друг момент. Оцелялата при стрелбата Кати Платони твърди, че Хасан "не заслужава да живее. Светът ще бъде по-добро място без него". Но от друга страна, тя казва, че той "е искал да стане мъченик и много от семействата (на жертвите) казваха да не му се дава това, което иска". Дали пък в крайна сметка US правосъдието няма да го лиши от статута на мъченик и да реши, че наказанието, което той заслужава, е да остане жив?
|
|