:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,198
Активни 645
Страници 12,763
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Ако дупките по пътя не са показани по телевизията, значи ги няма

Единственият начина някой да обърне внимание на проблем на хората е те да излязат на улицата
Така изглежда днес първото ни село, обявено за национален курорт.
Една събота в началото на септември жителите на самоковското село Говедарци блокират пътя до хижа "Мальовица" за 3 часа. Идват камерите. Ден по-късно кметът получава обаждане да чака в понеделник регионалния министър. В понеделник Десислава Терзиева пристига в Самоков, следвана по петите от машините.

Бърза реакция на властта?

Проблемът на Говедарци е отчайващо тривиален - искат невъзможният път до хижата да бъде закърпен. Кметът Бойчо Шуманов е преброил 6000 дупки, но само по-изразителните. Всичко на всичко драмата е за 18 км и 200 000 лв. Пътят към "Мальовица" с нищо не е по-различен от стотиците селски пътища в страната - строен през далечната 1968 г., половината от него е преасфалтиран последно преди 26 г., а оттогава е оставен на изживяване. В Неделино даже 1500 местни хора запретнаха ръкави и сами си направиха път от едно село до друго, вярно с показателни имена - от Крайна до Долен.

Светкавичната реакция на управляващите в Говедарци сигурно щеше да заслужи овации, ако кметът не бе изписал десетки докладни до всички възможни нива в последните 2 г. И ако му бяха обърнали внимание, преди народът да затвори пътя и да го покажат по телевизията. Но управляващите отдавна възприеха максимата, че ако за проблема на хората не съобщят медиите, значи той не съществува. Дори и селският кмет да им пише всеки ден. "Не трябва да е това начинът, но явно само така ни обръщат внимание. Аз колко докладни съм изписал, но сега момчетата се запалиха и организираха протеста", казва Шуманов. "Момчетата" живеят в Говедарци и се организират в инициативен комитет с единствено искане - ремонт на пътя. В подписката за 3-те часа протест те събират над 700 поддръжници, сред които туристи от Бургас, Шумен, Варна, Габрово, Пловдив и т.н.

В случая обаче бързата реакция на министъра е чисто и просто пиарско замазване на очите, а отпуснатите пари на данъкоплатците ще се стопят с пролетния сняг догодина. Причината - пътят е в толкова окаяно състояние, че изкърпването му е неефективно. За да има ефект от ремонта, отсечката трябва да се преасфалтира изцяло, признаха работниците от ремонтиращата фирма и служител на пътното управление. "Тия пукнатини ги оставяме, по-малките дупки също, това



зимата ще се изрови



и пролетта е дроб. Но трябва да се съобразим колко пари са ни отпуснали", признават работниците по пътя. Не без страх, че говорят пред журналисти.

За 4-5 дни работа миналата седмица работниците бяха изрязали за закърпване дупките по около 10 км от пътя и отпуснатите пари вече бяха свършили. Изрязани бяха около 6000 кв. м дупки. Като им каза, че е преброил над 6000 дупки по трасето, работниците шеговито се скараха на кмета, че той е виновен за малкото отпуснати пари. "Не ти е вярна сметката, ние дотука само толкова сме изрязали, а не сме правили всички", казва един от работниците на кмета. И го успокоява, че тоя път не е нищо, защото той е виждал 40-сантиметрови дупки. "Денонощно да работим, пътищата в България не може да ги оправим", разсъждава работникът.

В Самоков Терзиева обяви, че за пътя се отпускат между 130 000 и 160 000 лв. "Чакаме шефката от София да дойде да каже колко още средства са отпуснали", обяснява служителят от пътната агенция няколко дни по-късно. От АПИ обясниха пред "Сега", че парите вече са 200 000 лв. И те обаче ще стигнат само колкото работниците да закърпят най-големите дупки. Пукнатините и по-малките ще чакат други времена.

"Ако пак има дупки догодина, ще затворим отново пътя", категоричен е Георги от инициативния комитет. Според кмета една от причините за западане на региона е именно липсата на добра инфраструктура и на инвестиции. По думите му държавата отдавна е абдикирала от района. Впрочем пътят между селото и Самоков също е в дупки, но те бледнеят на фона на тези към планината, затова и на говедарчани им се струва приличен. Преди над 300 души са работили в туризма, днес има едва 5-6 семейни хотела.

Разбитият път, както често се оказва, не е единствената болка на Говедарци. Веднага след "добър ден" Шуманов неизменно получава въпроса: "Кмете, кога ще пуснат водата?" И така е почти всеки ден, защото тук водните аварии са всекидневие. В резултат улиците в половината от селото са разкопани и оставени в кал. Никой не си прави труда да хвърли малко чакъл отгоре.



"Тръбите пукат като пуканки",



шегува се кметът. Естествено, откакто са сложени, не са подменяни. Сега общината е отпуснала пари за смяна на 1000 м водопровод, но техниката и новите тръби стоят зарязани на една разкопана улица, защото работниците са прекъснали работата си, за да отстранят най-новите аварии. Най-харчената стока в магазините тук е минералната вода, защото само смелите пият от чешмата. Проблемът е с южната половина на Говедарци, която черпи вода от софийския водопровод. Местните твърдят, че водата им е от река Мальовица, а в нея безпрепятствено се изливат всички отпадни води от хижите и хотелите в комплекса.

Всъщност водата от "Мальовица" трябва да се пречиства в софийската пречиствателна станция, но тук никой не вярва на това. Преди комплекс "Мальовица" е имал пречиствателна станция, но днес е рай за храсти и малки борчета. Строежът на другата станция, която е трябвало да обслужва самото Говедарци, днес също е в бурени. Междувременно в селото смятат, че именно заради водата възрастните и бебетата често боледуват. Иван води дългогодишна кореспонденция с екоминистерството, РИОКОЗ, "Софийска вода" и т.н. Миналата година той дава една година срок на управляващите да намерят решение за водата. Срокът изтече на 15 септември, но хората засега се въздържат от протести. Обаче все повече осъзнават, че друг начин да ги чуят няма.

"Искам да стигне до ушите на Фандъкова - 3 реки минават през селото и нашата канализация и тази на селата тук изтича в тях, ние сме потенциален замърсител на язовир "Искър", алармира Шуманов. През лятото в селото имало профилактика на тръбите. "Във фонтана на площада имаше стотина рибки, щом пуснаха водата, умряха за 5 минути. Обадих се на РИОКОЗ да дойдат да я изследват, никой не дойда", разказва кметът.

Така в първото обявено за национален курорт у нас село останалите около 1300 местни жители (били са 2600 преди 20-ина години, натъртва кметът на няколко пъти) имат чувството, че живеят като след война. "Като едно западнало косовско село сме. Строим магистрали, но никой не мисли за малките села. Това ли ни е най-важният проблем?", пита се мъж, седнал с пълна планинска екипировка в едно от заведенията на селото.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Улиците са разкопани на две места, за да се подменят тръбите, но работниците не могат да стигнат до тях, защото всеки ден има аварии.
 Пътят към хижата напролет ще е "дроб", обясняват работниците, защото тези пукнатини и по-малките дупки се оставят.
 Иван (на преден план) и Георги (вдясно) водят битка за пречиствателна станция и за дупките по пътя. Засега Георги има повече успех.
 Кметът Бойчо Шуманов показва строената-недостроена пречиствателна станция за селото, която никога не е влязла в употреба.
10
2447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
22 Септември 2013 21:18
Вероятно жителите на Говедарци са блокирали шосето за комплекса "Мальовица". Оттам до хижата има само планински път, по който обикновени автомобили не биха могли да се движат, колкото и да се поддържа.
22 Септември 2013 21:34
Тоз работнически израз ме озадачи, но и ми вдъхна вяра в народа-езикотворец:

Тия пукнатини ги оставяме, по-малките дупки също, това зимата ще се изрови и пролетта е дроб.


Браво на двете момичета за наблюденията на прастара и, види се, вечна тема: "Българските дупки и локви"! Бих му сложила за мото превод на следния пасаж от Гогол:

Если будете подходить к площади, то, верно, на время остановитесь полюбоваться видом: на ней находится лужа, удивительная лужа! единственная, какую только вам удавалось когда видеть! Она занимает почти всю площадь. Прекрасная лужа! Домы и домики, которые издали можно принять за копны сена, обступивши вокруг, дивятся красоте ее...


Пък ако пооредеят глаголните клишета - "признават...", "шегува се...", "твърдят..." - трудно е, знам - ще стане доста по-човешко и ярко.

Момичета,



23 Септември 2013 12:21
Причината - пътят е в толкова окаяно състояние, че изкърпването му е неефективно. За да има ефект от ремонта, отсечката трябва да се преасфалтира изцяло, признаха работниците от ремонтиращата фирма...

За десетина дни в братска и съседна Гърция не видях ни дупка, ни кърпеж - когато се ремонтира, се асфалтира цялото платно...
Те по-глупави ли са, ние ли сме по-умни, но евтиния кърпеж май излиза по-скъп...
23 Септември 2013 13:06
"жителите на самоковското село Говедарци блокират пътя до хижа "Мальовица" ?????
(Според мен така просто не трябва да се пише.)
Съвсем доброжелателно и без каквито и да е инсинуации, но от статията съвсем не става ясно:
1. Защо им е на 1300 - тате местни жители на самоковското село Говедарци да блокират пътя до хижата??? комплекса "Мальовица"????
2. Проблемите трябва да се поставят ясно и откровенно.
За мен по интересно е защо под Йончево езеро е Лунен пейзаж - всичко е опожарено! За какво се подготвят склоновете?
23 Септември 2013 13:14
Аха и друго нещо (майтап), по внимателно с Говедарци, че там е бил нелегален другаря Тодор Живков. И музей даже имаше, тогава когато шосето до Хотела и Централната Алпийската школа беше асфалтирано
23 Септември 2013 14:25
Те по-глупави ли са, ние ли сме по-умни, но евтиния кърпеж май излиза по-скъп...


Не,ние сме по и най,най,било крадливи,мързеливи,тарикати и т.н.И в щатите ,спецално в Мичиган когато се появи пукнатина в асфалта веднага я заливат с течен битум или дзифт по нашенски, и така предотворяват пътя да не стане като дроб,както се изразил говедарчанино.
23 Септември 2013 14:42
Michael_P - ето отговарям ти. Защото ние като спим в Говедарци и ходим до ЦПШ "Христо Проданов" с колите. И кой на ски, кой пеша нагоре. А като е кофти пътя до Мальовица и в Говедарци не ходим. Или по-рядко. Почти всеки отседнал в Говедарци отива до Мальовица. И като знае какъв е пътя нагоре и въобще и до Говедарци не отива. Та затова местните искат и пътя нагоре да е що годе читав.
По въпроса за пейзажа към Йончево езеро - никой нищо не подготвя. Явно отскоро си по планините или скоро не си бил в района. Ама поне преди 10 години (че и повече) имаше голям пожар в района. Като ходиш към х. Мальовица от ЦПШ-то също вляво можеш да видиш следите. Да - гледката не е от най-красивите като ходиш към Йончево езеро, но това е станало преди време.
23 Септември 2013 16:10
Е то, 4 години всяка вечер ни облъчваха че имаме премиер, пък реално нямахме.
23 Септември 2013 17:29
"Ама поне преди 10 години (че и повече) имаше голям пожар в района."

Мтого зачестиха пожарите в последните десетилетия!
23 Септември 2013 18:07
"Почти всеки отседнал в Говедарци отива до Мальовица." ОК!
1. Колко на брой средно статистически са отседналите в с. Говедарци през един хубав ден през зимната ваканция?
2. Колко на брой са дошлите от София през същия този хубав зимен ден?
3. Ха сега, какъв е капацитета на паркинга пред Хотела и ЦПШ?
5. Какъв е капацитета на лифта? Човеци на минута?
4. Като са 1300 жителите на с. Говедарци, колко от тях развиват селски туризъм, колко от тях са собственици на хотели?
5. Колко са хотелите в с. Говедарци? Колко са хотелите на външни инвеститори? С колко легла? Колко са големите хотели? Каква е перспективата?
6. Кой ще инвестира в пречистване на водите под и над Говедарци?
Ето такива неща очаква да прочете човек от една популярна статия. Иначе, какво? Има едно шосе построено преди петдесет години и от тогава не е пипнато! Мила родна картинка! Никаква новина!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД