:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,507
Активни 921
Страници 2,437
За един ден 1,302,066

Югославия възкръсва в ЕС, България гледа

Сърбия пререди Македония на опашката за членство и ще й служи за влекач, след като София се отказа
Светослав Терзиев
Съединете следните елементи и ще решите най-новия балкански ребус:

1. Осeм държавни ръководители от Западните Балкани плюс френския президент Франсоа Оланд като почетен гост участваха на 25 юли в конференция в Бърдо, Словения, и се уговориха да работят заедно за общо бъдеще в ЕС. Освен албанския президент другите бяха от бивша Югославия - всички Титови републики, включително Македония, плюс новоотцепилото се Косово. Онези, които се ненавиждаха до взаимно изтребление и даже още не се признават (като Сърбия - Косово), намериха обща тема, заради която да оставят настрана враждата си.

2. Франция желае Сърбия да бъде следващата страна, която да влезе в Европейския съюз, заяви на 2 септември в Белград френският министър по европейските въпроси Тиери Репантен. Същия ден сръбското правителство бе реорганизирано и бе учреден постът министър по европейските въпроси.

3. Сръбският премиер Ивица Дачич каза на 11 септември, че членството на Сърбия в Европейския съюз е ключов приоритет на обновеното правителство, а два дни по-късно то прие пакет от мерки за ускорено влизане в ЕС. Дачич изрази увереност, че страната му ще започне присъединителни преговори с ЕС през януари, които ще продължат 4-5 години.

4. В Белград на 12 септември (по нареждане от регионалното бюро на ЮНЕСКО във Венеция) бяха сложени лепенки върху етикетите пред лика на Гоце Делчев и знамето на Крушевската република, защото България се възмути бурно, че са представени само като македонски, но не и като български символи в изложбата "Идентичност и памет през XIX век", открита навръх 9 септември. "Удовлетворени сме, че се постигна разумно решение по опита за фалшифициране на българската история. Радвам се, че навременната и безкомпромисна реакция на Министерството на културата, съвместно с НИМ, защити националния интерес", заяви по този повод министърът на културата Петър Стоянович.

5. На 18 и 19 септември сръбският президент Томислав Николич гостува в София и отправи авансова похвала: "За нас е много ценна подкрепата, която България оказва на Сърбия по пътя й към Европейския съюз." Неговият домакин Росен Плевнелиев скромно отбеляза, че похвалата е преждевременна: "Готови сме да споделим своя опит и да окажем необходимата подкрепа на Сърбия в процеса на присъединяване", т.е. ще видим.



Ребусът се състои в следното: какво предвещават тези събития?



При правилно подреждане на елементите се получава картина, която показва предстоящо възстановяване на Югославия, но в ново качество - като територия с отворени граници в рамките на ЕС. Обособени като група, бившите югорепублики ще бъдат свързани от общ интерес да координират политиката си в ЕС, за да се чува по-силно гласът им, каквато общност представляват държавите от Бенелюкс (Белгия, Холандия и Люксембург) и Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия и Унгария). Патронажът на Франция ще осигури увеличаване на собствената й тежест в ЕС. България ще гледа сърдито отстрани как Македония се връща в сръбска орбита и ще се впуска в битки за едната чест, щом някой й подхвърли поредната провокация.

Вече се разпределят нови роли на Балканите и е жалко, че България живее с илюзията на много напреднала по европейските въпроси, от която изостаналите трябва да се учат и да зависят от добрата й воля. Словения, която бе приета в ЕС три години по-рано (през 2004 г.) и която за разлика от нея е член на еврозоната и на Шенгенското пространство, е доста по-напред и показва последователен подход. Тя бе инициатор заедно с Хърватия (като още преговаряща за членство в ЕС) на т.нар.



Процес от Бърдо,



започнал трудно през 2010 г. поради отказа на Сърбия да седне на една маса с Косово. Целенасочената работа доведе до пробив тази година, след като Сърбия бе убедена да възприеме по-гъвкав подход. Помирителните й жестове към Косово бяха възнаградени на 1 март чрез предоставянето й на статут на страна кандидат, а след споразумението от 19 април между Белград и Прищина, постигнато под натиск от върховния представител за външната политика на ЕС Катрин Аштън, излезе на бърза писта и два месеца по-късно получи зелена светлина за начало на преговори. Така Белград пререди Скопие на опашката за ЕС. Македония има статут на страна кандидатка от 2005 г., но още чака съгласие за преговори, защото не може да се разбере с Гърция за името си, а с България - за общата за двете страни история.

В новата си роля на Балканите Хърватия също има нараснало самочувствие, защото на 1 юли т.г. стана пълноправен член на ЕС, и то без унизителен механизъм за допълнително наблюдение, какъвто бе наложен на България и Румъния през 2007 г. Като съорганизатор на втората среща в Бърдо на 25 юли тя заслужи признание за успеха си сред роднините от бивша Югославия и бе определена за домакин на следващата среща, която ще се състои в лятната резиденция Бриони на покойния юголидер Тито.

Икономически и Словения, и Хърватия се чувстват достатъчно силни, за да търсят експанзия на старите си югославски пазари, но амбициите на Сърбия също растат в синхрон с бързото й възстановяване.



Много показателна е шегата,



с която сръбският президент Томислав Николич развесели събеседниците си в Бърдо: "Сега се срещаме в нашето Бърдо, а после ще се срещнем в нашето Бриони." Намекът за Югославия до разпадането й през 1992 г., в която доминираше Сърбия, щеше да звучи дебелашки преди година-две, но сега мина за духовитост.

Маята, за да бухне новото юготесто, дойде от Франция, която прецени, че е настанал моментът да се върне на Балканите. След като се разочарова от България и донякъде от Румъния като лоши ученици в ЕС и като поизчерпани в кризата пазари, тя откри неизползвани резерви в бившите югорепублики. Съгласието на президента Франсоа Оланд да отиде на конференцията в Бърдо като патрон на европейското приобщаване на Западните Балкани бе дадено въз основа на новата стратегия на Париж за "икономическа дипломация". Търговският дефицит на Франция през 2012 г. стигна 67 млрд. евро и правителството търси възможности за намаляването му във всички посоки. Такава пролука има на Балканите, където в Хърватия, най-новата членка на ЕС, Франция държи едва 3% от пазара, а Германия - 16.7%.

Както е известно, в ЕС нищо не помръдва без координация между Париж и Берлин, но това не означава, че те не са и в съревнование.



Усилията на Франция да се върне на Балканите



като помирител и обединител на бившите югорепублики се посрещат с търпимост от Германия, която има да й връща стар дълг. През 1991 г. президентът Франсоа Митеран и канцлерът Хелмут Кол се разбраха никой да не признава отцепването на която и да е югорепублика, преди да се постигне съгласувана политика в ЕС, но само няколко месеца по-късно Германия наруши споразумението, като призна старата си приятелка Хърватия за независима държава, без да се съобрази с възражението на Франция. Тогава Германия отприщи разпадането на Югославия, но сега оставя шанс на Франция като традиционна приятелка на Сърбия да слепи югопарченцата чрез ново обединение в лоното на ЕС.

Освен това Сърбия прави ясни помирителни жестове към Германия и последният от тях е от 11 септември т.г., когато бе съобщено, че е сключен договор за стратегическо партньорство на "Мерцедес" с белградския производител на автобуси "Икарбус". На всичко отгоре "Мерцедес" преговаря и със сръбския завод за камиони ФАП в Прибой и така става вторият автомобилен гигант след "Фиат", инвестирал масирано в Сърбия.



Пътят към възстановяване на Югославия в нова опаковка



изглежда проправен. Рано или късно ще се намери формула и за най-проблемните кандидатки за ЕС като Косово и Босна и Херцеговина. България по принцип подкрепя европейската перспектива на всички от Западните Балкани, защото са естествената й връзка с общото европейско пространство. С едно изключение - Македония, пред която София пусна бариера, макар че й е най-близка (или може би точно заради това, защото не могат да се разберат чия е общата ни история).

Съпротива срещу Македония изразява и Гърция, но като се изключи спорът за името, връзките между Скопие и Атина са доста по-развити, макар че между двете държави още няма пълни дипломатически отношения на равнище посолства. За сметка на това Гърция е най-големият чужд инвеститор в Македония и щом се разберат за името, тя ще бъде в много по-добра позиция да й влияе, отколкото България.



Политиката на сръдни и натиск, възприета от България



по инициатива на бившия президент "историчар" Георги Първанов през 2006 г., не даде положителен резултат, а капсулира сърбоманските среди в Скопие. Седем години тя се смяташе за много правилна от четири правителства - на Сергей Станишев, Бойко Борисов (най-усърдният), Марин Райков и Пламен Орешарски. Междувременно Македония бе изпреварена от Сърбия по пътя й към ЕС и вече й се отваря друга перспектива - да чака един ден Белград да я издърпа отвътре с помощта на Франция и други приятели, докато България ще се мръщи в изолация. София не е сериозна пречка, защото лесно кълве на провокации, които Скопие и Белград могат да й изфабрикуват в изобилие, за да покажат на Европа, че поведението й не е конструктивно. Ако правителството продължава да скача като ужилено при всяко бръмчене, ще получава похвали от директора на НИМ Божидар Димитров, но не и от европейските си партньори. По-важно е да се замисли не какъв договор ще наложи на Македония като условие да започне преговори с ЕС, а какво ще поиска по време на преговорите да бъде записано в присъединителния договор на Македония за ЕС.

Трябва да е ясно, че отношенията между двете страни се затрудняват не от народите им, за които общуването е повече от естествено, а от управляващите ги среди. Сърбоманите в Скопие винаги ще търсят близост със Сърбия, защото иначе ще сдадат властта, както и клептоманите в София никога няма да се откажат от властта, защото чрез нея крадат безнаказано. И едните, и другите пречат на македонците с българско самосъзнание да се определят като българи. Едните - защото ги плашат, другите - защото ги карат да се срамуват.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Семейна снимка" на срещата на високо равнище в Бърдо, Словения, на 25 юли 2013 г. (отляво надясно): Филип Вуянович (Черна гора), Желко Комшич (Босна и Херцеговина), Буяр Нишани (Албания), Иво Йосипович (Хърватия), Франсоа Оланд (Франция), Борут Пахор (Словения), Атифете Яхага (Косово), Георге Иванов (Македония), Томислав Николич (Сърбия).
32
9865
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
19 Септември 2013 19:15
Общият анализ на фактите е добър, ама за какво намеква авторът? Ние да сме водещата държава на Балканите ли? Първо, това не е възможно. Второ, ние нямаме никаква икономика, за да претендираме за някаква водеща роля. Ако имахме 1/20 от икономиката на Германия, нещата щяха да са съвсем различни.
19 Септември 2013 20:26
Това някакво обобщение ли е? Нищо полезно или идейно не видях в този така наречен анализ.
19 Септември 2013 20:29
Има много вярно в анализа, но прогнозите са доста пресилени:
1. Албания и Косово никога няма да влязат в никакви формирования със сърбите.
2. Сърбия не е преставала нито за миг да управлява Македония. Това не става с ходатайства в Евросъюзи и тинтириминтири, а става с контолиране на македонския елит на всички нива. Македонците са подмножество на Сърбия дори на ниво организирана престъпност. Така че България няма как да спечели тази игра с ухажването на макетата. Единствената игра на БГ е да играе срещу Сърбия, изполвайки унгарския и албанския фактор, а срещу Македония, изполвайки гръцкия и албанския фактор. И всичко това с американска благословия. Сърбия трябва да има постоянни малцинствени проблеми и да стои вън от ЕС, а Македония да бъде поделена, като северната част задължително се даде на сърбите. БГ няма икономическия ресурс да купи Македония и затова трябва да играе политически, с медийно присъствие и стратегически деструктивно. В противен случай ще попаднем в нова тотална изолация като през 1918-1940 година. Гърция и Сърбия отново ще са ос. За съжаление големия ни шанс бе пропилян от Желю. Не знам авторът какво си представя - че ние забравяме за откритите териториални претенции към нас, част от които са "историята" и "езикът", а в замяна макетата забравят югоносталгията, сръбската чалга и си прогонват контролираните от сръбските спецслужби политици. Реално ли е?!
3. В тази нова Югославия водеща роля ще играят не сърбите, а хърватите.

А иначе авторът е прав, че БГ само гледа, вече 25 години. Така пропиля исторически шанс, който се отваря веднъж на 100 години. Ама с комсомолски секретари, пожарникари и космополитчета е така.
19 Септември 2013 20:34
Г.н Светославе, г-н Оланд (на сурат г-н Президентът на Френската република много го докарва на Петко Сертов) какво им е казал на западнобалканските държавни глави по въпроса за Шенген?!? И тях ли ще ги бъзикат както нас вече 6-та година?!?
19 Септември 2013 21:16
Сръбският премиер Ивица Дачич каза на 11 септември, че членството на Сърбия в Европейския съюз е ключов приоритет на обновеното правителство, а два дни по-късно то прие пакет от мерки за ускорено влизане в ЕС. Дачич изрази увереност, че страната му ще започне присъединителни преговори с ЕС през януари, които ще продължат 4-5 години.




Моите уважения, г-н Терзиев, ама не сте чели "Начертанията на Гарашанин".
Те там, пише черно на бяло, че шумадийците требе да разчитат на Русията и на никой друг.
Не, че и франсетата не са били в пъклените планове за създаването на изкуствената държавица , ама веке са други времената...
19 Септември 2013 21:41
.
19 Септември 2013 23:25
Манипулативен текст. Комични са коментарите за бъдещата роля на Сърбия. Сърбия е балканска държава като България и Румъния и я очаква същата траектория на икономическо и политическо развитие. Авторът е облякъл в купешки приказки подсъзнателната си сърбовъзхита, характерна за шоплука и македонско (тука и оттатък). Франция откакто се помни все има планове да играе важна международна роля. От около 90 години все не става, ама не се отказват завалиите. Прочее, проектът Югославия си е неин, и е добре да се анализира съдбата му с хладен ум. Колкото социалистическият лагер има перспективи за възраждане под друга форма, толкова и "близостта" на бившите югота.
Тезата, която се пробутва, е че трябва да се държим с ТНДМ (Тъй Наречената Държава Македония) като по комунистическо - те плюят, ние викаме дъждец вали. Идеята, че с подобно поведение сме щели да спечелим влияние, е отвъд прага ми на толерантност към глупостта, затова не коментирам.
Най-правилната политика е реципрочната. Доброму добро, лошия с ножа по глава (ако можем). Е, в дадения случай можем.
20 Септември 2013 08:25
г-н Терзиев е писал ,колкото да си вземе хонораро
20 Септември 2013 09:12
Югославия, ЕС.....
Какъв ЕС, какви пет лв, бе г-н Терзиев ?
Близалката "ЕС" и страданията по ЕС ,отдавна са преминали през реалността на българите - след 7 год, вместо да живеят по-добре - българите живеят по-зле , в т.ч. и заради"хармонизацията " на апетитни парчета от БГ бизнес , които може да са конкуренция на западните компании или мощния южен съсед Турция .
Разбира се, една малка кохорта консултанти- близки до дирекциите в ЕК и ресорните министерства, които разпределят баницата "оперативни програми" , биха искали ЕС до амина ......
Този материал го пусни в някоя държава , където ги бълбукат все още с ЕС- светло бъдеще.
20 Септември 2013 09:12
Нищо лошо няма в евроинтеграцията на Балканите. България може само да гледа с одобрение.
20 Септември 2013 09:34
Като почнат с тая Македония.. За какво ни е? Ние себе си не можем да управляваме добре, а ламтим за част от държава с огромни етнически проблеми. Не, благодаря!
20 Септември 2013 10:02
Франция и Югославия от време оно са си били в добри отношения!
Даже има паметник на Кале Мегдан в Белград......
Не си спомням Сърбия да е отваряла война на САЩ и Англия, също!!!
20 Септември 2013 10:07
Нищо лошо няма в евроинтеграцията на Балканите. България може само да гледа с одобрение.

А с още по-голямо одобрение ще гледаме на балканизацията на германския ЕСсср, като най-сигурния начин за колапса и разпада му. Добро, волно или неволно, френско отмъщение на амбициите и надеждите на новоизлюпилата се комично-арийска господарска раса на евро-германците...
20 Септември 2013 10:40
Статията е типичен пример как се мисли със стари шаблони за новите реалности. СССР, Югославия, Чехословакия, Вишеградска четворка са отдавна в историята, няма да се върнат няма да се възстановят, поне не под тази форма каквато са били. Престанете да ни занимавате с античките, да правят каквото искат. Към Сърбия не знам ама към Албания може и да се присъединят - тяхна си работа.А великата сила България преди да претендира за каквато ида е роля където и да било, трябва да си подреди собствената къщичка.
20 Септември 2013 10:55
Маята, за да бухне новото юготесто, дойде от Франция, която прецени, че е настанал моментът да се върне на Балканите. След като се разочарова от България и донякъде от Румъния като лоши ученици в ЕС и като поизчерпани в кризата пазари, тя откри неизползвани резерви в бившите югорепублики.

правилно посочено - интересът клати феса. Ако не беше Франция, вероятно задкулисно подкрепяна поне от още три мощни европейски икономики, маята за новото юготесто щеше да изсъхне на тяхното Бърдо
В България нещата са изчерпани, от друга страна - възприетият курс на дупедавство от политиците ни в последните 24 години е достатъчно показателен и отвращаващ сериозен подход.
20 Септември 2013 10:55
Смешки! Не сме към група в ЕС, защото и преди това не сме били! Слагат ни заедно с Румъния, и не е ясно защо се дърпаме, а не действаме заедно! А Македония, населена почти изцяло с албанци- не ща нито да я присъединяаме, нито дърпаме, нито контролираме- и без нея си имаме достатъчно проблеми! Сърбите- ако албанците са им малко- халал да им е!
20 Септември 2013 11:18
Господин Терзиев, нали знаете добре какво става с всяко начинание във френската политика, с което се заема господин Оланд. Патрона от Бърдо!
20 Септември 2013 11:35
По правило харесвам написаното от С. Терзиев, ама днес е, да ме прощава, съчинение по картинка.
20 Септември 2013 12:05
Терзиев е прав в едно:
Политиката на сръдни и натиск, възприета от България по инициатива на бившия президент "историчар" Георги Първанов през 2006 г., не даде положителен резултат, а капсулира сърбоманските среди в Скопие.

Друг е въпросът, дали друго поведение би довело до друг резултат.

Терзиев пропуска един много важен момент, който е известен от бая време вече - стратегията на македонската евроинтеграция се изчерпва с лайтмотива "Не преди Сърбия".
В противен случай, при една Македония в ЕС заедно с България, но без Сърбия, основите на македонизма щяха да се разбият от само себе си за нула време. Умишлено раздуханият до малоумие спор за името с Гърция осигури перфектно алиби.
Това обаче отдавна не е (предимно) сръбски, а вътрешно вардарски избор, въпрос и проект.

Насила хубост не става, а особено, когато за бенефициента не е много ясно хубост ли е въобще.
Вакви се состойбите, другови и другарици.

А пък ако България иска нещо стратегическо на югозапад, трябва да говорим с албанците.
В този ред, др. Вагинин (и/или старите разведки, дали му съответния акъл) ме изненада изключително приятно през лятото с посещението на Али Ахмети в София. От славните времена на дружбата между Костов и покойния вече Арбен Джафери, България не беше установявала (поне показно) контакт с албанския фактор в Македония.
Впрочем, надявам се г-н Местан, като един истински екзактен български либерал-патриот, да си изпроси едно официално посещение в Скопие и Тетово, където да обясни на албанските другари как се стоят въпросите на регионалното инвестиционно проектиране!
20 Септември 2013 12:12
Прав си Forza!
Требе да се направи транспортен коридор от Черно до Синьо море.
20 Септември 2013 12:37
Към всички участници в коментарите по темата:
Някой забелязал ли е, че регистрационните номера на МПС в Македония и в Сърбия са напълно идентични като оформление и структура?
А такъв "дребен" детайл е много показателен.
20 Септември 2013 12:49
ЕС спешно търси нови жертви върху , които да попаразитира, да си удължи с още 2-3 г. съществуването.
20 Септември 2013 15:04
Съгласен с Форца. Ако има наистина заинтересовани от бърза ЕС инеграция среди у Вардарско, те трябва да се търсят сред албанците и ВМРО-опозиционерите останали на позициите на Георгиевски. Тези, последните са напълно маргинализирани и с никакво политическо влияние в БЮРМ.
Д-р Терзиев, като бивш рицар на плаща и кинжала, би трябвало добре да знае , че клеопатрианската доктрина, днес прегърната от вардарското ВМРО беше насърчавана, поливана и обилно торена сред македонската емиграция в Канада и Австралия от Титовата УДБА повече от две десетилетия. От друга страна , сърбоманията е перманентно състояние на тамошните социалисти и социал-демократи, които просто изповядват югославската идея на ново ниво. Но д-р Терзиев е напълно прав, че споровете за историята нямат място в политическите отношения между нашите две страни. Разбирането за историята не бива, а и не може да бъде решавано политически.
20 Септември 2013 18:29
Какво по-хубаво от това районът на запад от Б-я да бъде стабилен и проспериращ. Е Терзиев не ще . Дано се случи написаното , но не ми се вярва като знам какви дрязги има между тези бивши републики.
20 Септември 2013 20:19
СТРАХОТЕН, СЛАВЧО! СТРАШЕН!!!
20 Септември 2013 20:25
сърбоманията е перманентно състояние на тамошните социалисти и социал-демократи
И на нашите.
P.S. Името е УДБ - като КДС или КГБ.
Удба, удбаш и удбаджия са производни...
20 Септември 2013 20:35
УДБATA е същинския гръбнак на БЮРМATA.
Албанците ще го скършат скоро и
бюрмаците ке се присетат дека су бугаре-татаре.
т.н...
20 Септември 2013 21:37
г-н Терзиев е писал ,колкото да си вземе хонораро


И не само този път!
20 Септември 2013 22:07

Опасявам се, че България отново проигра своите възможности да стане локомотив на народите от Западните Балкани в похода им към Европа. Сърбия, макар и като остатъчна Югославия, все още е примамлив маяк и пример за подражание. Както Македония, така и Босна и Херцеговина, така и Хърватска, влизат в ЕС със съзнанието за интелектуалното предимство на необвързана Югославия.
Ние пропуснахме своя шанс. Нас никой не ще уважава, защото самите ние не се уважихме по достойнство. Страхуван се, че единствената ни реализация в Европа е в състава на конгломерата на южните славяни.
А ако и в това не успеем, то скоро нашите деца и внуци ще пишат на димотики.
Щото катаревуса не е за нас.
20 Септември 2013 22:20

На този линк - МAКЕДОНСКИ РАДИО СТАНИЦИ можете да слушате почти всички македонски радиостанции. Изберете която и да е от тях и сравнете - колко пъти ще чуете сръбска музика, и колко пъти българска. Уверявам ви, и месеци да слушате, българска музика там няма, виж, сръбска - на всеки час по пет парчета.
Далеч съм от мисълта да им предписвам на нашите братовчеди какво да слушат - работата е там, че те се родеят със сръбската представа за пътя към Европа и съвсем нехаят за това, което им предлагаме ние.
Не е ли по-добре в такъв случай да се замислим защо нашата продукция не се котира толкова високо, колкото се котира сръбската?
20 Септември 2013 23:26
Сръбската "култура" е много по-просташка дори от нашата. Затова е логично да се харесва на макетата, които след 100 години кланета и гонения са един доста прост народ. Там делът на вишистите (та дори и спорните както напоследък у нас) е нищожен. Техническо-инженерна интелигенция нямат, защото не са имали никога индустрия и т.н. Всичките големи глави са концентирани в Скопие, който си е един сърбо-албански град. Така че за "мека сила" от страна на България не може и да се говори - сръбския модел винаги ще е по-харесван. Честно казано с Гърция и Румъния имаме много повече допирни точки, отколкото с "братята" славяни от двете Сърбии.
21 Септември 2013 01:57
Далеч съм от мисълта да им предписвам на нашите братовчеди какво да слушат - работата е там, че те се родеят със сръбската представа за пътя към Европа и съвсем нехаят за това, което им предлагаме ние.

Естествено. Грациан беше писал нещо за възпитаване4то на естетика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД