Огромният наплив на туристи и дългите опашки са вечният аргумент за разширавянето на ски пистите в Банско. |
Ясно е, че и през тази година втора кабинка няма да има, а в подкрепа на привържениците на разширяването на зоната ще има репортажи за опашки от чакащи да се качат на горния край на съществуващите писти. За това настояват от години част от жителите в Банско, общината на града под Пирин, която е и акционер в зоната, и най-вече концесионерът "Юлен" АД. Висши държавни чиновници от три поредни правителства непрекъснато демонстрират подкрепа за исканията на концесионера. Засега те са блокирани от възраженията на природозащитници и на екоорганизации. Самото разширяване не може да бъде направено, без да се заобиколят действащите нормативи и без санкция от Еврокомисията и ЮНЕСКО. След острите сблъсъци и организирането на показни протести от страна на банскалии през миналата година сега войната се води позиционно. Всички страни в нея се въздържат да вдигат шум, но внимателно следят ходовете на "противника" и от време на време пробват стрелба с компромати. В същото време хората от държавната власт, които трябва да разрешат казуса и да наложат закона, също избягват да демонстрират, че изобщо нещо работят.
Вече измина половин година, откакто Сметната палата констатира в одитeн доклад за ски зоната с център Банско, че концесионерът си е позволявал незаконни действия в последните десетина години.
Преди два месеца изтече 4-месечният срок,
който палатата даде на Министерството на околната среда и водите, за да предприеме мерки за решаване на проблемите около концесионния договор и неговото изпълнение. Заради това още служебният екоминистър Юлиян Попов бе създал специална комисия, която имаше за цел да проучи доклада и да реши как да се действа. И толкова. Новото ръководство на министерството не дава никакъв признак, че прави нещо, за да изпълни предписанията на одиторите. Вместо това държавни чиновници от висок ранг, но извън министерството на екологията, отново се надпреварват да изказват подкрепата си за допълнително застрояване на Национален парк "Пирин".
Докладът на Сметната палата за 30-годишния концесионен договор бе готов още през април. Най-притеснителният факт в него бе, че цели 10 г. след сключването на договора Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не е упражнявало абсолютно никакъв контрол върху концесионера "Юлен". Оправданието е повече от абсурдно - просто във ведомството не е имало звено, което да следи концесиите. Подобна структура е създадена чак през 2009 г. - т.нар. Комисия за контрол на концесиите. От 2009 г. до 2011 г. са проведени над 130 заседания, като 18 от тях са посветени на ски зоната. След проверките Сметната палата констатира, че операторът на ски пистите щедро е превишил позволената площ за изграждане на писти и други съоръжения - с 64.7 хектара (647 декара). Освен това концесионерът е можел да внася паричните гаранции в какъвто си пожелае срок. МОСВ също така не е събирало документите, в които има информация за пистите и за всички съоръжения, стана ясно от одитния доклад. В констатациите бе наблегнато и на разминаването между площта на концесията по договора от 2001 г., териториалноустройствения план на зоната, изготвен от акционера в нея - община Банско, и устройствения план на Национален парк "Пирин". Една от малкото спазени клаузи в договора е за инвестициите на "Юлен", констатираха одиторите.
Може би поизнервени от липсата на развитие около концесията и искането за разширение на ски зоната, което общината и концесионерът направиха още по време на правителството "Борисов", неотдавна еколозите започнаха нова акция. Те обявиха, че "Юлен" си е
спестил плащането на 562 494 лева
от концесионни такси. "Схемата е много проста. Въпреки че концесионерът декларира в своите документи, че ски сезонът на Банско е от 1 декември до 15 април, пред МОСВ се декларират 100 дни, вместо 130 или 150. По този начин се обявяват с 30% по-ниски концесионни възнаграждения, които те възнамеряват да платят на държавата", обясни Александър Дунчев от Световния фонд на дивата природа (WWF). През 2008 г. например пропуснатите ползи за държавата са в размер на 130 000 лв., през 2009 г. - 110 000 лв., а през 2010 г. - 47 751 лв. Така излиза, че концесионерът няма изгода туристическият сезон да е максимално дълъг, а да е възможно най-къс. Заради това природозащитниците от Коалиция "За да остане природа в България" сезираха главния прокурор Сотир Цацаров за безстопанственост на МОСВ спрямо ски зоната в Пирин.
"Юлен" опроверга информацията на природозащитниците. "Вече 12 години винаги точно и в срок изпълняваме финансовите си ангажименти към държавата", заявиха от концесионера. Таксите се определят по формула и се заплащат два пъти годишно през април и декември. Според "Юлен" природозащитниците от години водели целенасочена негативна кампания срещу развитието на зимния туризъм в България.
В коментара на фирмата обаче отново липсва обяснение за разминаването на декларираните дни за ски сезона. Сегашният екоминистър Искра Михайлова от своя страна плахо призна, че има подобни нередности. "Аз трудно мога да преценя какви са загубите или ползите на държавата, но мога да кажа, че ако договорът беше перфектен, ние с вас нямаше да си говорим за него и щеше да си функционира. Очевидно договорът има недостатъци, включително и методиката за определяне на концесионната такса", заяви Михайлова, цитирана от БГНЕС.
Еколозите са на мнение, че е абсолютно недопустимо
концесионерът да определя сам какво да плаща
на държавата. Но също толкова недопустимо е и държавата на практика да се е отказала от контролните си функции. Същата незаинтресованост цари и в община Банско. Тя държи 12% акции в ски зоната и като съакционер е длъжна да има поне един експерт, който да контролира концесията. Такъв чиновник няма, а самата община упорито гради планове за разширяване на зоната. Интересна е и практиката концесионерът да не плаща дори за доказани нарушения. За 2009 г. - 2011 г. от РИОСВ-Благоевград са наложили на дружеството санкции в размер на 14 000 лв., които след обжалване на "Юлен" се смъкват до 11 000 лв. В крайна сметка са платени само 1000 лв.
От оповестяването на негативния доклад на Сметната палата до сега няма ясна и точна информация за това как точно държавата ще се справи със случая. Наскоро стана ясно, че МОСВ е предприело първи стъпки за изпълнението на препоръките - изготвяне на регистър на активите в ски зоната, както и вписване на стойността и годината на придобиването им. Според Александър Дунчев обаче тези мерки са пренебрежимо малки. Природозащитниците се надяват главният прокурор Сотир Цацаров да разследва кои точно лица са допуснали такава безстопанственост. Според еколозите за 4 години - от 2002 до 2006 г., дружеството "Юлен" е плащало наем за ползване на ски съоръжения към офшорна компания в размер на 35 млн. лв. След това съоръженията били апортирани в дружеството, което има капитал от 76 млн. лв. Това е една от схемите за намаляване на печалбата и съответно за свиване на концесионното възнаграждение, твърди Любомир Костадинов от WWF. "За съжаление няма и помен от това в одитния доклад", коментира Костадинов.
Действията на Министерството на околната среда и водите засега стигат до изготвяне на анализи, експертизи и доклади. След излизането на одита на Сметната палата са създадени шест работни групи, от които четири вече са предали докладите си. Това обяви наскоро екоминистърът Искра Михайлова. Подробности от готовите вече документи досега не са били оповестявани публично. Другите две групи трябва да обобщят данни за инфраструктурата и обектите в концесията на Банско. Михайлова обаче е на мнение, че и тази информация няма да бъде достатъчна, затова работата на групите ще бъде прекратена и ще се извърши експертиза на териториалния устройствен план на ски зоната. Така може да бъде намерено някакво оправдание за надхвърлянето на площите по договор. С тази "отговорна" задача ще трябва да се заеме новото и все още неработещо Министерство на инвестиционното проектиране. Кога ведомството ще се заеме със случая не се знае, както и колко време ще му е нужно, за да се реши казусът. Очевидно и този туристически сезон ще мине като стария, а позиционната война за ски зоната над Банско ще продължи със спорадични престрелки.
---ПОДКРЕПА---
Интересна тенденция е, че всяка власт в държавата в даден момент се оказва привърженик на уголемяването на ски зоната. При кабинета "Борисов" директна подкрепа обявиха бившият икономически министър Делян Добрев и експремиерът Бойко Борисов. Бившата шефка на парламента Цецка Цачева и бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов дори лично присъстваха на блокадите на пътя за Банско в началото на тази година. В сегашното правителство вицепремиерът Даниела Бобева и заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев вече се обявиха в полза на "Юлен" и развитието на ски туризма в района.