Най-новият продукт - "100 мерки за 100 дни", съдържа доста важна и полезна информация. Например за първи път отчетът за стоте дни казва ясно и точно какво съдържа прословутият социален пакет, който бе една от причините за бюджетната актуализация. Съществените данни обаче някак потъват в плявата в него, която е в смущаващо изобилие. Остава усещането, че авторите на материала са държали да покажат, че Дядо Коледа е стиснато старче на фона на лятната щедрост на управляващите.
Самата актуализацията на бюджета е посочена като една от стоте мерки, с които правителството очевидно държи да се похвали. Тя е под №9, а в следващите точки са изброени и конкретните харчове, подсигурени с актуализацията. Така най-сетне разбираме, че за сметка на по-голям бюджетен дефицит 950 приемни семейства ще получат 4.5 милиона лева, а за 25 000 деца с трайни увреждания ще има с 28 лева по-голяма месечна добавка. Половин милион лева са отредени за болнично лечение на 3100 българи, които нямат здравни осигуровки. 17.4 милиона - за помощни средства и медицински изделия за 13 000 инвалиди, Увеличението на детските семейни помощи - общо 11.119 млн. лева, ще е за 840 000 деца. 45 000 първолаци са взели увеличената от 150 на 250 лв. еднократна помощ в началото на учебната година., а за около 40 000 майки до края на годината са гарантирани 310 лева обезщетение за отглеждане на малко дете. Отчетени са и промени в нормативната база, съгласно които от догодина учениците сираци, настанени в специални учебни центрове и домове, ще получават джобни пари.
Списъкът със социалните мерки
е прекалено дълъг, за да бъде изчерпателно описан, но според депутатката Корнелия Нинова той е нещо като рог на изобилието, защото обхваща 1.2 млн. българи, тоест има за всекиго по нещо. Проблемът е, че тези мерки са като да дадеш бисквитка на човек, който от месеци не си дояжда - няма да го нахраниш. В същото време многомилионните разходи се правят за сметка на бюджетен дефицит, което означава, че държавата ще взима пари назаем, а данъкоплатците ще трябва да изкарват някак парите за връщане на дълговете с лихвите.
Тъй като е ясно, че пари се изкарват в реалната икономика, правителството отчита и първи стъпки към намаляване на административното бреме за бизнеса. Според доклада "100 мерки за 100 дни" вече са приети първите 24 облекчения за фирми и граждани и е готов втори пакет от 100 предложения. В отчета се редят често повтаряните от премиер и министри постижения - ускорено връщане на ДДС, зачестили акции срещу контрабандата, подготвени и подготвяни законодателни промени, които ще улеснят битието на читавите фирми и ще поотслабят натиска на бюрюкрацията и нелоялната конкуренция.
Дали посочените мерки са достатъчни и дали ще се прилагат упорито и последователно, предстои да видим. Всеки знае, че криенето на данъци и контрабандата не се преборват за 100 дни. Смущаващо е обаче, че като депутат от опозицията Орешарски твърдеше, че справянето със сивата икономика може да вкара допълнителни милиарди в бюджета, стига да има политическа воля, а като премиер дезертира и вместо да вдигне приходите в хазната, поиска да увеличи дефицита.
При представянето на отчета си министър-председателят обясни, че
първоначално мерките били 200,
но той отсял най-важните. Ето защо е изненада, че въпреки селекцията са останали доста хвалби, които трудно могат да се определят като успехи, има и огромен брой тестове, които по никакъв начин не могат да минат за мерки, а други по приличат на наивни заклинания. В отчета фигурира свалянето на цените на тока от 1 август, което бе символично като размер, погрешно като икономически ход и глупаво като политическа тактика и дори не успя да повдигне рейтинга на кабинета. Говори се и за "ребалансиране на енергетиката". Словосъчетанието е сред любимите на министър-председателя, но то никак не се връзва с ценовата преса на държавата, която обърква още повече и без друго разгромения от политически и икономически грешки енергиен отрасъл.
Като успех е отчетено "финализирането на процеса по преминаване към цифрова ефирна телевизия" - при положение че кампанията закъсня и финалът бе отместен от 1 септември на 1 октомври, а освен това се очертава след изключването на аналоговия сигнал идния месец
1 милион българи да останат без ефирна телевизия
по технически причини - цифровият сигнал няма да стига до телевизорите им.
Гордост на кабинета е, че през стоте дни е осигурил 3 млн. лева за обзавеждане и оборудване на сграда за Софийски районен съд. От отчета на Орешарски научаваме още, че МВР е имало 9 деловодства, но те вече са закрити и действа единна система за документооборот, че за 100 дни са проведени над 25 национални полицейски операции, разкрити са над 80 престъпления по линия на домови кражби, установени са 363 лидери на престъпни групи и др.
Отчетът за стоте дни завършва с част, озаглавена "Кои важни реформи започнахме?" Под № 1 е записана следната "важна реформа": "Правителството прие законодателна програма с 80 законопроекта, които ще бъдат внесени до края на годината". Че производството на закони е важно, спор няма, обаче откога го наричаме реформа? Със същата помпозност в списъка се мъдри "въвеждане на статистическа отчетност на междуфирмената задлъжнялост", макар че събирането на количествени данни трудно може да мине за реформа.
"Реформи" са още изработването на програма за рехабилитация и ремонт на пътища втори и трети клас за 2014 г., "стартирането на подготовката за първото ротационно председателство на България на съвета на ЕС през 2018 г.", а също и фактът, че Министерството на културата се е присъединило към декларацията за достъп на младите хора, инициирана от БАРОК (Българска асоциация на работодателите в областта на културата)
Наред с пълнежа все пак има и съществена информация
Българските граждани със сигурност с нетърпение очакват плодовете от реформите в здравния сектор, който отчетът на Орешарски само маркира - създаването на национална здравна карта, модернизирането на спешната помощ, актуализирането на медицинските стандарти. Интересно е и какви реформи ще заложи новият закон за предучилищното възпитание и училищното образование, както и промените в закона за професионалното образование и обучение, които според "100 мерки за 100 дни" усилено се разработват.
Доста дръзко в отчета се твърди, че е стартирана цялостна реформа във ВиК сектора. Истината е, че 99.9% от българите изобщо не знаят каква е тази реформа, как и в какви етапи ще се проведе и до какви резултати ще доведе. Всъщност, досега никой не е успял да обясни тази реформа в цялостната й прелест, дори сегашният президент, който като министър на регионалното развитие много обичаше да говори за нея.
В "100 мерки за 100 дни" се говори за още една цялостна реформа - в сектора "държавни предприятия", съпроводена с подготовка на нарочен закон за управлението им и с разработване на оздравителни планове за финансово неустойчивите фирми. Но като имаме предвид "успехите" на БСП и ДПС в тази област и в предишните им управленски формати, и в сегашния, а и на други правителства, може да прогнозираме намеса в стил "слон в стъкларски магазин".
Същите "доктори" вече са лекували и БДЖ, и ВМЗ-Сопот,
и "Български пощи" и други хронично болни предприятия. Терапията неизменно включва държавна помощ - най-вече вливане на пари, и все се оказва неуспешна.
"Това е единственото правителство, което работи в условията на политически протести още от встъпването си в длъжност", пише в самото начало на отчета. А кой е виновен - нали самото правителство взриви протестите с кадрови гаф. Нали то направи безпрецедентно бърза серия от безобразни назначения по високите етажи на властта и продължава безпринципна чистка, като отстрани читави директори като Лазар Лазаров от пътната агенция и Милка Гечева от Агенцията за строителен контрол. Не започна ли премиерът с непростима грешка - кой му дръпна езика да пророкува, че България вероятно ще загуби делото, заведено от Атомстройекспорт заради АЕЦ "Белене"? Орешарски пише предълги отчети, а отказва да публикува информация в кои банки държат средствата си държавните предприятия и за какви ресурси става дума.
Фабрикуването на планове и рапорти няма да върне доверието - не думите са важни, а делата.