:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,796
Активни 869
Страници 1,726
За един ден 1,302,066
Анали

Борисов най-добре знае защо няма да има магистрала "Хемус"

Отдавна е известно, че европейските пари няма да стигнат за отсечката от Ябланица до Шумен, затова популистките атаки сега са особено дразнещи
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Бойко Борисов, Лиляна Павлова и еврокомисарят Хаан инспектират пътния възел на АМ "Хемус" при гара Яна през октомври миналата година. Провокацията на Борисов и Павлова, че "Хемус" ще е платена, е силно дразнеща. Първо и двамата знаят, че пари от ЕС за дострояването й до 2020 г. няма. И второ - правителството на Борисов даде ход на проучване как магистралите да станат платени, защото това бил ангажимент към ЕС.
Дали ще има магистрала "Хемус" и ще се плаща ли пътуването по нея, докато на юг си карат безплатно по "Тракия"? Политическото безсилие на бившия премиер Бойко Борисов и вицепремиерката му Лиляна Павлова изведнъж стреснаха обществото с тези въпроси. Към тях се включи и президентът Росен Плевнелиев, който заподозря "национално предателство". Причината е, че най-накрая някой от управляващите - в случая регионалният министър Десислава Терзиева - се осмели да каже, че магистралните ни мечти се простират далеч извън чергата.

Отдавна е известно, че европейските пари няма да стигнат до "Хемус", защото не са безкрайни, а и бюджетът на оперативна програма "Транспорт" за следващия период засега е най-сериозно орязан спрямо останалите програми - с 400 млн. евро. Европа не иска да инвестира в магистрали, а в наука. Очакваните 1.5 млрд. евро, които България ще получи за следващите 7 г. за инфраструктура, са предопределени отдавна. Още когато страната ни реши да строи най-дългия тунел в Европа през Кресненското дефиле. Списъкът на пътните проекти, които ще финансира Брюксел до 2020 г., бе известен, докато управляваше още Борисов. Включва магистрала "Струма". И толкоз.

Именно заради това провокацията на Борисов и Павлова на тема "Хемус" е особено дразнеща. В настоящия програмен период страната ни получи европейско финансиране за трите лота на магистрала "Струма". Най-скъпата и сложна отсечка - между Благоевград и Сандански, с 15-километров тунел през дефилето - остана за периода 2014-2020 г. ЕК ни отпусна парите за трите лота при изричното условие, че ще изградим цялата магистрала, за да има ефект от вложените пари досега. Ако се откажем да я завършим, ще трябва да върнем парите за построеното.

Прогнозната стойност на лот 3 на "Струма" варира между 800 млн. евро и 1 млрд. евро (с цялата условност на сумите). Пак според индикативна стойност "Хемус" ще излезе около 800 млн. евро. Тоест в най-добрия случай за двете магистрали ни трябват 1.6 млрд. евро. Но Брюксел не ни дава всичките 1.5 млрд. евро по ОП "Транспорт" за магистрали,



колкото и да му се иска на Борисов



Половината от тези пари трябва да отидат за жп транспорт и инфраструктура, за които бившият премиер избягва да говори. Т.е. страната разполага най-много с 800 млн. евро, за да доизгради "Струма", "Хемус", скоростните пътища от Русе към Велико Търново, Шумен, както и Видин - София, тунелът под "Шипка" и каквото си искаме още. Именно защото бе ясно, че няма как да получим толкова пари за инфраструктура от еврофондовете, правителството на Борисов започна да говори за построяване на полумагистрала "Хемус", тоест от Ябланица до Велико Търново, а оттам до Шумен да е само скоростен път (по две ленти в посока, но без аварийни ленти).

Всъщност как е най-ефективно да се изгради пътят от Ябланица до Шумен ще стане ясно, след като е готово предпроектното проучване за "Хемус". То би трябвало да сравни различни трасета и ефективността им, да даде отговор за очаквания трафик и за необходимата инвестиция. Тогава на базата на реалните и новите данни правителството следва да търси варианти за изграждането на "Хемус", защото е повече от ясно, че Северна България има нужда от подобно съживяване. Решението за това проучване бе взето именно по времето на Борисов.

Но едва когато Плевнелиев и Борисов започнаха популистките атаки, Терзиева се сети да обясни, че ресурсът не стига. Обаче си беше вкарала вече автогол, защото дотогава и тя твърдеше, че "Хемус" ще се строи. Как? Това е големият въпрос, на който нито сегашните управляващи имат отговор, нито предишните. Идеята за публично-частно партньорство звучи доста екзотично. Първо, защото у нас няма нито един голям обект, изграден по този начин. Второ, ако частникът построи магистрала, естествено, ще иска после да си върне инвестицията. Което още по-естествено става чрез такси. Срещу което Борисов скача яростно и отправя следния съвет към варненци по адрес на министър Терзиева:



"Щях да ходя и да искам да я бия с камъни"



Естествено, Терзиева може да даде същия съвет на русенци по адрес на Борисов или още по-лошо - на тираджиите от и за Турция. Защо скоростният път Русе - Свиленград може да е с такси, а "Хемус" - не? Но докато чакаме катарците да налеят милионите в скоростния път, да разсеем още една заблуда. Всички магистрали в България един ден ще станат платени, защото сме поели ангажимент пред Европа да въведем тол такси. Те ще заменят винетките и шофьорите ще плащат за изминатото разстояние. Първото решение за избор на консултант за проучване какви тол такси ще са най-удачни за страната и последващото даване на концесия на системата е взето от Министерския съвет на 16 март 2011 г. Тогавашният регионален министър Росен Плевнелиев обяснява, че сме последната страна от ЕС, която не е започнала подобни процедури. Без нито дума коментар от премиера Борисов точката е приета.

Спорът кой път в България е приоритетен за съжаление се води чрез замеряне в медиите с пътни проекти. Пътища се строят не за един мандат и ако страната ни имаше пътна стратегия, щеше да е ясно за всички следващи правителства какво искаме да се постигне в пътната инфраструктура. Докато няма такъв документ, всяко правителство може да пренарежда пътната карта, да включва и изключва проекти и да прави политика от това. Впрочем и договорените занапред пари с Брюксел са под условие, защото България трябва да има стратегия до 2016 г. Това в ГЕРБ също го знаеха, но въпреки че цялото им управление мина под знака на магистралите, не сметнаха за необходимо да ги поставят в стратегически документ.
50
10111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
19 Септември 2013 19:04
Авторът Изглежда никак не е трудно да бъдем обективни. Но това е самата истина : всяка думичка на Буда и неговите бонзи е лъжа след лъжа. И шараните кълват.
19 Септември 2013 19:10
19 Септември 2013 19:18
Ми те варненци тъй и тъй не искат да имат нещо общо със София, даже им се иска да бъде наводнена. Софиянци пък тъй и тъй предпочитат гръцкото море пред северното черноморие, като е готова "Струма" още повече ще го предпочитат. За какво ни е тази магистрала?
19 Септември 2013 19:19
В ЕС не всички магистрали са платени, но пък все някак се финансират. Разбира се, има и други начини България да финансира пътищата, освен винетките. Управляващите не ги харесват.

Всъщност крайъгълният камък в статията е, че мечтите ни за магистрали са над възможностите ни. Тъжната истина е, че страната ни не може да поддържа и наличните от социализма пътища (и още от социализма не ги поддържа добре). Строежът на всички тия нови неща е бомба със закъснител - строят се по-зле от социализма, ще струват повече за поддръжка, а наличните магистрали и първокласни пътища са все така разбити.
19 Септември 2013 19:47
Като се има предвид какъв процент от цената на горивото е АКЦИЗ и ДДС, всякакви други такси и таксички (поне за леките автомобили) са детска игра. Срамота е, че поне 20% от тези средства не отиват за поддръжка и подобряване на пътната мрежа.
19 Септември 2013 20:25
Обективност -
--------------------------------------
Сайтът на Генек

19 Септември 2013 20:30
Всъщност крайъгълният камък в статията е, че мечтите ни за магистрали са над възможностите ни.


Така ли? А как бяха във възможностите на оня маймуняка дето прочел Винету , а на тия сега умниците дето броят само звездите по пагоните му , не им е във възможностите?
19 Септември 2013 21:37
Всъщност крайъгълният камък в статията е, че мечтите ни за магистрали са над възможностите ни.


Дали пък мечтите ти да се изказваш компетентно по подобни въпроси не са над възможностите ти? При положение, че акцизът на горивата и ДДС са на европейски нива, от автотранспорта влизат в пъти повече средства от тези, необходими за поддръжка на пътната мрежа. Проблемът е, че прокуратурата не си върши работата и средствата потъват като в пясък. Отделно се харчат и неадекватно за социални програми.
19 Септември 2013 21:44
Рядък случай на обективна статия. Поздравления за автора !
19 Септември 2013 22:49
Още когато страната ни реши да строи най-дългия тунел в Европа през Кресненското дефиле.

To вярно, че в Кресненското дефиле друга държава няма как да построи тунел, ама все пак
19 Септември 2013 22:55
Но едва когато Плевнелиев и Борисов започнаха популистките атаки, Терзиева се сети да обясни, че ресурсът не стига. Обаче си беше вкарала вече автогол, защото дотогава и тя твърдеше, че "Хемус" ще се строи. Как?

Какво се правите на улави, ето как:
Натисни тук
5 км, 66 млн.лв, изцяло от държавния бюджет. Макар и хасфалт да не се яде. С малки суми, но редовно. И след 40-50 години - хоп! Магистралата завършена.
19 Септември 2013 22:58
Така ли? А как бяха във възможностите на оня маймуняка дето прочел Винету , а на тия сега умниците дето броят само звездите по пагоните му , не им е във възможностите?

Да беше прочел статията, а...
20 Септември 2013 00:33

Адмирации за позицията на автора,
Умна и обективна, ясно посочва проблема, удоволствие е да четеш тази публикация.
20 Септември 2013 01:29
Всъщност как е най-ефективно да се изгради пътят от Ябланица до Шумен ще стане ясно, след като е готово предпроектното проучване за "Хемус".


Защо си спомням от прекрасното ми детство, че въпросната магистрала беше проектирана, почти готова? Отново 40 г., вече северно-магистрален, застой... Стари сме вече за такива работи. Погледнете Турция - пътищата се строят за месеци; погледнете, очевидно недолюбваната, Сърбия - за година десетки километри, в Румъния не съм минавала, но и те са напреднали /споделиха ми смели приятели/, в Македония нещата са направени още по югославско време /с малка помощ от Земята, да не дава Господ!/, в Гърция - знаете...
Тази година сезонът по южното черноморие беше удължен с повече от месец.
Знаем, че избирателите на новата тройна не ядат асфалт, но за други е помощ и оцеляване.
20 Септември 2013 03:52
Защо си спомням, че 1973 година баща ми е минал от Лом до Варна 480 км за 6 часа. .
20 Септември 2013 06:05
Време беше някой да каже истината! То е ясно, че Борисов лъже по-добре и от циганите. И не, защото е в опозиция, а по навик един вид.. Не ми харесва магистралите да са платени. Но пък и няма как да съберем пари, за да си оправим пътищата, ако няма такси. Абсурдно е и да изхарчим бюджета само за една отсечка и да няма пари за другите пътища, които са по-важни за хората и за други дейности на държавата, които също са наложащи.
20 Септември 2013 06:55
Всички магистрали в България един ден ще станат платени, защото сме поели ангажимент пред Европа да въведем тол такси.
Хубаво е да се цитира документ, дата.
20 Септември 2013 07:55
То хубаво да се казва истината, но защо не цялата ?! Защо няма нито дума колко км пътища бяха окрадени от предишната тройна - Батко и Братко - няма да ги хвърля на вълците ? Ще върнат ли парите тия наглеци, ясно е, че в затвор няма да идат пък тогава да си говорим за истините на ГЕРБ. И да знаете, че асфалт се яде , не слушайте станишев и бандата му, а ги питайте на колко км асфалт се равняват окрадените милиони?
20 Септември 2013 08:02
Защо няма нито дума колко км пътища бяха окрадени от предишната тройна

Защо! Нали твоя човек обеща да разкрие всичко...
20 Септември 2013 08:05
Защо няма нито дума колко км пътища бяха окрадени от предишната тройна

"Защото сме социалисти"
20 Септември 2013 08:26
Като ще слагат ТОЛ такси, първо слагат на "Тракия" и със събраното строят "Хемус". Ето ти финансиране, и да ми платят за предложението.
20 Септември 2013 08:31
Аз тези работи ги твърдя от три години. Поздравления , че най-после се намери някой да напише подобна статия

Отделно се харчат и неадекватно за социални програми.


Драги гошо,
така презрените от теб "социални програми" се финансират от ЕСФ. По този фонд не можеш да харчиш пари за магистрали. Освен това има строги правила, до колко процента от отпусканите за България средства, ще се харчат по ЕСФ. Също така, не е лошо да обърнеш по-сериозно внимание на дописката, в която съвсем ясно е посочено какви са приоритетите на ЕС за следващия програмен период. Май някой друг не бива да се изказва по теми, от които нищо не разбира
20 Септември 2013 08:42
Eеех, ама пък затъжих се за мащабите на предишната тройна коалиция, чиито най-забележителни проекти са хидровъзел "Цанков камък" и "Водното огледало" !
20 Септември 2013 08:45
Фиаско,
метрото се строеше много преди Тиквата да изгрее. Проектите за прословутите Му магистрали, проучванията, оценките, та дори и търговете бяха подготвени от Тройната. За Шебека останаха лентите. Въпросът е, колко проекта за новия програмен период остави след себе си Той!?
20 Септември 2013 09:05
Асол,
въпросът е кой и защо създаде и реализира проекти като хидровъзел "Цанков камък" и "Водното огледало" ? Схващаш тънката разлика, надявам се...
Защо за 20 г. никой не направи пътна стратегия, за да е ясно какво се случва след него ? Заради Батко и братко, може би?
20 Септември 2013 09:16
Схващам. Не схващам какво общо има строителството на част от каскада, започнато 2004 г. със СКФ.
Изготвянето на секторните стратегии (не само пътна стратегия няма) е предварително условие за следващия програмен период и това е известно от повече от година. Би ли обяснил къде са дремали Тиквата,Лилето и Дончев толкова време?
20 Септември 2013 09:21
Пътна/инфраструктурна стратегия си прави всяка сериозна държава, и това няма нужда да се обвързва със задължения от ЕС, че тогава да се пришпорва. Не виждам защо въпросът да не се отнася за предприсъединителните години...
Също така не е важно откога е бил проектът, за който пишеш, акцентът е в неговия смисъл.

"Огледалце, огледалце, я кажи ми..."
20 Септември 2013 09:26
Защо магистралите трябва все е еврофондове да се финансират? Ако имахме нормален данък върху имотите, щяхме да имаме и нормална цена на строителството, щяхме да имаме и пари за инфраструктура. А не все да се надяваме някой друг да ни даде пари. Отделно заради прекалено многото пенсионери - който не е поискал, не е станал пенсионер. В момента държавата всяка година доплаща едни 3 милиарда за пенсии, вместо да инвестира в инфраструктура да речем. Така икономиката година след година се декапитализира, инфраструктурата се унищожава.

--
Блог
20 Септември 2013 09:33
Пътна/инфраструктурна стратегия си прави всяка сериозна държава, и това няма нужда да се обвързва със задължения от ЕС, че тогава да се пришпорва.


Стратегиите се правят за седемгодишен период. За предишния програмен период- имаше такива. Важно е, да се отбележи, че герберята не се съобразиха с тях, както и с приоритетите по доста от големите оперативни програми, щото до последно се прехвърляха пари (пример: парите за жп транспорт и пристанищна инфраструктура се прехвърляха към метрото и магистралите). За следващия, който почва догодина - готови стратегии няма. Прави си сам изводите.
Що се отнася до "Цанков камък" и смисъла от него, аз не се наемам да се произнасям - има си специалисти. Не мисля, обаче, че ти си такъв
20 Септември 2013 09:49
Много силна и реална публикация.Трябва да казваме истината, не да торпилираме националните приоритети.
20 Септември 2013 09:59
Да попитам и аз - кога и защо има поет ангажимент магистралите да са платени?
20 Септември 2013 10:03
Изгря мизерно слънце на улицата на червения маймунарник
20 Септември 2013 10:09
Хексе,
не е точно така. Доколкото си спомням имаше някаква директива, в обхвата на която попадаха само такси за товарен транспорт, отговарящ на някакви конкретни критерии, а пък всяка държава сама решава какъв механизъм за събиране на такси ще избере (инфраструктурата изисква поддръжка). Нашият проблем е повече от голям в това отношение и си мисля, че каквото и решение да се вземе, все на някого няма да се хареса
20 Септември 2013 10:13
Политическото безсилие на бившия премиер Бойко Борисов и вицепремиерката му Лиляна Павлова изведнъж стреснаха обществото с тези въпроси.

Колко ли трябва някой да е прост, че да се радва на подобни тъпотии?
Тюрлю гювеч от красножопски лозунги и откровени дебилщини подправени с кретенски спекулации и идиотски алогизми, на това се радват тавагишчите.
20 Септември 2013 10:22
Асол, ако си права, то в статията този абзац е некоректно написан.
Но това би било добре, защото означава, че нещата не са окончателно решени. Аз лично бях против винетките, но сега ги намирам за разумно решение, особено пред възможността за такси на магистралите.
20 Септември 2013 10:42
Първо и двамата знаят, че пари от ЕС за дострояването й до 2020 г. няма.

Това е много радостно,защото няма нужда.Магистрали се строят,ако има товарно движение,а не Софиянци да си ходят до село и мутри до морето.Някой запозна ли ни с анализ за товаропотока и пътникопотока,за да откажем тези популисти(лъжци),политиците,да се хвърлят на големите обекти(с многото пари) .
Един забравен политик беше казал:-"Железниците - това са артериите по които тече кръвта,живата буйна кръв на народното стопанство!"
20 Септември 2013 11:05
Защо си губим времето да обясняваме? Борисов построи магистрала на софиянци до морето, всички останали инфраструктури ще са тези които трябват на ЕС- през ъгъла на България към Гърция(Турция) -Струма, жп линиите, пак в югозападния ъгъл.Евентуално, ако Румънците натиснат- Русе- Свиленград. Северна България ще си духа супата дълго време( или завинаги) А що се отнася до пренебрежението към Варна от София- не съм го обсъждала със съграждани, ама ако за Румъния сме нещо повече от досадно периферно село, каквото бяхме за ББ- няма лошо!
20 Септември 2013 11:12
За да няма повече спекулации и за да изясним причините, поради които не може до всеки по-голям град да се построи магистрала с европейски пари


Натисни тук
20 Септември 2013 11:31
mick Не 3 а 5 милиарда се доплащат. Но ти пожелавам дълголетие и и поне 40 години да си пенсионер в БГ. Аз знам че като дойде моя ред ред за пенсия няма да имам пенсия по демграфски причини и циганизация на страната. От 15 години съм на максималния осигурителен праг и дано още 34 все да съм на него.

Преди да си посикал от другите солидарност виж какво си дал. Ако всички даваха всичко каквото могат България щеше да бъде рай.
20 Септември 2013 11:37
Много ми става весело като прочета, че магистралите в България били безплатни. Интересно от къде са взети парите, с които са построени?
Смятам т.н. публично-частно партнерство за по-удачният и по-честен начин. Когато пътуваме по френските или италианските магистрали си плащаме, защо смятаме, че по българските трябва да пътуваме "безплатно".
Апропо, във Франция таксите са по-скъпи от горивото, особено ако става дума за малка дизелова кола.
20 Септември 2013 11:53
mick,
Пак зачекна любимата ти тема за повишаване на данъците и по-конкретно - тези на имотите! Но, и да удвоиш размера на имотния данък пак няма да събереш достатъчно пари в бюджета за подръжка на пътища, за строеж на нови да не говорим.

Колкото до пенсионерите - с техния труд е изградена пътната мрежа в България. Когато е трябвало да работят и да се осигуряват поне 3/4 от тях са го правили (да изключим тези, които са насоциални или инвалидни пенсии). С труда си тези днешни пенсионери са ни отгледали (за съжаление са отгледали и леке като тебе!). Така че, недей да гледаш в тяхната паничка. Още повече, че т.нар. преход и всичко, което се случи през него ограби най-вече тях и продължава да ги ограбва, оставяйки ги след 30-40 години труд да мизерстват с нещо, което не само, че не може да се нарече пенсия, ами и за социална помощ не става!
20 Септември 2013 12:20
Апропо, във Франция таксите са по-скъпи от горивото, особено ако става дума за малка дизелова кола
Като цяло за релацията София-Барселона с лек автомобил работещ на втечнен газ разходите "гориво-пътни такси" са приблизително 50/50.Вярно че словенската винетка "тежи", но пък има и безплатни участъци в Сърбия.Италия от Словения до Франция е 52 евро.Но опитайте да карате извън аутострадата и ще си увеличите и разхода на гориво и времето за пътуване неприемливо(освен ако се разхождате). Във Франция неприятното е (когато транзитираш), че се спира често на каси за плащане.
20 Септември 2013 13:33
Магистралите и в момента не са безплатни. Напротив - всички, които си купуват винетка, плащат за ползване на РПМ. Имаше някаква идея още от царско време (дали не беше и преди него) да започнат да се плащат тол-такси по магистралите, а да отпаднат винетките. Това не беше направено поради липсата на магистрали. В този случай за магистрали ще плащат само тези, които ги ползват. Както е в Сърбия, Франция, Унгария, мисля Чехия и т.н. В последните две се купува винетка, но тя е необходима само ако се движиш по определени пътища, а не както у нас по цялата пътна мрежа.
20 Септември 2013 14:09
Че Цанков камък изяде средства повече от цената на магистралата до Варна, е извън всяко съмнение. Само безумният път от Девин до средата на нищото струва колкото отсечката до Велико Търново.
20 Септември 2013 14:17
Проблемът не е, че няма пари за строителството на магистрали, проблема е, че строителството реално струва примерно 30% от парите, които официално са платени за това строителство, а останалите 70% се присвояват от демократи-мафиоти. И това е така не само за строителството на магистрали и пътища, а навсякъде, където се плаща с обществени пари. Но така е при демокрацията и пазарната икономика в България!
20 Септември 2013 14:45
Arisild 20 Септември 2013 11:53 -Всъщност вдигането на имотния данък 2 пъти, независимо, че веднага няма да събере достатъчно пари , то ще има и друг по-важен ефект, ще намали имотния балон, ще направи строителството по-евтино, и тия събраните пари ще може да се ремонтира и строи повече инфраструктура. Отделно, правенето на бизнес в България ще стане по-евтино и стоките ни ще започнат да струват по-малко, защото няма да плащаме постоянно скрият данък "имотен балон".
В момента заради имотния балон, почти всичко произвеждано в страната е нерантабилно, по-изгодно е да се внася.


А що се отнася до сегашните пенсионери, да, построили са социалистическа България и голяма част от сегашната инфраструктура, но в момента мисля не са капо - имотите им струват цяло състояние. Така, че може да се каже, че пенсиите им са в надценените им и неизползвани ефективно имоти. Вариантът - надценени мизерни и неизползвани имоти/това значи мизерна и слаба икономика/ и в същото време високи пенсии е невъзможен. С изключения на малцината ранно пенсионирани с многото брутни заплати и голяма пенсия.
20 Септември 2013 15:56
Десислава Колева
магистралните ни мечти се простират далеч извън чергата.
Как беше "Човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му". Понеже само се строяха магистрали, защото не върви да откриваш ремонтирани участъци, сега на всяка магистрала по една тапа - на 61 км и около Елешница (Йорданкино).
20 Септември 2013 18:53
А що се отнася до сегашните пенсионери, да, построили са социалистическа България и голяма част от сегашната инфраструктура, но в момента мисля не са капо - имотите им струват цяло състояние.
Айде бе стига си говорил смешки. Нали в тези имоти пенсионерите живеят, като ги продата или дадат под наем на улицата ли да отидат. Единствено., че не плащат наем, както много пенсионери на Запад, но повечето пенсии и така не стигатза нормален живот - а е пълна мизерия.
20 Септември 2013 18:57
mick стига си дрънкал глупости, той и този данък е непосилен за народо-населенеието. Ти търсич под вола теле, дето го няма. Единственото решение е във високо производство и печалбите да отиват в държавата.
24 Септември 2013 16:04
То какво ще се окаже- дори и Магистралите- гордостта на Тиквата е пълен фарс.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД