:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,529
Активни 229
Страници 18,996
За един ден 1,302,066
Интервю

Протестите прекратиха хоризонта пред нови леви проекти

Реформаторският блок има потенциал дори да измести ДПС от позицията на балансьор, смята социологът Юрий Асланов
снимка: Юлиян Савчев
Юрий Асланов
Юрий Асланов е основател и собственик на социологическа агенция АФИС. Член е на Националния съвет на БСП.





- Г-н Асланов, това ли е краят на протестите - "голямото посрещане" не се състоя, а се намесиха и партиите?

- Не, това е краят на една концепция за протеста, но тя се провали по комбинация от причини. Този вид протест беше някак затворен, от една страна, в София, от друга страна, в някаква социална група. Не можа да привлече допълнителна подкрепа извън тях. От друга страна, събитията от 4 септември донякъде отблъснаха част от тези, които до този момент бяха активни заради навлизането на ГЕРБ, опита на ГЕРБ да се отъждестви с протестите. Помогнаха също и някои ексцентрични прояви на самите протестиращи. Че ще има още протести - ще има, въпросът е какви ще са те. Аз няколко пъти се опитвам да кажа, че ако в предстоящия сезон се реставрира вълната от февруарските протести, правителството ще бъде много сериозно заплашено, ако с политиката си го допусне. Не знам дали това ще се случи, развитието досега по-скоро прави този вариант слабо вероятен, но е възможен. Ако протестът продължи както през юли и август, това не може да доведе до дестабилизация, защото този вид протест не печели нови привърженици, но за сметка на това трупа нови привърженици в полза на правителството.



- Говорите за хората, които бяха докарани с автобуси заедно със сандвичи за из път и минерална вода?

- Нямам предвид тези групи, които поддържат партиите. А групи, които не са активни, но които се дразнят от протестите. Имам предвид хора, които в някаква степен са окуражени от социалните обещания на правителството. Те също не са на площада. Повечето от хората, които се прибавят към подкрепата за правителството, стоят вкъщи и гледат телевизия. Протестът не печели симпатии.



- Според изследванията правителството изобщо не печели симпатии.

- Правителството също няма как да спечели симпатии в тази неопределена ситуация с политическата подкрепа в парламента. Вероятно така ще си остане до края.



- Кога ще е този край?

- Не знам кога ще е краят на правителството. Но проблемът е в тази ниска обществена подкрепа и неопределената политическа ситуация в парламента.



- Имаше гласове за хоризонт за кабинета, например до май догодина. Споделяте ли ги?

- Аз бях един от тези гласове, но БСП се втвърди, дори тези, които бяха критично настроени към ръководството. Логично е, когато на площада се вика: "Червени боклуци!", те какво да направят, да отидат да протестират ли? За БСП партийната подкрепа не е пострадала от протестите. В същото време не са пострадали особено и другите партии, с изключение на "Атака", които подкрепят правителството. И единствената партия, която е много заинтересувана от предсрочни избори, е ГЕРБ. И то не защото не могат да бъдат опозиция, а защото лидерите се страхуват от разцепление вътре в партията или от заканите някакви хора да разцепят парламентарната група.



- Добре, но на тези протести има и много леви хора - какво прави БСП за тях?

- Имаше в началото и то доста. Те не са спрели да бъдат противници на партията, но вече странят от протестите. Просто защото протестът се радикализира по оста ляво-дясно.



- Нов ляв проект ще бъде ли пътят те да бъдат представени по някакъв начин?

- По-скоро съм скептичен в сегашната ситуация. Кризата сплотява - когато всички са против теб, не е лесно да отчупиш парче и да накараш хора да тръгнат след нова идея. На практика това, което се случи с последните протести, прекрати хоризонта пред новите леви проекти. За Първанов аз не вярвам, а Татяна Дончева очевидно нещо ще прави. Ако очакват някой да ги подкрепи извън БСП, това е много смела надежда. Но вътре в БСП - е друг случай.



- Не е ли време да има конкуренция вляво?

- Този момент беше пропуснат още 90-а година, така че, както в други страни от Източна Европа, да има силна социалистическа и силна социалдемократическа партия. А и опитите да бъдат направени някакви проекти завършиха с неуспех. Понякога изглежда като да са постигнали успех, но за кратко, като Евролевицата. В крайна сметка всички тези хора се връщат в БСП. Не мога да кажа в дългосрочен план план как ще се развият нещата - няма нищо вечно. Но поне в близко бъдеще няма да се промени. Учуден съм, колко много хора в БСП вярват, че каквото и да прави БСП, тя няма да изчезне, защото е партия на 120 години. Това не е така, особено ако ръководството не направи някакъв опит да скъси дистанцията с хората - има напрежение по линия "дясно" и "ляво" и то не е по повод на сегашната ситуация, а от времето на тройната коалиция.



- А вдясно Реформаторският блок вече намира място в социологическите проучвания.

- Тук има опасност да паднем в плен на едно лицемерие, което шества в публичното пространство - обвиненията между десните партии кой е по-десен. Важно е какво хората преценяват - ГЕРБ мнозинството от избирателите я оценяват като дясна партия. Това, че Костов не го признава, е друга тема. Реформаторският блок още не е факт. Да разсъждаваме наизуст, разбира се, е възможно. Има потенциал, доколкото ГЕРБ, най-голямата дясна партия, е в криза. Това не са хора, които ще се откажат от ГЕРБ и ще отидат в БСП. Възможно е да си останат и вкъщи, тоест да увеличат броя на негласуващите. Но по-активните от тях търсят новото. Това дава възможност на Реформаторския блок да се позиционира и да увеличи подкрепата си, която беше твърде условна, тоест на ниво съставящите я. Такава подкрепа може да ги направи ключов политически фактор, дори парламентарно представена сила. Разбира се, едва ли в близките години може да измести от водещата позиция ГЕРБ. Но пък могат, ако разбира се, успеят да реализират някаква правилна стратегия, някаква много ясна политическа програма, която би се възприела като алтернатива, да изместят ДПС от ролята му на балансьор, тоест да са ключов фактор в политиката, без да са първа или втора политическа сила. Но трябва доста време тези неща да ферментират, да се отложат, в общественото мнение да навлязат тези проекти, те да бъдат припознати. И чак тогава може да разчита на успех. Но както те искат веднага избори, опасността е много голяма от някакви хаотични действия да не направят нищо. Това касае между другото всички нови проекти.



- А тези нови проекти, които през ден се обявяват, носят ли промяна?

- Предпочитам да ги видя, да ги измерим в една анкета и тогава да разсъждаваме от гледна точка дали възниква нова ситуация. Защото в момента нямаме нова ситуация. Съотношението на силите е приблизително същото като на 12 май. Нужно е време те да се структурират. Избори сега ще възпроизведат същата ситуация.



- А за да се промени ситуацията, какво трябва да се случи - дали само промените в изборните правила са достатъчни, след като хората протестират срещу системата, а не просто срещу властта?

- Зависи дали ще има съществени промени. С промяна на регламента не може да се постигне промяна на резултата, освен във вреда на този, който го променя. Поне досегашният опит е такъв. Друг е въпросът, че много разпоредби в изборното законодателство подлежат на ревизия. Не съм сигурен, че това предполага изцяло нов кодекс. Поначало логиката е скъсана - искат този парламент да се маха веднага, а искат същият парламент да направи нещо в тази посока. Промените в кодекса се налагат от това, че изборите в България се правят по безобразен начин.



- Да, именно - и с новия кодекс това няма да се промени.

- Разбира се, че няма, но повечето хора вярват в това. Правим изследвания и виждаме, ако ги питаме сега, те ще изберат чисто мажоритарни избори. Няма как да им обясним, че това ще доведе до това, което те не искат. Защото при мажоритарни избори има две, най-много три партии. Те искат, ако може всеки да си има свой представител в парламента, искат по някакъв начин да елиминират партиите, а всъщност с мажоритарните избори партиите стават по-силни. Няма как да го обясним на хората. Трябва в някаква степен, ако не можеш да убедиш хората, да се съобразиш с тях.
47
3384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
09 Септември 2013 19:58
Хоризонтът пред всички леви проекти бе "прекратен" с падането на Берлинската стена.
Оттогава има само мимикрии и дълга агония
09 Септември 2013 20:07
Тримцата братя юдео-хазари - Сергей, Дмитрий и Юрий никогаш не са имали лев проект.
Камо ли пък български.
09 Септември 2013 20:22
Защото при мажоритарни избори има две, най-много три партии.

Ето това е лявото разбиране за "мажоритарни" избори.
Партии, партии и пак партии. До пълното умъртвяване на обществото.

Истинските мажоритарни избори означават хората да дават гласа си за кандидат, кандидатите да бъдат хиляди, а в народното събрание да влизат 240- мата с най-много подадени гласове.
Избор прост, справедлив, прозрачен и демократичен. Избор, който позволява да се отразят и най-малките тежнения в обществото. Избор, диаметрално противоположен на гласуването за корумпирани и доказано негодни политикани, декламиращи изтъркани клишета, гарнирани с неясни и неизпълними обещания.

И ако преди години политиците се оправдаваха, че провеждането на истински мажоритарни избори е невъзможно по технически причини, то днес електронното гласуване е не просто лесно осъществимо, но и далеч по-евтино от допотопното в момента.
09 Септември 2013 20:32
Истинските мажоритарни избори означават хората да дават гласа си за кандидат, кандидатите да бъдат хиляди, а в народното събрание да влизат 240- мата с най-много подадени гласове.

Ох, пак глупости.
И при напълно мажоритарни избори хората гласуват за кандидати на партии. За да се сбъдне идеята ти, трябва да се забранят политическите партии, което е равносилно да забрани политиката.

Може би ти се иска възраждане на едноличния режим на Борис 3-ти ? С Борисов като Борис 4-и ?
09 Септември 2013 20:57
И при напълно мажоритарни избори хората гласуват за кандидати на партии.


Зависи от Закона.
Когато има читав независим кандидат, който е равнопоставен - финансово, медийно, рекламно и т.н., много ясно, че ще победи без проблем всеко едно партийно магаре в неговия избирателен район.
Справка - кметските избори.
09 Септември 2013 20:59
- Не е ли време да има конкуренция вляво?

- Този момент беше пропуснат още 90-а година, така че, както в други страни от Източна Европа, да има силна социалистическа и силна социалдемократическа партия. А и опитите да бъдат направени някакви проекти завършиха с неуспех. Понякога изглежда като да са постигнали успех, но за кратко, като Евролевицата. В крайна сметка всички тези хора се връщат в БСП. Не мога да кажа в дългосрочен план план как ще се развият нещата - няма нищо вечно. Но поне в близко бъдеще няма да се промени. Учуден съм, колко много хора в БСП вярват, че каквото и да прави БСП, тя няма да изчезне, защото е партия на 120 години. Това не е така, особено ако ръководството не направи някакъв опит да скъси дистанцията с хората - има напрежение по линия "дясно" и "ляво" и то не е по повод на сегашната ситуация, а от времето на тройната коалиция.


Изведеното по-горе като акцент в заглавието намира опора в тази част от интервюто, която съм цитирал. И комай ... само там.

Ако е така, обаче, аз намирам твърде спорни основанията тази теза да се изведе като основна. Ако прочетете внимателно отговора на Асланов на въпроса за конкуренцията вляво, ще установите, че той говори не за едно, а за поне ... две неща. Най-кратко казано - за конкуренция отдясно на БСП, но и за конкуренция ... отляво на БСП. А тези двете са далеч от ... симетрия.

Евролевицата предпочитам да не коментирам. Епизод. От миналото. Да видим как стоят нещата СЕГА. СЕГА нещата стоят така, щото БСП се премести, дали под натиска на овладелите подножието на партийния Олимп, дали под натиск на обстоятелства или пък на превърнали се в стратегически конюнктурни партньори, но силно вдясно. Факт. С този факт остро намаля вероятността нещо значимо и все още "ляво" по характеристиките си да се промъкне вдясно от БСП. Такъв проект не е толкова отговор на обществена необходимост, колкото функция на нечии персонални амбиции за реванш и завръщане.

Не така стоят, обаче, нещата вляво от БСП. Напрежението "дясно" - "ляво" вътре в БСП, което Асланов сочи, е първият знак, очертал се вътре в БСП, относно това, което може и навярно има да става вън и вляво от Столетницата. Столетницата, заСЕГА, граничи отляво със свои отломъци, които, обаче, имат основания не по слаби от нейните да са част от 120 годишна политическа лява традиция. Например, Българската левица. Заедно с това, обаче, вляво от БСП, макар и в аморфно състояние, съществува значителен електорален потенциал, несвързан биографийно или дори отхвърлящ БСП като неавтентично лява. Да се твърди, че протестите срещу кабинета Орешарски и пряко или косвено - срещу БСП, са прекратили хоризонта пред по-ляв от БСП проект е твърде ... пресилено. Няма сериозни аргументи за това с източник от анти-нагласата на протеста.

ПРодължавам да твърдя, че социално-икономическите и политическите процеси в страната, включително и актуалната криза, предполагат възможност за възникване на значима лява и вероятно евроскептична политическа формация от типа на СИРИЗА в Гърция. Този тип леви партии има представителство в националните събрания на Европа и на Европарламента също. Страна със социалната структура и степен на противопоставяне като България предполага такова представителство. И то ще се случи. Дори и само заради това да балансира полит-инженерните напъни на задкулисието "от Ванкувър до Владивосток".

Ако условно, направих тук това разграничение, "летните" протести дават тласък на процеси на самоорганизация в дясното, то предстоящите "зимни" протести ще катализират лявото за самоорганизация. Позволявам си тази ... прогноза.
09 Септември 2013 21:09
Ако условно, направих тук това разграничение, "летните" протести дават тласък на процеси на самоорганизация в дясното, то предстоящите "зимни" протести ще катализират лявото за самоорганизация. Позволявам си тази ... прогноза.


При положение, че стигне до съгласие за свикване на ВНС и нова конституция, протестите одма ще спрат.
Ама партийните чутури не щът да чуят за таквози нещо.
Юще много ще има теглиме...
09 Септември 2013 21:18
Правителство и Парламент, в мокрите сънища на неохлибералното...
09 Септември 2013 21:31
Истинските мажоритарни избори означават хората да дават гласа си за кандидат, кандидатите да бъдат хиляди, а в народното събрание да влизат 240- мата с най-много подадени гласове

Хиляди къде?В рамките на България или в рамките на един избирателен едномандатен район.Внимателния,личи си,че не си ходил по избори.
Ще ти дам пример.При кметски избори в селата на община Димитровград най-ухажвани са водещите представители на големите родовЕ.
Защото всеки ще гласува за Братчеда.Това е и една от причините за назначаване на кметски пълномощници в малките села.
09 Септември 2013 21:35
Ще ти дам пример.При кметски избори в селата на община Димитровград най-ухажвани са водещите представители на големите родовЕ.
Защото всеки ще гласува за Братчеда.Това е и една от причините за назаначаване на кметски пълномощници в малките села.


А, не така. Няма тук бадева да учим не-прилежни и не-внимателни на ... занаята.
09 Септември 2013 21:39
В рамките на България или в рамките на един избирателен едномандатен район.


Па много ясно, че в рамките на района.
При това с реална възможност за отзоваване.
И там на всеки ще му се знае и майчиното мляко.
При туй положение, бат Сали артисва.
Те това е положението.
09 Септември 2013 21:43
Пази Боже от невежи ентусиасти. Пълни са с идеи като цигански юрган с бълхи. Обикновено далеч от собствения им опит и познания по материята. Но пък ентусиазмът ... О, ентусиазмът ...
09 Септември 2013 21:45
Ъхъ, така ви се иска на теб и другия по одеска линия .....
Верно, съсипахате всеки опит да се създаде ново ляво, вместо мимикрията на дясната неолиберална БСП.
Ама, след всяка зима -иде пролет.
Играта на Луканов не винаги завършва добре.
09 Септември 2013 21:47
В Англия и Франция има само и единствено чиста мажоритарна изборна система.
А, познайте защо?
Същото нещо е било и в България от 1878 до 1944г.
09 Септември 2013 21:50
социално-икономическите и политическите процеси в страната, включително и актуалната криза, предполагат възможност за възникване на значима лява и вероятно евроскептична политическа формация от типа на СИРИЗА в Гърция.

Наивно.
09 Септември 2013 21:56
Същото нещо е било и в България от 1878 до 1944г.

Лъжеш.
Пропорционалната избирателна с-ма е въведена със закон в България още през 1912 г.
09 Септември 2013 22:01
Лъжеш.
Пропорционалната избирателна с-ма е въведена със закон в България още през 1912 г.


Дай линк към закона или го копирай.
09 Септември 2013 22:05
щурчо, силната ти симпатия към мажоритарната система съдържа в себе си една заблуда, един предразсъдък. Това е предразсъдъкът за ... Единствения. Представи си следната ситуация: В един избирателен район имаш 7 кандидата, 2 от тях са невъобразими катили, мутри с пари, контакти, възможности. Останалите 5 са читави хора, честни, свестни и местни, както се казва, но от различни политически партии. Вотът за "свестните" се дели на 5, купеният или принуден вот се дели на ... 2. Резултат: двамата катили заемат челото на класацията, свестните и избирателите им "духат супата". Един от катилите, както се досещаш, накрая печели. Казх Единствения е предразсъдък. Или ако не, то лесно оборима от самия живот презумпция - нямаш Единствен читав, за да го противопоставиш на катилите.

Описаната по-горе ситуация е ... банална при местни избори за кметове (мажоритарни, в съизмерими по големина избирателни райони). "Решението", което партиите приложиха е ... "независим, подкрепен от ..." Но и това работеше до време. Катилите се усетиха и атакуваха ... органите за местно самоуправление, превръщайки "независимите" кметове в заложници на интереси или просто ... капризи на местните ... "авторитети".

За да промениш системата, ако не си част от нея, трябва поне добре да я познаваш. Което познание, накрая, так те свързва с нея, че пак се оказваш нейна ... част.
09 Септември 2013 22:27
Или ако не, то лесно оборима от самия живот презумпция - нямаш


Изборното законодателство е наука, а не житейски опит.
Всекакви системи са проиграни и е НАУЧНО доказано, че един катил нема как да спечелят в ДВА тура.
Щото срещу него одма се прави коалиция.
Даже и това теоретично да се случи ще бъде изключение, за разлика от пропорционалната система, която гарантира парламентарно участие на всекакви партийни магарета и то за безброй мандати.
09 Септември 2013 22:31
Давам и пример - братята Бегалеви от Дупница, които загубиха катострофално изборите на които се явиха.
Пак повтарям - ДУПНИЦА.
А, пък в Кюстендил хората се радват на перфектен кмет - Паунов.
09 Септември 2013 22:37
И при напълно мажоритарни избори хората гласуват за кандидати на партии. За да се сбъдне идеята ти, трябва да се забранят политическите партии, което е равносилно да забрани политиката.

Аз да не съм комунист, та да искам забрана на нещо, което не се забранява от закона?
Няма да скрия, че са ми минавали такива мисли, като виждам катастрофата, до която ни доведе партокрацията. Ние обективно, според всички международни изследвания и критерии, сме най-нещастният народ в света, най-бързо намаляващата и застаряваща нация в света, най-малко сплотеното общество в света, най-корумпираната държава в света, имаме най-неефективната съдебна система, един от най-ниските индекси на човешко развитие и бедност, която е просто скандална.

Ако имаха капка съвест, какво говоря?, ако имаха дори някакво понятие за съвест или отговорност, всички партии, довели ни до подобна катастрофа, сами и тутакси щяха да освободят политиката от злотворния си монопол. Без дрънканици за "забрани". Коя "забрана" е по-силна от повелите на дълга и морала?
А твърдението, че партиите са равносилни на истинския демократичен процес, осъществяван от мнозинството граждани и наричан от нормалните хора политика, само доказва, че партийната гангрена е довела обществото ни до терминален стадий.

Единната мажоритарна избирателна листа наистина е заплаха за партиите.
Заплаха не от мними "забрани", а заради реалната възможност два милиона избиратели да изберат двайсе души, понеже цялото им "разбиране" за политиката се свежда до трудното запомняне на едно, максимум две имена.
Нека. Концентрирането на първосигнален вот е стократно по-полезно за обществото от разсейването на съзнателен.
09 Септември 2013 22:39
Пепи Паунов стана префектен кмет откак се освободи от хватката на Урсула.
Надяваме се и Ангел да стане в скоро време перфектен министър на отбраната
09 Септември 2013 22:39
Щурчо, и аз да ти дам един пример. Ти лично за кого гласува - за Първанов или за Сидоров?
09 Септември 2013 22:39
дублаж
09 Септември 2013 22:57
67AF, на президентски избори не гласувам, щото съм монархист.
А че, президентската институци запада и става излишна се вижда от всички.
Всеки следващ президентин е по-калпав от предишния.
09 Септември 2013 23:10
Станишев и Асланов са братя, доказват документи на военното разузнаване

Та така, с левите проекти..
09 Септември 2013 23:13
В един избирателен район имаш 7 кандидата, 2 от тях са невъобразими катили, мутри с пари, контакти, възможности. Останалите 5 са читави хора, честни, свестни и местни, както се казва, но от различни политически партии.

Ти отново не си разбрал за что иде реч.

Пиши си:
Единна, национална, 100% мажоритарна листа.
Казано простичко, един списък от кандидати за цялата страна.
09 Септември 2013 23:14
След 1989 г е имало 8 броя парламентарни избори и при 2 от тях (25%) с участие на мажоритарни кандидати. Не е бил избиран нито един мажоритарен кандидат който не е издигнат и подкрепен от партия.
Проверката на реалността понякога е тъжна.
09 Септември 2013 23:17
Лелееее, тук още си играят на леви и десни.
10 Септември 2013 01:06
Ако протестът продължи както през юли и август, това не може да доведе до дестабилизация, защото този вид протест не печели нови привърженици, но за сметка на това трупа нови привърженици в полза на правителството.


Другарю, не ядем доматите с колците! Ако червените наистина вярваха, че протестът вдига подкрепата им, щяха ли да се опитват с всички средства - правни, репресивни, пропагандани и откровено клеветнически - да се опитват да го потушат?
10 Септември 2013 01:12
Аз бях един от тези гласове, но БСП се втвърди, дори тези, които бяха критично настроени към ръководството. Логично е, когато на площада се вика: "Червени боклуци!", те какво да направят, да отидат да протестират ли? За БСП партийната подкрепа не е пострадала от протестите.


Глупости - за няколко седмици на власт БСП се срина до нивата си на подкрепа от края на мандата на Тройната. ДПС тепърва има да се отчита пред избирателите си какво те печелят от огромната консумация на власт, която демонстрира движението. ГЕРБ също пропада, а Атака направо се стопи. Какво излиза - че всички парламентарни партии за последен път влизат в Народното събрание с толкова много депутати. Това създава една негласна коалиция между тях, така че не изключвайте ГЕРБ от нея - Рапона се опита да направи голяма услуга на властта на 4-ти септември, но успехът му беше частичен и може скоро да бъде неутрализира от есенното съживяване на протеста. От самото начало Тиквата заяви желание за подкрепа към тази власт в замяна на имунитет за безобразията, които извърши, така както той само взе чрния бизнес на Тройната, но не направи нищо решително за наказване на виновните.

Колкото до консолидацията - да, това не е изненада. Все пак в историята не един непопулярен управник е укрепвал властта си започвайки война. Общият врагът и заплаха консолидират. Но също така капсулират. Още повече, когато тази "война" е обявена срещу нормални мирни граждани, които просто настояват за нормалност и морал в политиката. Така че втвърдяването в редицие на БСП е полезно за мобилизиране на твърдото ядро, но ще прогони всички извън него, и ще остракизира БСП в политическото пространство, превърщайки БСП в ДПС-2 - поредната вождистка клиентелистка партия, която контролира своя необратимо свиващ се твърд електорат с феодални хватки.
10 Септември 2013 03:33
ВНИМАТЕЛНИЯТ,
/:/ "...Истинските мажоритарни избори означават хората да дават гласа си за кандидат, кандидатите да бъдат хиляди, а в народното събрание да влизат 240- мата с най-много подадени гласове..."
.............................................................................
Тези мажоритарно избрани "непартийни" 240 депутати 240 РАЗЛИЧНИ Политики ли ще коват, чрез законите, в Парламента?! Ако "Да!", как си представяш приемане на закон(и) в Парламента- 240 закони за едно и също нещо ли ще приемат и с колко гласа ще се приема закон в такъв случай?!
В Парламента се прави Политика!!! Политиките се основават на различни идеологии и социално-икономически Интереси, които тези идеологии прокламират! Политиката е КАКВО да се направи и ЗАЩО( в чий интерес!) да се направи! Но в Обществото хората имат различни интереси, отговарящи на социално-икономическия(КЛАСОВ!) им статус! Ерго, в Обществото има 3-4 основни Групи(класи!) хора по съответни социално-икономически(класови!)интереси! Следователно, Политиките, що се отнася до какво и защо да се направи, са 3-4 разновидности!
Друг е въпросът КАК да се направи каквото вече е решено(съответната Политика) да се направи- там вече може да има разнообразие на визиите, идеите и личните качества на Изпълнителите! Но това разнообразие трябва да е вътре(фракции!) в самите партии, а не извън тях, тъй като става въпрос за реализиране на конкретна Политика на конкретна партия!
Всичко това "мажоритарно избрани непартийни депутати" НЕ могат да го направят, в и чрез Парламента- защото в Парламента се кове Политика, Политиките са 3-4, а непартийните депутатите ще са 240! Сиреч, непартийните депутати, волю или неволю, ще образуват групи по съответните 3-4 Политики- и, волю или неволю, ще вършат същото, което сега вършат партийните парламентарни групи и партиите им!
"Мажоритарен" избор на непартийни депутати има смисъл само ако става въпрос за личните им изпълнителски качества, а не за политическите(иделогическите, класовите) им пристрастия и интереси! В този смисъл, отдавна предлагам, например, премиерът и министрите да се избират задължително измежду вече избраните депутати- които, задължително да са се кандидатирали и да са избрани от Избирателите в избирателния район където живее и работи кандидатът и е познат(изпълнителските му качества) на Избирателите!
Ерго, избирането на депутати трябва да е чрез партийни листи, но Избирателите да имат право("Преференциален избор"- с праг не по-нисък от 10-15 %!) да дават предпочитанията си за един или друг партиен кандидат, според преценката на личните му изпълнителски качества! Това е начинът!

10 Септември 2013 04:31
На практика това, което се случи с последните протести,
прекрати хоризонта
пред новите леви проекти.[/quote]Нещо не ми се види нормално това изречение.
Явно другарят е искал да каже:
"На практика това, което се случи с последните протести, ОТКРИ хоризонта пред новите леви проекти.", ама
пусто - засега е станищовист-местановец.
Засега...
10 Септември 2013 05:46
НЕма леви проекти, щото нЕма транш. Ако има транш, то нЕма да са леви. Туй е положението! А без пари власт не се взема! В последно време е тъй.
10 Септември 2013 07:35
Ако имаха капка съвест, какво говоря?, ако имаха дори някакво понятие за съвест или отговорност, всички партии, довели ни до подобна катастрофа, сами и тутакси щяха да освободят политиката от злотворния си монопол.

Безумна наивност.

Всъщност - пълна глупост. Все повече се убеждавам, че витаеш в някакъв измислен свят.
10 Септември 2013 07:39
Единна, национална, 100% мажоритарна листа.
Казано простичко, един списък от кандидати за цялата страна.

Е, това вече е връх на глупостта.
10 Септември 2013 07:42
Парламента- защото в Парламента се кове Политика, Политиките са 3-4, а непартийните депутатите ще са 240! Сиреч, непартийните депутати, волю или неволю, ще образуват групи по съответните 3-4 Политики- и, волю или неволю, ще вършат същото, което сега вършат партийните парламентарни групи и партиите им!

Всъщност, точно така са възникнали партиите, като част от членове на някакъв колективен орган на властта (племенен съвет, House of Lords и т.н.)
10 Септември 2013 08:07
Хоризонтът пред всички леви проекти бе "прекратен" с падането на Берлинската стена.
Оттогава има само мимикрии и дълга агония
Айде пак лянчене. В мнхого от източно-европейските страни комунистическите партии са втори - Русия, Чехия и др. Нужно е само една промяна към по-ляво те да станат първи.
10 Септември 2013 08:10
67AF, на президентски избори не гласувам, щото съм монархист.
хас ха ха, Щуракът бил монархист. Борис ще се обърне в гроба си като разбере каква паплач са монархисти. То и за това НДСВ-то е на този хал.
10 Септември 2013 08:14
В Англия и Франция има само и единствено чиста мажоритарна изборна система.
А, познайте защо?
Същото нещо е било и в България от 1878 до 1944г
И в Англия (за Франция не съм сигурен, че е мажоритарна - май е пропорционална), само партийни кандидати влизат в Парламента. В България преди 1944г. имаме пропорционална система. Но и преди това само кандидати от партиите са влизали.
10 Септември 2013 09:32
Тези дни излезе информация в медиите, че др. Асланов бил осиновен от бащата на др. Станишев. Това обяснява много неща за "Соц." агенцията, за ВС на БСП, и за други работи също.
10 Септември 2013 10:23
Юрий Леонов Асланов. Роден е през 1952 г. в София. Баща му, Леон Соломонов Асланов. После осиновен в семейство на други юдо-момуняги - Станишеви.
Класика. И вече обективно анализира, обяснява па така па онака ...
10 Септември 2013 11:05
Г-н Юнкер, явна сте убеден демосрат - освен Вашето мнение други не трябва да има. Какво значение има какъв произход има човека - това е мнението на човека и има право да го изрази. Ако Вашето мнение е различно - изпишете го. Това е смисъла на демокрацията - в сблъсъка на иде и се ражда спора, а не в това чия сестра каква е.
10 Септември 2013 11:07
Имах предвид в сблъсъка на идеи се ражда истината - за което се извинявам
10 Септември 2013 11:08

щурчо
09 Сеп 2013 21:47
В Англия и Франция има само и единствено чиста мажоритарна изборна система.
А, познайте защо?
Същото нещо е било и в България от 1878 до 1944г.

За сведение: Избори за ХVIII ОНС (17 август 1919) и ХIХ ОНС (28 февруари 1920)
Резултати (мандати):
Земеделци 85/110
Комунисти 47/51
Соц.демократи 36/7
Демократи 29/23
Народняци 21/24
Радикали 8/8
Цанковисти 8/-
Генадиевисти 1/-
Петковисти 1/6
10 Септември 2013 14:24
"Проекта Станишев" е ляв, но дали е социалистически?
10 Септември 2013 14:44
Zmeja, много хубава справка си направил.
Всички тези депутати са избирани мажоритарно.
И тази традиция се запазва някъде до 1946г. Даже има христоматиен пример как на тогавашните избори Николо Петков печели срещу Георги Димитров.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД