:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,690
Активни 921
Страници 2,620
За един ден 1,302,066
Кръстопът

Бавното четене е на път да изчезне

Това застрашава интелектуалното и емоционалното развитие на поколенията
СНИМКА: www. write-strong.com
Според немалко учени четенето на книги прави хората по-чувствителни и по-умни.
Наскоро професорът по философия Грегъри Къри от Нотингамския университет писа в "Ню Йорк таймс", че не е редно да твърдим, че литературата ни прави по-добри в чисто човешки план. Според него "няма убедителни доказателства, че хората стават по-добри в нравствено и социално отношение, ако четат Толстой".

Всъщност такива доказателства съществуват. Психологът Раймънд Мар от Университета в Йорк и профeсорът по когнитивна психология Кийт Оутли от Университета в Торонто твърдят в изследванията си, публикувани през 2006 и 2009 г., че хората, които активно четат художествена литература, са способни по-добре да разбират другите хора, да съпреживяват и да гледат на света с техните очи. Тази връзка бе потвърдена дори след като учените изучиха проблема от обратната страна, предполагайки, че чувствителните и способните към съпреживяване хора предпочитат да четат повече художествена литература. В хода на изследване през 2010 г. Раймънд Мар получи аналогични резултати при по-малките деца: колкото повече книги са им били четени, толкова повече съзнанието им било склонно да възприема намеренията на другите.

За разлика от бързото и повърхностно четене, което използваме в интернет, "внимателното, задълбочено четене" може скоро да изчезне и ние трябва на всяка цена



да съхраним този начин на четене -



както съхраняваме ценна историческа сграда или велико произведение на изкуството.

Изчезването на този навик може да застраши умственото и емоционалното развитие на поколенията, които израстват и се формират в интернет, а и ще доведе до изчезването на най-важната част от нашата култура - романите, стиховете и други видове литература. Те могат да бъдат оценени само от четящи хора, чийто мозък в буквалния смисъл на думата е трениран да възприема именно тях.

Последните изследвания в областта на когнитивната наука, психологията и невробиологията показаха, че внимателното и задълбочено четене - бавно, с "потапяне" в текста и съпреживяване, богато на емоционални подробности, на чувства и морална сложност - е особено умение, което е различно от простото дешифриране на думите. И въпреки че едно задълбочено четене не изисква непременно обикновена книга, ограниченият размер на печатната страница по уникален начин благоприятства именно такова внимателно четене. Липсата примерно в печатната книга на линкове спестява на читателя необходимостта да взима решение дали да кликне на линка или не, благодарение на което читателят може изцяло да се потопи в съдържанието на книгата.

Това потапяне става възможно благодарение на начина, по който мозъкът обработва езика, който е богат на детайли, намеци, загатвания и метафори. Те формират образното възприемане, което въздейства на същите участъци от главния мозък, които биха се включили, ако описваното събитие произтичаше в реалния живот. Емоционалните ситуации и нравствените съмнения, които представляват основата на художествената литература, също са мощен способ за трениране на мозъка. Благодарение на тях ние сякаш



проникваме в главите и душите



на измислените герои и се приобщаваме към техните мисли и чувства. Нещо повече, както твърдят учените, тези процеси увеличават способностите ни да съпреживяваме в реалния живот.

Едва ли нещо подобно се случва, когато шарите с мишката, търсейки информация на сайта TMZ (сайт за светска хроника - бел. ред.) И макар това действие да наричаме също четене, все пак задълбоченото четене и преглеждане на материалите в интернет за получаване на информация са съвсем различни неща. Те оказват на човека съвсем различно въздействие, създават у него различни впечатления и развиват напълно различни навици. Все повече доказателства сочат, че онлайн четенето може да бъде по-малко привлекателно и по-малко удовлетворително, дори за "цифровото поколение", за което то е толкова познато. Например Британският фонд по грамотността (National Literacy Trust) публикува през май резултатите от изследване сред 34 910 деца на възраст от 8 до 16 години. Учените изясниха, че 39% от децата и подрастващите четат всеки ден от електронни устройства и 28% от хартиен носител. Сред децата, които четат само от монитор, три пъти по-малко получават голямо удоволствие от четенето и са с една трета по-малко от онези, които могат да посочат своя любима книга.

За да се разбере защо трябва да се безпокоим как младите четат, а не дали изобщо четат, трябва да се знае нещо за начина, по който се е развивало умението за четене.



"Хората не са се родили да четат",



твърди Мериън Улф, ръководителка на Центъра по изучаване на навиците за четене към Университета Тафтс. За разлика от способността да се разбира и възпроизвежда устната реч, която в нормални условия се развива по програма, диктувана от гените ни, способността за четене трябва старателно да се изгражда от всеки човек. "Механизмите на четене" се създават и развиват въз основа на процесите в главния мозък, които са създадени от природата за други цели. И тези нови механизми могат да се окажат или трайни, или нетрайни - в зависимост от това доколко често ние ги задействаме.

Задълбоченият читател, който е защитен от разсейващи фактори и възприема оттенъци на езика, навлиза в състояние, което психологът Виктор Нел в своя статия за психологическите основи на удоволствието от четенето наподобява на хипнотичен транс. Нел открил, че когато читателят достига максималното удоволствие от четенето, темпото на четене се забавя. Съчетанието между бързото и гладко разпознаване на думите с бавното, незабързано поглъщане на текста дава на задълбочения читател време да обогати четенето с размисли, анализи, собствени спомени и мнения. Това му предоставя време да установи близки отношения с автора на книгата, двамата се въвличат в продължителен и пламенен разговор - като при хора, които се влюбват.

Но много млади хора не се приобщават към такова четене. Тяхното четене е прагматично и техническо: това е разликата между това, което литературният критик Франк Кърмоуд нарича "телесно четене" и "духовно, възвишено четене". И ако ние позволим на нашите деца да приемат "телесното четене" като единствено възможното, ако не открием за тях вратата на одухотвореното четене чрез настойчивост и практика от най-ранни години, ние ще ги лишим от много радост. Ще ги лишим от възможността да облагородят душите си и да обогатят познанията си, което ще засили човешката им стойност. Наблюдавайки привързаността на младите към дигиталните устройства, някои напредничави педагози и снизходителни родители говорят за необходимостта "да се приемат децата такива, каквито са", моделирайки възпитанието им съобразно техните онлайн навици. Това е погрешен подход. Ние трябва да им покажем един свят, в който те още не са били - света на задълбоченото четене.

СНИМКА: www.full-stop.net
Внимателното четене е навик, който може да изчезне, затова трябва да го опазваме, както съхраняваме ценна историческа сграда или велико произведение на изкуството.
СНИМКА: www.pepperexpress.co.za
Децата, които четат книги от ранна възраст, впоследствие са по-спосбни да съпреживяват и да разбират другите.
42
6272
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
19 Септември 2013 19:15
Британските учени ...
19 Септември 2013 20:28
Нормалният човек не чете. В природата няма четене, няма мислене. Има инстинкт и рефлекс. Четат ненормалните. Които, за щастие, са рядкост. Те създават, те бутат човечеството по цивилизационния път. А в природата цивилизация и култура няма...Ерго...Ясно...
Що се отнася до скоростта на четене - тя е различна при различните видове литература. И съвсем не бавността е признак на задълбоченост...
-------------------------------------------------------
Сайтът на Генек

19 Септември 2013 20:53
Генек, човека просто му е лепнал име - те британците си падат по подобно имеобразуване ... По принцип е прав, ако не универсално, то поне като средство в първите 20-30 години от живота художествената литература е незаменимо средство за мост между непосредственото и абстрактното. Бих казал, че помага и на абстрактното мислене в на пръв поглед далечни области - прави човека склонен към създаване на "дълги" модели (да изподражавам неговите лафове) - големи въображаеми конструкции, моделиране, оценка на модела в чисто абстрактна форма и т.н.
19 Септември 2013 21:15
Намерих това от г-ца Пол:

Reading Literature Makes Us Smarter and Nicer

"Deep reading" is vigorous exercise from the brain and increases our real-life capacity for empathy


Та май не ще да е било баш "бавно" четенето.

19 Септември 2013 21:17
И още нещо от същата авторка:

Need to Remember Something? Make It Rhyme

By Annie Murphy Paul

Read more: http://ideas.time.com/2013/09/17/need-to-remember-something-make-it-rhyme/#ixzz2fMaMvQ4A


Напомни ми "От 2 до 5" на Корней Чуковски...

Одобрявам я!
19 Септември 2013 23:13
Хубава статия!
Отивам да чета, още 300 страници ми остават
20 Септември 2013 01:01
С удоволствие бих завързал задълбочени духовни отношения с русокосата читателка от първата снимка.
20 Септември 2013 05:19
Лебед. Кога ще тъгува Гилбърг.

РР. Оксимороните на тъждествености винаги оставят кисел вкус в устата.

ППП За снимки - Благодаря.
20 Септември 2013 06:25
Бавното четене е на път да изчезне




Още Ленин ни учеше, че трябва да се чете бързо и по диагонал на страницата. Че човек не прехвърли ли поне сто страници на ден, не може да стане интелигентен.

Най-добрите хора, които съм срещал в моя живот, все са били неграмотни. Колкото по-чел, толкова по-голям боклук. Това са мои наблюдения и не ги натрапвам на никого. Ако четенето правеше хората по-добри и съчувстващи на останалите, то неграмотните трябваше да са канибали. А неоспорвана истина е, че ако изпаднеш в беда, по-голям е шансът да ти се притече на помощ неграмотен и беден, отколкото начетен и богат.
20 Септември 2013 07:47
ами, гозамбо, в ерата на канибалите всички са били неграмотни...
20 Септември 2013 09:14
Снимката с децата - мъже - жени 1:2 , при възрастните 1:3 . Как четат 2-та пола и колко ----->>>> управление -->> в какъв свят живеем ...
20 Септември 2013 09:19
Обичаш да четеш, Гозамбо, много четеш...
--------------------------
Сайтът на Генек


20 Септември 2013 10:08
Най-добрите хора, които съм срещал в моя живот, все са били неграмотни.

Това не е нещо, с което да се похвалиш...
20 Септември 2013 10:15
Та май не ще да е било баш "бавно" четенето.


Ич!

"Дълбокото" четене като дълбокото дишане - медитативна техника, автотранс. Сетих се за Натисни тук
20 Септември 2013 10:50
Именно! Четенето като наваждение.
20 Септември 2013 11:06
Един полууманитар на име Бертран Ръсел (полу-, щото освен да уманитарничи, се занимавал и с математика) бил казал "There are two motives for reading a book: one, that you enjoy it; the other, that you can boast about it.". Та значи, ако е да се похвали човек - в екстремния случай, че е прочел два вагона книги - няма значение как ще чете. Ако е за кеф, нека всеки си чете, както му е кеф.
20 Септември 2013 11:10
Всички видове четене са по- добри от висенето в МОЛ или клечене пред телевизора
20 Септември 2013 11:28
успях да отделя 3 минути заедно с коментарите, а междувременно си превех кафе...
20 Септември 2013 11:38
Читатели:

Натисни тук

A parte: Теноре, мен четенето най ме кефи в позата "Мадам Рекамие на кушетка лежи" - с шоколадови трюфели под ръка. Мебелта да е имитатация на женските полукресла - не от Гамбсъ, както може би очаквате - а на древногръцките "клисмоси". Малко чоглав термин туй клисмос, ама на, факт - у википедията.

А мосю Рекамие в туй време да се трудолюби усърдно в банката си.

О!....
20 Септември 2013 12:20
Четенето на художествена литература е хубаво нещо. Спор няма.
Обаче, в живота на повечето хора идва момент, в който трябва да се захванат с някаква работа - най-малкото, защото просто трябва да се яде.
И ако тази работа не е свързана с четенето на художествена литература (за разлика от преводачите с по два вагони книги, например), тогава за четене на романи не остава много време.

20 Септември 2013 12:25
тогава за четене на романи не остава много време.


Е, нали остава предостатъчно за пред телевизора? И там понякога се появяват... суббукви...
20 Септември 2013 13:02
Двете мои баби, светла им памет. И едната и другата оженени рано, не бяха напреднали много с образованието, макар и че са имали най-доброто, което са могли да си позволят по онези места, в онова време. Четяха здраво и двете. Едната - с невероятно скорост, буквално поглъщаше. Другата - много бавно, препрочитайки, преосмисляйки. Навярно заради тях аз чета по два-три пъти едно и също - първия път много бързо, обаче с молив в ръката, втори и нататък бавно, избирателно. Тези дни, навярно и заради този текст, се огледах и видях, че съм струпал пак доста книги на скрина до леглото ми. Друго установих, ново. Пет-шест книги с листче по средата - започнал съм ги, стигнал съм до някъде и съм спрял. Заради работата, заради годините, а сигурно - и заради времето, което отделям на този форум, съм променил темпа и стила си на четене. Чета, спирам, осмислям навярно. Още като ученик в гимназията, заради огромното количество книги, вестници и списания, което ми минаваше пред очите, бях добил способността да профучавам през текста, а после шашках съучениците си с това колко много съм запомнил за колко малко време. Момчешки работи ... Като да участваш в състезание по бързо ядене на хамбургери. Глупаво. Там се и отказах. Последният текст, с който им правих показно, спомням си, беше "После бала" на Толстой, на руски, впрочем. Докато пътувахме към училище в градския автобус го прелетях за три спирки. След него, обаче, ми мина меракът да се правя на бързак. Просто такъв текст не бива да се ... прелита. СЕГА като се замисля, пък и като назнайвам нещо за това как текстът влияе на подсъзнанието, може би преминаването ми през текста е намерило аналог с ... преминаването през шпицрутените. Или пък при "висока скорост" смяната на настроението в разказа се отразява ... зле. Знам ли ... JТрябва пак да го прочета, навярно. Този път бавно, много бавно.
20 Септември 2013 15:56
Един умен мъж, чел много книжки, на име Марк Твен е казАл:
"Невежество и самонадеяност са единствените неща, от което се нуждае човек за да преуспее". Който е практикувал "дълбоко четене" може да усетии какво точно казва човекО. Който е по "плиткото" - разбира малко по-иначе. А и това е и идеята. Според мен това е точна демонстрация на двата вида "субекти" , описани в статията.
Аз имам един въпрос към читателската аудитория тук: който вече чете на eBook четец (говорим за специализитан такъв - с eInk екран, а не таблет, телефон или лаптоп с LCD дисплей) - как намирате новата "медия"?
Аз лично, като всеки "динозавър" - не вярвах, че ще ми хареса, но след първите една-две книжки почнах на конвейр и много ми се услажда възможноста да си свалиш всяка книга в удобен формат и да си носиш в джоба няколкостотин от любимите по всяко време, както и да четеш (доколкото можеш) любими книги на оригиналния език.
Е, ако имах възможност всяка книга да я имам на хартиен формат (т.е. - хем да имам вече немалко $$ да я купя, хем да заделя за целта една цяла каюта за библиотека в подводницата, както моя съименник) - може би щях да това да направя, но аз съм само един прост капитан и нямам чак такива възможности, така че това техническо решение ми е много по вкуса, не зная за вас. Особено новите модели с ГОРНА подсветка (които осветяват само екрана отгоре, а не отдолу, както стандартните плоски екрани на мониторите и лаптопите - не измаря очите!) - можеш да си четеш в леглото на пълна тъмнина, без да смущаваш капитанката до теб...
Извинявам се предварително за офтопика...
20 Септември 2013 17:31
Аз имам един въпрос към читателската аудитория тук: който вече чете на eBook четец (говорим за специализитан такъв - с eInk екран, а не таблет, телефон или лаптоп с LCD дисплей) - как намирате новата "медия"?

Ами разликата с таблет или телефон е в две неща - екрана и батерията. E-ink уморява по-малко очите, батерията пък държи много повече. Иначе предимствата на четенето в електронен вид са си ясни - можеш да носиш в джоба си стотици, че и хиляди книги, имаш много източници на безплатни книги.
20 Септември 2013 18:16
Дълбокоуважаеми Капитане, в момента ми се дощя срочно да отимам пълния Жул Верн. От вашия автор помня например понятието Кохинхина!

— Нова Зеландия! — извика Паганел, като подскочи.

Той грабна писмото от ръцете на Гленарван, разтърка очи, намести очилата на носа си и прочете на свой ред.

— „Нова Зеландия!“ — каза той по начин, който не може да се предаде, и писмото се изплъзна от пръстите му.

В този момент той почувствува, че някой сложи ръка на рамото му. Обърна се и се намери лице в лице с майора.

— Е, мой драги Паганел — каза Мак Набс сериозно, — все пак е щастие, че не сте изпратили „Дънкан“ в Кохинхина!


Още като дете измъчих баща ми да да я търси и намери на огромната меркаторска карта над леглото ми... Той ми я намери в малкия "Ларус".
Помня, разбира се, и вашия прототип в "20 хиляди левги под водата"; забравих колкава е левгата, де. Но пък ярко помня що е тридакна и как изглежда. Досадният за други деца пунктуален многознаец Консей ми беше сред любимците... Не че помня друго из консеевите познания - освен картинката, де.

Но таблет в леглото... Пробвах веднъж, с един назаем. Тц. Плъзна ми се от коленете надолу и ме цапна по корема. За щастие от паение на паркета го спасих обятията си.

Но пак бих пробвала. Някой по-лек и неплъзгав модел. С гръбче, облечено в шаяк, да речем. В него е правдата.

Приятни и дълбоки четения на вси! Чета безобразно бързо, но препрочитам често - като Фирмин. Ша изтъркам шаяка за 0 време...

20 Септември 2013 20:38
Иначе предимствата на четенето в електронен вид са си ясни - можеш да носиш в джоба си стотици, че и хиляди книги, имаш много източници на безплатни книги

Несъмнено е така, но книгата, като я вземеш в ръце, можеш да я почувстваш, да я усетиш, да я разлистиш, да чуеш шумоленето на страниците й, да вдъхнеш аромата й, да се насладиш на оформлението и илюстрациите й, защото книгата има ДУША, докато всички тия електронни джаджи са стерилни, безлики, бездушни и безчувствени, те само довеждат до мозъка определено количество информация, без съпътстващите я чисто човешки и емоционални атрибути на истинската книга.

А що се отнася до скоростта на четене - ми тая характеристика не подлежи на никакви корелации, от нея не могат да се извадят никакви читави заключения. Когато чета интересна книга и стигна до някой вълнуващ или интригуващ пасаж, аз го прочитам бързо, след което веднага се връщам в началото му и тогава го препрочитам бавно, с наслада.
20 Септември 2013 21:13
книгата има ДУША


Да! И дори кощунствените по същество лични драскулки в полетата. Или на корема на корицата...

Моите са повечето такива. Неотдавна получих скъп дар от проф. Дървингов - бе обявен от самия ктитор във форума, та не е лична данна - пред-пред-революционно издание със старите букви и првопис, на "Мёртвые души", 1898 г., ако помня добре, но не ми се става да я търся.

Та и тя така. Няколко ситни, полузаличени бележки с молив тип "химически". Една рисунка на неразгадаема от мен алегория с молив за рисуване. От някогашна жива душа...

Благодаря още веднъж, Професоре!





20 Септември 2013 21:16
Несъмнено е така, но книгата, като я вземеш в ръце, можеш да я почувстваш, да я усетиш, да я разлистиш, да чуеш шумоленето на страниците й, да вдъхнеш аромата й, да се насладиш на оформлението и илюстрациите й

Добре де, слушайте, душете, пипайте си книгите. Някои други просто си ги четем.
20 Септември 2013 21:35
Някои други просто си ги четем.

Ми добре.
Вие сте просто потребители и консуматори, а ние - естети и финяги, ние превръщаме съприкосновението с книгата в почти еротично изживяване.
20 Септември 2013 22:05
Вие сте просто потребители и консуматори, а ние - естети и финяги, ние превръщаме съприкосновението с книгата в почти еротично изживяване.

Свят широк, хора разни, ама няма лошо - в свободен свят живеем. Ние пък за еротични изживявания се обръщаме към жените (гаджетата, любовниците и т.н.) си.
20 Септември 2013 22:15
почти еротично изживяване.


Добре, теноре. От мен - хайде да не е еротично, а еретично. Идолопоклонническо, политеистично, анимистично - покланяне пред душите на определени вещи, има някакво вещопоклонничество у японците, ама забравих къф -изъм беше.

20 Септември 2013 22:19
Свят широк, хора разни, ама няма лошо - в свободен свят живеем

И добре правим. Нали за тая пуста свобОда сме се борИлЕ...
Ние пък за еротични изживявания се обръщаме към жените (гаджетата, любовниците и т.н.) си.

Тесен ви е диапазонът на емоциите - не се хвалете с него.
20 Септември 2013 22:21
От мен - хайде да не е еротично, а еретично.

Компромисно - ереКтично.
Homo erectus, демек. От него е тръгнала цивилизацията.
20 Септември 2013 22:26
Homo erecticus


Първото "с" бих заградила в такива скоби []. Демек, лакуна в текста.

ПП. И в редактирания ви вариант, уважаеми Даскале. Някои (като мен) го предпочитат хладко.

I like it tepid.
20 Септември 2013 22:30
Самокоригирах се 5 мин преди теб. Сорри, ениуейЗ.
20 Септември 2013 22:35
ениуейЗ


О, прещастливи старини, а?

Дали ги има на хартия? Или се гушат в електронните дебри и балкани, вторите - цели в разседи. Тектоника, Даскале.
20 Септември 2013 22:40
I like it tepid.

Some like it hot, some like it cold, some like it lukewarm, and some don't like it at all.
Демек, един харесва попа, друг - попадията, а трети - поповата щерка.
Cвят широк, харесвания разни, както беше изтъкнато по-горе.
20 Септември 2013 22:47
CarpeDiem,
Любимият ми възрастов интервал за жени е между 18 и 38 г.
Ако попадаш в същия - одма ша са закачаме с теб, ако не - йок.
Имам горчив опит в тоя форум от закачки с жени над 38 г.
20 Септември 2013 22:52
йок.


"Над съм", както се досещате, че и вероятно са ви светнали. Айде да не съм на двойно вашето горно гранично число, но ний вървим, вървим, вървим нататък...

йOK!

Лека нощ на вси.

21 Септември 2013 13:11
Леле, добре, че е едно време моите учители не са чели тази статия и са ме научили да чета, защото иначе как щях да разбера за "гениалността" на това изследване. Трябваше да има аудиозапис
Любопитно е след колко изчетени книги въпросните "учени" са достигнали до това "умозаключение"
21 Септември 2013 22:28
Директорът на Столичната библиотека, бардът Михаил Белчев, настигна и
задмина на заден ход самия Корней Чуковски с неговата "От двух до пяти"


София. Стая за ранно детско развитие ще бъде отворена в Детско-юношеския отдел на Столична?? библиотека (пл. „Славейков” №4А) на 24 септември от 11.00 часа. Това съобщиха от пресцентъра на Столична?? община. Откриването на стаята е по проект на Столична?? библиотека за насърчаване на четенето в ранна детска възраст. Новооткритата стая е предназначена за деца от 0 до 5 години. Проектът се нарича „Старт в четенето: Стая за ранно детско развитие (0 до 5г.)”


Бързайте! Най-нулевите - крачка напред!
24 Септември 2013 12:59
Много обичам да чета книги, обичам и да ги препрочитам след време, така откривам и по нещо пропуснато при първото четене, а това си е голяма тръпка.
Е-booka си е неизбежна необходимост. Вярно е, че няма душа, ама след време като му свикнеш може и да се получи. Иначе толкова много книги къде да ги сложи човек, пък и бая пари струват.
Най - големият кеф за мен е да отида на вилата, да взема със себе си много, ама много книги (художествени романи, историческа литература, хумористични произведения), да седна на леглото и да се потопя в четенето. Ако вън вали, трополенето на дъждовните капки върху покрива и шума на листата на дърветата създава някаква невероятна атмосфера наред с четенето.

Даскале, Дорис,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД