:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,830
Активни 869
Страници 1,760
За един ден 1,302,066

Ако сега няма лидери, да ги създадем за в бъдеще

Гражданското образование в училище може да подпомогне този процес, като повиши политическата култура на бъдещите избиратели
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Бившият президент Георги Първанов се провали с "АБВ", но не се отказва - сега организира дискусионни клубове в цялата страна. Ако се съди по състава на участниците в тях, трудно от там ще излязат нови лидери.
Кадровият потенциал в политиката до толкова се изчерпа, че заприлича на постен телешки бульон. Лидери започнаха да се самопроизвеждат, партиите са се превърнали в кръжоци за беседи от типа "що е ляво и дясно", корпоративни организации за власт и финансови операции или дори политически секти. Но това е процес, а не просто състояние на политическото.

В момента управленските практики в българската политика много приличат на описанието на Платон в "Държавата" за способностите, които трябва да притежава умелият лидер: "Моряците величаят и наричат опитен моряк и умел да управлява кораб само този, който е способен да заграби властта със сила или пък да убеди капитана; а този, който не е такъв, те го ругаят и наричат негоден за нищо... Те са убедени, че за управлението на кораб не са необходими нито умения, нито опитност, нито някакво специално знание на мореплавателното изкуство..."

От години уродливи практики на лица от обществено-политическия живот насилват политическото, като го изкривяват в среда без морал, доминираща некомпетентност и лицемерие. "Изкуството на възможното" достигна дотам, че несъвместими по възгледите си партии се събират в съюзи на реваншизма в стремежа си да проникнат в Меката на българската демокрация - Народното събрание. Някои пък настояват, че са държавници, и се събират в "коалиция на националния интерес". Вярно, целта на всяка партия е да спечели властта, за да успее да реализира идеи и програми, но



въпросът е на каква цена



Един патриотар, който от години играе на "скачени съдове" с партията на "правата и свободите", днес гласува общи позиции и решения с доскорошния си враг, сочен от самия него за ислямист и бивш поробител. Същият националист до неотдавна наричаше кабинета на Сергей Станишев "коалиция на крадливи свине". После подкрепи кабинет на ГЕРБ, което не му попречи да обяви Борисов за "мафиот", а днес спасява държавата от кабинет на ДПС, подкрепяйки го.

На една маса можете да видите и "червената кукувица" (по Иван Костов), и "кебапчийските котараци" (етикет за напусналите ДСБ крон-принцове). Върли антикомунисти, редом с разкаяли се агенти на ДС...

Е, кой би се занимавал с такива,



ако не притежава дебела кожа и "бели петна" в паметта?



Тази политическа мърлявщина обслужва идеално тези, които са седнали на политическия стол и го държат здраво. Приказките за "мръсната политика" само пазят статуквото.

В този смисъл - доколко е възможно неопетнени, чисти души да влязат в политиката, където трябва да имаш други качества, за да си конкурентен в среда на "кобни дела" (по Макбет)? Както пише и Платон: "При това положение ти не смяташ ли, че моряците ще нарекат запяч по звездите, високопарен бърборко и безполезен човек тъкмо онзи, който в действителност е способен да управлява кораб."

Тези дни видни лица на българската левица обявиха, че започват създаването на мрежа от дискусионни клубове, които ще търсят млади, можещи, успели българи, за да ги включат в управлението на държавата. Инициатор е президентът Георги Първанов, подкрепян от бивши министри в кабинета "Станишев" - Румен Петков и Асен Гагаузов. Там е и Татяна Дончева. Тези хора имат амбицията да бъдат новите кадровици вляво. Но нямат намерение да отстъпват "лидерството".

До момента



нито един партиен лидер не се е надскочил



и не е посочил свой наследник, който да е по-умен и по-можещ. Политическата ни практика показва, че партийните функционери мислят в калъпи и произвеждат свои подобия, харесват такива, които действат и разсъждават като тях самите. Тече самовъзпроизводство.

Преди няколко години един български политик се оплака от "лошия материал". И донякъде има основания, поне що се отнася до политическата култура на българския избирател, който все търси спасение в обещанията за "бързи пари" и щастие "тук и сега" от политици с народняшко мислене. Продължава да бъде актуален въпросът защо гражданските усилия (протести, шествия, демонстрации) за корекция на политически решения или натиск върху властта не успяват да изведат компетентни политически лидери. Такива, които не само да събират "лайкове" в социалните мрежи, но и



да предлагат решения на проблемите, заради които хиляди протестират



Едно възможно решение за кризата в политическото е да се помисли за гражданското и политическото ограмотяване на младите поколения. По-голямата част от журналистиката е изпаднала в тотален колапс (това е друга, отделна тема, която също трябва да бъде поставена в центъра на публични обсъждания) и за момента на нея не може да се разчита като морален ориентир. Необходимо е въвеждане на гражданско образование в училище - в горните класове, където завършващите ще знаят как функционира парламентарната демокрация, разделението на властите, какви са функциите на медиите в обществото, кой кой е в медийната среда (включително и отношенията между медии, бизнес и политика).

В "Държавата" Платон пише, че "за истинския капитан на кораб е необходимо да разпознава годишните времена и дните, небето и звездите, ветровете и да знае всичко, което е свързано с корабоплаването". В ситуация на хронична социална криза, когато водачите не успяват да разпознаят проблемите на обществото, не създават възможности, бъдещето за тях е свито в боричкане за власт и мръснишки игри с опонента, влизат в политиката заради тесни интереси, то тогава има едно възможно решение - "сменете лидерите, сменете посоката". Ако днес няма лидери, то те могат да бъдат отгледани...



Авторът е журналист в Дарик радио.
Снимка: БГНЕС
Преди време Бойко Борисов се оплака от "лошия материал", но и той разчита на него, за да остане в политиката.
14
4185
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
26 Септември 2013 19:25
Дали лошият материал е виновен за некачествени съдове, приготвени от некадърен грънчар?
---------------------------------
Сайтът на Генек
26 Септември 2013 20:17
Много верни и много спорни твърдения.
Коалиция правят партии които имет общи но не еднакви цели. Общите могат да бъдат стремеж към власт, но могат да бъдат общо виждане по някои национални проблеми. Нека коментаторите намерят разликите а да не приписват винаги лошото на всяка коалиция.
Как си представя авторът "политическото ограмотяване"? Предмет в училище? Защо веднага отхвърля "мрежата" на Първанов? Това е просто платформа за търсене на нови идеи, а защо не и лидери? Оказа се другият път - спонтанните протести - е ялов и за идеи и за лидери.
26 Септември 2013 20:36
Поредните сорофски лакърдии...
26 Септември 2013 20:57
Дрън-дрън.....
Щял да създава в бъдеше лидери......
След 24 години неолиберастия - нищо не може да поникне на тази земя.
Трябва първо да се изрине неолиберастията и кирякстефчовците , пък тогава да мислим какво ще създаваме и как.
26 Септември 2013 20:57
тези са си изначални тъпи няма нужда сорос да им дава $ достатъчно е да им покаже морков..
26 Септември 2013 21:01
Не за друго, но къде залитнаха надничарчетата на Баш кутевчето??? Явно, темата се оказва вън от техния "периметър"...
26 Септември 2013 21:13
В "Държавата" Платон пише, че "за истинския капитан на кораб е необходимо да разпознава годишните времена и дните, небето и звездите, ветровете и да знае всичко, което е свързано с корабоплаването".


Платон греши, моряците са прави. "Да разпознава годишните времена и дните, небето и звездите, ветровете и да знае всичко, което е свързано с корабоплаването" при корабните народи може всяко момче. С това моряците няма да впечатлиш, нито да поведеш. Ако ще търсим качества на лидер в този контекст - ето ви Одисей, учете се.
27 Септември 2013 06:25
Проблема не е в лидерите, а в идеите. За това съм съгласна, че гражданското образование е важно. Достатъчно е да отидете на площада и да попитате поне 10 случайно избрани протестиращи, за да откриете, че са тотално неграмотни и че дори новини не гледат. Да, те ще ви повторят клишетата, които са наизустили, но нищо повече. След като "умните" са на такова ниво, представете си какви са глупавите?! Трябва да стане ясно, че, за да се реализира една идея, са необходими съмишленици. И лидера е пръв сред равни, както и партиите и НПО трябва да вземат колективни решения. Не може да има демокрация, ако субектите, които участват не са демократични по същност. Изкривяването на демокрацията идва с едноличните партии и организации. Когато някакви хора се събират около известна личност и стават нейни заложници. Целият им труд, идеи отиват на кино, ако въпросната личност се компрометира или откаже.
27 Септември 2013 09:34
Боже, колко кахърно! Моралът в политиката отсъства не само у нас! Остава да започнем да въздишаме по религиозните ценности и тяхното отсъствие, които ни докарали до липса на морал и т.н.
27 Септември 2013 10:10
Ако днес няма лидери, то те могат да бъдат отгледани...
Кой ще ги отглежда тези "лидери"? Този сигурно е чел Платон и решил, че ни трябва просветен тиранин да управлява държавата. Сега само трябва да се отгледа такъв.
*
И преди съм казвал, че човек който никога не е бил на позиция на отговорност не може да схване трудността на взимането на решения, на търсенето на компромис и на съобразяването с различни гледни точки и интереси в името на постигането на определна цел. Наистина Сидеров изглежда смешно с промяната на вижданията си, но само ако се гледа повърхностно на нещата. Огромното постижение на демокрацията е именно в това, че един човек не може да налага своето мнение и принципи, без да се съобразява с другите. Древногръцките автори винаги са посочвали отстъплението от демокрацията по времето на Перикъл. А за нагледен пример на адаптивни принципи е достатъчно само да си отговорите от коя партия е бил Чърчил. Въобще, на някои хора все им трябва някакъв голям "лидер" (вожд, ръководител и т.н.) за да поеме властта и с принципност да въдвори ред и благоденствие (така е почнал и фашизма). Но реалността е, че имено в привидния хаос на демокрацията може да се вземат в предвид всички гледни точки, всички интереси и мнения, според относителната им тежест в обществото - и да за съжаление икономическите интереси (които в България са гротекно дисбалансирани, заради хаотичния преход). И липсата на ярки лидери не е нещо лошо. Само си представете управление в което всеки депутат е лидер - и застъпва интересите на своите избиратели - и развива политика съобразявайки своите принципи с тези на другите, постигайки консенсус и балансирани решения в интерес на цялото общество. И го сравнете с управлението в което "лидера" на една партия, който когато нещо не е на кеф, свирва и неговата политическа група се изнизва след него като глутница мишки след момчето с вълшебната флейта.
27 Септември 2013 10:29
Мажоритарните избори са средство за подбор на по-качествен материал.
А материалът сам да се грижи за подготовката и качеството си...
27 Септември 2013 11:26
А материалът сам да се грижи за подготовката и качеството си...


Случва се и това ... Работа на лидера, и това бе посочено, е да открива ... лидери. Но за това е нужно особено мислене ...

"... и не видях ни един по-умен от мен. Обезпокоен съм ..."

Ето ви един пример в тази посока - Джугъ Лян. Погрижил се за подготовката и качеството си ... материал
27 Септември 2013 15:57
Гражданското образование е абсолютна необходимост. Избирателите трябва да гласуват за програми и идеи,а не за мускули,красота,крака и подобни глупости. Политиците трабва да завършат училище по държавничество.
27 Септември 2013 16:08
Гражданското образование е абсолютна необходимост.


Ученето през целия живот е абсолютна необходимост. Гражданското образование е само част от него - една от осемте ключови компетентности Натисни тук

Това е нелоша рамка всеки, с претенция за лидерство в съвременния свят, да провери базовите си компетентности. Повтарям - базовите. И това е само началото ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД