:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,437
Активни 743
Страници 29,002
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Рашид без папийонка

Люцерн! Може там някъде да е сега Рашо...
Облегнах се на стената да изпия първото си кафе в Азия и веднага в осветеното пространство прекрачи от тъмното висок тънък човек с дълга пурета в ръка. "Батко - рече той, - какво те носи насам?" Беше Рашид от старата махала Чифте кафене, засмян и с безупречна стойка, без капка от умора на този нощен кръстопът, по днешному паркинг, традиционна спирка на българските туристически автобуси към Бодрум и Кушадасъ. Само той ме величаеше "батко" - и само той с такава интонация - собственият ми по-малък брат бе честолюбив и ми казваше "брат ми". Беше странно един възрастен мъж да те срещне някъде в нощта и да ти каже "батко". Но пък и беше късно сега да започва да се обръща по име.

Лошото беше, че след цяла вечност и сега разполагахме само с десетина минути. Нямахме време да се върнем назад, там бяха спомените ни - и само те. Градът на нашето детство го няма вече там, нито къщите, нито улиците, нито фантазиите ни. Останало бе онова, което бяхме отнесли в душите си, а то се бе оказало достатъчно, за да не се върнем повече там. Рашид знаеше,че се виждаме за миг, и за начало поиска телефона ми.



Набра своя номер, джобът му пропя: "Хей, Джуд!"



Имахме си вече номерата. Това бил швейцарският му телефон - само да кликна и той ще ме набере.

Рашид живееше на няколко къщи от нас в някогашната турска махала на Плевен. Много от най-богатите жители на махалата вече се бяха изселили. Семейството му бе останало сякаш случайно - толкова се отличаваше от останалите. Баща му Ибиш бе с неизвестно занятие, извеждаше два необикновени коня, понякога ги впрягаше в също тъй странна кола и поемаше в неизвестна посока. Лете ходеше с панама на главата, зиме слагаше космата ушанка и обуваше огромни ботуши. Конете му бяха от изчезнала днес по нашите земи порода - тежковози. Масивни, гладки животни, много красиви: бяха млечнокафяви на цвят, с чисто черни гриви и опашки. Говореше се, че са останали от германците. Колата му също беше някак "военна": приличаше на разпространените тогава конски платформи, но цялата желязна, а колелата - с плътни гуми като на оръдие. Понякога, като я изкарваше от къщи, слагаше Рашид да възседне десния кон - досущ като ездови на артилерийски впряг. Веднъж я видях на главната улица натоварена догоре с искрящи калъпи лед. Ибиш ги разкарваше по кръчмите и сладкарниците, конете стъпваха величествено, като да теглеха карета, децата се трупаха да пипнат или да близнат леда.

Веднъж или два пъти при Ибиш идваха да играят карти негови братовчеди от Никопол. Тогава той се примолваше на баща ми да му стане партньор. Татко беше майстор, но не обичаше да играе. На Ибиш, обаче, нямаше как да откаже - вземаше си лекарствата за цял ден и отиваше. Биеха наред. Когато Рашид изкласи в училище, откри, че баща му притежава сандък с най-дефицитните в тогавашното детство автори: Карл Май, Майн Рид, Фенимор Купър, Емилио Салгари, Зен Грей и пр. Четяхме ги и ние, по-големите, и смътно съзнавахме, че



тоя Ибиш наистина е с нещо особен,

не е това, което се вижда отвън



Майката на Рашид имаше палто с цяла лисица на яката и в махалата така я и наричаха - Лисицата. (По плевенски Лесицата). Беше предпочитаната съседка на майка ми - една клюка не е излязла от Зина, казваше тя. По Байрям получавахме от специалната баклава на топки, а по Великден Лесицата боядисваше яйца за децата от махалата. Рашид имаше и сестра, която виждахме рядко. Живееше в Пловдив при някаква леля и учеше там. И тя много тънка (грацилна, казваше майка ми), с дълга тъмномедна коса. Идваше си във ваканция и пускаше плочи на грамофона - Сарасате, "Цигански напеви" излиташе през отворените прозорци в душните плевенски вечери. Такива изискани туркинчета нерядко се женеха в "стари" плевенски семейства, "смесените" любовни романи в махалата чет нямаха.

Самият Рашид беше будно и прилежно момче, от нас го отличаваше церемониалната почтителност към по-възрастните. Както и папионката, с която Лесицата обичаше да го докарва. Тая папионка бе известна на целия град и по нея го разпознаваха. Разговорно му викаха Рашо и това невинно побългаряване не се зловидеше никому. Дори в училище, казваше той, в дневника, веднъж така го бяха записали. Когато напусках Плевен беше вече строен и сериозен ученик в механотехникума, после го видях в един влак - трудовашката униформа му стоеше като на манекен.



Ето го и сега: издокаран като

за корица (без папионка обаче)



възрастен красавец със сребърна гривна на ръката. Имахме няколко минути да си кажем всичко за живите и за умрелите. Рашо живее в Швейцария, отдавна живее, сестра му е в Америка, а Ибиш и Зина са на небето. Директор е във фирма за електронни игри, имат офис в Измир и понякога прескача по работа. Никой от семейството не живее в Турция. Трима сина: Хуго, Златко и Осман. Внуци и внучки вече цял куп. Защо Златко? Имал голям приятел по време на трудовашката служба, загинал в катастрофа. Обещал тогава да му кръсти едно момче. Собствениците на фирмата са руснаци, правят игри с военни сюжети и имали идея да изработят един от обсадата на Плевен. Така отишъл там да проучи материалите. Нищо не излязло - невъзможно било да се изработи игра, която да се продава добре и в Турция, и в Русия. На Чифте кафене всички веднага го познали, но той ги бил забравил - много променени, стари, бедни хора. Даже джамията му се видяла някак смалена, клюмнала.

Сега отиваше към пролива. Възнамерявали да създадат игра за битката при Галиполи през 1915 година. Очаквали да намери



добър пазар не само в Турция,

но и в Австралия, Нова Зеландия -



британските части са били повече от там. Искаше да огледа местата, макар че в една електронна игра усещането за достоверност се постига повече с образите и униформите. Работи и не може да си представи, че ще спре. Но повечето неща, които са се случили в живота му, също преди това не е могъл да си ги представи. Така че...

Млъкнахме за малко и автобусът ми изсвири. Видяхме се, значи. "Намирам български вестници в интернет - каза, докато се прегръщахме за сбогом, - но са много объркани, противоречиви. Не добивам представа..."

"Потърси вестник "Сега" - рекох, вече от стъпалото на автобуса. И без малко да добавя: "В петък..."



 Австралиец в Галиполи
 Обсадата на Плевен
81
10813
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
81
 Видими 
26 Септември 2013 19:23
....но са много объркани, противоречиви.


Че са объркани и противоречиви - спор няма.
И ‌"Сега" не се различава много от тази картина.
А българите по света скоро ще станем повече от тези в страната.
За хубаво, мисля си...
26 Септември 2013 19:29
Ибиш е карал платформа или гальота. Тия тежки каруци се теглеха от тежковозите /до нас имаше човек с два, владимирски тяжеловози/. Караше платформа с големи широки колела.

----------------------------------
Сайтът на Генек
26 Септември 2013 19:30
БЛАГОДАРЯ ТИ ОТ СЪРЦЕ,КАЛИНЕ !!!

"Лошото беше, че след цяла вечност и сега разполагахме само с десетина минути. Нямахме време да се върнем назад, там бяха спомените ни - и само те. Градът на нашето детство го няма вече там, нито къщите, нито улиците, нито фантазиите ни. Останало бе онова, което бяхме отнесли в душите си, а то се бе оказало достатъчно, за да не се върнем повече там."

И тъжно ми е,и некак-си радостно отдаден в мойте си спомени.
Толкоз ли е трудно да сме човеци?

26 Септември 2013 19:34
26 Септември 2013 19:35
26 Септември 2013 19:46
Калин Донков, .
26 Септември 2013 19:54
Голям си, Майсторе! Пазител на човещината.
Много поздрави на по-малкият ти брат Любо. От Жоро, бригадата в Хвойна 1972г. До един часа през нощта чакахме заедно вестите от Рейкявик по радио Скопие по вефа за шахматният мач на века за световната корона Боби Фишер- Борис Спаски. Дано ме помни.
Живи и здрави да сме само. 10 минути виждане с проверен приятел хич не стигат. Живот!
26 Септември 2013 20:05
Вълнуващо...

Рашид живееше на няколко къщи от нас в някогашната турска махала на Плевен.


И аз там живеех.... (някогашната турска махала сега е в центъра на Плевен - на 7-8 мин пеша от хотел Ростов)
26 Септември 2013 20:27
Там някъде е била и къщата на дядо ми.
26 Септември 2013 20:41
26 Септември 2013 20:42
Ето, това е... Откога го чакам... Благодаря, авторе Значи, можело...
26 Септември 2013 20:57
***
26 Септември 2013 21:00
Даа, неочаквани срещи. Разпилени по света, събрани от спомените за детството и родната земя. Когато бях в Кушадасъ преди години, тогава беше хит за българските туристи и най-много българска реч се чуваше в градчето. Та там, на търговската улица, сред настойчивите подканяния на продавачите да купиш нещо от магазините им, попаднах на наш изселник. Откъде сте, що сте, оказа се, че сме градски. Не сме живели в една махала, но завъртяхме приказката за старата главна, където живеел, за пазара и въобще за родното място. През всички останали дни от почивката, като минавахме покрай магазина му, отново подхващахме приказка, агитираше ме, че ще ми направи голяма отстъпка, ако си взема нещо от магазина му, но човекът продаваше кожени дрехи, които са си скъпи, а аз не бях отишла в Турция с цел пазаруване, та чак ми ставаше неудобно, че не си купувам нищо от него. Та, добре са нашенците там, бай Тошо тогава вместо да им извади очи, им изписа вежди, като ги пусна да вървят. Както се казва, всяко зло за добро. Но и носталгията ги гони, то си е нормално. Съдби човешки.
26 Септември 2013 21:01
Разплака ме
26 Септември 2013 21:01
Нищо не излязло - невъзможно било да се изработи игра, която да се продава добре и в Турция, и в Русия.


Айде СЕГА! За анзаците на Галиполи може, за обсадата на Плевен не може. Сещам се за "Турецкий гамбит", пък не се сещам що да не го гледат в ... Турция.
26 Септември 2013 21:08
Фирмин, знаеш ли въобще за какво става дума на Галиполи? Остави ни да се насладим на носталгичния тон...
26 Септември 2013 21:14
len
26 Сеп 2013 21:00

26 Септември 2013 21:32
***
26 Септември 2013 21:35
От бившия квартал "Чифте кафене" е останала само джамията. На площадчето пред нея се събираха 7 или 8 улички, криви и тесни. Къщите бяха едно- и двуетажни, с малки дворчета. На площадчето беше и известния салон, в който се организираха танцови забави. Свиреше джаза на Койчев.
26 Септември 2013 21:45
Остави ни да се насладим на носталгичния тон...


Хареса ми и на мен написаното. И ако не се умилявам особено, за което извинявай, то е защото този начин на мислене, това отношение към турците, за мен е ... обичайно. И аз така съм възпитаван. Най-добрият приятел на единия ми дядо от казармата е бил турчин, другият имаше много приятели турци и цигани. И двамата знаеха отлично турски. Както и гръцки - майките им са гъркини все пак. От деца са отраснали по лозята с турчетата. Дядо ми Я. беше неизчерпаем извор на турски пословици и поговорки. На маса се заливаха от смях с приятелите му - говореше се на гръцки и турски, разбира се и на български. Това богатство СЕГА е загубено и жалко. Жена ми си беше години наред с типичните български предразсъдъци към турците (навярно и към гърците). Майтап-наистина, на тези си години, покрай турските сериали, промени си мисленето из корен. (Не знам дали ви е известно, но турските сериали нашите туркини светкавично ги снабдяват със субтитри и ги качват в интернет, далеч преди да са закупени за излъчване в България. Например "Карадайъ", който тръгна по ТВ7) Взе да разбира ... турски, хем преди никога не е живяла близо до турци. Пием кафе в кафенето или пък сме в магазин на турци и тя разбира всичко, което туркините си говорят на съседната маса. Щастлив съм, че там, където съм роден, където живях и където живея, са все градове, известни с многообразието от етноси и религии, от които имам добри познати и близки приятели, както са ги имали, светла им памет, и дедите ми. Това е, повтарям ви и се заклевам, БОГАТСТВО за народа ни. Трябва да се гордеем с това и да учим и децата си да се гордеят.
26 Септември 2013 21:49
Щастлив съм, че там, където съм роден, където живях и където живея, са все градове, известни с многообразието от етноси и религии, от които имам добри познати и близки приятели, както са ги имали, светла им памет, и дедите ми. Това е, повтарям ви и се заклевам, БОГАТСТВО за народа ни. Трябва да се гордеем с това и да учим и децата си да се гордеят.

26 Септември 2013 21:50
Най-сетне...
Фирмин,

26 Септември 2013 22:01
Калин Донков
26 Септември 2013 22:02
Фирмин, хубаво е като имаш такива спомени. Само искам да подчертая, че МНОГО хора в България се чувстват по същия начин, и това не е за чудене. България е съставена от много етноси, и те са живели задружно през вековете.
Ето виж този линк:
Натисни тук
Познавам този човек МНОГО добре, и такива като него са преобладаваща част от хората в България.
26 Септември 2013 22:03
26 Септември 2013 22:06
Все повече си давам сметка , че без ДеПеСета и атакоподобни партии щяхме да сме по-сплотено общество.
26 Септември 2013 22:15
***
26 Септември 2013 22:42
26 Септември 2013 22:46
Dokich, не си чел редовно колонката, иначе щеше да знаеш.
прочети това. Съжалявам, но това е животът.Натисни тук
Благодаря на автора за това, че съхранява добротата, която е на изчезване.
27 Септември 2013 01:30
***
27 Септември 2013 03:17
.
27 Септември 2013 07:25
*
27 Септември 2013 07:34
Добре си ни дошел,братко Друже !
Нищо,че след толкоз дълго време пак си си същийот намръщен и все недоволен сърдитко.
Що тъй,бе бате?

27 Септември 2013 07:45
Подсмърчайте. То когато някой е тръгнал да се затрива, първо си губи разума.

Утре при коалиция на БСП с ГЕРБ
ще има умилителни разкази за пожарникари с лъскави шлемове и
малкият станишко ги гледа в захлас...
27 Септември 2013 08:43
Я, колко сме били Плевналии, че и с корен от Чифте кафене?! Дядо ми по бащина линия - Христо - шивачът на махалата. Баба Марийка - доброволен възпитател в махаленската денска градина. Вечно с една сюрия хлапета в двора ни, вкл. моя милост. Много малък бях, когато се изместихме да живее под Скобелевия парк. Пак в турска махала. И от тогава така ми върви - най-проверените ми приятели да са турчета. И не само, разбира се. Четейки есето на Майсторът изведнъж долових аромат на сладко от дюли и варено сладко от грозде...Жена ми се учи сега да го прави, но ми липсват детските години, за да оценя резултатът...
27 Септември 2013 08:47
И аз имам приятел, изселил се през 85 в Турция. Виждаме се през година-две като дойде на гости. Израстнахме заедно. Статията ме върна назад във времето. Просълзих се. Благодаря на автора!
27 Септември 2013 09:00
Drug
27 Септември 2013 07:25, заради наш Иван, не намразвай и Свети Иван! Добри хора има сред всички народи. И лоши. Дано остават навсякъде добрите!
27 Септември 2013 09:41
Все повече си давам сметка , че без ДеПеСета и атакоподобни партии щяхме да сме по-сплотено общество.


Да сме сплотено общество ни е в родовата памет, в генотипа, ако щеш, каквото и да ни приказват. Местните общности, това е което се разби през годините с миграция и емиграция. А точно там се възпитава това чувство на уважение към многообразието, към различието, към особеното дори - чрез приемственост. Малка България е приела и е станала родина на десетки етноси - българи, турци, роми, арменци, евреи, гърци, руснаци, черкези, татари, власи и какви ли не още. Всеки етнос с религията си, с обичаите си, с родовата си памет, но всички - със споделеното чувство, че мястото им е тук, че това им е мястото на този свят. И място има за всички ни, даже напоследък, уви, взе да ни става и ... широко с тези обезлюдени села и паланки.

Партии, организации, клики, които са създадени и действат с разчет от разделението и отграничението на етноси и религии, са обречени да имат само ограничено, мимолетно и конюнктурно значение в обществения живот. Разбира се, способността им да вредят и да правят поразии локално и глобално не бива да се подценява и те трябва да са ... под око. Щото белите бързо стават, а бавно се оправят.

Който е научен да възприема, уважава и разбира съседа си през оградата, той ще уважи и разбере съседа си и през границата. Дали в кварталното балканско кафене, дали в политическото балканско кафене, авторитет има този, който не само е успял в частното, в домашното, но е честен и справедлив в общото. В малките общности си като на длан - скрито-покрито няма, ясен си на всички. Тези уроци мъжът ги получава още по къси панталони, с локума на клечка, докато гледа и слуша мъжете и старците да си пият кафето. Днес моите мустаци са белите, часовникът е в моя джеб и броеницата в ръката ми. Е, бастун още си нямам, стъпам на два крака.

Затварям очи, чувам заровете в таблата, зърната на броеницата, говорът на мъжете и ... решавам. Какъв да бъда.
27 Септември 2013 09:48
Drug
27 Септември 2013 07:25
Чети Ифандиев и ще ти просветне!!!
27 Септември 2013 10:01
Firmin
27 Септември 2013 09:41
Много си добричък ,такъв един захарен,чак нагарчаш! Аз обаче не забравям,че партията която ти така всеотдайно браниш сътвори планини от престъпления,включително и срещу турския етнос в България!!!
27 Септември 2013 10:01
Фирмин, още веднъж
Хубаво е сред приятели...
27 Септември 2013 10:19
Много си добричък ,такъв един захарен,чак нагарчаш! Аз обаче не забравям,че партията която ти така всеотдайно браниш сътвори планини от престъпления,включително и срещу турския етнос в България!!!


Е, да де, ама за такива като него, за всичко е виновна демокрацията.
Нищо, че и демокрацията ни - такава каквато е, - пак на неговата партия дължим...
27 Септември 2013 10:34
...Рашид живееше на няколко къщи от нас в някогашната турска махала на Плевен. Много от най-богатите жители на махалата вече се бяха изселили. Семейството му бе останало сякаш случайно - толкова се отличаваше от останалите...

Ами така е.
Сите дето са правили зулуми са си плюли на петите.
Който е имал чиста съвест и искал да живее в модерната българската държава е останал.
27 Септември 2013 10:37
За Калин -
и за Фирмин за ... цялостно творчество -
27 Септември 2013 10:46
Аз обаче не забравям,че партията която ти така всеотдайно браниш сътвори планини от престъпления,включително и срещу турския етнос в България!!!


Факт. Но съвестта ми е чиста. Тогава (през възродителния процес) ясно се определих и взех страна, колкото и да съм рискувал. Не подкрепих патриотарските изцепки демонстративно, което в онези години можеше да ми струва много. Подкрепих приятелите си и колеги турци в най-тежките моменти, в едни много дълги вечери и нощи, в които осъмвахме. Гледах да съм им опора. Давах му на това безумие 5 години, не повече. Почти познах - по-малко потрябваха. Да не са сами, защото повечето от близките им, роднините им, съседите им тръгнаха. И те ... останаха. Не мисля, че съжаляват за решението си. А съдбата се погрижи и за мен - жена ми казва, че се е влюбила в мен без да ме види, само като ме е чула какво говоря за възродителния процес и колегите-турци. Това на ... заседание на факултетен комитет на комсомола. Така, щастливо женен за най-добрия човек, когото познавам, вече 24 години

П.П. А, и да не забравя - не съм добричък. Никак даже. Особено когато защитавам каквото ценя.
27 Септември 2013 10:49
Буболечка, признавам си, изпуснал съм тази статия. Поднасям с огромно закъснение моите най-искрени съболезнования на Калин Донков!
Бог да прости, Любо!
27 Септември 2013 10:59
Firmin
27 Септември 2013 10:46
Съвестта ти е чиста ,защото малко я използваш!!
27 Септември 2013 11:02
Съвестта ти е чиста ,защото малко я използваш!!


С моята ясно, твоята как е?
27 Септември 2013 11:09
Аз съм безсъвестен АНТИКОМУНИСТ!!!!
27 Септември 2013 11:13
Аз съм безсъвестен АНТИКОМУНИСТ!!!!


Е, аз пък съм съвестен КОМУНИСТ
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД