:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,519
Активни 630
Страници 12,084
За един ден 1,302,066

Преди избори се лъже, след избори - се маже

Реалността, възможностите на бюджета и сложните коалиционни взаимоотношения зачеркнаха голяма част от обещанията на БСП. Друга част социалистите отказват да изпълнят по конюнктурни причини
СЕГА СНИМКИ
Орешарски оправда липсата на достатъчно конкретика в програмата на кабинета с характера на документа, който иначе трябвало да е многотомник. Липсата на детайлно разписани мерки обаче му дава възможност да маневрира.
Доказан факт е, че преди избори най-много се лъже. Доказан факт е, че няма управляващи, които да са изпълнили и една малка част от големите си идеи, "продадени" на избирателите. Не защото нямат желание, а защото реалността и особено финансовите възможности на бюджета се оказват твърде скромни за бурната им фантазия. В подобна ситуация изпадна и кабинетът на Пламен Орешарски, който е в още по-сложна ситуация заради безпрецедентното ниското обществено доверие към него. По принцип то е нонстоп в режим на обяснение, а разминаващите се програми и идеи на управляващите партии БСП и ДПС още повече усложняват положението.

Само за една седмица имаше няколко



емблематични примера за непоследователност



и дребнаво усукване какво и къде точно е записано и обещано. Крещящ пример за това е нежеланието на правителството да отмени яростно критикувания през 2012 г. данък върху лихвите по срочните депозити. Няма как да си обяснявал, че този данък ще навреди много повече на икономиката, отколкото ще допринесе за приходите в бюджета, и в същото време да твърдиш, че вече като премиер работиш за растеж на икономиката, но ще го оставиш. Ако Пламен Орешарски стои на експертната си позиция от миналата година, че в държава с малко спестявания облагането им с данък ще навреди в дългосрочен план и ще попречи на инвестициите, този данък просто трябва да падне. Противното е признание, че в експертните позиции няма нищо експертно, а са чиста проба конюнктурно политиканстване. Казано по-грубо, едно е да си в опозиция, друго е да управляваш.

Отстъпление в същия стил е и отказът да се преразгледа единната сметка за разплащане с хазната, с която бе отнето правото на задължените лица да посочват какво плащат - данъци или осигуровки, и НАП автоматично прехвърля постъпленията към най-старото по дата задължение. Въпреки настойчивите искания на бизнеса това смесване на плащанията да се премахне и писменото обещание на кабинета това да стане до 30 август 2013 г., промяната не се случи. И тук, подобно на данъка върху лихвите, позицията се промени заради



удобството в бюджета да влизат лесно пари



и да се съберат по административен път трупани с години вземания.

Показателна за дребнавото оправдаване с програмни документи бе темата за евентуално увеличение на минималната работна заплата от 1 октомври. Депутатът от БСП Корнелия Нинова в интервю за Нова телевизия обясни, че това намерение не е записано черно на бяло в програмата на управляващите, в която се поема ангажимент минималната заплата да достигне 450 лв., но в края на пълен 4-годишен мандат. Вдигането на минималното възнаграждение обаче бе записано съвсем официално - в нещо, наречено стабилизационни и спешни мерки за подобряване на социалното положение на гражданите. Този документ не просто съществува, но бе одобрен от парламента, и кабинетът е длъжен ежемесечно да се отчита по него. Всъщност появата на обещанието за вдигане на минималната заплата от октомври в плана със спешни мерки бе изненадваща на фона на коментарите за негативния ефект от такава мярка върху икономиката. Но ако си предпочел да кърпиш имидж с популистки обещания, ще трябва да си понесеш и критиките за това. По сходен начин Нинова се опита да парира и въпрос за обещаните 250 000 нови работни места с уточнението, че това щяло да се случи за пълен мандат. Истината е, че



това обещание е чист популизъм,



а числото не почива на нищо и едва ли ще се реализира. Но подобно на 800-те дни на Сакскобургготски, то стои добре закръглено в предизборните клипове на БСП.

Подготовката на бюджета за 2014 г. вече започна да онагледява несъстоятелността на други поемани с лекота предизборни ангажименти. В предизборната си платформа БСП обеща подоходният критерий за помощите за деца да се преразгледа и парите не само да се дават на всички деца, но и да се увеличат. За изпълнението на този ангажимент - вдигане на детските от 35 на 50 лв. и предоставянето им на всички деца, ще са нужни 300 млн. лв. допълнителен ресурс над осигуряваните в момента 365 млн. лв. Това е, меко казано, проблем на фона на възможностите на бюджета. По канала "финансово необезпечени обещания" заминаха и уверенията на лидера на БСП Сергей Станишев държавата да отпусне еднократна финансова помощ на всеки първокласник. Подоходното ограничение за отпускането на помощите остана. Ще видим какво ще се случи и с ангажимента на кабинета ежегодно да актуализира обезщетението за гледане на дете с обещаното от БСП ежегодно увеличение на помощите за първокласници, с ръста на други социални плащания.

Особени интересни в тази светлина ще са промените в данъчните закони. Още от сега е ясно, че на БСП ще бъде нееднократно напомняно обещанието за премахване на плоския данък и въвеждането на прогресивното облагане. Тази тема отпадна при консултациите с ДПС около съставянето на кабинета, тъй като хората на Доган, а и самият премиер Орешарски не споделят подобна стъпка. Тя обаче със сигурност ще бъде възкресена от отделни социалисти при предстоящите дебати по данъчните закони в парламента. Затова съвсем не е случайност, че кабинетът не е влязъл в абсолютно никаква конкретика за данъчната си политика с изключение на въвеждането на семейно подоходно облагане, и то за втората половина от мандата. Ще е интересен и развоят около АЕЦ "Белене" - рестартът му фигурира в платформата на БСП, а в програмата на кабинета темата е застъпена с едно изречение, предвиждащо уреждане на възникнали проблеми с "Росатом".

Влизането в конкретика в предизборните програми като цяло е голямо предизвикателство и партиите могат да се сърдят само на себе си, че обявяваните мерки в крайна сметка се оказват неизпълними. Затова ще е добре, ако всякакви мерки, които се лансират в предизборни документи, занапред



бъдат придружени и от финансова обосновка,



за да се прецени доколко и в какъв срок са изпълними. Нито една партия в България не го прави. Нещо повече - дори в програмата на кабинета има само най-общи намерения. Премиерът Пламен Орешарски заяви, че правителството възнамерява да извършва структурни реформи, но и те не са съдържателно описани в програмата. Т.е. преговори по политиките тепърва ще текат и именно те ще са истинският тест за програмния характер на кабинета и готовността му да провежда прозрачна и аргументирана политика.

Първото такова предизвикателство ще бъдат консултациите по проектобюджет 2014, които следва да бъдат максимално прозрачни. Това ще е интересен тест за зрелостта на партиите, защото изготвянето на проектобюджета със сигурност ще изисква компромиси и част от тях няма да са изгодни за двете партии, подкрепящи кабинета. От това засилено внимание към платформите и повишените изисквания към аргументирането на публичните политики обаче демокрацията може само да спечели, било то бавно и трудно.
 Предизборните обещания на партиите на Сергей Станишев и на Лютви Местан се разминават по доста точки и трудно ще бъдат изпълнени при коалиционно управление.
41
3449
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
22 Септември 2013 19:42
защото са цоциалисти!
22 Септември 2013 19:50
С мазането след изборите - лесно. За целта има форумни насовци , асолки и прочие кутевизъм.
Ама, след 100 дни - да видиш сал едни 100 шуробаджаначески назначения и заложена цяла държава и партия за едната брюкселска кариера ............
22 Септември 2013 20:08
Преди избори се лъже, след избори - се маже.

Май беше наопъци, ама нейсе.
22 Септември 2013 20:13
/:/ "Преди избори се лъже, след избори - се маже"
.............................................................................
По-правилното и по-вярно е да се каже, че "Преди избори се ОБЕЩАВА, а след избори се изпълнява(или НЕ се изпълнява)!
Още по-важно е да не се забравя, че: и у нас и по Света, всяка партия преди избори обещава какво ще направи след изборите, но го обещава "под условие", че ще го направи, ако има парламентарно Мнозинство от 50%+ и нейно Правитгелство!!!
Ерго, при коалиционно Правителство( като това на БСП+ДПС сега), което е в резултат на СЛЕДизборно споразумение, а НЕ на ПРЕДизборно споразумение и общо предизборно обещание и програма, НЕ може да се иска и да се очаква която и да е партия от коалиционното Правителство да изпълни предизборните си обещания, ако те НЕ съвпадат с тези на следизборния й коалиционен партньор!
При следизборните коалиции задължително има в някаква степен необходим компромис, Отказ от част от предизборните обещания на всеки от коалиционните партньори- за да може да има Коалиция! И точно по тази причина НЕ може да се иска и да се очаква която и да е партия от коалиционното Правителство да изпълни предизборните си обещания, защото тя се е отказала от част от тях, за да встъпи в Коалиция!
Другият вариант е: партията да НЕ встъпва в следизборна коалиция, за да НЕ й се налага да се отказва от част от предизборните си обещания! Но това означава, пък, отказ на тази партия от следизборно изпълнение на всички нейни предизборни обещания! Очевидно, по-благоприятният вариант за Избирателите на тази партия е тя да изпълнява и изпълни част от предизборните си обещания, отколкото да НЕ изпълнява и НЕ изпълни никое от тях, НЕвстъпвайки в Коалиция! ДРуг е въпросът, ако тази партия, въпреки, че е встъпила в следизборна коалиция, НЕ изпълнява никое от предизборните й обещания- такава партия заслужава анатема("Разпни го!" от нейните Избиратели(но само от тях- избирателите на други партии НЯМАТ това право!)!
22 Септември 2013 20:14
Лъжат, разбира се!
За цели 100 дни не построиха нито един завод, а обещаваха реиндустриация! Обещаваха социални помощи за всички, а дават само на нуждаещите се! Обещаваха Белене, пък сега викат "чакайте да видим какво ще плащаме"! А за плоския данък - ама вие сериозно ли чакахте дясна партия да го отмени?
22 Септември 2013 20:23
50 лева на дете? и за децата на милионерите ли? е това вече на нищо не прилича.
22 Септември 2013 20:31
Показателна за дребнавото оправдаване с програмни документи бе темата за евентуално увеличение на минималната работна заплата от 1 октомври. Депутатът от БСП Корнелия Нинова в интервю за Нова телевизия обясни, че това намерение не е записано черно на бяло в програмата на управляващите, в която се поема ангажимент минималната заплата да достигне 450 лв., но в края на пълен 4-годишен мандат




Гърч голем.

22 Септември 2013 22:07
Venezuela's leftist government said Saturday it temporarily seized a major toilet paper factory hoping that it can end troublesome shortages of the staple personal care item.
"The temporary occupation of Manpa (Manufactora de Papel) is aimed at verifying that toilet paper industry production, marketing and distribution" are all in line with state policies, Vice President Jorge Arreaza said on Twitter, without indicating how long the takeover would last.
He said the decision had been taken by an economic panel sworn in last week by President Nicolas Maduro, a close ally of Communist-ruled Cuba.
OPEC member Venezuela has vast crude oil resources, sitting atop the world's largest proven reserves.
But efforts to centralize its economy like Havana have seen the country reach an inflation rate of 32.9 percent, and a toilet paper shortage rate of 20 percent, according to government data.

сега по света - скоро и у нас!
22 Септември 2013 22:14
Предизборните обещания на БСП спират и без друго страхливата и половинчата пенсионна реформа на ГЕРБ и връщат ранното пенсиониране на военните
Натисни тук
22 Септември 2013 22:19
Преди избори се лъже, след избори СЕ КРАДЕ! Законно(за целта се произвеждат съответните закони)! Мазането идва чак след това!...
22 Септември 2013 23:12
Лъжци, лъжци, лъжци.
22 Септември 2013 23:44
Скука, скукаааа. Първо лъжеш, после мажеш или обратното. Крадеш , ма със закони, мажеш, тинтири-минтири .... къси пасове неккви. Кой го брига?
Къде е истинската амбразура - къде е субекта от Димитровград, марсолите, всичките байновци, бачовци, тетките-другарки и целата платена плява?
Като наближат избори, точно тогава почват да се сдухват.
23 Септември 2013 05:42
Йети, а ти ходи ли на ГЕЙ-ПАРАДА? Не, не за друго - за да не скучаеш става въпрос!...
23 Септември 2013 06:22
БСП даваше леви обещания, но с десен премиер как да стане? Пък и ДПС /либералите/ имат голямо значение за правителството при липсата на доверие в обществото, както и олигарсите ще извиват ръцете на правителството и ще пречат на реформите, докато има протести. То беше ясно, че без махането на плоския данък и увеличаването на данъците за големите фирми, няма да има социална политика. Но и ДПС и Орешарски са против. Т.е. в желанието си да спечели властта, БСП е заложила ва банк интересите на обикновените хора. И с монополите няма да се преборят, защото ги е шопе от ЕС, а и икономическите кръгове само това чакат, за да им спретнат някой бунт през медиите. Дали са лъгали не знам, но надеждите се отичат в канала...
23 Септември 2013 06:45
Бий ме, но ме обичай!

Хората, изглежда че обичат да ги лъжат. Когато Дянков викаше: Дайте да стягаме каиша - изхвърлиха го като мръсно коте.
Сегашните колаборатори като наобещаваха едни ми ти приказни сценарии, едни ми ти светли бъднини, че човек започва чак да се чуди:
А бе, тия хора да не би да са открили някакво огромно съкровище, дух в бутилка или някаква вълшебна пръчица та обещават благини които трудно могат да бъдат постигнати дори и в работеща на пълни обороти икономика.
Само като ги слушаш с тия ми ти наративи ще си помислиш, че едва ли не като дойдат на власт и всеки мъжки избирател ще получава барем по една "свирка" на седмица, а дамите - направо безплатен маникюр и масажи до края на мандата им. То не бяха катарзиси, стратегически отстъпления и какви ли не още пируети на които могат да им завидят даже и солистите на Болшой.
Да де, ама ги виждате колко чинят. Едва ли има друго правителство от времето на Беров до сега което да е било толкова ненавиждано. И то не, че нормалните хора наистина очакваха техните там работни места, повишения на това и намаление на онова, ами най-вече за безскруполния им гьонсуратлък. То бива, бива нахалство и безочие, но тяхното минава границите на поносимото. А бе, гледа те в очите и те лъже и ти иде да му завъртиш една "курвачката" в мазната физиономия и да те пита после: Ама защо?
За съжаление има една прослойка на населението което дори и да го набият на кол, дори и да му извадят червата през гъза с ченгел ще си ги защитава и ще си вее червеното байраче ( кой онова с петолъчката, кой онова с полумесеца). Това е, бе...инстинкт някакъв си. Те са като зомбирани и каквото и да направят тия -- нашите са сигурни, че социалистите обичат бедните и нещастните( а, да не се заблуждаваме -- в България почти всеки се счита за беден и нещастен). Сякаш са урочасани тия ми хорица. Ей ги на и тук - като се пенявят като "Веро" в топла вода, като сипят едни огнища и жупели човек ще си помисли, че едва ли не защитават първородното си чедо. Той целичкия в лайна, горкия, едвам е събрал за да си плати интернета, ама е сигурен, че правдата е на негова страна. И вместо да вземе и да направи нещо за да подобри ситуацията си нашият предпочита да громи гадните олигарски, капиталисти, соросоиди, иванкостовисти, бойкотиквисти и какви ли не още мерзки там изчадия дето са се пръкнали. Те, вика, нашите ще оправят нещата, ама пусто тия ги спъват.
И му светкат очичките на нашия като фарове на нова "Волга" и едни слюнки като хвърчат от устата му...а бе - мани, мани.
Той е с рефлекси придобити от ония години когато ДЪРЖАВАТА си се гржкаше за него. И безплатно го изучи, и трипера му безплатно излекува и работа му намери в института и заплатата си беше прилична и апартамента беше с нисък наем - изобщо държавата под вещото ръководство на Партията имаше само един приоритет и това беше Човека ( с главно Ч), а сега к'во? Ти трябва сам да си ги подсигуряваш тия ми ти насущности и най-вече трябва да бачкаш като занзибарец, (дето вика Калки), а пък те мръсниците му с мръсници не щат да ти плащат като на германец, най-малкото.
Е, ами той за к'во да им работи ангарийка, а? Я по-добре да седне той пред компютъра, да зачатка с клавишите онези ми ти гневни филипики, да им покаже, един вид, на тези с промитите мозъци къде е истината и как той е гяволето, а пък тия дето се водят по акъла на разни имигранти и соросоидни мутанти - тия са направо едни мръсни лайнари. И мазохистично подлагат дирника са на "баш гяволетата" от управлението за да изпитат насладата от плясъците на камшика...цвили нашият с колуратурен тенор: Бий ме! Бий ме, но ме обиииичай....ох, ах, ох, ах.
23 Септември 2013 07:54
Единственото умно нещо което ,направи онзи лилипут, Дянков беше именно облагането на лихвите. По силата на кой закон този доход трябва да се смята за необлагаем?
23 Септември 2013 08:19
За да разбереш, че лихвата НЕ Е ДОХОД, трябва да узнаеш(разбереш) какво Е! По-простичкото обянение Е: лихвата е компенсация за загубите, претърпяни от вложителя, за срока на влога! Пример: днес внасяш 10 лева(цената на едно кило сирене). След 1 година, обаче, сиренето вече струва 11 лева, а твоите пари в банката са още 10 лв. Е, предназначението на лихвата е да покрие загубата от един лев! С други думи, лихвата е предназначена да покрие обезценяването на парите и като такава НЕ СЕ СЧИТА ЗА ДОХОД! Добре ли ти го обяних? Трудно ли ти е да го разбереш.? Щото на Дянков му беше трудно...
23 Септември 2013 09:06
в цял свят лихвите се облагат. пенсиите също. с изклщчение на страните където жъобще думата данък е непозната.
всичко което правил дянков е правилно. избягна инфлацията. строяха се детски градини. но червените пенсионери са недоволни, да не строи детски градини а да дава пари в брой на пенсиите. и ще бъдат удовлетворени. децата не гласуват, и кучета ги яли според червените пенсии.
сега за децата няма да има но за пенсиите ще има. и комунистите ще са на власт и ще си краднат. и вълкът сит и агнето цяло. и така до края на света.
23 Септември 2013 09:24
Американецо, от чистотата добре са поработили върху мозъка ти - прочистен е основно! Много свежо! Ха сега се опитай да разбереш: когато на пенсионерите(живеещи в мизерия) се дадат пари ИКОНОМИКАТА ЩЕ ЖИВНЕ, защото: те са много(около 2 милиона, казват някои), което си има и добра страна - това са клиенти! Първото нещо, което ще направят пенсионерите с дадените им пари ще е да си платят тока, топлото, да си купят храна, ако останат пари, ще си вземат и по някоя дрешка, обувки или нов телевизор - все стоки, залежаващи по магазините поради НЕПЛАТЕЖОСБОСОБНОСТТА на населението! Е, какво лошо, американецо, има дотук? Парите отиват в бизнеса("честния частник", минавайки през пазара, произведените И ЗАЛЕЖАВАЩИ ПО МАГАЗИНИТЕ СТОКИ са реализирани, работодателите с получените пари изплащат неизплатените заплати(неизплатени поради залежалите по магазините стоки) и икономиката тръгва! Какво би направил ти?! Знам, ти би подкрепил финансово работодателите, които да изплатят неплатените заплати и вложат парите в ново произвоство, та белким икономиката тръгне! Да тръгне накъде?!? Да произведе нови стоки, които ОТНОВО ще лежат по магазините не купени(поради липсата на пари в населението)! И?! Затворен порочен кръг, американецо! Знам, знам ви мераците - това са новите яхти и ламборджинита, които "честните частници" ще си купите, но...докога? Докъде би ни довело това? Давате ли си сметка?!...
23 Септември 2013 09:52
Сегашното правителство все повече влиза в коловоза на предишното, успешно трасиран от злия Дянков
23 Септември 2013 11:05
Rakita по-скоро сегашното правителство се мъчи да оправи бакиите на предишното, включително и с данъка върху лихвите, въведен от недоразумението Дянков
23 Септември 2013 11:20
Rakita по-скоро сегашното правителство се мъчи да оправи бакиите на предишното, включително и с данъка върху лихвите, въведен от недоразумението Дянков
В каква насока? Идва време за формирането на следващия бюджет, а този процес върви успоредно с приемането на нови закони, които да предопределят тази нова правителствена политика, ако я има - това е линк към последните внесени в НС законопроекти: Натисни тук, където не фигурира нито един данъчен закон. С какво това правителство тогава е по-различно от предишното?
23 Септември 2013 12:18
аз не съм нито честен нито частник. държавна служителка съм.
то това са хубави лакардии как икономиката е стимулирана от пенсиите, но какво да правят дечицата като няма детски градини за тях. какво да правят бедните им родители? кой ще им гледа децата като ходят на работа? за бойко борисов децата и работещите родители са приоритети и затова полага грижи за тях. за комунистите пенсиите са приоритети защото гласуват . а като стоят на власт крадат. краденето е най важно от всичко на света.
кой е по важен? детето на което предстои 70-80 години живот или 70-80 годишната пенсия, която не си е дори заработила пенсията, и на която остават няколко години живот? кой е бъдещето?
23 Септември 2013 12:29

кой е по важен? детето на което предстои 70-80 години живот или 70-80 годишната пенсия, която не си е дори заработила пенсията, и на която остават няколко години живот?

Чувал съм че така разсъждават ескимосите.
А който не си е заработил пенсията (т.е. не си е внасял осигуровките) пенсия не получава.
23 Септември 2013 12:37
получава, получава. никой не е внасял 45 години вноски. повече от 50 процента от пенсиите се раздават от бюджета, тоест от данъкоплатците. и този родител на който му вземат парите от заплатата иска в замяна детски градини за детето си, а не пенсии хора с които няма нищо общо.
23 Септември 2013 12:49
Длъжен съм да информирам държавната служителка, че най-големи грижи се полагаха за децата и най-много детски градини се строяха не при бат Гойко, а при др. Тодор Живков и затова, ако държите на децата, искайте си обратно социализма! И само между другото - в горния си постинг говорех за пенсионерите(защото вие писахте за тях), но всъщност имах пред вид всички бедни българи, които са 95% от населението! Парите за икономиката и бизнеса, и всичко останало трябва да минат през хората и пазара, за да отидат в Бизнеса и Икономиката! Иначе става това, което днес виждаме навсякъде около нас - магазините пълни със стоки, които никой не купува, докато не се обезценят, храна, която периодично се бракува и изхвърля поради изтекъл срок на годност, и улици пълни с бедняци и ровещи в боклука за храна, които нямат пари за едно кисело мляко! Като стимулирате пряко Бизнеса и призведете още стоки, кой очаквате да ги купи, като в народа няма пари, откъде(ОСВЕН ОТ ХАЙДУКЛУК) смятате, че ще дойдат печалбите ви в бъдеще?!...
23 Септември 2013 12:56
бедните не са 95 % а много по малко. средната класа( хора с месечен доход 600+ на човек) е 46 процента. Именно тези хора искат парите им да отиват за децата им а не за старци и старици които не са им роднини. а благоденствието се осигурява от икономиката не от комунистическата партия. нямаш икономика нямаш нищо. затова бойко полагаше усилия да строи магистрали за да даде рамо на туризма, който е гръбнакът на българската икономика.
23 Септември 2013 13:02
24 години "демокрация" дават плодовете си вече - българинът бавно губи разсъдък и човешкото в себе си! Разстреляйте ги, бе, обесете ги пенсионерите, само защото ви се виждат червени! Ужас!! Българинът все повече губи човешкото в себе си и заприличва на ...не, не мога да го кажа!...
23 Септември 2013 13:07
Бат Гойко строеше магистрали, защото от този дял на икономиката може най-много(почти безконтролно) да се краде! Всъщност, Станишев построи повече магистрали от Бойко - това е истината! ...
23 Септември 2013 13:11
АМЕРИКАНКЕ,
Месчен доход 300 евро едва ли е белег за средна класа.
Тези "средняци" искат да живеят добре и техните роднини (баби и дядовци).
А че половината от пенсиите се плащат от държавата има причини за които не са виновни "пенциите":
-НОИ изплаща от пенсионния фонд много нетрудови пенсии (напр. социалните).
-държавата като работодател не е плащала своя дял от осигуровките.
-държавата не е контролирала достатъчно частните работодатели да плащат своя дял от осигуровките.
Има и други, ама ми омръзна тая просветителска дейност
23 Септември 2013 13:17
Правилото, че истината се ражда в спора НЕ Е валидно за България вече! Еле па за тоя форум! Каква истина може да се роди в главата на индивид, който с думата "комунисти" нарича капиталистическата олигархия на България и си вярва при това?! Къде виждате комунисти тук, бе?! Ама вие бъркате основни понятия от българския език, каква истина може да роди евентуален наш спор?!...
23 Септември 2013 14:33
Каква истина може да се роди в главата на индивид, който с думата "комунисти" нарича капиталистическата олигархия на България и си вярва при това?! Къде виждате комунисти тук, бе?!
Е, добре, да го определем така: част от социалистическата номенклатура, извършила вътрешнодворцовия преврат на 10.11.1989 г., с цел да трансформира политическата си власт в икономическа.
23 Септември 2013 14:59
Т_Живков, не мога да не се съглася с тезата, че парите трябва да отидат при потребителите. Обаче има едно голямо "НО", стоките, които са в магазините всъщност не са произведени в България. Затова и парите на потребителите ще отидат всъщност в чужди производители и ще осигурят работата на тяхната икономика, а не на нашата.
Малката част, която нашите търговци ще получат едва ли ще отиде за строеж на цехове и заводи.

Тоест, първо трябва да се направи нещо, което да накара потребителите да купуват именно Български стоки, а след това да им се дават пари. А това не виждам как може да стане с ограничения суверинитет на България в момента...
23 Септември 2013 15:03
Т_Живков, не мога да не се съглася с тезата, че парите трябва да отидат при потребителите. Обаче има едно голямо "НО", стоките, които са в магазините всъщност не са произведени в България. Затова и парите на потребителите ще отидат всъщност в чужди производители и ще осигурят работата на тяхната икономика, а не на нашата.
С този мотив Дянков отказа увеличаването на пенсиите и заплатите. Сегашните управляващи явно го споделят.
23 Септември 2013 15:30
"Да профанизираш сложната действителност, да демонстрираш непрекъснато болезнената си претенция, че притежаваш потенциала да рамкираш неизвестното върху територията на изкусно съчинените ти, а после сглобени идеи, е най-опасното нещо на света!" - твърди Нобеловият лауреат по икономика от 1974 г. Ф.А. фон Хайек.
Което не преци на недоучки и пишман специалисти по икономика и обществено развитие да пишат и дрънкат каквото им падне.
Партийните предизборни програми ВИНАГИ се пишат за пълен 4 годишен мандат и за абсолютни мнозинство при формиране на Народното събрание. Какво, колко и кога ще се изпълни решават избирателите. Ако са дали само 30% възможности да управляват - реално е да очакват най-малко 30% изпълнение на предизборната програма. А правителството на мандатоносителя има абсолютнота свобода да преценява какво е възможно и какво не - при условие, че всички останали парламентарно представени партии са били против програмата на съответния мандотоносител.
Тъй че слезте на земята и ако можете да мислите - мислете, Ако не - квичете! В което, май, сте Нобелови лауреати
23 Септември 2013 16:33
В БСП обещанията нямат значение.
Там има само една цел - кариерата на Станишев в Брюксел и това прави обещания, партия и държава заложник на кариеристичните му интереси.
Другото са лозунги и тинтири-минтири .
23 Септември 2013 17:02
Rakita, честно казано много ми е неприятно да се споменава името на Дянков точно в този контекст. (Излиза, едва ли не, че съм съгласен с него)

Моята мисъл беше малко по-друга, че в момента, на когото и да се дадат парите, то накрая те ще се окажат в западна Европа, поддържайки високия стандарт на гражданите първо качество...

Това може да се направи само с много, много сериозни мерки - например пълен бойкот на вносните стоки - като не става със закони (защото нямаме нужния суверинитет) то трябва да стане доброволно, тоест да се пропагандира потреблението на Български стоки и то именно на тези, които нямат изобщо чуждо участие.

България просто трябва да спре да бъде пазар за западна Европа!
23 Септември 2013 17:09
В БСП обещанията нямат значение.
Там има само една цел - кариерата на Станишев в Брюксел и това прави обещания, партия и държава заложник на кариеристичните му интереси.

Смешното е, че в момента грижата на БСП е не толкова кариерата на Станишев, колкото тази на Мартин Шулц.
23 Септември 2013 18:05
Това може да се направи само с много, много сериозни мерки - например пълен бойкот на вносните стоки - като не става със закони (защото нямаме нужния суверинитет) то трябва да стане доброволно, тоест да се пропагандира потреблението на Български стоки и то именно на тези, които нямат изобщо чуждо участие

Ako ще трябва да бойкотирам чуждите домати защото нашите не са по-добри, но са по-скъпи, за такъв бойкот не ме търсете. Нека нашите производители се постараят да произваждат конкурентно, тогава няма нужда от патриотични бойкоти.
23 Септември 2013 19:39
Неверния Тома - проблема е, че се получава затворен кръг - нашите домати няма как да станат по-хубави, докато не започнат масово да се търсят. От друга страна, специално за доматите има огромна разлика между "добре изглеждащи домати" и "вкусни домати". Вносните, са от сортове, които са специално за транспорт и затова имат дебела люспа и арматура от жили вътре в тях, та винаги да изглеждат твърди и лъскави. Аз лично бих предпочел по-грознички, но по-вкуснички.

Но тук има други фактори. Гръцките домати винаги и при всички случаи ще са по-евтини от Българските. Това е въпрос на климат. И докато търговията е свободна няма как да се стимулират нашите производители въобще да произвеждат домати, освен ако хората не започнат съзнателно да купуват точно доматите на нашите производители. (Съвсем отделно стои въпросът с многото прекупвачи, картелите, изнудването и т.н. които също си искат адекватно решение.)

Разбира се, ако България изнасяше за Гърция нещо, което е по-скъпо от доматите, то няма значение, че ще си купуваме домати от Гърция, общият баланс пак щеше да е в полза на нашите производители. Да, ама ние нищо значително не изнасяме за Гърция (нито за някъде другаде). И затова в крайна сметка, почти всеки похарчен лев заминава някъде по света да оправя материалното положение на белите хора.
23 Септември 2013 20:02
ИНСПЕКТОРЕ,
Не ме убеждавай да купувам лошо и скъпо от патриотизъм.
Не знам какво се отличаваме климатично от Гърция, но знам че нашите градинари гледаха домати и в Унгария. А сега им пречи сушата, кишата и ...
Не е ли добре да помислим какво наистина им пречи?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД