:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,676
Активни 314
Страници 19,143
За един ден 1,302,066
ПАРАДОКС

Държавата забрави Студентския град, инвеститорите - не

Въпреки обещанията на властта да създаде истински академичен център, джунглата от заведения, хотели и жилищни сгради превзема нови и нови територии
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Инвеститорите на този обект, който е точно срещу новия хотел, са преценили, че академичният център има нужда и от "сграда със смесени функции".
Нови жилищни сгради, хотели и многофункционални сгради никнат с пълна сила в Студентския град, където само неизбежното присъствие на хиляди студенти продължава да оправдава името му. През лятото градчето обикновено е спокойно и по-приятно, защото студентите са по родните си места. Но не и сега - строителството кипи с пълна пара.

Липсата на паркираните от всички страни на улиците коли, които превръщат в кошмар движението в квартала, се компенсира от багерите, а висшистите са отстъпили място на зидаро-мазачите. В последните години Студентският град е магнит за строителните предприемачи, а за младите става дума само когато се случи някоя трагедия. Резултатите могат да се видят с една разходка с печално известния автобус по линия 280. Първата спирка е на ул. "8-ми декември", където е разположен един от най-големите университети у нас - Университетът за национално и селско стопанство.



Академичните елементи тук се изчерпват



с тематичното име. Картината се допълва от куп новопостроени заведения и частни сгради за живеене. Новите кооперации изглеждат като луксозни комплекси на фона на общежитията, където ремонтите са нещо много рядко и ако се правят - то са само за избрани блокове и етажи. Общежитията, които се полагат на студентите и са съобразени с техния стандарт на живот, се оказват много добър двигател за частния инвеститор - който може да си позволи избавление от условията там, разполага с огромен избор от частни квартири. Държавата, университетите и всякакви дългосрочни планове за инвестиции в младите не се забелязват.

Ако продължим разходката си из академичното градче с автобуса, следващата ни спирка е една от най-натоварените улици в квартала - ул. "Йордан Йосифов". Най-вероятно масово студентите не знаят, че улицата носи името на български футболист, но пък често посещават заведенията, разположени по нейното протежение, и я асоциират с техните имена. Отскоро и тя е строителна площадка - само това лято има три огромни строителни обекта, а други са съвсем скоро завършени. От лявата страна на улицата вече има готова сграда - многофункционална, с хотел, офиси, две нива подземни гаражи и заведения за хранене. "Намира се на гърба на Студентска поликлиника върху терен от 5500 кв.м. Изключително комуникативно място с гледка към парка", пише в сайта на фирмата изпълнител "НИКМИ" АД. От дясната страна, срещу хотела, скоро ще отвори врати и огромна сграда за забавления. Непосредствено до спирката на автобус 280 срещу новия хотел пък от пролетта се строи търговски комплекс с павилиони, а изпълнител на проекта е фирма "Вивал Н" ООД. До него пък се изгражда "сграда със смесени функции", чийто инвеститор е "Барокко" ООД. Строителната площадка е открита в началото на юни и според информационната табела на обекта той трябва да е готов края на юни догодина. Разходката продължава и минава през



голямо заведение и малки павилиони



за храна, алкохол и цигари. До тях е още едно заведение, чийто капацитет е променлива величина. Редовните му посетители най-вероятно са забелязали, че само за една година масите са се увеличили поне двойно, а като седнеш да пиеш кафе, се чудиш дали говориш със събеседника си или със съседа от другата маса. И все пак е едно от най-посещаваните. Срещу него кипи усилена строителна дейност - съвсем скоро там ще има нова жилищна сграда, на една ръка разстояние от друга такава, която също беше завършена преди няколко години. Според информационната табела и на този обект строител е "Барокко" ООД и трябва да е завършен също лятото на 2014 г. Разходката из Студентски град продължава и стига до огромен хипермаркет, който преди беше боулинг зала с малък магазин, а сега по правилата на грандоманията претендира да е един от най-големите магазини на Балканите. Това не пречи наоколо да е пълно с магазини за дрехи, козметика, аптеки, банки - всеки борещ се за вниманието на студента. Скоро стигаме до сърцето на Студентски град, където са се сгушили всички дискотеки, които по воля или неволя са любимото и най-често посещавано място от висшистите. "Направили сме справка - около



85% от договорите изтичат



в края на годината (бел. ред. - 2012 г.)", каза преди година вече бившият председателят на парламентарната комисия по образование Огнян Стоичков от Aтака. В онзи момент властта мъдреше куп промени за Студентски град след поредния трагичен инцидент, когато студентът Марио Данчев беше убит в студентско общежитие. Нищо не се промени. И сега много от нощните клубове се помещават в университетски сгради. От общо 54 клуба, които работят след полунощ, 45 са отдадени под наем от университети. Липсата на воля от страна на държавата предопределя и славата на града. Всички заявки на властта Студентски град наистина да заслужи името си на академичен център засега остават неизпълнени. Нощните заведения вземат превес над всичко останало - университети, библиотеки и други неща, които би трябвало да дефинират един студентски кампус. Обещанията отшумяват бързо, за разлика от шума в дискотеките.

От тази година трябваше да влязат в сила и промени в Закона за висшето образование, които да въведат рестриктивен режим за дискотеките в близост до студентските общежития. Те предвиждаха вечерен час до 22 ч. за дискотеки, ресторанти, клубове и игрални зали, които се намират до 100 м от общежитие. Година по-късно обаче няма реални реформи. Депутатите ги приеха на първо четене, но собствениците на заведения въстанаха и в крайна сметка намеренията да се сложи ред останаха в ъгъла. Вместо ерата на студентите, за Студентския град може би предстои нова - бетонната ера. Ако инвеститорският интерес беше комбиниран с воля от страна на държавата да изпълни ангажиментите си към младите, тогава нямаше да има нищо необичайно да се строи.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Строителството на тази сграда започна през март тази година и вече е в доста напреднала фаза. Според информационната табела тук ще има общежитие с магазини, заведение и гаражи.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Тази нова сграда съвсем скоро ще отвори врати и отдалече обещава дори само с името си да предлага куп развлечения за студентите.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Това е най-новият хотел в Студентския град, към който ще има и голямо заведение за хранене, фитнес и хипермаркет.
4
6939
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
10 Септември 2013 10:33
Разрешенията за строителство в "Студентски град" не се ли дават от Столична община?

Защо парламентът/правителството да са отговорни за продължаващото строителство и за липсата на ред в един квартал на София, а не местната власт в София?

От 1990 до 2005г са седесари на власт в София (15 години), а от 2005 до сега (8години вече) ГЕРБ радват столичното население. И нито дума за техния принос към състоянието на квартала?

10 Септември 2013 10:43
Студентски град ще заприлича на академично градче не със забрани срещу инвеститорите, а чрез липса на интерес към предлаганото от тях. Как може да се случи този отлив от кръчмите, кафенетата и дискотеките? Ами чрез повдигане качеството на образованието. Когато ти пишат отсъствия и могат да ти прекратят следването заради тях, когато всяка седмица трябва да представяш по 2-3 разработки, когато междинните оценки получени през целия семестър формират напр. 60-70% от крайната оценка и не можеш цял семестър да си келнерче, а през сесията да изкараш едно 5 или 6 и да продължиш. И между другото в Германия има съвсем официална забрана за работа на редовните студенти по време на семестрите. Та като образованието те ангажира достатъчно, тогава и броя на всички заведения ще падне драстично. От това първата изгубила прослойка ще бъдат не предприемачите, а синекурните тумбаци из ВУЗ-овете, които с по 1 наизустен наръч лекции се ояждат с десетилетия. Защото набързо ще отпаднат онези "студенти", станали такива основно заради привилегиите като почти безплатни нощувки в София, намаления за транспорт и др. т.е. използващи студентството за устройване в големия град че и с бонус дипломка накрая на цената на по-малко учене отколкото напр. в една елитна гимназия. Последователно ще трябва да се редуцират и академичните плужеци, тъй като печатниците за дипломи ще затворят и ще трябва да останат само най-активните сред преподавателите, истинките учени, хората на духа. Ама няма да стане и неофициално най-големият отпор ще дойде точно от тва "академично" съсловие, превърнало се в сбирщина от старшинки-чорбарчета.
10 Септември 2013 11:20
bat izo
10 Сеп 2013 10:43

Много смислено! И изключително трудно за осъществяване. Пред очите ни расте второ поколение студенти, което е напълно объркано по отношение на това защо се е записало в университета, какви задачи има за решавне и каква цел преследва. А състоянието на Студентски град и неговото бъдеще е следствие от горното.
10 Септември 2013 11:36
Бат Ицо, много, много отдавна клиентелата на заведенията в Студентски град не се състои основно от студенти. Друг вариант освен забрана няма. Същото стана и с Черноморието ни. Зарана и пак забрана. Да не мислите, че няма мераклии да строят кръчми в университетските градчета в Оксфорд и Кембридж? Има. Просто не им разрешават.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД