:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,648
Активни 916
Страници 2,578
За един ден 1,302,066
Прогноза

Полицаите не бива да се занимават с бизнес. Дори и най-дребен

Всички опити да се даде право на служителите на МВР за легален или полулегален допълнителен труд са приключвали с плачевни резултати
Архив: "Сега"
Какво ли ще стане, ако тези катаджии трябва да проверяват свой колега, който в свободното си време кара такси?


Управляващите са на път да направят голяма беля, като разрешат на полицаите да работят допълнително в извънработно време вън от системата. Вратата за това е открехната чрез една разпоредба в пуснатия от самото МВР за обществено обсъждане окончателен вариант за нов устройствен закон на ведомството. В чл. 156 изрично е посочено, че "държавните служители в МВР не могат да изпълняват друга държавна служба, освен в случаите, определени с този или друг закон". Записано е още, че в МВР не могат да извършват каквато и да е дейност, която е "несъвместима със службата им". Има забрана за "непосредствена йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, лице, с което се намират във фактическо съжителство, роднина по права линия, по съребрена линия - до четвърта степен включително, или роднина по сватовство - до втора степен включително". Освен това не може да са едновременно от една страна президент, вицепрезидент, народни представители, кметове или общински съветници, а от друга - служители на МВР.

Заедно с това са изброени и още няколко несъвместими позиции -



служителите на МВР не могат да са еднолични търговци,



неограничено отговорни съдружници в търговски дружества, управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици, членове на органи на управление или контрол на търговски дружества или кооперации. Нямат право да извършват каквато и да е търговска дейност, не могат и да работят по трудово правоотношение или по граждански договор.

Дотук добре. На практика нищо кой знае какво различно от правилата за всички останали държавни служители, както и от досегашните норми в самото МВР. Но веднага след тези забрани се почва с изключенията. В проектозакона е записано изрично, че не се смята за търговска дейност, значи и няма несъвместимост, когато е налице притежаване на акции, участие в приватизацията с приватизационни бонове и в кооперации - със земеделски земи или гори с възстановено право на собственост. Няма да се счита за несъвместимо и когато служители на МВР работят под прикритие - примерно като служители в други ведомства, като управители във фирми, като работници в частни търговски дружества. И ако това е донякъде оправдано, то другото - че няма да има несъвместимост и за онези служители на МВР, които участват "в търговски дружества, чийто принципал е министърът на вътрешните работи, за което не получават възнаграждение", звучи абсурдно. Нали нямаше да има фирми в МВР?

За несъвместимост няма да се смята, ако служителите на МВР участват в юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, както и при "участие в проекти и програми, свързани с дейността на МВР и финансирани със средства на Европейския съюз". Интересно



как ще се плаща на служителите



на вътрешното ведомство, при положение че те нямат право на каквито и да е трудови или граждански договори?

И тук се стига до основното изключение, което всъщност дава право на служителите на МВР на практика на всякакъв допълнителен труд. Казано е, че няма несъвместимост "при осъществяване на дейности по ал. 3, т. 2-4 по ред и при условия, определени с наредба на министъра на вътрешните работи". Разкодирано това означава, че те ще могат:

- да са еднолични търговци, неограничено отговорни съдружници в търговски дружества, управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици, членове на органи на управление или контрол на търговски дружества или кооперации;

- да извършват търговска дейност;

- да работят по трудово правоотношение или по граждански договор.

Или иначе казано,



на практика всички забрани и правила падат



и се обезсмислят.

През целия преход имаше различни варианти за полулегално, мълчаливо разрешаване на дейности в извънработно време на служителите на МВР. И те винаги приключваха с плачевни резултати. След няколко инцидента, част от които кървави, дойде абсолютната забрана. Това се случи, след като стана ясно, че служители на МВР, включително и барети, са основните охранители на най-големите мутри. По едно време имаше и такива в бизнеса с компактдискове, продажбата на коли, цигари.

Когато тези неща поизбледняха, отново стана актуална темата за отпадане на забраната. "В прибалтийските републики има списък с професии, които полицаите упражняват в извънработно време. Не е нужно да работят като охранители. Биха могли да бъдат бояджии, тенекеджии, автомонтьори, дърводелци, шивачи. Познавам доста колеги с такива умения. Може да се запише в закона: допълнителната им професия да няма нищо общо с функциите им в МВР", е тезата на защитниците на идеята. И депутати от управляващите се включиха в този хор, като обявиха, че полицаите имали право на такъв труд и в САЩ. Според тях системата на МВР у нас давала "възможност за осъществяване на подобен контрол, за да не се допуска чрез допълнителната си работа полицаите да влизат в конфликт на интереси или тя да пречи на основната им професия". "Големият въпрос е дали нашето общество е готово да приеме едни такива промени, касаещи не само служителите на МВР, но и работещите в останалите силови ведомства. За нас е особено важно



каква ще е реакцията на гражданското общество



по време на обсъждането на тази идея, какви претенции ще има към предлаганите промени", застраховат се все пак народните представители.

Вкарването на възможността за допълнителна работа в проекта е само пореден жест по овладяване на състава на МВР от страна на вътрешния министър. Преди дни той започна с ухажването и обещанията за увеличение на заплатата с 5%. Охранителите на протестите получиха на няколко пъти милионни траншове, с които да бъде покрит извънредният и нощният им труд. Неща, които от години не са се случвали и за които полицаите постоянно протестираха - и при тройната коалиция, и при ГЕРБ. Сега Йовчев просто развърза кесията. Добре, че все пак това ще стане с преструктуриране на системата. Защото форумите пламнаха от въпросите кое точно налага вдигането на заплатите на хората от вътрешното ведомство, които по правило взимат повече от средната за България заплата.

Може би точно заради това Йовчев предвидливо заобяснява: "Хората, които не са ангажирани с основни дейности на МВР, в момента са повече от 30 на сто. По никакъв начин ние не трябва да омаловажаваме труда им, но процентът е прекалено висок. Спокойно може да го свалим до 15 на сто".

Ако претвори обещанията си в реалност, ако разреши допълнителна работа, ще получи не само овациите на полицаите, но и ще си гарантира верността им. За разлика от качването на заплатите обаче историята с допълнителната работа е опасна. По много причини. Например да си представим, че полицай има право да кара такси. Колко ще бъде проверяван или контролиран от колегите си? Или възможността да притежава акции - ами ако е от дружество, което съответният служител проверява по работа, или работи по оперативно дело срещу нейни ръководители? Или ако искат да работят като застрахователи, да продават цигари и алкохол, да работят във фирми на друг договор? Колкото и да са дисциплинирани, няма как да не се смесват нещата. Още повече, че в МВР получават куп екстри, защото държавата е решила да ги компенсира, за да бъдат обективни. Те получават повече пари от средното, могат да се пенсионират много по-рано, получават по 20 заплати накуп обезщетение, като напускат системата, получават и ваучери.

Ще се откажат ли от тях за сметка на правото на допълнителен труд? Едва ли.
16
9081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
19 Септември 2013 20:26
Аз пък не мога да разбера какъв е проблема полицаите и пожарникарите да имат право официално да работят. В градската пожарна 90% от състава работи в свободното от дежурство време - изолации, строителство, авторемонтни услуги. И тръпнат като мишоци някой да не ги наплюе или да им вдигне мерника и да им намажат ските. Полицаите и те са същите. Но тъй като официално не е разрешено, всички доходи са в сферата на сивата икономика. Ако е разрешено официално, ще могат да легализират и доходите.
Разбира се, за определени служители следва да има и списък какво не могат да работят,поради евентуален конфликт на интереси.
19 Септември 2013 20:33
И как са оплювани даскалите, дето дават частни уроци...
------------------------------------------
Сайтът на Генек

19 Септември 2013 21:02
FuFighter - има проблем. И то колосален. Но да караме поред:
1. Когато се обсъждаше вдигането с малко на пенсионната възраст на полицаите, те заквичаха `Ама ние нямаме право на втора работа". Ок, дават им право, започват да се пенсионират като учителя, шофьора и лекаря. Или не им изнася.
2. Да не забравяме все пак, кой плаща заплати, осигуровки /пенсионни и здравни/ на полицаите. Силно се съмнявам, че български полицай ще тръгне да поставя изолации, но какво правим когато той, заради умора не изпълни ЗАДЪЛЖЕНИЯТА си и причини вреди на някой от издържащите го данъкоплатци ?
3. По какъв начин ще се избегне абсолютно реалната ситуация - катаджия те спира "Добър ден, старшина Иванов, по втора професия застрахователен агент гражданска отговорност".
......
Примерите могат да са безкрайни ...
19 Септември 2013 21:57
Проблема се отстранява със списък на професии, които не могат да бъдат упражнявани - това съм го писал.

20 Септември 2013 05:19
Не само полицаите, който и да е държавен служител не трябва да има право на частна работа. Така нареченият сблъсък на интереси (конфликт) трябва да важи за всеки държавен служител. Иначе ще е куче влачи - диря няма. Има толкова много натрупани опарвания от смесване на държаното с недържавното (частно корпоративно ...) и все още не сме са научили да духаме кашата.
20 Септември 2013 12:06
Никакво право на втора работа! точно в правоохранителни, правораздавателни органи и армия се получават най-добрите заплати от целия държавен сектор. Никой да не ми обяснява, че дори стартиращ полицай не може да си покрива необходимите разходи с получаваното (е ако иска да се налива всяка вечер с вносен алкохол и да обикаля кръчмите може и да не може но по-добре!). Принципно не само държавните служители, но и в бюджетната сфера не би трябвало да има право на втора работа, но заплатите на повечето места са крещящо ниски.Това, което трябва да се направи за бюджетната сфера е за всеки назначен да се заложи клауза за автоматична индексация ежегодно според официалната инфлация. общо взето както е за избираемите длъжности и разни там председатели на държавни комисии и др. - при тях даже е на 3 месечие актуализацията. В крайна сметка човек сключва договор и продава труда си не срещу имагинерни цифри, а срещу бройки хлябове, килограми месо и т.н.
20 Септември 2013 12:29
Става,втора работа като фотомодели и стрийптиз! Имат данни!
20 Септември 2013 12:52
Да добавим и други екстри - по-голям годишен платен отпуск, ведомствени бази, където заедно със семействата си почиват почти безплатно /море, планина, кеф/.
20 Септември 2013 14:22
Като ви чета коментарите !!! Е ...това е малък зловреден завистлив народ сме!!!!! Какво, Ви пречи хората да имат право на втора работа????
20 Септември 2013 14:26
Хората - не. Държавните служители - да...
Ако опиташ поне веднъж да се замислиш, че схванеш каква е разликата...
Впрочем, от кое управление си?
------------------------
Сайтът на Генек

20 Септември 2013 14:39
Да служител съм не го крия. И съм мислил много по този въпрос ! Не виждам пречка хората да работят при определени условия и да излязат от сивата икономика ! Това са данъци , осигуровки към държавата! Увеличаване на покупателната способност от което ще последват и други плюсове за държавата! Някой да ми посочи основателна причина да не се позволява на държавните служители втора работа. Примерно казано и сега могат да са управители на фирми със поставени лица ! Смешна е самата дискусия и статия ,поредното евтино противопоставяне на хората ! А за тока, че ще поскъпне с 30-40 процента никой не скача !
20 Септември 2013 14:56
С цялото ми уважение към репортера на статията ! Защо не направи едно журналистическо разследване и напише една статия, как хората в България работят при робски условия! Говора за всички от трудоспособно население. във всички отрасли на икономиката. Е тогава ще приема, че е чист като репортер, а не .....
20 Септември 2013 14:59
Дайте им бизнес, бре! Надомна работа. Калоферска дантела, докато са на дежурство, таксиметрови услуги, да не хвърчат празни по нощите, оправяне закъсали булки - със и без палка и белезници, такива едни неща ...
20 Септември 2013 19:04
Анти1974,
Веднага давам едно и то най-важното обявснение защо един държавен служител не трябва да има друга работа - сблъсък на интереси. Към кои интерси ще е насочено вниманието и усилието на държавния служител аком има право и на друга работа? Към интересите на държавата или към интересите на частната си работа. А ако тези интереси са и противоположни, както е в многото случаи? Кои от тези сблъскващи се интереси ще наделеят и кои от тях лицото с действията си ще преследва и защити? Познай!. Аз лично не искам да гадая. Съветвам и всички останали от нас да не гадаят. За да сме сигурни че единствено и само държавните интереси ще се преследват и осъществяват, трябва всеки един държавен служител да се занимава единствено и само с дръжавните си задължения. Ако иска да работи на повече от една работа - да не става държавен служител.
20 Септември 2013 19:40
Общи приказки " сблъсък на интереси"- смях в залата! Къде ги видяхте тези интереси при един бояджия, електромонтьор , строител и т.н да съгласен съм ,че може да има сблъсък на интереси ако едновременно сме разследващи полицай и адвокати! точно за това съм посочил в горните постове при определени условия. Разберете , че който иска намира начин , който е решил да прави нещо незаконно не го спира имали разрешение или не, той си слага главата в торбата и действа! Тука говорим за служители които искат законно да полагат допълнителен труд . в свободното си време.
20 Септември 2013 20:14
Конфликтите на интереси са много видове. И въпросът изобщо не стои само до използване на служебното положение за лично облагодетелстване. Дори и при най-високо съзнание, изобщо не е все едно дали един човек ще работи 8 или 12, или 16 часа в денонощието. И ако полицая се скъса от бачкане 8 часа, примерно в строителството, то колко сили ще му останат да работи като полицай? А полицая между другото работи с хора. И изобщо не е все едно дали греши, мисли бавно, защото му се спи, груб е, защото е изморен или си е отпочинал и си изпълнява съвестно задълженията.

Впрочем, повечето частни фирми също не разрешават на работниците си да работят втора работа, именно по горните съображения.

Но има и нещо, което най-добре се илюстрира с цитат от Тери Пратчет (в свободна интерпретация): "Ти ми казваш, че тук готвят страшно вкусно ястие от свински опашки. Аз искам обаче да попитам, кой изяде прасето!?"

Защо въобще трябва да обсъждаме нуждата полицаите да работят повече от 8 часа? Заплатите на полицаите трябва да са високи, но и да се търси строга отговорност, ако не си изпълняват задълженията.

А изчукването на коли и дърводелството - само като хоби.

Впрочем, лично според мене може да се направи изключение - като искат да печелят повече, да работят извънредно по пряката си специалност и на работното си място - да ловят престъпници. Мисля, че още не са се свършили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД