:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,114
Активни 596
Страници 14,679
За един ден 1,302,066
Инат

Затворен код

Пет правителства не могат да кажат "не" на Microsoft
снимка: Борислав Николов
Нито един от министрите на държавната администрация досега не пожела да спре практиката да се сключват скъпи договори с "Майкрософт".
Не са само пенсионерите, социално слабите, малкият и среден бизнес и приближените до властта олигарси. Макар и отвъд Океана, Microsoft също спечелиха от актуализацията на бюджета. От наличните за харчене на министерствата 148 млн. лева допълнителна пара, 23.3 млн. лева ще отидат за плащане на лицензите на продукти на американската компания.

Дружбата между Microsoft и българската администрация (с посредничеството на ЦАПК "Прогрес") не е от вчера. От 2002 г. насам са подписани три договора за хиляди лицензи на Windows и Microsoft Office на обща стойност близо 200 млн. лева. През тези 11 години освен съмненията в законността на сделките, мнозина в IT средите са повдигали въпроса: "Защо ни е този скъп софтуер, когато има безплатен с отворен код?".

Дъвка от ранга на футбола и политиката - в това се е превърнал разговорът за чиновниците и операционната система Linux, според известния блогър, IT специалист и поддръжник на open-source идеята Йовко Ламбрев. За момента футболни деятели не са се изказвали в полза на Windows или Linux, но темата действително се оказа подходяща за политически изяви. През 2012 г. "Атака", а в средата на септември т.г. и "Глас народен" на Светльо Витков призоваха за налагане на програмни продукти с отворен код с цел намаляване на разходите.

Възможно ли е държавата веднъж завинаги да се откаже от десетките хиляди платени лицензи и така да се отърве от последващите разноски по тях или партиите просто са си намерили поредната тема за празнословие?



Има-няма как



Всеки IT специалист ще ви каже, че миграцията на програмното осигуряване е като развод, нов дом и нова работа накуп - бавно, скъпо и често болезнено. Въпреки това във все повече държавни институции по света заработва софтуер с отворен код - от Белия дом, руската администрация и френския парламент през турското правителство и държавни агенции в Малайзия до училищата в Македония и пощите в Чехия. Работата трае с години, не е лишена от проблеми, но резултатът е налице.

През последното десетилетие самият Linux се разви много и от екзотика се превърна в напълно използваемо решение за домашни и бизнес потребители. На него е базиран владеещият мобилния пазар Google Android, а също и софтуерът на много домашни устройства като Blu-Ray плеърите.

Още през 2002 г. Йовко Ламбрев и група български компютърни специалисти писаха писмо до тогавашния президент Георги Първанов с искания за повече прозрачност при снабдяването на администрацията със софтуер и проучване на алтернативи на предлаганото от Microsoft. Linux обществото у нас от години също е с ясна и активна позиция по отношение на харчовете за софтуер.

Въпреки полемиката в медиите за държавата този въпрос винаги е в графата "Приключени", макар и по различни причини.

Преди 11 години покойният вече министър на администрацията Димитър Калчев коментира, че няма начин да се мине на Linux, защото бил на английски, а повечето чиновници не знаели езика на Шекспир. Приемникът му Николай Василев пък заяви, че без Microsoft можело... също както може без ток, вода, кола и т.н. Като премиер Бойко Борисов ни плашеше, че администрацията би блокирала по време на евентуално преминаване към нов софтуер и цялата операция би глътнала много време и пари.

Потърсихме преди 10 дни мнението на Министерския съвет и по-специално на главния му секретар Нина Ставрева по темата - до ден днешен резултатът е мълчание от "Дондуков" 1. Явно и тази власт смята, че продуктите на Microsoft са незаменими.



Шеста глуха



Според Ламбрев никое от сменилите се междувременно 5 правителства не е показало реално желание за преминаване на администрацията към софтуер с отворен код, а инициативите в тази посока са били единствено за отвличане на вниманието. По думите му, властта злоупотребява с големия мащаб на един проект и дава "шансове" на компании и НПО-та единствено с цел след това провалът им да бъде изтъкнат като доказателство за това, че няма алтернатива.

"Липсва разбирането и визията на мениджъра (от страна на администрацията) какво трябва да бъде свършено и то да бъде ясно формулирано, след това описано и планирано как всичко ще работи заедно - вместо това се напасват търгове, изисквания и срокове, така че да бъдат удобни за един или друг доставчик. В крайна сметка държавата пазарува кубчета, които дали после ще могат да бъдат интегрирани в цялостна система, е без значение", смята специалистът.



Ама как ще ми работи?



Когато става въпрос за документообработка, електронна поща и търсене на информация в интернет, Linux от доста време е достатъчен на чиновниците. Истинският проблем е как ще работят в новата среда специализираните програми, създадени за нуждите на различни ведомства - за изготвяне на специфични бланки, за справки и обновяване на бази данни и т.н.

"Първо - трябва да се спре с практиката да се поръчва софтуер, който изисква конкретна платформа, защото в противен случай никога няма да излезем от порочния кръг на зависимост от една или друга система или доставчик", категоричен е Йовко Ламбрев. На неговата позиция са и от "Глас народен", които посочват, че голяма част от административния софтуер е базиран на архитектурата "един сървър - много клиенти" и с въвеждането на отворени стандарти при сървърните приложения ще се елиминира нуждата от конкретна ОС, с която да работи служителят на гишето. Освен това в наши дни не е проблем на Linux да се "подкара" програма, създадена за операционната система на Microsoft (чрез виртуализация или емулатор като Wine), което означава, че няма да се наложи чак толкова много програми да бъдат създавани наново.



Скрити образователни разходи



Обикновено едни от основните разходи при работата с продукти с отворен код са за обучение и поддръжка. Защитниците на Microsoft твърдят, че потребителите и системните администратори цял живот работят с Windows и за тях минаването към по-нова версия е много по-бързо и лесно в сравнение с възприемането на съвършено нова среда. Този аргумент значително "олекна" след премиерата на силно приспособения за таблети Windows 8, първата среща с който най-често може да се определи като "шокираща". На този фон Linux дава на потребителя много голям контрол върху облика на операционната система, като някои от най-популярните негови варианти (дистрибуциите Ubuntu и openSUSE, например) приличат в по-голяма степен на нещо познато, отколкото "плочките" в новата ОС на Microsoft.

От партията на Витков смятат, че повечето системни администратори у нас ползват Linux за частни нужди, "защото и без това знаят коя система е по-добра и по-сигурна" и няма да им бъде проблем да започнат да поддържат компютри с него.



Ние си говорим, но...



На теория, операцията "Чиновници с Linux" изглежда дълга, тежка, но не и неизпълнима - особено на фона на няколкото десетки милиона лева, които държавата всяка година дава за "марков" софтуер. Проблемът е, че по веригата има много звена, които предпочитат всичко да си върви все така скъпо и спокойно, а има и немалко лица и фирми, които са пряко облагодетелствани от статуквото. Все пак говорим за страшно много пари.

Много малка част от тях биха стигнали за обучението на специалисти, които да създават и поддържат софтуер. Останалите 70-80% от кръглата сума тогава биха могли да отидат за решаването на други проблеми в държавата. Хич не са малко тия, които не се изписват на син екран и не се решават с преинсталация.
Снимка: БГНЕС
В държавната администрация си намират най-разнообразни обяснения защо не могат да минат на Linux.
59
4227
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
29 Септември 2013 20:42
По-добре да не минават, защото ще ни излезе по-скъпо - ще започнат проекти, ще започнат чудеса, ще забогатеят слаби IT фирми със силни връзки и в крайна сметка всичко ще се забатачи. Нашата държава не може да организира нищо подобно, а и не иска, така че хората, които много говорят за голямото благо наотворения код или са с капаци и не отчитат другите фактори или просто и те се надяват да кльопнат някой проект.
29 Септември 2013 21:22
Абсолютна заблуда е, че ще се спести от лицензи. От нищо нещо не става. Малко вероятно е да има дори и минимален полезен ефект. Професионално мнение...
29 Септември 2013 22:27
Абсолю|тна заблуда е да се смята, че с Linux
могат да се икономисат средства - това би
било възможно единствено ако у нас
има поне един много добър и на световно
ниво колектив разработчици, които
самостоятелно да се наемат с разработката
на българска Linux OS, а така също с нейната
подръжка и развитие в съответствие с
специфичните приложения в БГ-то - така
както се прави в Китай. На базата на UBUNTU
китайците разработват своя Linux Kylin, с която
те осигуряват своите суперкомпютри
Тянхе-2, заели първо място по производителност
в света.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Kylin_Linux

България имаше силно развита компютърна
промишленост и едни от най-добрите в Европа
специалисти по информационни технологии.
Едновременно се работеше по хардуера и по
софтуера. Осигуряваше се подръжка на системите.
Сега ми е изключително "забавно" да наблюдавам
напъните на иначе симпатични и умни младежи
да докажат себе си и да бъдат полезни за
нашата "обрулена държава". Но те не са виновни -
не мога да проумея каква беше целта на
"упражнението" - да се ликвидира всичко - под
корен?????

PS И Windows 8 сега се преработва -
преработват се редица ключови функции на ОС,
като фирмата предлага безплатно предварително
запознаване с Windows 8.1 Preview,
но предупреждават, че тя не трябва да се използва
за работа, а само за запознаване. А и не може да се
деинсталира, а трябва да имате на носители Windows 8.
Пък и нашите чиновници какво ли ще правят,
като се окажат насаме и лице в лице с компютър?

29 Септември 2013 22:47
Teзи тарикати от уебкафе защо не си направиха труда да разберат колко правителства в Европа са на Линукс и тогава пак да си пишат.
29 Септември 2013 23:05
Аз па не разбирам що треа сменят Уиндоуса и МС офиса, сека година. На старите версии кво им е? И без това в повечето случаи се ползва съвсем малка част от възможностите на ОС и на офисните програми. Средностатистически чиновник няма и да забележи че е на нова версия. Защо всяка година се купуват нови лицензи?
29 Септември 2013 23:39
Аз па не разбирам що треа сменят Уиндоуса и МС офиса, сека година. На старите версии кво им е? И без това в повечето случаи се ползва съвсем малка част от възможностите на ОС и на офисните програми. Средностатистически чиновник няма и да забележи че е на нова версия. Защо всяка година се купуват нови лицензи?


Напълно резонен въпрос. А отговорът е лесен: за да се вземат комисионни. Затова и не се преминава на Линукс. Щото или няма да има комисионни, или ще са в доста по-малък размер.
29 Септември 2013 23:40
Не могат да казват „Не“ и на САЩ, ако сте забелязали. И докато някои се питат от къде се пълни касата на Фондация „Америка за България“, например.., всъщност се оказва, че проблемът е по-голям, отколкото са си представяли. Ето, директорът на „Майкрософт“ за Югоизточна Европа Горан Радман бе сред председателите на „Business Advisory Council for South Eastern Europe“ -- bacsee.net/the_board.php -- който се формира в резултат на Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа от 1996 г. на Ричард Шифтър, специален съветник на президента Клинтън и член на съвета за Национална сигурност на САЩ. Даже Пентагона си инсталира последния „Уиндоус“. Но покрай разкритията от Едуард Сноудън се разчу как големите американски компании поддържат задни вратички в своите продукти под контрола на федералните им спец-служби, особено удобно именно с прикритието на затворен код. .. Така се стига до сигурността и въпросът не е как може повечето хора да вярват, че тяхната операционна система прави само онова, което им показва, при положение че производителят крие софтуерния алгоритъм от отворена критика -- като клаузите в договори с търговска тайна -- а как е възможно ръководството на държавна администрация да вярва в това, когато кодът се крие и от него -- а не както клаузите в договори с търговска тайна!? И ако някой още не се е убедил, че проблемът с „Майкрософт“ в България, както на други места, всъщност, е функция на пробитата национална сигурност, му препоръчвам да си отговори защо комплексът на посолството на САЩ бе изграден именно на онова място; .. защо Американския университет в Благоевград е водещ по подготовка на тези специалисти, .. и в крайна сметка, какво мисли за назначаването на министри, зам.-министри и изобщо развитието на политическия процес в страната
29 Септември 2013 23:45
Минаването на Linux ще причини
огромни загуби за държавата и
провал за административното
управление.
30 Септември 2013 01:05
Най подходящото решение е да се премине на ОSX, макар и първоначално Apple да струва скъпо след това разходите са нищожни.За разлика от уиндоус е идиотоустойчив, няма нужда от техници, не е някаква екзотика като линуксите ...Е, няма да се въведе, да не са луди сисадмините да го препоръчат и да останат без работа?
30 Септември 2013 07:29
Що ми се вижда лобизъм, маскиран неумело зад загриженост и безкористност?
-------------------------------------
Сайтът на Генек
30 Септември 2013 08:27
първо. ако за станциите с уиндоус има обяснение със специализирания софтуер, то за мс офиса такова няма. и съответно (на теория) още днес може да бъде премахнат и на негово място да бъде инсталиран офис пакет с отворен код.

второ. първата стъпка спокойно може да бъде миграция на сърверите. по начин, по който работата на потребителите да остане същата. с което най-скъпите лицензи отиват в киреча.

трето. след като софтуерът бъде портнат за линукс, тогава може (звено по звено) работните станции също да мигрират.

четвърто. каквито и разходи да има по миграцията, парите за тях ще останат и ще се харчат тук. няма да отидат към щатско да надуват сметката на бил гейтс.

пето. няма никаква нужда на правим собствена линукс дистрибуция. достатъчно е да се лепнем към някой вече съществуваща.
30 Септември 2013 10:13
А защо трябва на чиновниците да им се обновява непрстанно версията? За нови пасианси?
30 Септември 2013 10:36
Румен, Татяна и Гошо, работя в държавна администрация и ще ви кажа защо. Защото всички фирми, а те са частни, си обновяват софтуера постоянно и като ми изпратят документация аз с 95 не мога да я отворя. Накарайте първо тях да работят със стар софтуер, тогава ще може. А дано, ама надали! Щото те пък работят с чужди компании, и ........нали ви е ясно? В общи линии това е кауза пердута.
30 Септември 2013 11:21
Защото всички фирми, а те са частни, си обновяват софтуера постоянно и като ми изпратят документация аз с 95 не мога да я отворя.


Ами ще си напишете какъв формат документи приемате. Пакетите с отворен код отварят и по-новите версии на форматите. Аз лично още ползвам XP.

Държавният бюджет не е каца без дъно. Като се дават грешни пари за безмислени лицензи, ще има по-малко и за вашите заплати.
30 Септември 2013 11:34
Gabara 30 Септември 2013 10:36
Румен, Татяна и Гошо, работя в държавна администрация и ще ви кажа защо. Защото всички фирми, а те са частни, си обновяват софтуера постоянно и като ми изпратят документация аз с 95 не мога да я отворя. Накарайте първо тях да работят със стар софтуер, тогава ще може. А дано, ама надали! Щото те пък работят с чужди компании, и ........нали ви е ясно? В общи линии това е кауза пердута.

Ами ако си на Линукс, ще ги отваряш без проблем.

Има разни причини за оставането на Microsoft Windows,
но една е съществената: комисионните.
Колкото по-скъпо нещо се купува, толкова са по-големи комисионните, а от хората, които взимат тези комисионни зависи какво ще се купува. Това разбира се не се отнася само за операционната система на компютрите, а важи за всичко, от което може да се вземат комисионни.

Очевидно е, че много отдавна трябваше държавния сектор да мине на системи с отворен код. Това и сега е необходимо, само дето ще стане по-трудно, заради многото вече разработени системи, вързани твърдо към Microsoft Windows, Excel, Word, ...

Познавам разработчици, които си разработват системите на компютри с Линукс и чак когато са готови, ги тестват и с компютри под Microsoft Windows.
30 Септември 2013 12:10
Мда, предполагам е изкл. сложно, когато се дава държавна поръчка да се каже че сичко требва да е съвместимо с Уин ХП и офис от онова време. Сложно е щото нема да има комисионни от Майкрософт?
30 Септември 2013 12:31
Никой не може да ме убеди, че преминаването от офис 2002 към 2007 е глътнало по-малко усилия и ресурси отколкото би глънало внедряването на Оупън или подобна дистрибуция. Никой не може да ме убеди, че затрудненията на потребителите при преминаването от Уиндоус 7 към уиндоус 8 са по-малки отколкото преминаването към Линукс.
На всеки пет, шест години Майкрософт така сменя облика на програмите си, че всички потребители трябва да се ограмотяват наново! Ама вие си говорете, че преминаването към отворен код ще блокира администрацията и нейните услуги!
30 Септември 2013 13:26
На Пламен Матеев никой не може да му откаже
30 Септември 2013 13:46
Истинският проблем е как ще работят в новата среда специализираните програми, създадени за нуждите на различни ведомства - за изготвяне на специфични бланки, за справки и обновяване на бази данни и т.н.
WINE,libre office
30 Септември 2013 13:49
Линуксите, и платените и безплатните версии са непрофесионално направени, не стават.Няма към кой да се обърнеш да ти реши проблема ако нещо не работи както трябва, дори платените са зле в това отношение а ако ще плащаш то дали ще е МС или РедХат все тая....
Проблема с новите версии си остава.Цената на "техници" дето все нещо доизкусурват става астрономическа, неработещи или непълно работещи системи са си нещо нормално, с разликата че вместо да се обвинява МС се обвинява производител на принтер, ланкарта или кой знае какво друго....
Когато се появи Виста-та съветвах клиентите ми да преминат на Еипъл, някои не ме послушаха и минаха на разни лунукси за да ползват компютрите които си имаха и всички съжаляваха след това.Само Еипъл ти дава гаранция за безаварийна работа, за ясни цени(не може някаква си ИТ фирмичка да препродава с 40-50% надценка , знае се кой е дистрибутора и кое колко струва), униформират се всички машини, няма проблеми с несъвместимост, със софтуер, няма нужда да се обучава персонал( работи се по лесно с Еипъл отколкото с лист , химикал и сметало), няма нужда от куп ненужен софтуер там разните антивируси, фаиъруолли....натискаш бутона и работиш!
30 Септември 2013 14:16
99 % от служителите в администрацията няма да забележат, ако почнат да ползват линукс. Като поддръжка линукс е много по стабилна система и иска много по-малко, ама много по-малко грижи в сравнение с уиндолс, където е нужно регулярното използване на цял набор допълнителни програми изобщо за да работи нормално. Администрирал съм и двата вида и съм срещал несравнимо повече проблеми с уиндолса и общо взето със всяко преминаване към линукс, животът на всички ставаше по-лек и с много по-малко грижи. Отделно при едно и също използване комп със уиндолс иска 5-6 пъти повече ресурс, което би намалило допълнително разходите. За програмите също не би било проблем, защото повечето съвременни ползват платформено независими технологии, като например java и .net.
На персоналните си компютри също ползвам линукс, просто защото работи по-добре и ми създава по-малко грижи. Освен това има предостатъчно програми за всичко което мога да се сетя, че би ми трябвало.
Като цяло уиндолса в администрацията е много пари на вятъра, които биха могли да се инвестират в нещо смислено. Китайците например си ползват линукс в администрацията и нямат грижа.
30 Септември 2013 14:19
Подозирам, че инжинерите по поддръжката в Майкрософт, са бивши служители на пътното в България. Едните те питат дали искаш да информираш Майкрософт за проблема, и после нищо не правят, ония от пътното оправят проблемите с табели "Неравности по пътя"
30 Септември 2013 15:17
циско,

пълни щуротии си писал. линукс веднъж като тръгне - си върви. не ти трябват ъпдейти на операционната система. точка. докато не хакнеш някаква периферия, която да иска ъпдейт, си караш така, както си инсталирал.

също, както беше и дос навремето. докато караш с 5 инчовото флопи - дос 3 ти стигаше. слагаш 3 инчово - трябва да минеш на дос 3.10. искаш по-голям диск - отиваш на дос 5, че дос 4 беше велика, ама велика ти казвам, издънка на майкрософт. искаш мрежа - дос 6.2 и уиндоус 3.11. и така нататък. ама да ъпгрейдваш ей-така, щото нещо те боде по г*за си е тъпотия.
30 Септември 2013 16:03
Договорите с Майкрософт нямат нищо общо с нуждите на държавната администрация. Те имат двойна цел
1) да сприберат едни комисионни
2) да се запуши устата на американците, които ни натиоскат да си контролираме пиратския софтуер

толкова е просто... В крадлива държава само Майкрософт може да печели държавните поръчки.
30 Септември 2013 16:06
Забележете първите коментари под статията: на платените кучета на майкрософт. Срамна работа, наистина... Ето затова няма да се оправим. Държава от д*педавци и национални предатели: да пълним гушата на чужди държава за неща, които нашите програмисти могат и сами да свършат. А някой направи ли сметка, колко работни места се откриват заради нуждата от поддръжка на Линукс?
30 Септември 2013 16:11
"
Минаването на Linux ще причини
огромни загуби за държавата и
провал за административното
управление.
"

Велика мъдрост! Като я повториш 100 пъти, става на истина. А видоза е без пари. Дори носи доходи (на Николай Василев във всеки случай му донесе). Банда крадци сте, ето това е истината за тия дето одобряват държавните поръчки за софтуер.
30 Септември 2013 16:12
"Защо ни е този скъп софтуер, когато има безплатен с отворен код?"


Защото ще ни трябва два пъти по-голяма администрация, за да поддържа и някакви безплатни софтуерни боклуци. Само това ни оставаше на скапаната държава. Мисля, че е крайно отвратително някакви несретници да използват омразата към политиците по този начин за да си правят реклама и да обръщат внимание върху себе си. И тия яхнали протестите, ще си помислим още малко че палатковите лагери са против Microsoft. Пък после има да си чакаме протести срещу корупция, некадърност и неправди да успеят, след като някакви неудачници решили да ги консумират по този гнусен начин за лични каузи.
30 Септември 2013 16:54
За администрацията е все едно какво ползва и повечето няма и да разберат, когато минат на линукс, ама да се твърди че това би повишило разходите за администрация е несериозно, защото практиката показва точно обратното, че уиндолса като цяло иска мнооого повече грижи. Същото важи изобщо за съвърите, както и за всичкия приложен софтуер.
30 Септември 2013 16:59
така де, то щото линукса е мноо скъп и иска два пъти повече народ за администрирането му, то затова и-нет сърверите са над 90% с тази операционна система. баси интернетаджиите хахави - не си земат по един уиндоус и да изволнян половината си народ
30 Септември 2013 17:02
kenken, хайде убеди ме, че преминаването към линукс ще доведе до увеличаването на хората занимаващи се с поддръжка! И ако може да направиш така, че сметката от въвеждането на нови работни места да стане по-висока от парите които сега плащаме защото от Майкрософт са решили, че "вече няма да поддържаме тази система"!
Ти всъщност имаш ли опит от поддръжка на машини с линукс?
30 Септември 2013 17:05
А това, че Линукс за разлика от Уиндоус е истинска мрежова среда и управлението на ресурси в мрежата е много по-лесно и сигурно как ще се отрази на изискването за персонал?
30 Септември 2013 17:06
кенкен е същия като циско. видял-недовидял и вече знае всичко. имаше и някакъв дето си мисли, че .net е за всякакви платформи... все едно майкрософт са правили някога нещо освен за дос/уиндоус
30 Септември 2013 17:07
"Банда крадци сте, ето това е истината за тия дето одобряват държавните поръчки за софтуер."

Господине, Вие какви познания имате в областта на информационните технологии?
30 Септември 2013 17:14
200 милиона хвърлени зад океана.
.
Нещо като купуването на една и половина ескадрила изтребители Ф16 за 2 милиарда.
.
В бизнеса съм, не използувам Линъкс, но мога да ви кажа, че една добре организирана група от 20-ина програмисти на Линъкс и още толкова специалисти по поддръжката би спестила на бедната ни държава тези 200 милиона.
.
Естествено, става въпрос за истински инженери и информатици, всеки от които би работил за поне 4000 лв месечно.



30 Септември 2013 17:23
горски,

за колкото и да работят, парите от възнагражденията им ще останат тук. няма да заминат зад голямата локва, както става с лицензите за уиндоусите и офисите сега.
30 Септември 2013 17:48
Горскио, щом като Вие не използвате Linux, как определихте необходимия брой специалистите и тяхната месечна заплата ?

30 Септември 2013 18:42
От 23 години си вадя хляба с тези технологии и мисля че познавам споменатите системи доста по добре от повечето сисадмини в България , така че не ми излизайте с номера че не съм знаел що за стока са линуксите.Къде ще намериш в Бг кадърни специалисти за поддръжка като всичко способно както вземе дипломата и е на терминал 2???Самоуките "техници" ли ще поддържат всичко? Да ама целта не е да обясниш на ползвателя колко лоши били МС и как плащали на производителите да не пишат драйвери за линукс а да решиш проблема, че то се знае че свестните производители не си губят времето за съвместимост с безплатни системи предназначени предимно за прошляци без пукната пара.освен това ОС е само половината проблем, а Хардуера, а програмите? Оставете ги китайците, те имат 20 института дето само линукс разработват, не можем да сме като тях
30 Септември 2013 18:48
onzi,

.net приложенията по принцип не тръгват под линукс, но пък .net разработчиците могат да създават и такива, които да тръгват. Малко е извратено като идея, но не повече от това да се плаща за нещо, което лесно може да бъде заменено с безплатно.
30 Септември 2013 19:07
циско,

не те знам кво си правил 23 годин, ама от линукс не вдяваш и това е кристално ясно. иначе и аз мога да те замерям с 20 и кусур годишен стаж, линукс от ядро 2.0 нататък, през 2.2, 2.4 та до 2.6, дос, уиндоус от 3.1 досега, новел, ско, *бсд, ос/2, ама няма смисъл.

шарп,

дали използваш моно за .нет или уайн - все тая. все е емулация, която не се знае колко върви. като искаш мултиплатформ - не лягаш на майкрософт. те си знаят само тяхното.
30 Септември 2013 19:17
Хубаво , ти си експерта , но като толкова години се занимаваш с линукси и юникси как не можа да си заработиш пари за един свестен мак?
30 Септември 2013 19:18
(снимка: натиснете тук)
30 Септември 2013 19:21
кво му има на мак-а - отдолу е *бсд
30 Септември 2013 19:21
Аз съм редови юзър на Линукс от 8 години вече /след като веднъж от някакъв вирус ми изчезна цялата информация от единия дял на уиндоус/. Уиндоус ползвам само заради разни институции, чиито продукти са уиндоуски и ползвам елктронния подпис /макар че има създадени версии и за линукс, но аз все пак съм недотам профи, та затова не съм се хванала да ги инсталирам, плюс това са за точно определена дистрибуция/. Либре офисът си е прекрасна програма и чиновниците едва ли биха забелязали промяна, още повече е по-близка до Уърд 97 и 2000/2003, защото аз лично не понасям Уърд 2007. Впрочем Либрето си отваря docx файлове без проблем, докато по-ниските версии на Уърд в уиндоуса не могат. Ocular отваря всякакви файлове, в които се разпространяват електронните книги и прочие. Адобе-то си работи под Линукс без проблеми. Гимп не е Фотошоп, но върши чудесна работа, примерно на лаици като мен, ако решат да си играят с някоя снимка. Аз съм фен на Kubuntu, макар че съм ползвала и други дистрибуции от любопитство. С инсталациите се оправям сама безпроблемно. Даже имам опит и с конзолата и все се заричам да седна да се пообуча малко, защото с конзолата нещата стават несравнимо по-бързо. Линукс обществото е невероятно. Имаш някакъв проблем, пишеш в гугъл, решението излиза в някой от многобройните форуми. Да не говорим какво разнообразие от софтуер има, особено образователен - та детски интерактивни игри /които пускам на внучката/, та софтуер за подпомагане на изучаването на чужди езици, та по физика, та по астрономия, какво ли не, и всичко без плащане, без лицензи. Образователната платформа Мудъл се ползва от почти всички университети в света. Повечето, ако не и всички, линукс дистрибуции, при инсталирането те питат какъв език искаш, българският си фигурира, така че и езикът не е проблем. Впрочем, български линукс дистрибуции има, макар че, по-разпространените са за предпочитане, защото много хора по света работят за усъвършенстването им. Нищо не пречи чиновниците, дето работят основно с уърд и ексел да ползват съответните опън приложения. А комплекта с карти e много богат при линукс
Преди време си зададох въпроса, абе, защо нашите банки ползват ДОС? Сигурно щото уиндоуса е много сигурен, нали?
30 Септември 2013 19:28
Абе дали е БСД, Даруин или АIX все тая, важното е че работи, винаги и добре за разлика от другите системи, нали знаеш, не е важно котката дали е бяла или черна , важното е да лови мишки.
30 Септември 2013 19:35
ми като е важно да лови мишки - кво имаш против линукса? работи стабилно и железно като всеки друг юникс.
30 Септември 2013 19:46
Е не чете ли какво ти написах преди? Или си мислиш че е достатъчно да е по стабилен от уиндоуса за да е добър? Не става, първо защото е САМО оперативна система, не е едно цяло със хардуера, не става защото нямаш сигурна поддтъжка( смешно е да търсиш по форуми решения, а и като гледам какви глупави проблеми решават и колко време губят....), не става защото е екзотика, не става защото е крайно аматьорски направен, не става защото е трудносъвместим и пренебрегван от големите производители, не става защото е труден за усвояване от обикновен чиновник....
Внедри ли се в държавната администразия по цял ден самозвани експерти ще барничкат нещо и ще си прехвърлят вината от софтуера на хардуера на перифериката на дистрото на юзъра на другата ИТ фирма и работа няма да се върши, но пък фактурите чте набъбват....Това е реалността , така става с линуксите.
30 Септември 2013 19:57
Софтуера за Линукс все още е далеч от нивото на Офис пакета на Microsoft.
Да не говорим за графични програми. Въобще ги няма.
30 Септември 2013 20:01
чакай сега.

досега, мисля, се разбрахме, че от линукс нямаш хабер. така че дай малко по-леко. айде едно по едно

с хардуера се оправя па-дабре от уиндоус. факт. досега съм имал яд само с една карта за видеонаблюдение, на която си беше написано с големи букви, че е designed for windows. другото си бачка. и веднъж инсталирано, продължава да си бачка. а не, ако хакнеш принтера в другото усб, да тръгне да инсталира като полудял.

научаването - та това е юникс, за бога. кривата на научаването му е хоризонтална. не ти задава гатанки.

от кои големи производители освен майкрософт е пренебрегнат? оракъл, дб2, информикс си имат линукс сървери. над 90% от и-нет сърверите са на линукс. уеб, мейл, днс, фтп сървери - масово на линукс. фотошоп и корел няма, да. което е проблем на адобе и корел, по който те работят.
30 Септември 2013 20:31
Да ти повторя:
Не е едно цяло с хардуера! Ако вземеш Аимак или [AS400]ли , някакъв [SGI] ли няма да се занимаваш с глупости да се чудиш кое не му е в ред кернел ли да компилираш дънна платка ли да сменяш някакви конф ли да променяш, работи си.А при линуксите и уиндоусите не е така , късмет е всичко да си работи.
Научаването....е добре юникс, ама то ГУИ-то е важно, какво значение има другото? Никой (или някой индиец в някой гараж) не е мислил да направи всичко ясно и интуиктивно, необходимо е да разясняваш на чиновника с дни от къде да си смени примерно клавиатурата или да си увеличи звука.Нескопосано е направено всичко , личи си аматьорщината.А да търсиш в интернет инструкции или пък да ползваш МАН е смешно, за една глупост ти трябва да изчетеш 10 мега ненужно инфо.Освен това линукси много , ако тръгнеш всички да ги учиш то кога ще работиш?
Имах предвид производители, Нвидиа, Сиско, Интел, не софтъерхаусите.

30 Септември 2013 21:20
необходимо е да разясняваш на чиновника с дни от къде да си смени примерно клавиатурата или да си увеличи звука.


Ее, това е вече прекалено. Съвсем нормално си се сменя и клавиатурата, и звукът се увеличава с нормален бутон, що за глупости.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД