Предстои ми да родя, но гинекологът ми смята, че ще пренося детето, т.е. има вероятност да родя, след като изтече болничният ми за 45 дни преди термина. Предупредих в личен състав и оттам ми казаха, че ще имат проблеми с обезщетението за дните между термина и самото раждане, тъй като ще са без болничен. Възможно ли е НОИ да не ми плати тези дни.
Василка Стоянова
Различните видове болнични за получаване на обезщетения от НОИ при бременност и раждане се издават съгласно разпоредбите на раздел III от Наредбата за медицинската експертиза - "Издаване на болничен лист за временна неработоспособност при бременност, раждане и осиновяване". Според нея, когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск поради бременност, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни. Този болничен лист се издава след раждането от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната.
За майките обаче не е лесно да се ориентират във всички бюрократични процедури с издаването на куп болнични от различни лекари и подаването на серия от декларации, за да се възползват от правото си на обезщетение. Съгласно Наредбата за работното време, почивките и отпуските отпускът поради бременност и раждане в размер на 410 календарни дни например се ползва на базата на три болнични листа и една декларация. Обезщетението за първите 135 дни, от които 45 дни преди раждането, се ползва въз основа на три болнични листа, издадени по реда от Наредбата за медицинската експертиза (на чл. 26, ал. 1). За 45-те дни преди раждането болничният се издава от лекаря, който е наблюдавал бременността. Гинекологът, водил раждането, издава документа за 42 дни след него в деня на изписването от родилното. Ако раждането е станало без медицинско наблюдение, болничният се издава от личния лекар. За последните 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист) той може да бъде издаден от личния лекар на детето или на родилката. Когато бебето е настанено по медицински причини в болнично заведение, болничният лист се издава от лекарска комисия на АГ отделението, в което се гледа то.
Има и няколко хипотези, при които родилката не се е явила своевременно за болничния от 45 дни преди раждането и те са регламентирани в чл. 30 на наредбата. Ако е работила, гинекологът, който следи бременността, издава документ не за 45 дни, а само от датата на прекратяване на работата до термина. Ако не е работила, болничният е за 45 дни. При раждане без определен термин и без оформен отпуск поради бременност, когато родилката не е работила, документът пак е за 45 дни преди термина, но го издава гинекологът, водил раждането, или личният лекар, ако тя не е била в болница. Когато е работила - за периода от спиране на работата до датата на раждането. Ако е работила до самото раждане, болничен за 45 дни преди раждането не се полага. За да се издаде документът, трябва и удостоверение от фирмата кога точно е прекратила работа.
Остатъкът от отпуска по майчинство от 135 до 410 дни се ползва само въз основа на заявление-декларация на майката. Важно е да се знае, че НОИ изплаща болнични само на осигурени жени. Ако осигуряването бъде прекратено след започването на отпуска за бременност (45 дни преди термина), обезщетения се получават до 1 година на детето независимо дали жената е била осигурена един ден или половин година. Парите за гледане на дете от 1 до 2 г. обаче се спира веднага след като бъде прекратено обезщетението.
За изплащането на парични обезщетения за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете се подават и четири вида декларации по утвърден образец, които са регламентирани в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване. Има ги на сайта на НОИ. Първата се подава на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 от Кодекса за социално осигуряване и се прилага в НОИ заедно с последния болничен лист от 48 дни. С нея се декларира, че детето не е дадено за осиновяване или в детско заведение на пълна държавна издръжка, защото при това положение майката няма право на болничния. Втората декларация е за деклариране на банковата сметка, по която да се изплащат паричните обезщетения и помощи. Тя се носи в НОИ при първото представяне на документи за изплащане на парични обезщетения. С третата декларация се декларират обстоятелства относно правото на парично обезщетение и други, необходими за изчисляване на размера на изплащането им.
Четвъртата декларация се представя на работодателя в срок от три дни при промяна на обстоятелствата за изплащане на дадено обезщетение, а той трябва да я представи в НОИ също в рамките на три дни. Тези обстоятелства са различни - например при настаняване на дете в дете в детско заведение или отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството, както и при лишаване от родителски права. Както и при прекратяване на осигуряването. Често при промяна на работодателите или на вида осигуряване - от наети на самонаети и обратно, майките не знаят, че трябва да подадат веднъж декларация за прекратяване на осигуряването и втори път за възстановяването му с данните на новия осигурител. Така с месеци не получават обезщетение, макар че осигуряването им върви.
Задължителното попълване и прилагане на декларацията към всеки болничен лист е уредено в чл. 3, ал. 1 от наредбата за изплащане на паричните обезщетения.
|
|