:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,439
Активни 630
Страници 12,004
За един ден 1,302,066
Застрояване

Хората мечтаят за къща с двор, а не за едностаен в небостъргач

Кметове, архитекти и строители твърдят, че колкото по-големи са градовете, толкова по-добре. Те искат повече, по-високи и по-гъсто населени сгради. Единственият проблем е, че обитателите им искат точно обратното
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Джунглата от небостъргачи в Ню Йорк може да е предпочитана за строителите, но не и за жителите.
Хората сериозно се интересуват от населените места, които обитават. Ако се съмнявате в това, просто си спомнете: масовите протести заради парк в Истанбул. Паркът "Гези", намиращ се близо до площад "Таксим", е едно от любимите места на жителите на древния град. И през юни, когато премиерът Реджеп Тайп Ердоган заплаши да разруши парка, за да се направи място за реализирането на грандиозния му проект за превръщането на Истанбул във "финансовия център на света", жителите на близките квартали и техни поддръжници излязоха на улицата. Протестите бяха насочени срещу нареченото от тях "авторитарно строителство" - разрушаването на по-старите, приспособени към потребностите на хората сгради, заради по-високите здания, разположени много близо едно до друго, огромните търговски центрове и др.

Други протести, които обикновено преминават по-мирно, но са предизвикани от подобно отвращение от гигантските строежи, избухнаха в различни градове по света, сред които Сао Пауло, Сингапур и Лос Анджелис. Това, което е по-удивително, обаче са необичайно еднаквите реакции на кметовете, проектантите, архитектите и предприемачите - всички те остават глухи за желанията на жителите и гласоподавателите.

Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг например е неуморен защитник на идеята за по-гъсто застрояване на "Голямата ябълка". Заедно с много световни учени, медии и строителни компании той мечтае за бъдеще, в което хората в градовете ще живеят в изключителна близост. Идеите на Блумбърг имат подкрепата не само на предприемачите, но също така на сериозна част от учените, сред които е и Кенет Джаксън от Колумбийския университет. Той приема противопоставянето на плановете на кмета като вид обида към "амбициите за високо строителство" и като реакцията на "противниците на промяната".

Това е само един от проблемите на този нов, гъстозастроен свят: повечето от жителите на градовете не горят от желание това да стане. В САЩ, а и навсякъде другаде, хората като цяло предпочитат да живеят в не толкова гъсто населени и силнозастроени места. Грандиозните идеи за високо строителство и гъстонаселени градове очевидно не отговарят на потребностите и желанията на повечето хора, които продължават да мигрират към не толкова заселените, а често и по-евтини за живеене периферни райони на големите градове. И тъй като желанията на хората не съвпадат с тези на властимащите, бъдещето на градовете вероятно ще става все по-спорно.

Демонстрациите заради приоритетите в развитието на градовете, подобни на тези в Истанбул, избухнаха по-рано тази година и в Сао Пауло. Протестиращите обвиниха властимащите, че поставят реализацията на мегапроектите пред подобряването на основните услуги като градски транспорт, образование, здравеопазване. Това проличава ясно в хода на подготовката за бразилското домакинство на световното първенство по футбол през 2014 г. и на олимпийските игри през 2016 г.

Сингапур, често даван за пример за увеличаване гъстотата на населението, вече изпитва тревога от разрушаване на исторически сгради, за все по-задръстените магистрали, увеличаващите се цени на жилищата и липсата на свободни пространства. Районните съвети в Лос Анджелис се обявяват срещу плановете за ново застрояване на сгради, което ще увеличи трафика и задръстванията и ще промени атмосферата в кварталите и районите на града. Презастрояването в Лондон също е критикувано от медиите и от повечето лондончани, защото подкопава човешкия облик на британската столица.

Дори и в Манхатън, центъра на американското презастрояване, 8 от 10-те районни съвета се противопоставят на плановете на кмета Блумбърг за нови строежи в центъра. Дори и заклетият урбанист, архитектът с диплома от Йейл Робърт Стърн, който не е противник за гъстото застрояване, предупреждава, че прекаленото застрояване с високи сгради създава дехуманизирана градска естетика, която прогонва креативния бизнес и туристите и те се насочват към по-старите квартали и райони.

Нарастващата пропаст между хората и специалистите по градоустройство може да се илюстрира и с факта, че по света растежът е налице в предградията и извънградските райони.

В Европа имиграцията леко покачи населението в сърцевината на градовете, но вътрешната миграция все още е насочена предимно към периферията.. Тенденцията е много по-явна в САЩ през последното десетилетие, като 90 на сто от ръста в метрополисите в страната е регистриран в предградията. В същото време 3.5 млн. души са напуснали най-големите мегаполиси с население над 10 млн. души, а ръстът се регистрира в градове с население под 2.5 млн. души. Между 2000 и 2010 г. 1.9 млн. души са напуснали Ню Йорк, 1.3 млн. души са се изнесли от Лос Анджелис, 340 000 души са напуснали Сан Франциско, 230 000 души пък са се изселили от Сан Хосе и Бостън.

Лобистите за връщането на хората в големите градове се радват на щедро финансиране от страна на заинтересуваните от търговията с недвижими имоти в градовете и мощните многонационални корпорации, които строят подлези, надлези, подземни железници и друга градска инфраструктура, с което подсилват кампанията за увеличаване на гъстотата на населението. Тези интереси възприемат градовете като гигантски конструкции "Лего", с които си играят отговорните за градоустройството и строителите. Те обаче пренебрегват това, което е важно за ежедневието на хората - уединението, пространство за отглеждане на децата, желанието да имаш свой двор, свестни училища, сигурни улици. По данни на Националната асоциация на търговци на недвижими имоти близо четири пети от купилите жилище през 2011 г. например предпочитат еднофамилна къща, което е анатема за привържениците на застрояването.

Навсякъде по света хората съвсем естествено се противопоставят на нарастващата гъстота и гигантизъм и подкрепят това, което демонстрантите от истанбулския площад "Таксим" нарекоха желание за "здравословна урбанизация и град за живеене".

Поддръжниците на застрояването твърдят, че дейността им прави градовете по-богати. Въпреки това обаче най-големият създател на богатство в Америка - Силициевата долина, е развит предимно на основа на предградия. Освен това почти всички градски центрове, включително в Ню Йорк и Чикаго, имат значително по-високи нива на безработица от подценяваните им конкуренти с развити предградия. Според демографа Уендъл Кокс 80 на сто от ръста на градското население през последното десетилетие се дължи на хора, които живеят под прага на бедността.

Ключов показател за измерване на социалната устойчивост е желанието на хората да имат деца. Исторически ние се страхуваме от свръхнаселеността, но все по-често, поне в богатите страни сериозните предизвикателства се свързват с бързото застаряване и намаляването на работната сила. Градска среда с висока гъстота на населението като Манхатън, Сан Франциско, Сиатъл, Вашингтон и Бостън са с най-ниските проценти на раждаемост в САЩ, сравними с показателите в Япония - през 2050 г. се очаква японците над 80 г. да са повече от тези под 15-годишна възраст.

Отрицателните последици от нарастващата гъстота при заселването са очевидни в бързорастящите градове в развиващия се свят, където се издигат повечето от новите небостъргачи за офиси и жилища. През 1980 г. 10-те най-високи сгради в света са в Ню Йорк, Чикаго, Хюстън и Торонто. Днес само една сграда в Северна Америка е сред най-високите в света - това е строената през 1973 г. в Чикаго Сиърс Тауър. Останалите в класацията са в Дубай, Мека, Куала Лумпур, Шънжън, Нанкин, Тайпе, Хонконг и Шанхай, където втората по височина сграда в света ще бъде довършена скоро.

Тези кули символизират икономическия възход на Азия, но редом с това сякаш омаловажават значението на местните занаяти и икономически практики и обезкуражават създаването на семейства. Ултранаселените градове на Източна Азия - Хонконг, Сингапур и Сеул, са с едни от най-ниските нива на раждаемост на планетата. За Токио и Сеул този показател в момента е около 1 дете на семейство, докато в Шанхай той падна до 0.7, доста под определеното от декрета "за едно дете". 45 на сто от двойки в Хонконг казват при анкети, че са се отказали да имат деца основно заради пренаселеността и заради високите цени на жилищата.

Очертава се тенденция за напускане на градското население в Азия към места с по-достъпни и по-слабо населени райони. Това се вижда ясно от нарастващата емиграция от китайските големи градове, от Хонконг и от Сингапур, където един от 10 жители избира да живее в чужбина, предимно в не толкова гъсто населени страни като Австралия, Канада и САЩ.

За някои хора този въпрос е свързан и със здравето. Скорошно китайско изследване изтъква, че прекалената урбанизация застрашава със затлъстяване, особено сред младите хора, които се движат и тренират по-малко и прекарват повече време на бюрото. Сърдечните удари и заболявания се превръщат във водеща причина за смъртността.



Градът на разочарованието



Вредите върху хората от урбанизацията на мегаполисите са най-големи и видими в бедните страни. Али Модарес от Калифорнийския университет нарича места като Техеран "градове на разочарованието". Там, казва той, високите цени на жилищата и липсата на пространство вече са намалили раждаемостта - феномен, който вече се забелязва и в доста нетипични места като Тунис, Истанбул и много други развиващи се градове в ислямския свят. Според него в градове като Техеран жилищният въпрос се е свел до живот в малък апартамент в кооперация. Рядко младите хора мислят за едноетажна къща.

В Мумбай, където живеят 20 млн. души, продължителността на живота е поне 10 г. под средната продължителност на братовчедите им в други градове на страната, въпреки че жителите на големите градове имат по-лесен достъп до здравеопазване и здравни услуги. Четири пети от домакинствата в града се оплакват от замърсена питейна вода.



Човешки градове



Вместо да съчиняваме сложни оди за мизерията и бедността, вероятно е по-добре да помислим за различен подход към градския растеж. Един пазарен или просто човешки подход би позволил естествено движение към по-малки, по-слабо населени градове и, разбира се, към предградията, където в крайна сметка повечето хора искат да живеят. Онези, които предпочитат да живеят в гъсто населени квартали, ще имат тази възможност. В развиващия се свят може да намерим начин да направим селата и малките градове по-привлекателни чрез развитие на местни предприятия, дребно биоземеделие и дори развитие на високи технологии.

Основната цел на града трябва да бъде не толкова да прави още по-богати богатите собственици на имоти и строителните компании, нито пък политиците - по-влиятелни. Вместо това трябва да намерим алтернативи, които да удовлетворяват човешките потребности и желания, особено тези на семействата. Урбанизацията не трябва да се определя от егото на градоустройствените ръководители, архитектите, политиците или супербогатите, които избират за себе си най-добрите места в гигантските градове. Урбанизацията трябва да се задвижва преди всичко от онова, което е най-добро за повечето хора.

В индийския мегаполис Мумбай, където живеят 20 млн. души, четири пети от домакинствата се оплакват от замърсена питейна вода и са принудени да се редят на опашки, за да си осигурят годна за консумация вода.

 В индийския мегаполис Мумбай, където живеят 20 млн. души, четири пети от домакинствата се оплакват от замърсена питейна вода и са принудени да се редят на опашки, за да си осигурят годна за консумация вода.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хиляди жители на Истанбул излязоха на протест, след като става ясно, че правителството на премиера Реджеп Ердоган смята да разруши емблематичния за града парк "Гези".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Паркът "Гези", който се намира близо до площад "Таксим" в Истанбул, е едно от от любимите места на жителите на турския мегаполис.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бразилци, несъгласни с приоритетите, които властите поставят в развитието на градовете, протестираха в големите населени места в страната. Демонстрантите обвиниха политиците, че поставят реализацията на мегапроектите пред подобряването на основните услуги като градски транспорт, образование, здравеопазване.
69
4342
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
22 Септември 2013 20:43
Джоел Коткин начи...
Това не е ли нащо mick?
22 Септември 2013 22:34
Ще ви дойде акъла, ама явно трябва да е по трудния начин

Цялата икономика на една държава зависи от данък имоти.. колкото и невероятно да изглежда. Другите данъци са просто за събиране на пари, докато данък имоти е за управление на икономиката.

В държавите където по уж социални причини данък имоти е нисък имаме мизерия, даже скъпа мизерия. Там където има нормален данък имоти, такъв че да има достатъчно пари за инфраструктура, да няма неизползвани и неподдържани имоти.. там има просперитет. Там има къщи вместо кутийки в многоетажни сгради.



23 Септември 2013 00:19
Имах къща в НЙ--продадох я. ПиснА ми да подрязвам ливадата през 20 дена и да събирам купища сухи листа през есента. За изриването на снега през зимата дори не искам да споменавам. Взех си апартамент в новооткрита сграда--раздаваха ги чисто нови, с цялата покъщнина вътре опакована в найлон. Сега си гледам рахата. Който иска къща да се трепе, да заповяда.
23 Септември 2013 00:29
Ама ти сериозно ли говориш ?
23 Септември 2013 00:32
Сааавсем серьозно.
23 Септември 2013 00:35
Заменил си къща за апартамент ?
23 Септември 2013 00:38
Не бе, майна, продадох къщата, взех сухото, и си купих апартамент. Що си толкова втрещен? Живял ли си по туканка?
23 Септември 2013 00:39
Е , бех по Татово време за малко. Сега съм във фаза да направя същия номер , само че да сменя апартамент за къща .
23 Септември 2013 00:51
Слушай ся, понеже знам какво означава апартамент в мамковината, да ти обясня надве-натри разликата. Сградата се мие два пъти в деня със ароматични сапуни--един път сутрин, и един път привечер, преди хората да се приберат от работа. На всеки етаж има фитнес руум, и закрита (вътрешна) градина за релаксация и прочия. Всички врати се отключват-заключват с електронни ключове (това няма как да ти го обясня, ако не знаеш какво е). Гаражът е закрит (в подземния паркинг--и безплатен, разбира се). Пощенската кутия е и за получаване и за изпращане на поща, тоест, не трябва да ходиш никъде, за да си пращаш пощата. Имаш по няколко асансьора. Всичко е с камери (престъпност=0). Пази се абсолютна тишина по коридорите--в апартамента можеш да си вилнееш, но стените са толкова дебели и изолирани, че не знаеш какво става у съседите. Пример: над нас имат дете на около 5-6 години--не сме чули ни вряк ни кряк, не сме чули топуркане и прочия. Аз имам 100 ватов китарен Фендер усилвател--дупя го яко и досега не съм чул един съсед да ми каже нещо. Вероятно дори не знаят, че надувам жиците. Има още много за писане, но ме мързи да продължавам.
23 Септември 2013 01:01
Брат, всичко това сменям за място където няма автобуси , асфалт ( с дупки ) смог и вобще много хора събрани на едно място. Мога да продължа...
23 Септември 2013 01:14
Явно наистина нямаш представа какво представлява НЙ. Желая късмет!
23 Септември 2013 01:31
Имах къща в НЙ--продадох я.

Може да изкараш Българина от панелката, но не може да изкараш панелката от Българина!
23 Септември 2013 01:37
Protobulgarin, 23 Септември 2013 00:51


И аз не мога да ги разбера защо искат къщички за да им робуват всеки ден.
Ако си избереш място, където има наблизо парк или градина може да се наслаждаваш от време на време на зеленинката без да и робуваш!

А да живееш в предградия и да пътуваш всеки ден е загуба на време, плюс по-високите разходи за транспорт, отделно да имаш време да си оправяш градинката...
Предпочитам апартамент, а с приличните доходи да си ходя по света и да виждам нови страни и хоризонти.

Но всеки да шета на акъла си!
23 Септември 2013 01:37
Имам един познат , който си продаде апартамента и си купи къща в затунтено село. Помислихме го за шантав , ама сега почвам да го разбирам. Човека си има хубава пенсийка и му дреме на шапката.
23 Септември 2013 01:44
Златна,

с възрастта хората се променят.
Ако не работиш имаш едни нужди, но ако работиш и имаш малки деца - съвсем други.
Да живееш на село, децата ти да пътуват за училище, ти и половинката за работа, да се скапвате всеки ден и в почивните дни да седнете в своята градинка, която трябва и да поддържате - е, аз предпочитам да ходя на различни места в почивните дни. По-приятно ми е!
Вчера бях на пикник в най-големия лондонски парк - Ричмънд парк. Там има и няколко стада еленчета и сърнички, които си живеят на воля.
И това ми на по-малко от 1 час път с автобус!
За другите дни има други развлечения, които големия град предлага!
Ушите ме заболяват от селската тишина!
23 Септември 2013 01:49
Acho1, 23 Септември 2013 01:31


Ако можеше да излезеш и видиш света ще разбереш, че си изостанал.
А ако си жена имаш ли си представа колко струва шетането в селската къща?
Не искам живота ми да преминава във вечната домашна шетня!
23 Септември 2013 01:51
Ачо ме накефи! Пич, какви панелки ти се въртят из главата? Ти знаеш ли, че като паднат тука снеговете в НЙ, ми се отелваше вола да чистя драйвуея и бакярда, през два часа, защото трупа като за световно!? И ни снегорини помагат, ни нищо. Накрая лопатата трябва да играе така или иначе. Всеки път си виках кога ще ме шибне инфарктът, като се има изнадвпредвид уискитата, които съм усвоил през годините. Исик олсун и къщата ти и намерата! А ти ми дрънкаш за панелки. Зевзек.
23 Септември 2013 01:51
Всъщност си прав. Всяка възраст предполага различни желания. Едни бягат от цивилизацията , други пък тичат към нея.
23 Септември 2013 01:55
Който не е ринал сняг с лопата, която загребва 7-8 килограма мокър сняг от веднъж, да не ми дава акъл. Тунеядци с тунеядците!
23 Септември 2013 01:56
мари1001, Лондон е много приятен. Бе цялата УК е готина, а пък Шотландия ми е легнала на сърцето.
23 Септември 2013 02:02
Protobulgarin,

Остави ги да правят каквото искат!
Да поддържат къщичка, да ринат снега с лопатата, да събират листата, да метат паяжините по двора и къщата, да косят тревата, да садят цветя...
Да пътуват по 2-3 часа на ден те и децата им...........

А ние, глупавите ще си живеем удобно и ще обикаляме по света където искаме!
23 Септември 2013 02:05
Протобългарин, няма да те питам в коя част на Ню Йорк Сити е била твоята къща и в коя година е била построена, но ще те попитам колко ти е т.н. мейнтенанс на месец. Щото ако поддръжката на двора ти е бил проблема, е пълно с мексиканци, които срещу $150-$200 на месец ще ти пемат пълна поддръжка на двора - листа, сняг, постригване на трева и т.н. Един дори скромен едностаен апартамент от около 700 sq.f. (малко под 70 кв.м) има месечен майнтенанс от порядъка на мин. $500. Ако е в Манхатън, ще бъде поне 30%-40% отгоре. И викаш влизаш в един новопостроен блок и там раздават апартаменти и ти си купуваш? Аз толкова години ( над 15) изкарах в тая Америка и тоя Ню Йорк, пък още не разбрах че по тоя начин раздавали апартаменти. Нека да ти обясня как става номера с новите апартаменти, та друг път като разкаваш подобни истории, да звучат по-правдоподобно. Ако искаш да си купиш нов апартамент в билдинг, който ще се строи или в момента се строи, се включваш в т.н. pre-construction payment
23 Септември 2013 02:06
Жената е заспала , слизам в мазето да си наточа една кана вино . Нещо застудя.
23 Септември 2013 02:20
рего, мексиканците ги виках редовно да ми оформят/подрязват живите плетове отпред. Като падне снегът обаче, се покриват--не обичат студеното. Разбира се, че има навити гимназистчета, които ще ти оближат тротоара и драйвуея за $50-100, но те се появяват обикновено на следващия ден, къмто 11 АМ, след като са успели да се наспят след поредната купонджийска нощ. А дотогава аз, по закон, е трябвало да съм почистил поне на прилично ниво, щото ако пощальонът земе та се подхлъзне, ще има да се попълват едни неприятни формуляри за глоба. Както и да е. Ся, за новите апартаменти--всяка сграда си има своите пинизи, според тертипа. Изразът "раздаваха", е, разбира се, метафоричен. Но при мен конкретно компанията, която направи сградата, искаше да се подмаже на Блумбърг, щото искаха да строят на много места едновременно и много искаха да му се харесат. Вярно е, че дори и с парите си да отидеш, пак не е лесно да се вредиш: на мен ми отне месец и половина да ги навия да ме одобрят--имаше много кандидати и отсяваха през сито. А по отношение на pre-construction payment не си прав изобщо в смисъл на общовалидност: в момента знам поне една новопостроена сграда с празни кондота и си ги обявяват от доста време за продан, трябва да проверя дали са ги продали всичките.
23 Септември 2013 02:21
Оф, забравих да ти пиша за мейнтенанса: на къщата ли или на апартамента?
23 Септември 2013 02:30
Друг е въпроса, че в Ню Йорк Сити основния тип апартаменти са т.н.коопс, а не кондос. При коопс ( или кооперации) месечния мейнтенанс е доста по-висок, но той включва освен поддръжката, също и месечни вноски за т.н. real estate tax. В Асторияж( Куинс) един познат се интересуваше миналата година от кондо в току-що започнат проект, искаха му 15% pre-construction payment на 4 вноски - една в началото, две през периода на строителство ( около една година), и накрая една последна. Цената на малък двустаен апартамент ( малко над 70 квадрата) бе над $500 хил. , т.е. трудно дори в Куинс можеш намериш ново строителство под $700/sq.f. ( около $7 хил. за кв.м.).
23 Септември 2013 02:35
Астория, ако питаш мен, е бардак, но това си е мое мнение. Никой не е казал, че са евтини, хеле пък в НЙ. Но ако имаш кеш флоу, можеш да си направиш кефа.
23 Септември 2013 08:03
Тази статия гаче се отнася за Ню Йорк. Инак Америка си е едноетажна - с къщичики. Да, ама като се разрази кризата за липса на нефт, тогава американците ще се захапят там дето не могат да се стигнат. Повечето от моите колеги живееха в къщи, ама пътуваха от 40-50-80 мили в едната посока и толкова обратно ката ден. Може би това имат предвид учените и кметът Блумбърг, като искат сгъстяване на населените места.
23 Септември 2013 08:27
Искаше ми се да чуя Чичо и Буля как е в Манхатън.
Те имат база за сравнение.
Килер в Ню Йорк или къща на село във Враненско, да речеме.
Ама ще си остана с мерака да чуя.
23 Септември 2013 09:08
в апартамент е много по хубаво да се живее. не косиш трева, не чистиш сняг и имаш повече време за интелектуални занимания.
23 Септември 2013 09:09
и за секс.
23 Септември 2013 09:27
Поне в това отоншение София е за пример - високите и монументални жилищни и административни сгради през последните десетилетия се изнасят към периферията на града.
23 Септември 2013 09:36
Ясно - най-хубаво е на общежитие - всичко е без пари и общо Вярно, мизерия, ама си на далавера имаш време за какво ли не
23 Септември 2013 10:08
Protobulgarin 23 Септември 2013 00:51,
Манго.о.о,много си прав,ама намали малко!
23 Септември 2013 10:09
Краставици на търкалета! Хората не се местят в голям град защото искат да живеят в такъв, а заради работата и парите. Това дето строителите на съоръжения го предизвиквали е пълан глупост! Изключвам 100 и т.н небостъргачи които се строят с рекламна цел! Безконтролното нарастване на градовете не е полезно и няма градски власти които да го искат, защото създава проблеми, а не ги решава! просто в неразвитите държави като България така се получава- работата и парите са съсредоточени в столицата и 1/3 от населението на държавата вече живее там- скоро всички които сме на крака ще дойдем. Колкото повече пари за столицата- толкова по- тежък живот там- това е резултат на държавна политика
23 Септември 2013 10:12
Rakita 23 Сеп 2013 09:27
,
Продавам 20 етаж мансарден,център,122м2.
23 Септември 2013 10:38
Не знаех, че има толкоз много изнежени нашенци дето ги мързи да си засадят нещо в дворовете на къщите.
Ама някой като стане дърво без корен...
23 Септември 2013 10:47
Абе както са казали хората:
"Разни хора, разни идеали"
Някой искат да живеят на спокойно, сред чист въздух и зеленина, просторно, без да чува съседа си всеки път като си пусне казанчето на тоалетната.
Други ги мързи да чистят сняг, да косят трева, да си потдържат градината, нямат нищо против да са наблъскани в един блок с още 200 семейства.
Единия надува музика, на другия децата му скачат по тавана, третия надул телевизора то в такъв зоопарк никой нищо няма и да чуе, щото всеки вдига шум и врява.
Излизаш на улицата коли хора, мръсотия, отваряш прозореца и те лъхва миризмата на бензинови пари, сажди и шума от улицата?
А може и да не може да си отваряш прозорците щото сградата е климатизирана.
23 Септември 2013 10:51
Както казва Щурчо - къща с двор е за работливи хора.
23 Септември 2013 10:52
Иначе разбирам ги колегите който предпочитат апартаментите.
Апартаментите са подходяши за по непретенциозни хора, който нямат нужда от много.
Една стая, тоалетна и баня и кухня. Не търсят спокойствие пространство, зеленина.
Нямат много време, щото са скапани от работа (най-често физическа), така че ги разбирам че нямат нито времето нито парите за потдръжката на къща.
Искат да си живеят в така наречената комуналка по американски кондо
23 Септември 2013 11:01
Иначе къщите са за заможни хора, хора който имат и времето и парите и желанието да си потдържат къщата и двора.
Не им се налага да работят на 2-3 работи, да търчат налява надясно, имат пари и възможности и искат спокойствие и култура.
Апартаментите са подходящи за млади хора който искат да живеят в центъра и са нептеренциозни откъм съседи, пространство, шум и т.н.
Живота им е една голяма писурщина и си живеят като писюри.
Иначе индеалният вариант е да имаш къща в предградията където да си живееш постоянно, и един апартамент в центъра където да оставаш като ти се наложи.
23 Септември 2013 11:15
Един много неприятен елемент от живеенето в комунална сграда е че сградата има нужда от потдръжка.
Всичките тези според мен ненужни "луксове" като вратата ти да се отваря с електронен ключ
струват пари.
И докато в къщата ти сам си правиш потдръжката и знаеш кое колко струва, при комуналката потдръжката се прави от менаджмент компания, която те дере здраво.
Покрай тези комуналки преживяват армия от ненужни менаджмент компании и всякакви други такива компаниии който ти предлагат услуги за който те дерат 2но и 3но.
Много често за потдръжката на месец ти струва, колкото и жилищният заем.
Също така става много интересно по време на рецесия когато голяма част от обитателите на сградата почват да не могат да си плащат менаджмент таксата, тогава всичко се разпределя върху тези дето могат да си плащат и от колко $500 на месец, таксата ти скача на $1000 на месец
Още по интересен е момента след 5-10 години когато сградата поостарее и има нужда от потдръжка или смяна на оборудване като ансансьорите например ... сметките стигат в десетки долари.
23 Септември 2013 11:26
Къщата безспорно изисква повече грижи, а и повече пари при поддръжката. Апартаметът сам по себе си не е нещо лошо, но въпросът е къде и какъв. Може да е в 4 етажна сграда с 50-100м. отстояние от съседната и със зелени площи отпред в тих квартал в близост до обществен превоз. Може и да е в същата сграда, но с 15м. отстояние до прозореца отсреща и булевард под прозореца ("много комуникативно" се водело демек бонус) и тогава язък за италианската теракота и 80 инчовата плазма - никога не бих се нанесъл. Може да е и забит на 3-4 км. от околовръстното в комплекс затворен тип комбиниращ мизериите на блока с отдалеченост и лоша търговска и транспортна инфраструктура - подвитошката яка е пълна трагедия, всеки такъв компекс е едно малко гето с огромен шанс да гледаш съседа точно от 15м. и кво като ти е поддържано тогава. Къщата също може да е притисната между 2 блока и полза никаква.
Основният проблем на презаселването респективно презастрояването идва от 1. печалбата на инвеститорите от многоетажен имот е в пъти повече отколкото от строеж на масивна къща (даже не визирам американските шперплати дето при първия повей рухват и си роб цял живот - при тях е още по-грандиозна разликата), 2.държавата не регулира инвестиционните потоци и се получава безумна концентрация на свободни работни места съответно и на маси хора където му е кеф на някакъв си бизнесмен т.е. където е решил, че нормата му на печалба ще е най-висока. С други дума проблемите в статията са само функция на основния проблем - сбъркан икономически модел със прекалено слаба държава, поставена под контрол от бизнеса и работеща в негова изгода.
23 Септември 2013 11:26
люлин. блок. вход. 3 лева мейнтенанс. гарбиджа тхру дъ уиндоу. лелка премива с парцал веднаж на две седмици без благоуханни сапуни. винаги и навсекъде мирише на манджица, в кенефите най-много. 20% крадат парно. никой не рине снег и не коси градина, нито събира шума. 85-100 лева годишен такс за общината. паркираш на тротоара под дива джанка. и отникъде се не чува чалга.
23 Септември 2013 11:29
Това дето "стените били дебели" и нищо не се чувало са митове и легенди за глухи пенсионери.
Ако си над 65 и си глух и си гледаш телевизора увеличен на МАХ и пак не можеш да разбереш какво казват, тогава да може и да не си чуваш съседите.
Ама един нормален човек с нормален слух чува абсолютно всичко, колкото и да са дебели стените има вибрации.
По-скоро ми се струва че във вашта сграда всеки вдига толкова много шум, че никой не чува другия, ти надуваш музиката на онези отгоре децата им крещят ... бе идилия.
23 Септември 2013 11:34
3-4 км. от околовръстното в комплекс затворен тип комбиниращ мизериите на блока с отдалеченост и лоша търговска и транспортна инфраструктура

23 Септември 2013 11:35
3-4 км. от околовръстното в комплекс затворен тип комбиниращ мизериите на блока с отдалеченост и лоша търговска и транспортна инфраструктура

Тия комплекси са голяма глупост.
Разбирам като си далеч от центъра да живееш поне на широко в къща, но какъв е смисъла да си далеч от центъра и пак да си в апартамент?????
Като ще си в апартамент поне да си централно.
23 Септември 2013 11:40
сградата има нужда от потдръжка.


Потдръжката нещо като потна дръжка ли е? Sweat & подръж ми шапката на дръжката си?
23 Септември 2013 11:40

Гледам, някои хора много глупаво съпоставят живота тук, на живота там, все едно е едно и също и на базата как живеят тук, си мислят, че там е същото...
23 Септември 2013 11:41
Апартамента има смисъл само ако е много централно, където земята е кът и е много скъпа и апартамента държи цена.
Иначе пълниш гушата на строителя, който е взел един парцел в пущинака и е построил небостъргач с 200 апартамента.
Щото така прави 1000% печалба вместо 200% от къщите.
Да не говорим за другите проблеми, като наблъскаш 500 човека на земя 100м2 има ли инфраструктура за 500 човека???
Парко места, обществен транспорт, улици, задръствания???
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД