Какво ли ще стане, ако тези катаджии трябва да проверяват свой колега, който в свободното си време кара такси? |
Управляващите са на път да направят голяма беля, като разрешат на полицаите да работят допълнително в извънработно време вън от системата. Вратата за това е открехната чрез една разпоредба в пуснатия от самото МВР за обществено обсъждане окончателен вариант за нов устройствен закон на ведомството. В чл. 156 изрично е посочено, че "държавните служители в МВР не могат да изпълняват друга държавна служба, освен в случаите, определени с този или друг закон". Записано е още, че в МВР не могат да извършват каквато и да е дейност, която е "несъвместима със службата им". Има забрана за "непосредствена йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, лице, с което се намират във фактическо съжителство, роднина по права линия, по съребрена линия - до четвърта степен включително, или роднина по сватовство - до втора степен включително". Освен това не може да са едновременно от една страна президент, вицепрезидент, народни представители, кметове или общински съветници, а от друга - служители на МВР.
Заедно с това са изброени и още няколко несъвместими позиции -
служителите на МВР не могат да са еднолични търговци,
неограничено отговорни съдружници в търговски дружества, управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици, членове на органи на управление или контрол на търговски дружества или кооперации. Нямат право да извършват каквато и да е търговска дейност, не могат и да работят по трудово правоотношение или по граждански договор.
Дотук добре. На практика нищо кой знае какво различно от правилата за всички останали държавни служители, както и от досегашните норми в самото МВР. Но веднага след тези забрани се почва с изключенията. В проектозакона е записано изрично, че не се смята за търговска дейност, значи и няма несъвместимост, когато е налице притежаване на акции, участие в приватизацията с приватизационни бонове и в кооперации - със земеделски земи или гори с възстановено право на собственост. Няма да се счита за несъвместимо и когато служители на МВР работят под прикритие - примерно като служители в други ведомства, като управители във фирми, като работници в частни търговски дружества. И ако това е донякъде оправдано, то другото - че няма да има несъвместимост и за онези служители на МВР, които участват "в търговски дружества, чийто принципал е министърът на вътрешните работи, за което не получават възнаграждение", звучи абсурдно. Нали нямаше да има фирми в МВР?
За несъвместимост няма да се смята, ако служителите на МВР участват в юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, както и при "участие в проекти и програми, свързани с дейността на МВР и финансирани със средства на Европейския съюз". Интересно
как ще се плаща на служителите
на вътрешното ведомство, при положение че те нямат право на каквито и да е трудови или граждански договори?
И тук се стига до основното изключение, което всъщност дава право на служителите на МВР на практика на всякакъв допълнителен труд. Казано е, че няма несъвместимост "при осъществяване на дейности по ал. 3, т. 2-4 по ред и при условия, определени с наредба на министъра на вътрешните работи". Разкодирано това означава, че те ще могат:
- да са еднолични търговци, неограничено отговорни съдружници в търговски дружества, управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици, членове на органи на управление или контрол на търговски дружества или кооперации;
- да извършват търговска дейност;
- да работят по трудово правоотношение или по граждански договор.
Или иначе казано,
на практика всички забрани и правила падат
и се обезсмислят.
През целия преход имаше различни варианти за полулегално, мълчаливо разрешаване на дейности в извънработно време на служителите на МВР. И те винаги приключваха с плачевни резултати. След няколко инцидента, част от които кървави, дойде абсолютната забрана. Това се случи, след като стана ясно, че служители на МВР, включително и барети, са основните охранители на най-големите мутри. По едно време имаше и такива в бизнеса с компактдискове, продажбата на коли, цигари.
Когато тези неща поизбледняха, отново стана актуална темата за отпадане на забраната. "В прибалтийските републики има списък с професии, които полицаите упражняват в извънработно време. Не е нужно да работят като охранители. Биха могли да бъдат бояджии, тенекеджии, автомонтьори, дърводелци, шивачи. Познавам доста колеги с такива умения. Може да се запише в закона: допълнителната им професия да няма нищо общо с функциите им в МВР", е тезата на защитниците на идеята. И депутати от управляващите се включиха в този хор, като обявиха, че полицаите имали право на такъв труд и в САЩ. Според тях системата на МВР у нас давала "възможност за осъществяване на подобен контрол, за да не се допуска чрез допълнителната си работа полицаите да влизат в конфликт на интереси или тя да пречи на основната им професия". "Големият въпрос е дали нашето общество е готово да приеме едни такива промени, касаещи не само служителите на МВР, но и работещите в останалите силови ведомства. За нас е особено важно
каква ще е реакцията на гражданското общество
по време на обсъждането на тази идея, какви претенции ще има към предлаганите промени", застраховат се все пак народните представители.
Вкарването на възможността за допълнителна работа в проекта е само пореден жест по овладяване на състава на МВР от страна на вътрешния министър. Преди дни той започна с ухажването и обещанията за увеличение на заплатата с 5%. Охранителите на протестите получиха на няколко пъти милионни траншове, с които да бъде покрит извънредният и нощният им труд. Неща, които от години не са се случвали и за които полицаите постоянно протестираха - и при тройната коалиция, и при ГЕРБ. Сега Йовчев просто развърза кесията. Добре, че все пак това ще стане с преструктуриране на системата. Защото форумите пламнаха от въпросите кое точно налага вдигането на заплатите на хората от вътрешното ведомство, които по правило взимат повече от средната за България заплата.
Може би точно заради това Йовчев предвидливо заобяснява: "Хората, които не са ангажирани с основни дейности на МВР, в момента са повече от 30 на сто. По никакъв начин ние не трябва да омаловажаваме труда им, но процентът е прекалено висок. Спокойно може да го свалим до 15 на сто".
Ако претвори обещанията си в реалност, ако разреши допълнителна работа, ще получи не само овациите на полицаите, но и ще си гарантира верността им. За разлика от качването на заплатите обаче историята с допълнителната работа е опасна. По много причини. Например да си представим, че полицай има право да кара такси. Колко ще бъде проверяван или контролиран от колегите си? Или възможността да притежава акции - ами ако е от дружество, което съответният служител проверява по работа, или работи по оперативно дело срещу нейни ръководители? Или ако искат да работят като застрахователи, да продават цигари и алкохол, да работят във фирми на друг договор? Колкото и да са дисциплинирани, няма как да не се смесват нещата. Още повече, че в МВР получават куп екстри, защото държавата е решила да ги компенсира, за да бъдат обективни. Те получават повече пари от средното, могат да се пенсионират много по-рано, получават по 20 заплати накуп обезщетение, като напускат системата, получават и ваучери.
Ще се откажат ли от тях за сметка на правото на допълнителен труд? Едва ли.