:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,325
Активни 692
Страници 14,890
За един ден 1,302,066
Анализ

Данъчните приходи рязко намаляват, а разходите растат

Най-голям ръст при бюджетните харчове има при пенсиите, заплатите, стипендиите и осигуровките
Снимка: "Сега"
По-конкретно изпълнението на данъчните приходи, събрани от януари до август тази година, е 61.7% от заложените в оригиналния бюджет за годината и 63.8% от ревизираните (надолу) данъчни приходи в актуализирания бюджет.
Данните за изпълнението на бюджета до август носят няколко тревожни новини. Първата от тях е все по-голямото изоставане на данъчните приходи. Видно е, че изпълнението на данъчните приходи през първите осем месеца на тази година е далеч по-лошо от миналогодишното, независимо дали се гледа първоначалният или ревизираният закон за бюджета за 2013 г.

По-конкретно изпълнението на данъчните приходи, събрани от януари до август тази година, е 61.7% от заложените в оригиналния бюджет за годината и 63.8% от ревизираните (надолу) данъчни приходи в актуализирания бюджет. За сравнение: за същия период на миналата година е изпълнен далеч по-висок процент от годишните приходи - 66.9%. Дори през кризисната 2009 г. събираемостта на данъчните приходи за първите осем месеца е по-висока - тогава тя достига 65.7% от събраните приходи за годината. Само 2010 г. се характеризира с по-лоша събираемост от тази година (61.8%), но през 2010 г. имаше сериозен проблем с приходите в бюджета, който наложи намаление на първоначално заложените данъчни приходи с 1.9 млрд. лева.

Данните безспорно показват сериозен проблем със събираемостта на данъчните приходи в бюджета, който де факто се появява от юни нататък. До май изоставането в събираемостта на данъчните приходи спрямо оригиналния бюджет за 2013 г. или я няма, или е до 1 пр. пункт по-слаба спрямо 2012 г. От юни нататък обаче се наблюдава разширяваща се "дупка" в изпълнението (като % от заложените приходи в оригиналния бюджет) спрямо 2012 г. Този негативен обрат би могъл да се удаде както на споменатите законодателни промени, така и на други фактори - по-слабо представяне на икономиката, по-голям сив сектор и/или по-слаба работа на приходните администрации.



Ако се съпостави събираемостта на приходите



спрямо представянето на цялата икономика, проблемът с приходите явно се е появил от третото тримесечие нататък. От януари до юни събраните данъчни приходи в републиканския бюджет са с 2.9% повече от тези за същия период миналата година, а за първите две тримесечия номиналният брутен вътрешен продукт нараства също с 2.9% - т.е. данъчните приходи в бюджета се развиват в унисон с темпа на икономиката като цяло. През следващите два месеца обаче картината сериозно се променя - данъчните приходи в републиканския бюджет за януари-август са само с 0.4% номинално по-високи тази година спрямо предходната*.

Влошаване на икономиката от третото тримесечие нататък е възможно обяснение, тъй като данните за БВП за първите две тримесечия показваха по-нататъшно забавяне на икономиката и дори отчитане на отрицателен ръст през второто тримесечие, което се случва за първи път от началото 2010 г. насам. В същото време обаче отделни ранни данни за икономиката през юли (за август все още няма) показват разнопосочни тенденции. През юли индустрията и строителството останаха на червено, т.е. тяхната продукция продължи да се свива на годишна база. В същото време външната търговия показва ръст на износа през юли, а туризмът отчита един много добър летен сезон. Т.е. на база на наличните данни към момента не могат да се правят категорични заключения.



Слаба работа на приходните агенции и



съответно увеличаване на сивия сектор

са също част от възможните обяснения за влошеното представяне на данъчните приходи от юни насетне. До началото на септември не беше назначено ръководство на Агенция "Митници", което вероятно се е отразило на темпа на работата на цялата митническа администрация.

Паралелно с влошената събираемост на приходите последните месеци данните за разходната част показват, че разходите растат много по-бързо тази година. Т.е. въпреки очевидните проблеми в приходната част не се взимат никакви мерки за обуздаване на разходите. Разходите по консолидираната програма до август са 19.2 млрд. лева при 17.7 млрд. лева за същия период миналата година, т.е. тук имаме ръст с 1.5 млрд. лева, или 8.5% номинално (да припомним, че за същия период данъчните приходи в консолидираната програма нарастват само с 3% номинално). Ако се гледат разходите по консолидираната програма, вижда се, че при абсолютно всички пера има нарастване спрямо миналата година. Най-големият ръст в абсолютна стойност (с около 540 млн. лева) е при социалните разходи и стипендиите, зад които стои най-вече увеличението на пенсиите от април тази година. Разходите за заплати, осигуровки и тези за текуща издръжка също растат с над 200 млн. лева всеки.

Резултатът от по-бавния ръст на приходите спрямо разходите до август тази година е очакван -



дефицит от 213 млн. лева по консолидирания бюджет



(от който 101 млн. лева са по националния бюджет, а останалото - по европейските средства). За сравнение: за същия период миналата година бюджетът е бил на излишък от 108 млн. лева.

Като цяло данните за изпълнението на бюджета до август показват, че от юни нататък се наблюдава влошаване при данъчните приходи. Разходната част обаче по никакъв начин не реагира и не се търсят възможности за свиването й посредством намаляване на по-ниско приоритетни разходи.

Другото, което изпълнението на бюджета тази година показва, е, че докато приходите се движат в унисон с икономиката (за първите 6 месеца, за които има данни за брутното производство), заложените приходи както в оригиналния, така и в ревизирания бюджет са далеч отвъд възможностите на икономиката да ги генерира. Т.е. както писахме още миналата година при гласуването на бюджета, в него са заложени нереалистично високи приходи с цел да се оправдае увеличението на разходите за вдигане на пенсии и заплати. А последното явно бюджетът не може да си го позволи при тези темпове на растеж на икономиката. Актуализацията на бюджета освен че беше направена много рано в годината, беше изцяло сбъркана като посока и цели. Изпълнението на бюджета до момента показва, че трябва да се търсят спешни начини за свиване на разходната част, а вместо това актуализацията увеличи допълнително разходната част.

------------

* Все пак трябва да се има предвид, че данните за данъчните приходи в консолидирания бюджет, които включват и приходите от осигуровки и местни данъци, показват един по-добър ръст от около 3% спрямо 2012 г. за първите 8 месеца. Този ръст обаче също се оказва далеч по-малък от ръста на разходите.



32
3603
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
06 Октомври 2013 18:56
значи имаш приходи, които са с 3% повече от миналогодишните, обаче щото, видиш ли, дянков планирал някакви невъзможни числа, те били само 61-62% от годишните и вече приходите рязко намаляли?

еййййййййййй, това ипи как ги мислят такива...
06 Октомври 2013 19:10
Тази дописка е някаква пълна боза. Всеки параграф бъка с противоречия. Какъв е тоя институт, каква е тая икономика, какво е това чудо?
06 Октомври 2013 19:18
Че как без тия...
------------------------
Сайтът на Генек

06 Октомври 2013 20:19
Май авторката смята, че читателите на вестника са малоумници.
06 Октомври 2013 21:09
Като вкарат в пандиза десетина за неплащане на данъци и току виж, нещата се оправили. За кучето и тоягата става дума.
06 Октомври 2013 21:29
Ясно е казано - не им плащайте данъци на мръсните комунисти. Каква дискусия искате повече?
06 Октомври 2013 23:05
Другото, което изпълнението на бюджета тази година показва, е
че сме я втасали Да видим дали изобщо могат да приемат нов.
06 Октомври 2013 23:11
Данъчните приходи рязко намаляват, а разходите растат

Точно така е, но за това експерта Кухарски набляга на заемите.
06 Октомври 2013 23:29
Другото, което изпълнението на бюджета тази година показва, е, че докато приходите се движат в унисон с икономиката (за първите 6 месеца, за които има данни за брутното производство), заложените приходи както в оригиналния, така и в ревизирания бюджет са далеч отвъд възможностите на икономиката да ги генерира. Т.е. както писахме още миналата година при гласуването на бюджета, в него са заложени нереалистично високи приходи с цел да се оправдае увеличението на разходите за вдигане на пенсии и заплати. А последното явно бюджетът не може да си го позволи при тези темпове на растеж на икономиката.

За пореден път виждам, че във фондация "Институт за пазарна икономика" няма икономисти. Ако имаше, то щяха да знаят, че бюджетните разходи пряко генерират бюджетни приходи, особено когато са пряко нацелени към пенсии и заплати. Нямаше да пишат и глупости, че "икономиката не може да генерира", при положение, че заетостта е около половината от работоспособното население, а безработицата двуцифрено число. Дори, вероятно биха знаели, че натовареността на производствените и търговски мощности далеч не е пълна и има възможност за ръст на продажбите, а следователно и плащане на повече данъци.
Увеличението на пенсии и заплати, поради много ниският им размер отива основно в повишението на потреблението на стоки от първа необходимост, а те обикновено са местно производство.

Бюджетирането на държавата не е, като бюджетирането на фирма. То е нещо принципно различно, което във фондация "Институт за пазарна икономика" видно не знаят. Нивото им е на фирмени счетоводители, но не и на икономисти.
06 Октомври 2013 23:31
.
06 Октомври 2013 23:58
_rookie,
да ти го обесня с максимално опростен пример, който и "икономистите" от фондация "ИПИ" да схванат.
Квартален магазин. Дневно продава 10 кофички кисело мляко. Респективно по веригата се плащат данъци за тях. Пенсионерите от квартала им се яде повече мляко, но пенсиите им са малки и не стигат за повече. Водят полугладно съществуване.

Увеличават им пенсиите. Вече могат да си позволят да си купят по още една кофичка кисело мляко. Магазина вече продава по 20 кофички и по веригата се плащат двойно повече данъци. Приходите в бюджета нарастват. Нещо, което не би станало, ако не бяха направени разходите за увеличаване на пенсиите.

И нещо повече - само от ДДС, което е 20 % бюджета би възстановил (създал) напълно направените разходи, ако парите дадени на пенсионера се завъртят през още пет човека по веригата до концентрирането им и заминаването по сметки в офшорките.

Виж, ако на Божков му налееш 1 милиард, то няма да има този ефект, защото той веднаха ще ги прати по сметките си в Кипър или на остров Ман. Няма и какво друго да ги направи, щото заплати и пенсии ниски, хората не могат да купуват, а тогава защо да инвестира в производството на нещо, което не може да се продаде.

Затова и бюджетни пари дадени за заплати и пенсии развиват икономиката, а дадени за покриване на загуби на банки и увеличаване на богатството на олигарси - не.
07 Октомври 2013 00:01
.
07 Октомври 2013 00:21
И с какво статистиката опровергава икономическата логика, която всеки икономист би трябвало да притежава за да не си мисли, че всички ядат свинско със зеле ?

Във фондация "Институт за пазарна икономика", съдейки от публикациите им, няма икономисти, а недоучени счетоводители, които като качество на продукта си по нищо не се отличават от щатните комсомолски секретари на ВЛКСМ и ДКМС. Имат си няколко мантри, които е съмнително и доколко осъзнават, и ги повтарят по различни поводи. Важното е да се бълва талаш и спонсорите да плащат.
07 Октомври 2013 06:56
Ало, ИПИ, като не стигат приходите що сте против пропорционалните данъци за бизнеса и хората?! С въвеждането на плоския данък се измъдрихте най-големите тарикати в Света! Да...Бг е най-великата икономическа школа! Всичките ви прогнози/лъжи видяхте ли до къде доведоха?! Нови работни места? Да, ама не, половината българи не работят и всички го знаем. Повече данъци в хазната? Може..,ама друг път! За момента повече милионери, по 100 официални на година! Ще докара ли някой тука Бъфет, че да им обясни нещата на тез малоумни "експерти"?????????????
07 Октомври 2013 07:51
Бай Стамате,
не си губи времето. Вече са забравени реформите на Аденауер и Ерхард, изправили на крака западногерманската икономика...
-----------------------------
Сайтът на Генек
07 Октомври 2013 11:56
Тези от фондацията ИПИ пак се излагат.
Видно е, че изпълнението на данъчните приходи през първите осем месеца на тази година е далеч по-лошо от миналогодишното
...
По-конкретно изпълнението на данъчните приходи, събрани от януари до август тази година, е 61.7% от заложените в оригиналния бюджет за годината и 63.8% от ревизираните (надолу) данъчни приходи в актуализирания бюджет.
...
...данъчните приходи в републиканския бюджет за януари-август са само с 0.4% номинално по-високи тази година спрямо предходната

Какво следва от тези числа?
Следва, че симеон дянков и правителството на ГЕРБ са направили нереален бюджет за 2013-та година, а не че данъчните приходи намаляват - все пак те са по-високи от миналата година, макар и с много малко.
07 Октомври 2013 12:36
Данъчните приходи рязко намаляват, а разходите растат
Правителството ще компенсира намалената данъчна събираемост с повече външни заеми - хем е по-лесно, хем комисионни падат.
07 Октомври 2013 12:38
Виж, ако на Божков му налееш 1 милиард, то няма да има този ефект, защото той веднаха ще ги прати по сметките си в Кипър или на остров Ман.
Айде да не е само на Божков,на един автобус хора да е.Те тия са привърженици на "процеждането" на благосъстояние към "долните" класи-касти.Ще кажеш че е паднало свише на богоизбраните.Чакам да приемат швейцарците гарантирания базов доход че да ги чуя тия к'во ще запеят Либералите разглеждат защо богатството не бива да се концентрира,неолибералните талибанчета подминават лежерно проблема.
07 Октомври 2013 12:53
Две неща:
Първо: Докато не се премахне задушаващата чиновническа бюрокрация, коята спира всяка инициатива и производство - няма как да има истински ръст в икономиката. Все ще е измъчена работа.
И второ: Дянков ще го търсите май...
07 Октомври 2013 12:53
стаматееее, стамате

Какво неверно е казал бат Стамат, че клатиш глава? Естествено, че бюджетните разходи носят приходи. В икономиката без разходи никога не можеш да постигнеш приходи.
07 Октомври 2013 13:02
Какво следва от тези числа?
Следва, че симеон дянков и правителството на ГЕРБ са направили нереален бюджет за 2013-та година, а не че данъчните приходи намаляват - все пак те са по-високи от миналата година, макар и с много малко.

Е, тъй де.. ама един от двамата послъгва. Или ти, или Орешарски. Избери си сам кой
ЧЕТИРИСТОТИН И ОСЕМНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 5 декември 2012 г.
Открито в 9,01 ч.

Ще се възползвам, уважаеми колеги, господин вицепремиер, от детайлния прочит на протокола от комисията и изчитане на всички предложения, за да спестя цифрите. Ще взема отношение по предложение от мен и група мои колеги за увеличаване на приходната част с малко над милиард и 100 милиона, разпределен по отделни приходни източници и форми. Също ще спестя детайлен анализ откъде сме стигнали до тези числа, като обърна внимание на най-важния приходоизточник – акцизите, тъй като в нашето предложение се предвижда от акцизи да бъдат събрани поне 600 милиона в повече към плановете, които правителството е представило и които са залегнали във варианта, който разглеждаме.
Господин премиер, ето два примера, които показват, че само от акцизите реално може да се събере дори двойно по-голяма сума и да покрие цялото ни предложение, но ние не сме максималисти, затова сме дали сравнително скромни предложения по отделните приходоизточници.
07 Октомври 2013 13:09
.
07 Октомври 2013 13:18
В икономиката без разходи никога не можеш да постигнеш приходи.
Може бе."Аз къде съм в схемата" пита държавния чиновник и в представите му всичко е приход от който той трябва да отцепи своя дял.Да не говорим ,че е пълно с "бизнесмени" които бъркат оборота с печалбата,и такова нещо ,като разход за труд,доставки или данъци ,приемат като аномалия,която тях не ги засяга Икономика ,основана на събирачество и лов ,също е с пренебрижими разходи.Та вървим към конвергенция,почти по Гълбрайт,м/у двете сиситеми Е,вече има и форумци ,които ще ти обяснят как по селата нямат почти никакви разходи
07 Октомври 2013 14:38
***
07 Октомври 2013 14:57
***
07 Октомври 2013 15:03
— Може би вътре няма никой — подхвърли услужливо Дънбар. — Може би просто са изпратили превръзките само за шега.

Тя се отдръпна разтревожено от Дънбар.

— Вие сте луд! — извика тя, като погледна умолително. — И двамата сте луди.

Тогава се появи сестра Дъкет и прогони всички към леглата им, докато сестра Крамър смени запушените буркани на войника в бяло. Да се сменят бурканите не беше никак трудно, тъй като същата бистра течност все отново и отново почваше да капе обратно в тях без някаква видима загуба. Когато бурканът, който се изливаше във вътрешната страна на лакътя му, почти се изпразнеше, бурканът на пода почти се напълваше и тогава откачваха и двата от съответните тръбички и бързо ги разменяха, така че течността можеше да почне отново да капе в него. Смяната на бурканите не представляваше никаква неприятност за никого освен за хората, които гледаха как ги сменят горе-долу всеки час и които бяха слисани от тази процедура.

— Защо не свържат двата буркана направо един с друг, като отстранят посредника? — запита артилерийският капитан, с когото Йосарян бе престанал да играе шах. — За какъв дявол им е нужен?


Когато се коментират данъци, доходи и разходи, винаги се сещам за ... Параграф 22, естествено
07 Октомври 2013 17:29
Какво неверно е казал бат Стамат, че клатиш глава? Естествено, че бюджетните разходи носят приходи
И колко приходи е довлякла фрегатата "Дръзки", за която "бюджетните разходи" надхвърлиха 500 млн. евро? Ония 16 дърти американски "хвърчила", ако бъдат купени за почти 1 млрд. долара (включително комисионните, излитащи през офшорки), колко преходи ке довлекат? Пилотите ще плащат да "покарат" или "Бистришките тигри" ке плащат кат за три Луфтханзи ?
"Ин-витро" процедурите (20 млн. лв. бюджетни разходи", колко приходи са осигурили за хазната? - Две баби да родят и ... още толкова разходи за неонаталните отделения плюс последствие общинските разходи за погребение.
Дори и заплатите на държавните служители да се повишат, тези бюджетни разходи ще донесат още по-големи разходи - 30% приход (10% ДОД + 20% ДДС евентуално), срещу 42% осигуровки (19% пенсионни, 8% здравни, 12% съ-осигурителни пенсионни от държавата, 3.6% "болнични", 1.5% безработица).
Затова и бюджетни пари дадени за заплати и пенсии развиват икономиката
Хм, особено немската и още по-особено автоиндустрията. И малко руската нефтодобивна.
Годишно се продават по 30 хиляди нови автомобили със средна цена от 12 хил. евро. Каквито и данъци Стамат да турга, 360 млн. евро са издухали абсолютно извън хазната. И още толкова "нов внос" втора ръка автомобили. Дори и да се повишат доходите, то те ще отидат към "вносителите" да си погасят задълженията. Сиреч нищо обратно в хазната. Над 120 млрд. лв. междуфирмена задлъжнялост.
Абе, много умозрители! Сущински Демокрит-и ... и пясъкът им изтича измежду пръстите с вярата на неделимостта на атома.
07 Октомври 2013 17:29
е как така приходите намаляват, а разходите растат? Да си сверят часовника с обещанията на очилаткото и с експертите в правителството!
07 Октомври 2013 18:14
Дянков е скалъпил такъв бюджет, че за да се изпълни трябваше половината пенсионери да се пренесат в отвъдното. Не, че не работеше усърдно по този въпрос...
07 Октомври 2013 18:20
Дянков е скалъпил такъв бюджет, че за да се изпълни трябваше половината пенсионери да се пренесат в отвъдното. Не, че не работеше усърдно по този въпрос...

Тъй.. тъй трябва да се приказва.. Може и да улови ред
Ама лани експертът Орешарски като внесе - преди второ четене на Бюджета - предложение за увеличаване на приходите с 1,3 милиарда, съгурно е бил много луд. Или баят голям професионалист.. Май ще е второто
07 Октомври 2013 19:30
Явно от юни насам в България управляват гении от нивото на овой форум! Трябва да се радвате.
Дянков направил бюджет, преизпълнен до юни. Идва обаче гениите от УНСС и що да видим - дънят бюджета. Това добре, те затова са от УНСС, актуализират бюджета. Да де, ама нали са гении и този актуализиран (променен надолу) бюджет от преди месец дънят. Е това се казва да си 'експерт'! Незнам кой се е надявал, че Станишев и ко имат дори и малка представа как да управляват. Е за тези 4 месеца само хора на техното умствено ниво останаха да им се радват т.е. 'ниско образовани, от малцинствата, е по-малките градове и над 60 години'. Те и ще платят накрая сметката, Господ като наказва някой, първо му взема ума. Наздраве.
08 Октомври 2013 00:07
И второ: Дянков ще го търсите май...

Само едно нещо: Дянков и сега го търсим, ма не е за квото си мислиш. А той предвидливо напусна пределите на Родината.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД