:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,358
Активни 705
Страници 14,923
За един ден 1,302,066

В България коли се регистрират и прехвърлят сякаш са космически кораби

Споровете около правителствената Мярка 81, с която уж ще се облекчат хората за сделките с коли, всъщност само осветяват цялото административно безумие, гарнирано с всевъзможни опашки и такси
Снимка: "Сега"
Държавата е майстор да кара хората да се редят на опашка заради автомобилите си и да си плащат солено за тях - било в КАТ, било в общината, после пак в КАТ и отново в общината ....


Още в секундата, в която кабинета "Орешарски" обяви 100-те мерки за намаляване на административната тежест за гражданите, беше ясно, че една от тях ще запали големи спорове, че и скандали. Ако някой бъде питан за някоя друга от 99-те мерки, едва ли изобщо ще се сети. Но за Мярка №81 няма как да не е чувал.

И как иначе, след като медиите извадиха на преден план именно идеята на правителството да отпадне задължителната нотариална заверка на подписите при прехвърлителните сделки с автомобили. Въпросът засяга автокъщите, вносителите на автомобили, както и КАТ, нотариусите, общините, МВР.

Като предложител на въпросната мярка е отбелязана Асоциацията на вносители на автомобили. Мотивът е, че "практиката в европейските страни е да не се изисква нотариална заверка на подписите въобще при прехвърляне собствеността на превозните средства". За изпълнител е посочено МВР.



Най-изненадани и недоволни са над 600-те нотариуси,



които изразиха позицията си чрез ръководството на Нотариалната камара.

Според тях т.нар. нотариална регистрация, изразяваща се в заверка от частния нотариус на подписите на страните по прехвърлителна сделка с МПС, има 80-годишна нормативна история. За първи път нотариалното удостоверяване е въведено през 1931 г. със Закона за уреждане собствеността и залога върху земеделските и превозните машини със значителна стойност. По-късно е преуредено през 1964 г. със Закона за МПС, а след това през 1973 г. - в Закона за движението по пътищата, последната редакция в който е от 1999 г. Или иначе казано - има дълга традиция. Приема се, че това е част от възложените от държавата функции на иначе частните нотариуси.

Друг аргумент е, че ще има



рязко увеличаване на измамите по сделките с коли



На трето място идва обяснението, че сега сделките минават през 615 нотариуси, които са разположени в над 100 града. Ако се приеме идеята дейността да отиде в МВР, респективно в КАТ, то тогава същото ще се извършва в 28 поделения на пътната полиция в 28 града. Очаквано е да има опашки и проблеми. Освен това се смята, че сегашните нотариални такси ще бъдат заменени от други държавни, и то по-високи. Новият режим автоматично означава да се дадат много държавни пари, за да се осигури техника за КАТ, за да се правят проверките, които сега правят нотариусите.

Друг техен аргумент е, че държавата им е вменила задължението да проверяват дали е внесен пътният данък, който много хора се опитват да спестят. Не се извършва сделка с автомобил, ако този данък не е внесен. И не на последно място - към момента на сделката се внася и дължимият местен данък, за който отговорен е пак нотариусът. Счита се, че ако двата данъка не бъдат внесени, а нотариусът въпреки това одобри подобна сделка, то той става солидарно отговорен с некоректните платци и плаща той. А за коректността на самата сделка нотариусът отговаря с имуществото си.

"Нотариален" аргумент е дори обстоятелството, че според доклад на антинаркотичната американска служба ДЕА за България едно от местата, в които се перат пари, са автокъщите. Според нотариусите



именно те са лобирали за промяна в режима



Дава се пример и с Турция, където за м.г. местните нотариуси са прехвърлили 4.8 милиона коли втора ръка. Там имало стройно изградена система - всеки нотариус има достъп до данъчното досие на един субект, до регистрацията, до задълженията на това лице. И не се извършва сделка, ако не е удовлетворен фискът, ако има някакви задължения, ако е наложен запор. Всичко това дава максимални гаранции за усилията да се ограничат възможностите за злоупотреби с отчуждаването на МПС. Нещо повече - в момента там се води дебат дали и самата регистрация на МПС да не се извършва от нотариусите.

От камарата изрично подчертават, че нотариалните такси по прехвърлянето на коли са много малка част от приходите им - около 2 на сто. И твърдят, че не са страна по спора, а искат да не допуснат измами и неплащане на данъци. Друг е въпросът, че хората отдавна са намерили лесното - декларират ниски оценки, за да е таксата по-малка. А много често изобщо не прехвърлят коли - карат ги с пълномощни.

Прави или не обаче, нотариусите може би не усетиха как на практика с дебата извадиха един много сериозен проблем. И той е, че незнайно защо автомобилите в България се прехвърлят сякаш се купуват и продават космически кораби. Нещо повече. Като се започне от регистрацията на един автомобил, та се стигне до неговото заличаване,



се минава през куп институции и през десетки и дори стотици документи, такси,



данъци, мита и какво ли не. И в огромната си част става дума за безсмислени неща, за абсурдно разкарване и плащане.

Според Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) регистрирането на съответното моторно превозно средство - автомобил, камион, мотоциклет, става в КАТ, но и в общината. Собствениците на превозни средства са длъжни "да декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им".

Още тук се вижда за каква двойна работа става дума. Ако се продаде или купи кола, трябва да се мине пак през КАТ, през нотариус и отново през общината. И навсякъде има такси, данъци. Ако пък се заличава кола - пак се минава през КАТ и общината. Да не говорим какво трябва да се направи дори само при регистрация на кола в общината: да се попълни типова декларация. След това общините изискват документ за придобиване, като се отбелязва, че се иска договор и фактура. Трябва да се занесе и квитанция или платежно нареждане за платени 2.5 на сто данък при прехвърляне. Необходимо е да се носи и квитанция или платежно за платен данък върху превозното средство - ако такъв е плащан и докато е плащан. Задължително се иска и големият талон на КАТ. Ако пък ще се искат облекчения, то трябва да се занесе и решение на ТЕЛК. Накрая, ако друг подава документите, трябва да има нотариално заверено пълномощно. Да не говорим, че трябва да се ходи и в КАТ, където пък като се започне от регистрационните табели, та се стигне до талоните, си е все изръсване, и то напълно необяснимо. В Испания например табели може да си купиш във всеки супермаркет. А тук чакане, такси, какво ли не.

От цялата работа е ясно едно - че регистрацията на автомобили от всички видове - от първоначална, през съответната прехвърлителна сделка, до заличаването на автомобила и неговото унищожаване



трябва да става на едно място



Дали това ще е КАТ, общината или при нотариуса, който като юрист ще гарантира законността, е без значение. Просто трябва да се прецени от една-единствена гледна точка - удобството на гражданина и по-малко негови безсмислени разходи. Нито сегашното положение, нито спорната Мярка 81 обаче имат нещо с хората. А става дума за милиони автомобили и сделки с тях. Постоянни, всекидневни, ежечасни. Автомобилът вече не е лукс, а необходимост. Освен това той не е недвижим имот, че да се третира едва ли не като такъв при таксите и данъците. Всичко останало е наистина абсурдно, игра за правомощия и пари и като краен резултат - подигравка с хората. Това ли е целта на властта?
59
18681
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
06 Октомври 2013 19:01
Бръкнаха им на нотариусите в кацата. Констатациите в дописката са напълно верни. Няма държава в света, където толкова трудно и скъпо да се прехвърля автомобил. Но нотариусите трябва да бъдат извадени от още много правни действия. Всъщност всички тези изисквания за нотариални заверки са измислени само и единствено да пълнят гушите на нотариусите. Държавата целенасочено се е лишила от огромни приходи заради шестотин хиени.
06 Октомври 2013 19:41
Какви хиени, направо са хипопотами - виж Фидосова...
06 Октомври 2013 19:58
Айде сега...Какво пък лошо са ти направили хипопотамите,че да срабняваш Фидоска с тях..Достатъчно е човек да каже Фидоска и всичко е ясно
06 Октомври 2013 19:58
Притеснява ме, че едни хиени, ще се заменят с други, които обаче няма да се заинтересовани. Или ще им сложат едни такси по-високи от тия на нотариусите. Или оная фирма БМВ ще се намеси с оформянето на документите по монополни цени.
06 Октомври 2013 20:00
Новият режим автоматично означава да се дадат много държавни пари, за да се осигури техника за КАТ, за да се правят проверките, които сега правят нотариусите.
Нотариусите били правели проверки!? Стигаве!!!
Справедливо е нотариалните заверки да останат срещу нотариална такса от 2 лв. Да се плаща процент от стойността на колата е безумие.
06 Октомври 2013 20:10
Всъщност фирма БМВ защо не се закрива, нали МВР не трябва да има фирми?
06 Октомври 2013 20:15
Още тук се вижда за каква двойна работа става дума. Ако се продаде или купи кола, трябва да се мине пак през КАТ, през нотариус и отново през общината. И навсякъде има такси, данъци. Ако пък се заличава кола - пак се минава през КАТ и общината.


И всичко това е работа само на Министерството на транспорта и на никой друг.
06 Октомври 2013 20:18
И твърдят, че не са страна по спора, а искат да не допуснат измами и неплащане на данъци. Друг е въпросът, че хората отдавна са намерили лесното - декларират ниски оценки, за да е таксата по-малка. А много често изобщо не прехвърлят коли - карат ги с пълномощни.
Лъжа 1:
Те били искали да не се допускат измами и неплащане на данъци. Плащането на данъци е грижа не на частниците-нотариуси, а на определени институции.
Лъжа 2:
Не ги били интересували приходите, но твърдят, че ги били мамели с ниски оценки и по-малки такси. Е, нали не ви интересуваше? Май просто искат повече кинти. Ако някой дължи някакви пари за това, че си е купил кола, той ги дължи на държавата, а не на някакво частно лице.
06 Октомври 2013 20:49
Сещам се за още нещо - значи сега ако искаш да прехвърлиш колата отивате с продавача/купувача при който си искате нотариус .. чакате на опашка от 1-2 ма човека.. ако има по-голяма отивате при друг. После по някое време отиваш в КАТ, когато решиш. Не чакаш друг човек.

Ако се приеме закона, всички ще се редят на една и съща опашка. В София, това е само на едно място - КАТ Дървеница... Рай за корупция и измами. Щото как продавач и купувач ще стоят и чакат заедно на оная ми опашка от сутрин та чак вечерта евентуално да направят прехвърлянето...
06 Октомври 2013 20:57
[ Мотивът е, че "практиката в европейските страни е да не се изисква нотариална заверка на подписите въобще при прехвърляне собствеността на превозните средства"./quote]

Не може нашите нотариуси да останат на сухо.
06 Октомври 2013 21:06
През 24-те години, когато живях в една скандинавски страна, само един път ми се наложи да прибегна до услугите на нотариус.
И това не беше свързано нито с покупката на апартамент, нито с покупката на автомобил.
В България ходя почти всяка седмица за щяло и нещяло.
06 Октомври 2013 21:15
Сегашният безумно сложен ред за купуване/продаване на кола е по-добре да остане. Вярно че държавта губи, но в случая държавната тъпотия е единственото, което ме спира да си сменя колата и понеже колата си е съвсем добра, значи този път българската държава с глупоста си, ми спестява много пари. Секо зло за добро, както е отбелязано отдавна.
ПП Идеалната схема за продавачи и купувачи на коли е следната:
Купувам кола, карам я на някаква фирма за тех преглед и после карам на воля. Всички данъци и застраховки, могат да се сложат в цената на горивото. Караш много плащаш много, не караш, не плащаш. Това би било и макс изгодно за държавата. Разбира се остава въпроса и за крадените коли, но проверки могат да се вършат на тех. преглед /най-удобно е/ и така и така там има камери, се предполага че няма много да се шмекерува /поне не повече отколкото при сегашната система/
06 Октомври 2013 21:23
Нотариусът е гарант, че сделката е реална. Иначе всеки, който придобие/открадне/присвои големия талон може да си регистрира превозното средство ...
06 Октомври 2013 21:31
РК, сигурен съм че компютърът ми струва повече от средната българска кола. И представи си можеш да си купиш такъв, без нотариус, също и без малки и големи талони. Средната кола в бг струва 4-5к лева. В момента това е цената на малко по-луксозна битова техника.
06 Октомври 2013 22:05
Нотариусът е гарант...
Нотариусът взема прекалено голяма премия за сравнитерно простата си работа. Щом е толкова важно за него, нека да си гарантира пак, но за скромните няколко лева, колкото и струва трудът му.
06 Октомври 2013 22:13
@RumenS, има техника, която струва повече от средностатистическа кола, има и коли, които струват повече от средностатистическо жилище. А съм сигурен, че техниката си не я държиш на улицата пред вас под уличната лампа ... Съгласен съм, че нотариалните такси са нереални и несправедливи, но все пак мисля, че за автомобилите си трябва строг режим - кой, кога, къде...
06 Октомври 2013 22:25
Пътна полиция да не се занимава с несвойствени неща - да си контролира само правилата за движение по пътищата. Издаването на СУМПС, тяхната подмяна, както и всякакви регистрации на МПС да се правят от общините, където се плащат данъците. По същата логика - издаването и на документи за самоличност /лични карти и паспорти/ също е работа на общините /където са адресните регистрации/ и е време да се промени ЗБЛД в този смисъл.
06 Октомври 2013 22:28
Ами просто да намалят таксите на нотариусите. Вместо да решават един проблем, като го заменят с друго няколко пъти по-голям.
06 Октомври 2013 23:10
Всички данъци и застраховки, могат да се сложат в цената на горивото.


То и сега ако сметнеш колко е акцизът и ДДС, реалните средства за гориво в цената са малцинство
06 Октомври 2013 23:24
Да де, и още ти вземат. И така и така ше ги вземат, барем да не ни отравят живота. Па да грабят.
07 Октомври 2013 02:19
Нотариалната услуга "заверка на подпис" изисква у нотариуса само едно "професионално умение и опит"- да може да установява ИДЕНТИЧНОСТ на лицето от снимката на идентифициращ документ(лична карта паспорт) и лицето, претендиращо пред нотариуса, че е титуляр на този документ! Сиреч, дали НЕ е налице фалшива снимка в индификационния документ(т.е., фалшив идентификационен документ) или пък да е налице "фалшив" ползвател на НЕфалшив идентификационен документ!
Но... най-високи професионални умения и опит в това отношение имат( би трябвало!) служителите на МВР, нали- на много от тях това им е работата и в това са обучавани!
Ерго, НЕ би трябвало да има пречки услугата "заверка на подпис" да се извършва и в поделенията на МВР(те имат дежурни служители 24 часа в денонощие, 7 дни в седмицата), при това, НЕ от частни лица, каквито са нотариусите, а от упълномощени ведомствени служители, ангажиращи отговорността на ведомството! А така и МВР може да реализира законни доходи- ако Законът разреши и такава функция на МВР!
Същото важи и за общинската администрация- и тя може успешно и отговорно да предлага тази услуга и да реализира приходи от нея!
П.П. Горното предлагам от сума години, но все още без насрещен отклик и резултат?! Но аз съм търпелив и упорит...
07 Октомври 2013 02:27
Aко е само за гарантиране на подписите, би трябвало нотариус да има във всяка банка, например.
И в САЩ автомобилите се прехвърлят при нотариус, но нотариус има във всяка банка и нотариална заверка е безплатна.
07 Октомври 2013 03:20
Чакайте бре, братя!
Нали всеки автомобил е регистриран в КАТ?
Знае се кой е собственика.
КАТ на секундата могат да правят покупко/продажбата.
Ако е “нов внос“, и нутариусът, и КАТ са в позиция - документи на ръка.
Никакъв проблем не е, КАТ да изпълнява волята на тази търговска дейност.
07 Октомври 2013 06:14
Благодатна е Америка в това отношение. Всичко е направено от просто по-просто и от лесно по-лесно.
07 Октомври 2013 06:21
И в САЩ автомобилите се прехвърлят при нотариус, но нотариус има във всяка банка и нотариална заверка е безплатна.




Няма такова нещо. Продавам стария си автомобил, като в тайтъла/документа за собственост, който е едно картонче с размери четвърт машинописен лист/, като само вписвам на кого я продавам и сумата, която ми е платил. Той ми дава парите, аз му давам автомобила и документа за собственост и сделката е направена. С документа за собственост купувачът отива и регистрира колата на свое име и никакви нотариуси няма в цялата сделка. Нито пък продавачът на автомобила присъства при новата регистрация. Повтарям- пускам обява, че продавам автомобил. Идва купувач, носи парите, аз му давам автомобила и документа за собственост, като вписвам в него на кого я продавам и за колко пари. И като продавач повече грижа нямам. За купувачът остава да отдели 15 минути, за да регистрира автомобила на свое име, като не представя самия автомобил никъде, а само с документа за собственост. В Америка КАТ няма, никой никъде не проверява номера на рама и двигател и на каквото и да е.
07 Октомври 2013 06:22
В Торонто сделката се оформя на лист от тефтер , може на торба от цемент. Плащаш данък продажба 13% , 75 долара за номерата , 35 долара за емишън тест и колкото ти е там застраховката .тва е.
07 Октомври 2013 06:25
Нотариалната заверка в Америка не е като в България. В Америка тя удостоверява единствено, че това си ти, а не някой друг. Нотариусът дори не ти чете документите, или каквото искаш да завериш. Само ти проверява личната карта, за да удостовери, че данните на документа съответстват на паспортните ти данни. И затова нотариуси под път и над път. Всеки може да стане нотариус.
07 Октомври 2013 06:37
Не знам защо се говори за заверка на подписи при нотариуса. Проблема е, че този нотариус трябва да има оценка на колата и той работи с някаква фирма, която ти одира кожата. Автомобилите трябва да се продават по застрахователна стойност, ако има други претенции, тогава да се търси оценител. Има и друг проблем, не видях дали е коментиран. Новия собственик често не регистрира колата в КАТ и общината. И тя продължава да се води на стария..Не знам как ще се почувствате в 3 след полунощ да ви звънят от полицията и да ви шашкат за кола, която е катастрофирала в някакво дере и да ви търсят сметка, макар да сте я продали преди 2 години?! Подобен случай имахме и с едно ремарке, което е продадено на цигани, тях пък помислили, че са го крали?! Защо собственика и купувача не отиват заедно в КАТ или общината, за да се оформят всички документи?! Тогава няма нужда от нотариус!
07 Октомври 2013 06:41
Има много държави, където няма нотариуси. Една от тях е ЮАР. Там хората с право са решили, че такова животно е напълно безполезно и безсмислено. Тъй като основната функция на нотариуса е заверка на подпис или документ, или, както е посочил параграфа, да сравниш снимка с физиономия, там има т. нар. commissioner of oath, който заверява всякакви документи напълно безплатно. Такива пълномощници са полицаите, пощаджиите, заклети служители в банките и всеки адвокат по право. И всичко това е напълно безплатно. В България, за да се подпишеш на една декларация пред нотариус, ти взимат всичко от 5 до 20 лева - според квадратурата на нотариалната кантора. Фигурата на нотариуса е отживелица. Правна и социална. Но явно си имат здраво лоби, защото администрацията постоянно увеличава броя на документите, за които трябва нотариална заверка. Едно нещо е сигурно - нотариусите не гарантират сигурност на сделките. Ако те гарантитаха сигурност, нямаше да четем всеки ден по вестниците, че се крадат чужди имоти, чужди фирми, чужди акции и кво ли не. А всички тези сделки се извършват пред нотариуси.
07 Октомври 2013 07:38
Но аз съм търпелив и упорит...


И не само...

*

Цялата епопея с притежанието, придобиването и ползването на автомобил в Булгаристан е наследена от тоталитарната държава, като простотиите в последните 25 г. са увеличени многократно. Само да припомня, че при въвеждането на Задължителната простотия Гражданска отговорност, премията беше дваесетина лева. В момента клони към 200 с тенденция към повишаване. Отново имаме пример за държавна принуда в полза на частни интереси, ненапразно недоубитите мутри вече са "застрахователи". Нема такава дръжава.
07 Октомври 2013 07:39
Но аз съм търпелив и упорит...


И не само...

*

Цялата епопея с притежанието, придобиването и ползването на автомобил в Булгаристан е наследена от тоталитарната държава, като простотиите в последните 25 г. са увеличени многократно. Само да припомня, че при въвеждането на Задължителната простотия Гражданска отговорност, премията беше дваесетина лева. В момента клони към 200 с тенденция към повишаване. Отново имаме пример за държавна принуда в полза на частни интереси, ненапразно недоубитите мутри вече са "застрахователи". Нема такава дръжава.
07 Октомври 2013 08:20
Нотариалната заверка в Америка не е като в България. В Америка тя удостоверява единствено, че това си ти, а не някой друг. Нотариусът дори не ти чете документите, или каквото искаш да завериш. Само ти проверява личната карта, за да удостовери, че данните на документа съответстват на паспортните ти данни. И затова нотариуси под път и над път. Всеки може да стане нотариус.
Ама затова ти вземат яки пари, не като тук 5-10 лв. Там само като кажеш "добро утро" и вадиш парите. След като регистрираш колата, всяка година трябва да даваш данни за километрите, които си изминал, за да не превърташ километража когато я продаваш. Другата щуротия е, че аз като българин мога да карам кола с българската книжка до 1 година. Но американец смени ли щата, трябва да смени книжката до 20 дни. Говоря за Пенсилвания, в другите щати може да не е така.
07 Октомври 2013 09:02
С умиление си спомням как в община Стара Загора (по време на кметуване на ЕвгениЙ Желев) ми поискаха нотариална заверена декларация, за да ми издадат документ за семейно положение..
07 Октомври 2013 09:14
ми поискаха нотариална заверена декларация,

Това е поредният правен абсурд. Представянето на невярна декларация пред държавен орган е престъпление и всеки, подал такава, подлежи на наказателна отговорност. Нотариусът не може да установи истинността на една декларация, но я заверява като редовна. Следователно, от наказателноправна гледна точка, нотариусът е съучастник. Но той не е, защото неговият аргумент е, че няма как да провери обстоятелствата в декларацията. Тогава защо твърдят, че нотариусите предпазват от измами?
07 Октомври 2013 09:33
На тези дето защищават нотариусите ще припомня, че преди десетина години един нотариус завери продажбата на клата на гл.прокурор и на президента! Журналисти срещу "скромна сума" го убедили да повярва на фалшивите документи!
07 Октомври 2013 09:52
На тези дето защищават нотариусите

Единствените, които защитават нотариусите са нотариусите.
07 Октомври 2013 09:55
всеки нотариус има достъп до данъчното досие на един субект, до регистрацията, до задълженията на това лице

"А ключа от квартирата искат ли?
07 Октомври 2013 10:08
всеки нотариус има достъп до данъчното досие на един субект, до регистрацията, до задълженията на това лице

Още един аргумент против нотариусите. Такъв достъп имат, или трябва да имат, всички държавни органи. Следователно няма нужда от нотариуси.
07 Октомври 2013 10:22
Нотариусът нищо не прави, само си слага печата на листа който му подаваш. Всички необходими проверки се извършват в Общината и КАТ.
07 Октомври 2013 10:55
RK
06 Октомври 2013 22:13
@RumenS, има техника, която струва повече от средностатистическа кола, има и коли, които струват повече от средностатистическо жилище. А съм сигурен, че техниката си не я държиш на улицата пред вас под уличната лампа


Големия талон не си го държиш в колата под уличната лампа. Като са двата талона комплект къв е проблема да се извърши прехвърляне на автомобил без нотариална заверка.Няма как крадеца да има и двата талона,освен собственика на автомобила да е толкова тъп,че да си държи и двата талона в колата.
Единствения проблем е,че не можеш да отпишеш колата в съвета и кат преди да си я продал.Това трябва да се промени.МПС-то трябва да може да се отписва когато пожелае собственика на автомобила,а не както е сега само след продажба или брак.

07 Октомври 2013 11:01
Само да не набутате след време и продавача да ходи в КАТ и да чака на опашка подписване на договора. Представете си всички тези сделки, които ежедневно се подписват пред 100 -на нотариуси, да се изместят в КАТ. Като им знам организацията, по-лошо ще стане. В КАТ естествено ще искат всички страни да са там, защото, кой ще гарантира подписа, че е на продавача или купувача. Бас ловя, че ще стане по-зле. Колегите от САЩ или Канада, са прави, че и на вестник да подпишеш договора, може да се регистрира. Но там, който декларира нещо невярно, носи реална съдебна отговорност.
07 Октомври 2013 12:02
А на дядо Илия ще напомня, че въпросният вече отдавна не е нотариус - беше заличен за нарушението си.
Докато екипите на КАТ 59 от 60 са корумпирани според проверката.
07 Октомври 2013 12:24
Ако ГЕРБ бяха на власт, такъв разговор въобще нямаше да има. Една нотариета, която даже май не е и нотариус, не би го допуснала.
А за оценката за която става дума, да ви кажа моя опит. Преди няколко години продадох 30 годишната си жигулета на човек, който даваше за нея 350 лв, а не 250-те, който щях да взема от скрападжиите. Нотариуските ми поискаха такса при оценка 2000 лв. Предложих им да ми дадат тази сума и да си карат по живо по здраво. Отговориха ми да си я оценя при застраховател, което не е безплатно, разбира се и ще се съобразят с тази оценка. Най-приемливите оценки ги правеха мобилните застрахователни агенти около КАТ. Сега не знам как е.
07 Октомври 2013 12:25
Обаждам Ви се от Германия, където живея от 32 г.
Наложи се през м. Август т.г. да продам собствения ми автомобил VOLVO с бълг. регистрация, произведен през 1990 г. т. е. на 21 г. възраст. При явяването ни при нотариус заедно с купувача за изповядане на сделката ни бе поискана “оценка“от вещо лице на автомобила, викам си ясно - нова такса. Автомобилът беше оценен на 1000 лева. Впоследствие нотариуст ни усведоми, че прехвърлянето ще струва 96 лв. Оказа се обаче, сделката не може да бъде изповядана защото:
1/ Представеното пълномощно в оргинал, написано на български и подписано с два подписа от съпругата ми, която е гражданка на Германия и заверено от германски нотариус не е апостилирано от гемански съд.
2/ Освен моята декларация, необходимата е и декларация от съпругата ми, че няма задължениея към бълг. държава, която също беше нотариално заверена, но не е апостилиран от гемански съд
3/ Двата документа документа впоследствие трябва да бъдат преведени на бълг. език в РБ и апостилите одобрени /заверени/ от консулската служба на МнВР.
Тези услуги никак не са евтини и в Германия 80 Евра, а на последно време и в РБ, което ми струваше още 200 лв.
Тук трябва да се отчете и стопанския ефект от проблема. Колко са загубените часове на купувачи и продавачи за ненужно чакане по нот. кантори.
Както заявих живея от 30 г. в Германия и накратко ще Ви информирам как от 30г. без промени тук в Германия се извършва промяната на собственноста на моторни превозни средства. Купувачът /само/ се явява в учреждението за извъшването на тази дейност – Zullassungstelle, което дори не и към полицията, с документа за собственост – “Brief”-a, чиновникът срещу представяне на документ за самоличност без дори и да изисква договор или какъвто и да е друг документ от продавача, проверява в електронните масиви дали има някаква информация /напр. колата е открадната/ и извършва промяната на собсвенноста на возилото вписвайки в Briefa името на новия собственик. Всичко това свършва за 10-15 м. и таксата е 25-30 Евра. За още 25 Евра новият собственик си поръчва в съседната сграда рег. номера поставят се на место, прави се още една заверка на тях и новият собственик е готов за път – всичк отова за не повече от 30-40 мин.

Разказвам тази история, която би била много весела ако не е и много тъжна. Защото бълг. гражданин постоянно е обсипвани с тиради от мастити президенти с агентурни имена, инистър председатели, законотворци и политици за ЕВРОПЕЙСКИ ЦЕННОСТТИ И УЕДНАКВЯВНЕ НА НАШЕТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО С ЕВРОПЕЙСКОТО, та нали сме отдавна членове на ЕС.

Та това е чисто изнудване и шиканиране на бълг. граждани – в Гермния може в РБ не. Може ли в случая да се прилагат закони и разпоредби от времената, когато за един Москвич се чакаше с ред 10-15 г. и за тези времена той Москвичът е имал някаква стойност-дори половин апартамент –панелка.

Мой прител ме “светна” къде е заровено кучето - в българския парламент, където
тежка адвокатска мафия кове` такива закони, че за мастити адвокати и нотариуси не трябва да спира, да тече а това си е чист грабеж.
07 Октомври 2013 13:01
В Калифорния няма такса за прехвърляне на МПС и не се минава през нотариус. Купувачът дава парите, а продавачът му предава документа за собственост на колата. Купувачът отива в КАТ с документа за собственост и регистрира колата на свое име. Това е. За сведение прехвърлянето на недвижими имоти в Калифорния също не минава през нотариус. Не е лошо и в България да не се прехвърлят имотите през нотариус, а да се заимства модела на Калифорния.
07 Октомври 2013 13:35
"RumenS" дава много лоша идея на нотариалната мафия. Сакън, че току виж Нотариалната МАФИЯ, пардон КАМАРА излязла с "аргументирано" становище, че и за покупката на компютър, телевизор, пералня, хладилник, съдомиялна машина и тостер за сандвичи също е нужна нотариална заверка. Тогава да видите каква картина ще се завихри в магазините за бяла и черна техника. До всяка каса ще стои по един помощник-нотариус служител на някой от 600-те нотариуса и ще бие печати срещу подабаващо заплащане. Така от милионери 600-те нотариуса бързо ще станат милиардери. Това ще увеличи брутния вътрешен продукт (защото нотариалният рекет се брои за услуга) и с бързи темпове ще догоним останалите европейци по средно статистически доход на глава от населението.
07 Октомври 2013 13:43
а да се заимства модела на Калифорния.

Това не е Калифорнийски модел. Така е в много държави по света. И затова там няма нотариуси. Прехвърлянето на недвижим имот се извършва от адвокати и трае по един-два месеца, но адвокатът лично проверява и събира и подготвя всички документи по сделката и накрая само отиваш да подпишеш. Така се избягват измамите. В България отиваш с един куп фалшиви документи, пълномощни и кво ли не и за една минута нотариуса ти прехвърля имота. И това ми било сигурност против измами или недобросъвестност.
07 Октомври 2013 13:48
Марксе, в Чикаго нотариалната заверка беше един долар, заверявали са ми документ на български за нащо консулство, дори не можа да го прочете, завери само подписа. За прехвърляне на кола не трябва нотариална заверка. Колите си имат "документ за самоличност"(тайтъл), където е написано името на собственика и идентификационния номер на колата(намира се на таблото горе вляво, чете се отвън). Има и празно място за нов собственик, което се попълва, когато колата се продаде или подари. Този тайтъл се изпраща по пощата до щатската администрация, която се занимава с регистрацията на собствеността на колите. Оттам ти връщат пак по пощата новия тайтъл с написано твоето име като собственик. Имаше и такса от 60 $, която плащаш с чек сложен в плика с тайтъла. Стария собственик си взима табелите. Ти можеш да си купиш нови от офис на щатската администрация или от всеки MoneyGram, или WesternUnion срещу 18$(или пак там да си прехвърлиш на тази кола свои стари табели с/у 15$). Пиша това само за да се знае, че нашите нотариуси ни дерат здраво за десетки неща, без реална нужда и без да носят никаква отговорност при провал или проблем.

07 Октомври 2013 14:01
Алоооооо,тук нищо не струвало ,там нищо не струвало,тук нотариуси,там нотариуси..........Тука-там дето се споменават държавите си имат ред,дисциплина и пари,а нашата офъкана от всички страни държава си няма пари! Къде от недовнесени данъци,къде от тоталното точене от бюджета.....и кои точат........ами то се знае........
07 Октомври 2013 14:32
Първото нещо, което трябва да се промени са комисионните, които нотариусите вземат. Не може за една и съща услуга, цената да е различна според сумата по сделката. Това не е такса, а КОМИСИОННА. Защо нотариусите вземат процент от сумите по сделките, а не твърда такса /дори в закона си има табличка с комисионните им :-(/? Лобито им в парламента е изключително силно и ни грабят ежедневно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД