:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,445
Активни 805
Страници 20,010
За един ден 1,302,066
Статукво

София (как да) не е България!

Във всяка държава и във всяка историческа епоха гражданите на столицата са били и ще бъдат сериозен обществен фактор
Снимка: Михаела Катеринска
София е единственият град в България, в който голям брой хора могат да се съберат пред една или друга държавна институция и да отстояват определени искания.
Разделението между столица и провинция е факт от много време и често се натоварва с негативизъм както от едната, така и от другата страна. В настоящата политическа ситуация това разделение се експлоатира по най-безобразен начин от управляващите партии, които виждат в него инструмент да се закрепят по-дълго на власт и да омаловажат продължаващите повече от три месеца протести. Ако се абстрахираме от политическите злоупотреби и ниските страсти, разделението между София и провинция е обективна даденост.

Гражданите на столицата винаги са били и ще бъдат



сериозен обществен фактор във всяка една държава



и във всяка историческа епоха. Повечето големи исторически събития са се случвали именно в столиците. Достатъчно е да се хвърли бегъл поглед върху историята на Древния Рим, първообраза на всички настоящи европейски държави, за да се види, че много императори са загубили властта си и дори живота си не за друго, а защото с нещо не са се харесали на населението на Вечния град. Дори през Средновековието при липсата на демокрация е било изключително важно за кралете мнението на столицата им за тяхното управление. Ярък пример в това отношение от българската история е Александър Стамболийски. По негово време 80% от населението на България е било селско и повечето от тези хора са го обожавали. Въпреки това той губи властта си, тъй като никак не е бил долюбван в столицата. И понеже такива са били времената, заедно с властта е загубил и живота си.

Времето на кървавите преврати, слава Богу, вече е отминало. Но всяко едно управление трябва да бъде много внимателно по отношение на обществените нагласи в столицата. Хората, живеещи в София, със сигурност не са по-умни или по-красиви от останалите. Но поради обективни обстоятелства те имат по-преки впечатления от онези, които упражняват властта. В по-малките населени места често се отнасят, понякога основателно, с ирония и пренебрежение към "софиянците". Но почти винаги, когато имат възможност за разговори с тях, ги разпитват как е в София с идеята да научат какво ще се случва с България. Мнозина от живеещите в София, най-често в служебно качество, имат преки контакти с представители на властта и ги познават отвъд техния медиен образ.

По-голямата активност на София в обществените дела също е съвсем закономерна. Столицата е най-големият град, където е най-лесно да се съберат много хора на едно място и да отстояват определени искания. И то да ги отстояват директно пред съответните държавни институции, които също са в столицата.



Големият град дава и удобна анонимност,



която липсва в по-малките населени места. Именно нейната липса е една от причините, поради които хората там се притесняват да изказват категорично една или друга позиция.

Специално за България днес в нейната столица живее около 20% от населението на държавата, което го прави сериозен фактор и по чисто количествен признак. При това тези хора могат да се считат за представителна извадка, тъй като са се събрали тук от всички региони на страната. От тези хора до голяма степен зависи и чисто икономическото развитие на България, защото те са сред най-активната част на населението.

Факт е, че БСП и ДПС имат по-ниско обществено доверие в столицата, докато към ГЕРБ и десницата софиянци са по-толерантни. Според настоящите управляващи това е двоен стандарт. Но в крайна сметка политиците винаги берат плодовете на собствените си действия. А да се сърдиш на хората, особено ако тези хора са и избиратели в режим на демокрация, никога не е било печеливша политика. БСП все още носи негативите на тоталитарното минало, защото споменът за неговите уродливи страни е най-силен именно в София. Ако перифразираме една известна епиграма на Радой Ралин, точно софиянци са онези, на които най-често им се е налагало да се качват на тротоарите, за да минат колите на другарите. Трудно може да се сети човек за инициатива на БСП в годините на прехода, която да се е опитала да спечели симпатии за партията в София. На "Позитано" 20 имат традиция по-скоро във



флиртуването с провинцията



за сметка на столицата. През 2007 г. Сергей Станишев се гордееше, че е спечелил местния вот в Полски Тръмбеш, и нехаеше за поредната загуба в столицата. Докато тройната коалиция бе на власт, много от важните инфраструктурни проекти в София на практика бяха спрени. Пренебрежителното отношение на Сергей Станишев към настоящите протести, тяхното омаловажаване и принизяване до продукт на някакво задкулисие не е нищо друго освен продължаване на тази традиция.

Що се отнася до ДПС - в началото на прехода избирателите на тази партия се радваха на подкрепа в София. Все още е пресен споменът от края на 1989 г., когато софиянци подкрепиха турците, дошли пред парламента, за да поискат връщане на мюсюлманските си имена, отнети им от БКП. От десетина години обаче ДПС и БСП вървят в комплект, което няма как да е печеливша тактика за движението в София. Едно е сигурно - "случайният превоз" от провинцията няма да реши проблемите на двете партии с общественото мнение в столицата. Той може само да ги задълбочи.
149
7685
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
149
 Видими 
10 Септември 2013 19:55
Ивайло превзел Търново. И в какво се състои великата роля на гражданите?
Колко жители на столицата са софиянци поне трето поколение?

--------------------------------
Сайтът на Генек
10 Септември 2013 19:59
От тези хора /софиянци/до голяма степен зависи и чисто икономическото развитие на България,
защото те са сред най-активната част на населението.
Въх....
Обретенов,истината е следната - България е колония,а софия е метрополията.
10 Септември 2013 19:59
Две трети от софиянци са неурбанизирани селяни.
10 Септември 2013 20:05
София е единственият град в България, в който голям брой хора могат да се съберат пред една или друга държавна институция и да отстояват определени искания.
Колко много г*****ти в едно само изречение. Ще почна отзад-напред с въпрос: Като какви искания, например? и по "единствения" - с това лице, София е в опозиция на останалата част на държавата. Още от онова време София беше котило на малки и големи номенклатури. И продължава да е.
10 Септември 2013 20:06
И каква е тезата на статията? Политиката на България се провежда в името на всички нейни жители - без значение на раса, вероизповедание, сексуална ориентация, акъл или... местожителство.
10 Септември 2013 20:10
И каква е тезата на статията?
Тезата на статията е, че трябва да застанем мирно и да слушаме какво ни казват софиянците, едва ли не, техните гласове в изборите да бъдат умножавани с тегловен коефициент >1. Ноо тъпо!
10 Септември 2013 20:15
Бля, каква е тая глупост?! Май и писачите трябва да почват да си дават оставки.
10 Септември 2013 20:16
hamel, като трето поколение софиянец се разграничавам от възгледите на автора, щото ми се струват не особено смислени.
10 Септември 2013 20:28
Хората, живеещи в София, със сигурност не са по-умни или по-красиви от останалите. Но поради обективни обстоятелства те имат по-преки впечатления от онези, които упражняват властта

И как точно имат по-преки впечатления? Ако може малко по-подробно...
Щото автора пише така сякаш сме 1950-та година и телевизор има едно семейство в селото и две в града...
А, и няма интернет и компютри...
10 Септември 2013 20:28
България не е София, а София не е 500 души.
10 Септември 2013 20:29
Боже, какво скудоумие.
10 Септември 2013 20:31
Дочетох го до половината.
Голям пасквил!

Добре. България е.
Като толкова столицата е определяща, то тогава хайде да изчислим процента на протестиращите само по отношение на жителите на София.
Автобусите ги пренебрегваме.
Завършилите 5-ти клас, моля да изчислят 5000 Х.У.И. (осреднено число, даже силно завишено, но нейсе), какъв процент представляват по отношение на 2 000 000 жители на столицата. Те са повече, но ще работим със закръглени числа.
Получихте ли това, което и аз, а именно 0.25%, т.е. четвърт процент.
...........
Ами това е. Съвсем в контрадикция на пасквила, но това е статистиката.
10 Септември 2013 20:31
И как точно имат по-преки впечатления?


Авторът сигурно си мисли, че всички непрекъснато се блъскаме по улиците с разни управляващи, така както аз преди седмица се блъснах по стълбите в оня дето беше министър на икономиката в Чехлювото правителство, какмубеше името, абе оня дето си подава ръката като херцогиня.

Трътлесто джудже.
10 Септември 2013 20:36
България е паркинг с автобуси, докарали разни хорица да подкрепят актуализацията на бюджета.
10 Септември 2013 20:41
абе оня дето си подава ръката като херцогиня.


- Assen Vassileff.

Относно статуята. В такъв случай настоявам за оставка!

На Прованса. От почетния пост "електорат с равни права".

Така ще сме наясно и всичко ще си тръгне, както му е редът. Орднунгът. С рифенщалерите начело на шефствието.

10 Септември 2013 20:43
Научно доказано е, че революциите започват в Лондон, Париж, Санкт Петербург...,
а не... в Кирково.
10 Септември 2013 20:45
Да, но "Мъглиж беше пръв..."
10 Септември 2013 20:46
Assen Vassileff.


egg...zactly. Това именно джудже.
10 Септември 2013 20:47
като трето поколение софиянец
Ти не ме притесняваш - и от Касъмчево да си, пак ще те чета
10 Септември 2013 20:49
Научно доказано е, че революциите започват в Лондон, Париж, Санкт Петербург...,
а не... в Кирково

Щурчооо!!! Не забравяй Радомир и Райко Даскалов.
10 Септември 2013 20:55
Научно доказано е, че революциите започват в Лондон, Париж, Санкт Петербург


Джетро Тъл е започнал Британската земеделска революция, изобретявайки редосеялката.
В село Кроумарш Гифърд, Южен Оксфърдшър.
10 Септември 2013 20:58
Научно доказано е, че революциите започват в Лондон, Париж, Санкт Петербург...,
а не... в Кирково
Пеавилно , макар и не научно , а от практиката...Нормално - в столиците са управляващите и затова там се концентрира недоволството , бунта , патакламата....Но това не означава , че революциите са извършени само от Парижани , или Питерци , нали?
10 Септември 2013 21:01
Точно това означава.
Френските и руските селяни са били против тях, ама никой не ги е питал.
Както и българските през 44-та година.
10 Септември 2013 21:02
Абсолютно точна статия!
Авторът
10 Септември 2013 21:10
В София много се говори за пари и се яде по улицата. Всеки дъвче нещо.
10 Септември 2013 21:11
Кое е точното,Таргус?Че София не е България?В такъв случай,точна е.
10 Септември 2013 21:12
Не забравяй Радомир и Райко Даскалов.


Бунт на неколцина дезертьори, без последствия.
Нема революция.
10 Септември 2013 21:18
щурия, в софето е станала само една революция-
тая на 9-ти, и нея я направиха селяните от чавдар,
като се събудили софиянците - що да видат?!?
брадясали селяни с червени ленти на ръкавите
и манлихери на рамо!
10 Септември 2013 21:24
Това е някаква прокиснала боза.
Абе, кога тоя автор ще седне да напише нещо смислено? Май ги кара в низходяща градация.
10 Септември 2013 21:25
Много ги боли, че в провинцията няма креслювци, и че в софия креслювците са пренебрежимо малко.
От девет дерета вода донасят за да се изцепят, че само софийските креслювци са най-прави, а всички други - заблудени.
Населението (и софийското, и извънсофийското), колкото и да е странно, се оказа по-зряло от надеждите на възпалените мозъци и алчните медии.
10 Септември 2013 21:27
Браво, много обективен анализ. Има много истини за ужас на платените "селски пасквилчета".
10 Септември 2013 21:27
Има много истини


Посочете четири истини, моля.
10 Септември 2013 21:29
Да, но "Мъглиж беше пръв..."

Резултатът е налице...
10 Септември 2013 21:31
Бунт на неколцина дезертьори, без последствия.

Неколцина?Щурчооо!!!
10 Септември 2013 21:33
Щурчо, вземи се пообразовай момче! Можеш ли да ми кажеш чия песен е химн на Франция и защо? Революциите рядко почват в столицата, обикновено завършват там.
10 Септември 2013 21:34
щурия, в софето е станала само една революция-
тая на 9-ти, и нея я направиха селяните от чавдар,
като се събудили софиянците - що да видат?!?
брадясали селяни с червени ленти на ръкавите
и манлихери на рамо!




Кви брадясали селяндури, бре!?
Ти нещо за Военният съюз чувал ли си?
Няколко капитани с техните роти влизат във Военното министерство, Централната гара и Централната поща.
Това е било достатъчно за преврата без да гръмне пушка.
Така както е било през 23-та и 34-г.
10 Септември 2013 21:35
Авторът сигурно си мисли, че всички непрекъснато се блъскаме по улиците с разни управляващи, така както аз преди седмица се блъснах по стълбите в оня дето беше министър на икономиката в Чехлювото правителство, какмубеше името, абе оня дето си подава ръката като херцогиня.

Най-вероятно
10 Септември 2013 21:37
а кого посрещаха софианците с китки?!?
военния съюз или чавдар?!?
и правешкия селянин!
10 Септември 2013 21:40
Паисий, късно ми е да те образовам.
Ама ша пробвам.
Бастилията се намира в Париж, а не в Марсилия.
Туй, че по некое време в Париж са се появили некакви главорези от Марсилия дето са пеели, нещо си, ич не означава, че Френската революция е почнала на Лазурния бряг.
Даже сегашният френски трикольор е със цветовете на Париж.
А не на Марсилия.
10 Септември 2013 21:45

Факт е, че БСП и ДПС имат по-ниско обществено доверие в столицата, докато към ГЕРБ и десницата софиянци са по-толерантни.

Не мисля, че това е вярно, но ако е вярно, е много симптоматично.
10 Септември 2013 21:52
Проблемът на писанието не е, че е комплексарско. Афторът иска да придаде на протестите в София, някаква особена дълбочина и значимост, която не може да се схване от огромната част от населението, защото в София са активните и тинтири-минтири. Опитва се да реанимира ентусиазма и в краен случай отваря вратичка за отстъпление - "оттегляме се неразбрани от заспалите селяци".
10 Септември 2013 21:53
Де да знам аз, провинциалистът ... По служба кога отида на жълти павета, казвам на шофьора да стои в колата и да не гаси двигателя, щото в тая гадост не мисля да се бавя
10 Септември 2013 21:53
Неколцина?Щурчооо!!


Така е Сиров, така е.
По същото това време при Дойранското езеро, ген.Вазов разгромява 70 000 англичани и гърци и пътят за Солун е отворен.
10 Септември 2013 21:54
Днес съм на вълна "Петр Великий". За забрана на представителни строежи извън столицата.

25 октября 1714. Указ Петра I о запрещении строительства каменных домов по всей России, кроме Петербурга:

"Понеже здесь каменное строение зело медленно строится от того, что каменщиков и прочих художников того дела трудно и за довольную цену, того ради запрещается во всем Государстве на несколько лет (пока здесь удовольствуются строением) всякое каменное строение".


Внисам в Народното събрание.



10 Септември 2013 21:58

Тезата на автора е, че софиянци са каймака на нацията и поради това останалите са суроватка.
10 Септември 2013 21:59
По същото това време при Дойранското езеро, ген.Вазов разгромява 70 000 англичани и гърци и пътят за Солун е отворен.


щурчо, това какво общо има с каквото и да било?

Очаквам да обясниш като как населението на една столица е по-горно от останалото население? Авторът на материала не се е справил, що не се пробваш и ти?
10 Септември 2013 22:05
Шопите са големи езуити. И тука във форума. Кривят калпака, ама и на скромни се правят. Не били нещо повече ... Хее! Де да не се знаем.
****************
Аз това по принцип. Не адресирам конкретно към някого.
10 Септември 2013 22:05
Със Сиров си говорихме за Войнишкото въстание.
Инак, никогаш не съм писал, че столичани (80% от които са селяни) са с нещо повеке от другите.
Само дето революциите винаги започват от столиците.
Така е било и така ще бъде.
Те това е положението.
10 Септември 2013 22:07
Така е Сиров, така е.
По същото това време при Дойранското езеро, ген.Вазов разгромява 70 000 англичани и гърци и пътят за Солун е отворен.


битката при дойран е от 22 април до 9 май 1917 г,
а радомирската република е провъзгласена на 27 декември 1918 г.
та така щурия прежде писать, читать надо!
10 Септември 2013 22:09
Шопите са големи езуити. И тука във форума. Кривят калпака, ама и на скромни се правят. Не били нещо повече ... Хее! Де да не се знаем.


Хубаво, разкри ме. Налага се да призная, че съм нещо повече от тебе, но за останалите мои съграждани не мога да гарантирам.
Според мен повечето са дебили, но нямам достатъчно данни за статистически анализ. Може в провинцията дебилите да са процентно по-малко, може да са повече, не знам.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД