:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,359
Активни 512
Страници 3,924
За един ден 1,302,066

Само в България се плащат осигуровки върху доход, който не е получен

Минималните прагове от защита се превръщат в бреме за работещите
СНИМКА: БГНЕС
И тристранката не успя да разплете спора за осигурителните прагове за 2014 г.
Преговорите за минималните осигурителни прагове за 2014 г. трябваше да са приключили преди две седмици, но работодатели и синдикати още водят тежки спорове дали споразумението в сектор здравеопазване е легитимно или не. Точно това споразумение показва все по-голямото безсмислие на договарянето между социалните партньори. Проблемът е, че контрактите се приемат за напълно легитимни, дори да са подписани от една работодателска и една синдикална организация, независимо колко от нейните членове засягат те. Спорното споразумение за 2014 г., което предвижда ръст на осигурителните прагове най-вече за работещите в болниците с рекордните 13-16%, всъщност не е подписано от асоциацията на директорите в здравеопазването. Легитимирано е с подписа на фармацевт от БТПП, оказал се неоторизиран да го парафира, и от Мими Виткова от КРИБ. Тя пък си признала, че сложила подписа си като наказателен вот срещу директорите, понеже не идвали на преговорите.

Директорите обаче още в началото на август пратиха напоително становище, в което обясняват, че няма как да плащат по-високи осигуровки, докато не стане ясно дали ще получат по-големи бюджети от здравната каса и увеличение на цените на клиничните пътеки. И твърдят, че без повече приходи единственият начин за задлъжнелите с над 360 млн. лв. болници, за



да се справят с увеличената осигурителна тежест,



е като намалят реалните заплати на персонала. "Подобно безумие го има само в България - да се плащат осигуровки върху доходи, които не са получени", коментират дори от КТ "Подкрепа" защо договарянето от защита вече се превръща в наказание за работещите.

През 2012 г. имаше подобен скандал с 15-процентното увеличение на минималния осигурителен доход в текстилната промишленост. Тогава то беше подписано от Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил и браншовия съюз на трикотажната промишленост. Но три други организации обявиха, че с него се защитават интересите на големите фирми, тъй като ще бъдат съсипани малките. През 2013 г. и производители, и износители на облекло вече твърдят, че ръстът на праговете ще доведе до посивяване на бранша.

След рекорден скок на минималните осигурителни доходи в туризма пък се стигна до масово минаване на непълен работен ден през лятото на 2012 г., за да се избегне плащането на по-големите осигуровки. Наложи се НАП и Главна инспекция по труда да правят съвместни проверки по курортите и специална промяна в закона, която даде право на трудовите инспектори да обявяват договори на пълен работен ден, за да се ограничи действието на схемата.

Подобни практики дават основание на бизнеса да твърди, че праговете не изсветляват икономиката, както твърдят синдикатите, а



напротив - правят я по-сива



Дори Европейската комисия в препоръките си към България предупреждава, че трябва да бъде преразгледана системата за определяне на минималните осигурителни прагове, за да се постигне баланс между целта да се ограничи работата на черно и прекомерното оскъпяване на нискоквалифицираната работна ръка. ЕК отчита, че системата може да постави сериозна бариера пред наемането на нискоквалифицирани работници в отделни райони на страната, тъй като не позволява коригирането на възнагражденията надолу по време на криза.

Бизнес организациите постоянно напомнят, че и в момента по закон трябва да се плащат осигуровки върху всички доходи, затова не е нужно да се определят минимални прагове. А ако се плаща под масата, значи трябва да се засили дейността на контролните органи, а не административно да се задължават фирмите да внасят върху определени суми, дори да не ги дават като заплати.

Работодателите не са против договарянето, но държат това да е на възможно по-ниско ниво, ако може дори на ниво фирма, да се използват практиките за колективното трудово договаряне. Тогава не биха имали нищо против осигурителните прагове да бъдат минимални заплати за бранша, както искат синдикатите. Защото при подобна схема на договаряне ще могат да се отчитат големите различия в икономическите възможности на отделните отрасли, фирми, дори региони.

Проучване на БСК например е установило, че в регионите, в които средната работна заплата е по-близко до минималната, безработицата е най-голяма. Там укриване на доходи няма,



просто толкова могат да платят



работодателите. Затова и когато една браншова организация, която няма нито едно предприятие, от Северозападния регион например, с подписа си вдигне праговете в даден сектор с 15-20%, предприятията от сектора в тази част на България просто ще затворят.

Само че у нас няма нито едно изследване, което да отчита къде колко хора за какви доходи работят и какво се случва с тях при различните прийоми за административното им увеличение с политически решения. Възнагражденията и наетите във фирмите например се отчитат според това къде е седалището им, но веригите от бензиностанции могат да имат служители и в София, и във Видин. От БСК са категорични, че с малки промени в отчетните документи ще могат да се събират много по-качествени данни за регионални анализи на пазара на труда.

Сега дори прословутият анализ на финансовото министерство за влиянието на минималната заплата върху пазара на труда не отчете регионалните различия. Оттам се опитаха да успокоят, че тя не може да има връзка с безработицата, тъй като прекалено малко хора работят на нея. Но ако 2/3 от тях са в най-бедния регион в ЕС - Северозападния, вероятно увеличението й от 240 лв. от 1 септември 2011 г. до 310 лв. сега би имало огромна връзка с пазара на труда. В анализа освен това са използвани данни от 2011 г., но дотогава на практика минималната заплата беше замръзнала.

За 310 лв. сега работят 196 000 българи, отчитат от финансите. За сравнение: през 2010 г., когато работодатели и синдикати заедно със социалното министерство стартираха преговори по изработване на методика за определянето й, те бяха 136 000. Излиза, че за около 4 г. още около 60 000 българи са започнали да получават минималната заплата, която е и минималният праг за най-нискоквалифицираните работници. Единственото обяснение е, че заплащането за неквалифициран труд се е изравнило с



възнагражденията на по-можещите служители,



тъй като бизнесът не успява да вдигне и тях. От една страна, това наистина пречи на работодателите да наемат нискоквалифицирани работници, защото им струват прекалено скъпо. От друга - не остават средства за ръст на заплатите на по-квалифицираните служители, което ги демотивира да се развиват и обучават допълнително.

Излиза, че увеличението на доходите без икономическа обосновка става основно за сметка на намаляване на работната ръка или изравняване на заплащането на неквалифицирания и квалифицирания труд. В същото време България продължава да е на първо място по "сивота" на икономиката с укриване на над 30% от брутния вътрешен продукт въпреки всички опити за административно изсветляване на доходите чрез минималните прагове и административния ръст на минималната заплата. Следователно е дошло времето да се търсят други варианти за гарантиране на доходите и осигурителните права на работещите, които да гарантират едновременно с това и работните им места.

Проблемът е, че макар да са единни в мнението си за негативния ефект от политическите решения за размера на минималната заплата и доста компрометираното вече договаряне на минималните прагове, работодатели и синдикати са на диаметрални позиции с какво да са обвързани новите методики за определянето им. Според профсъюзите размерите им трябва да са свързани и със социални показатели като прага на бедност например, а според бизнеса трябва да се гледат единствено икономическите показатели. Затова вероятно ни чакат още години безрезултатни преговори, както се случва с методиката за минималната заплата. Договаря се от 2010 г. и още не е постигнато съгласие.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Вместо в закрила минималните осигурителни прагове в някои отрасли се превръщат в бреме.
31
6654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
13 Октомври 2013 19:12
статията

има тука един /автоцензурирано/, дато иска пенсионерите да си продадат апартаментите - той ги ръси такива. и 20 лева да направят минималната месечна заплата, пак ще има пишман работодатели, на които тя ще им е голяма и няма да я плащат с месеци. това - от една страна.

от друга страна, за да си повишим производителността на труда, трябва възнагражденията да се повишават и това е очевидно за всички с изключение на авторката. всъщност, вероятно има и други, които не са осъзнали това, но те не пишат статии по въпроса и съответно не се вторачваме толкоз в тях.

като имам 50 декара за окопаване мога или да си купя или 100 лопати, или трактор. и дали ще наема 100 копача или 1 тракторист е резултат от проста сметка - 100 надници + цената на 100 лопати отляво и една надница + лизинг + гориво и каквито там консумативи са необходими отдясно. ако лявата част на сметката е по-ниска - 100 лопати. ако е дясната - трактор. никой няма да се обнови технологично само за да може да се хвали в кръчмата. така че, ако възнагражденията са ниски - 100 копачи и разните му ипи-та, отворени общества и т.н. напоително шептят как заплатите ще са ниски, докато производителността е ниска. а връзката е точно обратната, защото не е работникът този, който да реши дали да работи с лопата или с трактор, а работодателят.

от трета страна, като дойде момента, в който тракторът е по-изгоден икономически, 99 човека остават безработни. защото неквалифицираният труд се подменя с квалифициран и това е цената на прогреса. тогава въпросните 99 човека трябва да бъдат преквалифицирани и да започнат нова работа при нови условия. където пък трябва да се намеси държавата.
13 Октомври 2013 21:30
onzi 13 Октомври 2013 19:12 - 50 декара не са съвсем малко, и който работи успява и с толкова. Е вярно, няма да кара джип, ама пак е по-добре отколкото ако чака на държавата. Е вярно, няма да е истински чорбаджия - демек да стои и да командва работниците си, ами ще работи здраво заедно с няколко сезонни работници.

За да се задвижи икономиката трябва да няма долна граница в заплащането/необходимо, но недостатъчно условие/. Просто защото се пречи на пазара и реално много малко предприемачи наемат хора. Проблемът е, че това няма да е достатъчно, трябва и нормализиране на данък имоти/необходимо и почти достатъчно условие/, но това е друга бира.

Натисни тук





13 Октомври 2013 21:38
50 декара не са съвсем малко
аха....ако ги копаш с лопата-към 3 месеца риголване,ако преди това не пукнеш,ако е "джон-диър"(800 дк за мотосмяна дълбока оран)около 1/2 час в климатизирана кабина (при това два пъти по-дълбоко)
13 Октомври 2013 22:02
Абе туй синдикати ли са бе...
Едно време какви профсъюзи имаше, ехе!
13 Октомври 2013 22:11
T72_не_е_трактор 13 Октомври 2013 21:38 - Никой не е започнал направо с големия комбайн и с хиляди декари/само назначените капиталисти така тръгнаха../. А и кой е казал, че трябва да се отглежда зърно?

13 Октомври 2013 22:15
ЕС е казало.

само на зърненяците плащат субсидии.
13 Октомври 2013 22:51
А и кой е казал, че трябва да се отглежда зърно?
глава земеделие,приета на акорд от стахановците в парламента под 6 000 дка си неефективен9и то 4-5 кат. при неполивни....) Но като сравнявате.....каква е производителността на труда на един мияч на чинии в БГ и Германия,и каква е разликата в заплатите.....или оператора на роторен багер (немски) в Пирдоп и колегата му в Германия?или учител при нас и този в Холандия......Или защо зидар в БГ ако изкара 1000 лв няма да му ги платят , а същия заработва 3500 евро в Холандия Или тъкачка на италиански стан(то машината си бълва със зададената скорост)?
13 Октомври 2013 23:43
Едно време какви профсъюзи имаше, ехе
Пък и какви почивни станции и балнеосанаториуми имашеее
14 Октомври 2013 00:12
.....каква е производителността на труда на един мияч на чинии в БГ и Германия,и каква е разликата в заплатите


Много обичам подобни лозунги. Отговарям:

Каква е разликата в производителността на немския R&D инжинер и българския такъв? Разликата клони към безкрайност, защото в България няма такива. А немските правят коли, тежки машини, ЯМР и подобни. И понеже те правят хубави и скъпи неща - тези инжинери могат да си позволят да плащат тлъстите заплати на немския мияч на чинии.

И между другото - производителност в икономиката се мери в пари. Тоест - немския мияч е доста по-производителен.
14 Октомври 2013 05:26
Докато има безработица, заплатите ще са ниски! Българския работодател предпочита да плати малко и да наема некадърни и неподготвени хора, вместо да се изръси за умници и специалисти, дето вършат работа. Проблема е, че той самият няма образование, за да оцени служителите си и гледа само икономията. Отделно, че се има за извънземен и не приема съвети от никого, защото живее с убеждението, че това са неговите лични пари и не са на фирмата. То и е така, защото се крият обороти и си ги вади от джоба да плаща заплатите. Каквото и да си мисли той, не може работещи хора да получават заплати под жизнения минимум. Ако се премахне МРЗ, още на другия ден "работодателите" ще започнат да плащат по 100 лв. за 30 дни работа. И това ще бъде законно?! Жертвите няма да получат не само заплати, но и пенсии.. Аз не мога да разбера защо трябва да съществуват фирми, които не могат да плащат на работниците си. Ако се затворят, може пък на тяхно място някой друг да си намери нишата и да се справи по-добре. Това сега е невъзможно, защото определени субекти са завзели обектите и пазара. Било с връзки, било по друг начин..и не искат да пуснат кокала. В малките градове няма място и клиенти за много магазини и услуги. Който не може да си позволи заплати и осигуровки на минимален праг, да работи сам или да работи само семейството му. Не съм против дребния бизнес, но намирам, че големия много подло играе с тази карта. Защо дребния бизнес плаща 15% данък?????????Защо големия плаща по-малко? Като не могат да се справят малките фирми, защо не направят облекчения в осигуровките за тях? За големите фирми и за инвеститорите от чужбина винаги има такива. Само балъците плащат, независимо дали имат доходи. ЕТ може да е на загуба, но дължи осигуровки в определен размер и като няма работници. Не е ли това проблема?
14 Октомври 2013 08:28
ЕС е казало.

само на зърненяците плащат субсидии.


Не знаех, че хората "работят" само и само за да приберат едни субсидии.
14 Октомври 2013 08:37
Имаше един период в началото на прехода, без минимални осигурителни прагове. Тогава и чистачката и ръководните служители по ведомост ни осигуряваха на минималната работна заплата. У нас укриването на доходи е национален спорт - без регламентация доброволен ред няма да има
14 Октомври 2013 08:51
А немските правят коли, тежки машини, ЯМР и подобни. И понеже те правят хубави и скъпи неща - тези инжинери могат да си позволят да плащат тлъстите заплати на немския мияч на чинии.
и аз обичам подобни отговори. Та значи-кът са инженери и пари,ама монтански нотариуси бол Сега чакам някой да каже за селско и туризъм,че да го вържем с дуалното обучение и как без тежка индустрия ще прокопсаме
14 Октомври 2013 08:55
borony 14 Октомври 2013 08:37 - По принцип си прав, но си има начин да се намали тази практика
например: 1. Отпадане на банковата тайна за данъчните и лесно да могат да проверяват паричните потоци, както на хора така и на фирми. Така ще стане по-трудно декларирането на едно, а правенето на друго.

2. Да се даде възможност на малките фирми - например тия които не са регистрирани по ДДС и имат до няколко работника да не се съобразяват с МРЗ и мин. осиг. прагове. Така поне да може лесно да се създават малки фирми, особено в малките населени места.
14 Октомври 2013 08:55
За да се задвижи икономиката трябва да няма долна граница в заплащането/необходимо, но недостатъчно условие/.


мик,

глупости. за да се задвижи икономиката, трябва да се повиши търсенето. а за да се повиши търсенето, трябва да има платежоспособни потребители. хайде да ми обясниш как да стане, ако потенциалните клиенти получават 150-200 лв/мес. това, което държавата трябва да направи, е: 1. да подобри условията за правене на бизнес и съответно за намаляване на страничните харчове на бизнеса, и 2. да повиши жизнения стандарт, за да създаде платежоспособно търсене.

минималната заплата трябва да е поне два пъти по-висока от границата на бедността, за да може нацията да оцелее. два пъти, защото иначе семейство с две деца и двама работещи на минималната заплата родители е под въпросната граница. а ако семейството няма /поне/ две деца - виж горещата новина за прогнозите на цру.

и още - минималната заплата и минималните прагове са защита на работника от произвола на работодателя. щото чорбаджиите колят и бесят, особено в регионите с висока безработица. или и това не ти е ясно?

накрая - бизнес, който не може да плаща минималната заплата на работниците си, не е бизнес. особено при нивата на минималната заплата и минималните прагове. само си помисли какво ще прави същият този бизнес на хиляда километра западно.
14 Октомври 2013 09:01
мик,

гледам, пак си се изокал безхаберно. знаеш ли кои фирми са малки? и колко персонал имат малките фирми? сигурен съм, че не. ето, за твоя информация:

1. балансова стойност на активите към 31.12 -1.5 мил.лв
2.нетни приходи от продажби -2.5мил. лв.
3.средната численост на персонала за годината -50 души


ако фирмата отговаря на две от трите условия, то тя е среден данъкоплатец. иначе - малък. та, според теб, трябва фирма със сто работници и приход от 200 хиляди месечно да може да плаща под минималната заплата? не съм съгласен
14 Октомври 2013 09:22
onzi 14 Октомври 2013 09:01 - Нещо не четеш какво пиша Казах малките фирми, например тия които не са регистрирани по ДДС - демек с оборот под 50 хил. лева.





14 Октомври 2013 09:35
мик,

аз чета, ама ти не знаеш какво пишеш. написал съм ти критериите, според които се определя дали една фирма е малка или не.

какво си мислиш, какво пишеш и какво е на практика очевидно са различни неща. за домашно потърси из нета що е малка фирма.
14 Октомври 2013 09:53
onzi 14 Октомври 2013 09:35 - Аз съм написал, каквото съм искал. Няма нужда да ми казваш колко много думички знаеш

14 Октомври 2013 09:54
написал си, каквото си написал, и е станало безпощадно ясно какво ти е нивото

а дебелоглавието ти в никой случай не е добродетел. от мен - толкоз
14 Октомври 2013 10:19
Така и не можах да разбера, къде е логиката да са определени като минимални осигурителни прагове, а не като минимални заплати по длъжности и професии?

А иначе всички сме наясно, че има немалко професии при които се сключват договори на минимална заплата или максимум на минималния осигурителен праг, а останалото се плаща в пликче.

14 Октомври 2013 10:44
Така и не можах да разбера, къде е логиката да са определени като минимални осигурителни прагове, а не като минимални заплати по длъжности и професии?
Поголовен данък по браншове.На практика на доста места в "сивия" сектор вземат по-малко от минималния о.праг Има съществена разлика м/у продавач в Главиница и София.
14 Октомври 2013 11:25
Доста глуповата статия.
Май не си заслужава коментара.
*
По принцип, за да се развива българската икономика, трябва рязко да се вдигне заплащането за труда. Държавата има разни механизми, с които може да въздейства и два от тях са минималната работна заплата и минималната осигурителна сума. Вдигането им са и средство за ограничаване на сивия сектор.
14 Октомври 2013 12:33
Дина Христова Познава си областта! А че не се харесваме - огледалото ни виновно.
Като всяко нещо в България и осигурителните прагове имаха някакъв смисъл в началото. Сега наистина понижават нетното възнаграждение на тези, върху които се прилагат. Особено без отчитане на състоянието в различните региони. Като няма - няма! "Nothing comes back from the sack, but what is in it!( Не можеш да изтупаш от чувала повече отколкото има в него.)
14 Октомври 2013 12:54
Не можеш да изтупаш от чувала повече отколкото има в него.
но опитите продължават
14 Октомври 2013 12:56
Само в България се плащат осигуровки върху доход, който не е получен
Минималните прагове от защита се превръщат в бреме за работещите
Но само в една малка част от случаите.

В над 80% от случаите минималния праг принуждава стиснати работодатели да осигуряват не върху 310 заплата която са писали като официална, ами поне върху 450-500 лева, което пак е много далече от 800-1000 лева реална заплата, върху която обаче просто не плащат осигуровки.
14 Октомври 2013 13:01
ами поне върху 450-500 лева, което пак е много далече от 800-1000 лева реална заплата, върху която обаче просто не плащат осигуровки.
600 000 получават до 400 лв.Някои от тях при праг 700 и повече.И това е така(не говоря за тия,дето пък изобщо не си ги получават с месеци)Та колко е прага за шивачките и колко получаваха тия в държавната "Интендантско обслужване" И ако си мислиш че е изключение....
14 Октомври 2013 13:04
прага има смисъл,ако има и гаранция,че минималното заплащане в бранша е гарантирано поне на същата сума.Сега просто голяма част от реалния сектор плаща значително по-високи от законово установените осигуровки.Което си е бюджетен рекет и измама
14 Октомври 2013 13:50
А бе, onzi, ти не си ли чувал, че има и главни букви, бе?
14 Октомври 2013 14:22
не, раданова, не съм. може да ме смяташ за последовател на е.е.къмингс
14 Октомври 2013 18:38
Каква е разликата в производителността на немския R&D инжинер и българския такъв? Разликата клони към безкрайност, защото в България няма такива.
С това "R&D инжинер" си се объркал. Пише се "мениджър". В Германия има мениджъри, а тук само меринджеи . И разликата не клони към безкрайност, а само до броя на мениджърите в Германия.
И между другото - производителност в икономиката се мери в пари.
Хм, колкото във физиката теглото се мери в килограми, нищо че една и съща маса може да има различно тегло в различните икономики, опс планети или географски ширини.
У нас укриването на доходи е национален спорт - без регламентация доброволен ред няма да има
Откакто данък печалба се изравни с ДОД, и двата по 10%, почти няма укриване на доходи. Има "укриване" само на осигуровки, ама те нали са и без това "солидарни", няма какво да се търсят. Законодателят е дал пълна свобода в упражняването на този спорт - "спестяването на осигуровки": от ваучери за храна, дрехи, гориво; през служебните автомобили за лично ползване и офиси-вили кат палати, до едни само "представителни разходи". Ако никакви оправдателни документи не могат да се измислят, тогава остава опцията - 11 месеца осигуряване на мининалния праг, а за дванайстия се изплаща (ама в следващата година счетоводно) десетохиляден бонус (Коледна надбавка )- прежалват се едни 600 лв., но се спестяват други пет хиляди.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД