:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,539
Активни 232
Страници 19,006
За един ден 1,302,066

Търси се поврат, а не преврат

Казусът "Пеевски" се превърна в исторически акт, представляващ първо "вето" на акт на Народно събрание, наложено чрез натиск от гражданите
Снимка: Борислав Николов
---------
24 години по-късно, член първи и на втората ни република отново е фитилът, който разпалва общественото недоволство. Този път обаче гражданският гняв не е насочен само срещу Партията, а срещу партиите. Посредниците на демокрацията в България - политическите партии, се провалиха, а с тях и легитимността на парламентарното управление.

Властта в България продължава да произтича от народа, но се осъществява въпреки него. Обществото очаква Реформация, а не реформи. Политиците предлагат планове, мерки и декларации.

Дълбоко в тътена на протеста беше "заченато" ново политическо животно - представителите на този вид подкрепят каузи, а не партии; те не се самозапалват, а разпалват дискусии и търсят промяна; те ненавиждат политиката, но искат властта, за да управляват собствения си живот... без посредници. Те са "свободните радикали" на българското общество. Свободни са, защото имат куража, решимостта и ресурсите да се изправят срещу статуквото.

Свободни са, защото са безпартийни, тъй като не вярват, че партиите могат да представляват техните интереси. Радикални са, защото водят "мирна война" с легитимни методи, въпреки че исканията им не сa легални. Война срещу системата, но много повече срещу системните оператори. Война срещу организираната политическа престъпност и политическите пирамиди, известни още като политически партии.



Съединението прави силата. А какво прави силата?



Поводът за войната беше "едно грешно политическо назначение", но причината беше по сериозна - представителната демокрация в България се оказа представление - зрелище с посредствени актьори и зловещи режисьори. На фасадата на този театър пише: "Съединението прави силата", но не пишеше, какво прави силата.

Този пропуск едни използваха, за да направят "силата" още по-силна, създавайки ДАНС - кръстника на протестите; други ДВАМА го приеха като картбланш за "политика на силата", проведена с паметни акции и активни мероприятия. Трети и четвърти се опитаха да балансират силата, за да бъдат в "играта", а така се и продадоха.

Всички заедно обаче създадоха политическа и обществена система, която вече е компрометирана във всичките й елементи: парламент, правителство, президент, прокуратура и съд. Система, формално базирана на върховенството на закона, но функционираща чрез неговото контролирано заобикаляне.

Система, разчитаща на свободната (от конкуренция) законодателна инициатива. Система, разчитаща също и на свободната (от конкуренция) икономическа инициатива. Система, при която политическият монопол се трансформира в икономически, финансиран щедро с парите на други - данъкоплатците.

Когато "другите" решиха да слязат на сцената и да поискат прекратяване на "театрото", някои питат: Кои са тези хора? Колко са? Кой ги представлява? Откъде са? Имат ли лични карти? Въпросът "Защо е този протест?" се замени с въпросчето "Какъв е този протест?".

И докато протестиращите продължават да искат "оставка", управляващите все по-уверено припяват - "оставаме". В парламента актуализират бюджета, отвън гражданите актуализират формите на протеста.

Разминаването между управленското желание и протестната действителност добива шизофренични измерения. Управляващите отказват да приемат факта, че граждански протест с политически искания е политически акт на граждани, а не някакъв хепънинг на гражданското общество.



ГЕРБ - странната опозиция



И докато правителството използва стоте си дни, за "да си купи" кредит на доверие - тактическите маньоври на ГЕРБ са модерната версия на татовото "снишаване". Връщането на управленския мандат, излизането от Народно събрание и тогавашният отказ от искане на вот на недоверие са "инфантилни" политически действия. Те за пореден път подчертават самодостатъчността на тази партия и безвремието, в което оперира.

Липсата на оценка и позиция за политическата и обществена криза в страната е бягство от отговорност - а това е специалността на ГЕРБ. Криза, която в момента може и да е "на море", но ще се завърне оттам като цунами. Криза, съществена и неразделна част от която е политическото образувание с помпозна абревиатура - ГЕРБ.



Реформация, а не реформи



В ситуация, в която и управляващи, и т.нар. опозиция нямат пътна карта за ново политическо и икономическо устройство на страната, е ясно, че "катализаторът" за промени трябва да дойде отвън. Обществото иска радикална промяна, която не може да бъде постигната с планове, мерки и социални пакети. Необходима е Реформация.

Политическа реформация, която да "отвори" входа на политиката за повече и различни хора, движения, сдружения, задруги и други. Реформация, която да отвори и "изхода" на политика, за тези, които са загубили своята обществена легитимност, подкрепа и репутация.

Чрез подобна либерализация ще се осигури едно много по-шарено, и разбира се, по-нестабилно Народно събрание, в което коалициите ще трябва да се "коват" всяка седмица за всеки закон, а не веднъж на четири години. Апропо, четири години са твърде дълъг период за делегиране на каквато и да е власт при сегашното ниво на легитимност на публичните институции.

Продължителността на политическия цикъл е необходимо да бъде намалена, като това включва мандатите на Народното събрание и президента. "Златните парашути", с които са подсигурени повечето висши публични длъжности са също така абсолютно неадекватни и неприемливи на фона на обществената разруха. Депутатският имунитет също спада в категорията на необяснимите привилегии, с които конституцията е подсигурила народните представители.

Реформация, която да опита да "раздържави" политиката, като я изтръгне от хватката на публичните институции. Необходимо е гражданите, а не президентът да имат възможността за налагане вето на закони, които са с голямо социално въздействие.



Въвеждането на задължителен референдум за определен спектър



от закони е средството, с което подобно гражданско "вето" става възможно. Необходими са също така и нови организационни канали, които да стимулират и "овластят" гражданите в процеса на формулиране, реализиране и поддържане на инициативи и проекти, свързани с развитието на техния квартал, район, община, регион. Повече гражданско самоуправление - това ще е логичният страничен продукт от подобно развитие.

Реформация, която също така децентрализира концентрираната в София власт. София може и да е България, но България със сигурност не е само София. Финансовата децентрализация е необходимо да се разшири и допълни със съответната децентрализация на функции, правомощия и отговорности, които да бъдат прехвърлени към местните власти.

Реформация, която да осигури възможността легитимните искания на граждани да получат легална форма. Случаят "Пеевски" е положителен пример в тази посока - Народното събрание отмени свое решение под натиска на легитимното искане на протестиращите, придавайки му по този начин легална сила.

Казано иначе, казусът "Пеевски" се превърна в исторически акт, представляващ първо "вето" на акт на Народно събрание, наложено чрез натиск от гражданите. Това е знак, че системата вече започна да поддава.



Винаги готови... за предсрочни избори



В тази нова политическа действителност властта ще продължи да се печели чрез свободни избори, но ще се легитимира и губи на жълтите павета. Така гражданите се превръщат от обект на политиката в извънпарламентарен политически субект, който не влиза в пленарна зала, но чието мнение или вето не може да бъде пренебрегвано. В този нов политически ред предсрочните избори ще бъдат правилото, а не изключение.

Колко от сегашните подчертано лидерски партии ще оцелеят в подобна "свръхзвукова" политическа реалност, ще покаже само времето? Едно е ясно още отсега - търсят се ЛИЧНОСТИ, а не лидери; търсят се парламентьори, а не парламентаристи. Търсят се политически "самураи", готови да носят и понасят политическа отговорност, тук, сега и веднага. Търси се поврат, а не преврат.

От другата страна се търсят герои, а не зрители. Търсят се хората, които отказват да приемат, че са добре дошли пред изборната урна и данъчното гише, но са нежелани на жълтите павета. Търсят се гражданите, които отказват да приемат, че имат право да гласуват, но нямат право на глас.

"Конфликтът на интереси" между управлявани и управляващи е вече екзистенциален: партиите или електоратът, правовата държава или правата на гражданите, статуквото или промяната. Места за въздържали се, уви, няма. (С малки съкращения.)

27
3142
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
09 Септември 2013 19:38
Този път обаче гражданският гняв не е насочен само срещу Партията, а срещу партиите. Посредниците на демокрацията в България - политическите партии, се провалиха, а с тях и легитимността на парламентарното управление.
Властта в България продължава да произтича от народа, но се осъществява въпреки него. Обществото очаква Реформация, а не реформи.




Нова конституция и пряка демокрация.
09 Септември 2013 20:49
Нова конституция и пряка демокрация.
Пу, пу, пу, пепел ти на езика.
09 Септември 2013 21:03
(С малки съкращения.)
Май трябваше с повечко съкращения да я публикувате тази дописка. Само "ГЕРБ - странната опозиция" щеше да бъде достаъчно от целия анархо-есерски бълвоч.
09 Септември 2013 21:48
Ал. Ничев, да не си объркал подреждането на думите в заглавието на статията ти ?
Тези са се самозабравили, не те бръснат за слива .
С поврат не става .
09 Септември 2013 21:51
този си е повервал повече, отколкото е нормално ама то от уебкафе кво ли може да се пръкне

09 Септември 2013 21:54
Има такива хора!
Като кажат сто пъти "шекер" им става сладко в устата.
09 Септември 2013 22:52

Съгласен съм с констатацията, че съкращенията трябваше да са повече.
От друга страна - дописката е скандално слаба, нищо не казваща и реанимираща пещерните заблуди на софийските чиновнически потайности.
Авторе, таргет-групата ти сублимира, няма я, всуе се потиш...
09 Септември 2013 23:04
Браво на Александър В. Ничев
09 Септември 2013 23:21
Имам един въпрос.
Къде го бизнесо в тия напъни за промени. Ако източника на материалните блага му дреме на шапката - по дедо Маркс - пиши я бегала ситуацията...
Това БСК, БТПП и пр. сволочь - да мъцнат поне...
10 Септември 2013 00:34
Този път обаче гражданският гняв не е насочен само срещу Партията, а срещу партиите. Посредниците на демокрацията в България - политическите партии, се провалиха, а с тях и легитимността на парламентарното управление.
Писнало ми е хора с инфантилно мислене да вдигат лозунги за анархизъм или диктатури. Представителната демокрация работи чрез политически партии - както е навсякъде по света. Хората се обединяват около общи идеи и се организират с цел да ги реализират в обществото. Не знам защо 'сите маргинали в София изведнъж се вдигнаха срещу демокрацията и решиха, че е по-добре да се управлява с хунта - може би от "блогъри" или някаква друга куул дума. Може би защото техните партии и идеи имат по-малко подкрепа от Локо Сф. Хайде, за партиите хубаво - ама сиурно и съдът им пречи. Може пък и жените да им се струват твърде разкрепостени. Това си е чисто и просто кривата на талибанското мислене и не знам защо непрекъснато се дава трибуна на подобни видимо невръстни размисли, без да се пусне едно горе-долу трезво мнение (за справка е-Вестник).
10 Септември 2013 00:37
"ГЕРБ - странната опозиция"

Бре, и ти си намери нещо да харесаш в тоя текст......
Жалко, че в него нямаше и картинки
10 Септември 2013 01:21
Тази статия за протестите в България ли се отнася или е нещо от жанра фантастика и се отнася до някаква друга планета ? Щото "протестите" много отдавна се органицират от партиите -трупове от т.н."Реформаторски блок" и са някякво вуду упражнение за създаване на техен зомби-електорат. И това вече не е тайна за никого.
Ето фактите.
На 29 август се провежда заседание на Гражданския съвет на Реформаторския блок. Петър Москов, който ръководи ГС, поставя въпроса дали съветът е съгласен представители на блока да договорят сътрудничество с ГЕРБ по време на септемврийските протести. Москов подчертава, че става дума

само за ТЕХНИЧЕСКО
взаимодействие

тъй като „Протестната мрежа“ иска максимално разширяване на масовката.
Не всички са съгласни, но и никой не налага вето на този контакт (според правилата на ГС, всеки член на съвета има право на вето).
В резултат двете страни се договарят да създадат условия за ескалация на протестите до края на септември, като се разчита преди всичко на ресурсите на ГЕРБ да „внесе“ подкрепа от провинцията. Партийно организираните участници обаче не бива да водят партийна пропаганда, нито да носят партийни символи. РБ настоява лидерите на ГЕРБ да не използват ситуацията, за да създават впечатление за бъдеща коалиция с блока (твърди се, че бившите управляващи настояват за общо лого на протестните акции, но се съгласяват да няма такова).
„Протестната мрежа“ е информирана за решенията. На 31 август е разработен и план за взаимодействие:
- На 4 септември сутринта се събират поне 5000 души, като до вечерта те вече са 10 000. ГЕРБ се ангажира да доведе половината хора. Същият ден те влизат в парламента и искат незабавната оставка на правителството.
- В следващите дни ГЕРБ внася вот на недоверие към кабинета „Орешарски“. След очаквано отхвърляне на вота хората на Бойко Борисов напускат парламента и се обявява гражданско неподчинение.
- Междувременно е създадена организация и за масови протести не само в София, но и в други градове.
пристъпва се към блокиране на ключови транспортни комуникации.

Пикът се планира
за 22 септември

http://pressadaily.bg/publication/22808-%D0%A3%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82/
10 Септември 2013 05:38
Че хората искат поврат, е ясно. Но не се предлага и иска такъв! Сегашните протестиращи искат оставка , а после? После да имало избори и каквото дойдело.. И кво точно ще дойде?! Борисов на бял кон или Пеевски на два черни? Пълна идиотия! Не се прави революция без идея! Това си е чист преврат на гербаджиите и десните, пък гражданите им служат за масовка. Революцията сменя собствеността, държавното устройство и пр. Тази такава ли е? Какво ще смени? Морала? За смяната на подобни нравствени измишльотини е необходима еволюция! 40 години през пустинята.. Обществото може да иска контрол и да иска промяна на някои правила. Стига да е наясно кои! Онези на улицата са заредени с празни клишета и нямат никакви искания. Те не разбират, че този икономически модел ражда Пеевски, както и Прокопиев. Че икономическия модел създава политическия. И че промените трябва да започнат не от марионетките, които ни карат да избираме.
10 Септември 2013 07:04
Анархия, что ли?
10 Септември 2013 07:13
Празни приказки - те това е Хубав, Умен, Имотен. Седи си в кафенето, лее потоци кална вода, разтяга времето, нищо не казва, ама как изглежда...Сущий ЕнТелегент...
--------------------
Сайтът на Генек
10 Септември 2013 07:43
Властта в България продължава да произтича от народа, но се осъществява въпреки него. Обществото очаква Реформация, а не реформи. Политиците предлагат планове, мерки и декларации.
Като искане е хубаво, ама къде го има по света. Кое правителство слуша народа? Да е случайно правителството на САЩ, начело с Обама (неговата мама)? 70% от американците не искат намеса на САЩ в Сирия. Да виждате той да ги слуша. Щял да слуша сената, конгреса и т.н.
А у нас вече стана шепа пишлигари и кукундрели, гъзарията на София излезли на жълтите павета, благодарение на това, че леля ви Фандъчка не збранява да се провеждат там протести - за политическа дейност си имаме бабуната в Южен парк, а тук този автор се е разписал за народа.
На авторът трябва да се набие в куфалницата, че няма право да пише НАРОДЪТ, както и ХОРАТА, защото социалогическите проучвания показват, че народът е разделен по равно по този въпрос. Провинцията съвсем не поддържа гъзарията от София.
10 Септември 2013 07:50
Статията е пълна боза.Гражданите отдавна напуснаха протеста. Останаха само партийците. Затова е толкова скромен от доста време вече. Гражданите протестираха заради липсата на морал у управляващите, а тези за това че любимите им партии ГЕРБ и РБ са извън власта. И с какво моралът им е по-различен от този на комунистите? За морала на Борисов и пасмината му няма какво да говорим,търпяхме го почти 4 години. Тези от реформаторският блок за какъв морал говорят? Старите муцуни осрани до уши,удобно забравили какви ги вършеха по времето на така нареченият преход към нишото за едни и приход за други. Ай сиктир,демократи били. Да бе ,да.
10 Септември 2013 07:55
Те са "свободните радикали" на българското общество. Свободни са, защото имат куража, решимостта и ресурсите да се изправят срещу статуквото.

Според л;екарите "свободните радикали" водят до най-лошите болести. Както природата, така и обществото са построени на йеархичен принцип - защо е така мисля да обясня в една книга.
Свободни са, защото са безпартийни, тъй като не вярват, че партиите могат да представляват техните интереси. Радикални са, защото водят "мирна война" с легитимни методи, въпреки че исканията им не сa легални. Война срещу системата, но много повече срещу системните оператори. Война срещу организираната политическа престъпност и политическите пирамиди, известни още като политически партии.
Добре де, това са идеите на Маркс и Енгелс - общество без държава. Ама защо тези на улицата се пишат десни. Дясното, в дадения момент, означава капитализъм, т.е., власт на богатите, плутокрация, олигархия. Аз съм съгласен с такива идеи, ама тези глупчовци на улицата не разбират, че това са леви, а в дадения момент - левичарски идеи.
Те искат някакъв техен капитализъм, дето са си въобразили, че съществува някъде си. Техните ръководители, черпят средства от фондации на олигарси - я да се запознаят с дейността на Рокъфелър (дето у нас му викат Рокфелер) - той е задушавал всеки конкурент с всякакви средства - от убийство, до шантаж. Ама парите нали не миришат, сегашните борци за демокрация не се свенят да получават тези кървави пари.
10 Септември 2013 09:32
***
10 Септември 2013 09:48
Тази прокламирана от автора "Реформация" няма как да стане. Защото народ със 7 милиона различни мнениа не може да промени нищо. Затова са измислени политическите партии. Изходът е в създаването на една нова,модерна и масова лява партия като алтернатива на БСП. Защото БСП загуби доверието на народа. А народа български силно олевя - защото оголя и обедня. Десните партии като СДС/ДСБ/ГЕРБ и прочее също загубиха доверието на народа. Видя се че и те,както и БСП,провеждат силно антинародна политика в полза ма монополите и олигархията. Народът е петимен за лява алтернатива на сегашният десен неолиберален модел. Двайсет и пет години стигат. Народът не може повече да чака. Търпението е изчерпано..!
10 Септември 2013 10:28
И въобще това вебкафе дето ни го навират непрекъснато, е доста странна реализация.
Спонтанността и искреността са най-последните му качества.
Затова пък най-силното му качество са флудът и размиването на ясни идеи.
10 Септември 2013 13:37
Доколкото си спомням избори 2013 бяха спечелени от ГЕРБ, а СДС и ДСБ не влезнаха в парламента, така, че не може трите партии да се поставят под общ знаменател. Очевидно доверието на народа са загубили СДС и ДСБ, но не и ГЕРБ при над 1 млн. гласували за тях.
10 Септември 2013 14:16
Управляващите превратаджии взеха заеми за да си купят няколко месеца управление от пенсионерите и циганите. Може и да закрепат положението с отлагане на бомбата във времето. Жизнено важно е за самия електорат на БСП/ДПС това правителство да си отиде до май!
10 Септември 2013 17:37
"Тази прокламирана от автора "Реформация" няма как да стане. Защото народ със 7 милиона различни мнениа не може да промени нищо."
Няма нищо по естествено от различните мнения, но пряка демокрация съществува и тя не фантастика.
Имаме закон за референдумите, които просто трябва да се ремонтира(основно).
10 Септември 2013 22:39
***
10 Септември 2013 23:52
преди писах за дописките от вебкенефа...и ме баннаха..ся само ще напомня..
11 Септември 2013 11:06
EGATI
10 Септември 2013 23:52

Всички сме глупави. И това не е страшно.
Страшното е, че някой като теб си мисли, че не е.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД