В руската столица Москва и големите градове на страната през последните години все по-често се стига до кървави събития заради насъбралия се гняв сред повечето обикновени руснаци от наплива на имигранти. Това е пряко следствие от недалновидната политика на управниците в Кремъл, които години наред не обръщаха внимание на проблемите, свързани с надигащия се национализъм в страната. Както и развихрилата се корупция сред държавните служители и чиновници, която души руснаците. По този начин постоянно се стига до етнически сблъсъци след поредния битов скандал.
Така през 2006 г. най-малко трима души от кавказки произход загинаха в градчето Кондопога в руската република Карелия в резултат на продължилите цяла седмица масови безредици. Всичко започна една августовска вечер, докато руска компания празнувала излизането от затвора на свой приятел, а барманът чеченец в ресторант "Чайка" в града им направил забележка. Избухнал скандал, в който се намесили и други кавказци, като закономерно се стигнало до бой. В резултат на място загинали двама руснаци, а деветима били ранени, като един от тях издъхнал в болница. Очевидци разказаха как малко след кавгата кавказците се изсипали от два автомобила, въоръжени с железни пръти и ножове, и с викове "Коли руските свине" и "Аллах акбар" (Аллах е велик) започнали безогледно да бият намиращите се на терасата на ресторанта хора. Демонстрациите от следващите дни бързо се масовизираха, като инициативата поеха националистически формации. Докато местните власти осъдиха радикализацията на броженията и призивите на националистите за етническа чистка, а чеченската диаспора в града сама предала на полицията някои от убийците, премиерът на Чечения Рамзан Кадиров се разгневи на карелските власти. В писмо (в което името на град Кондопога е изписано с две правописни грешки, както отбелязва сайтът Нюз ру) Кадиров упрекна местните власти в бездействие по отношение на подложените на гонения кавказци. Заради сблъсъците повечето от 200-те чеченски семейства в града са се изселили.
През декември 2010 г. Русия бе разтърсена от спонтанни масови протести заради убийството на футболния фен Егор Свиридов. За убийството на Свиридов първоначално бяха задържани няколко души от Чечения и Дагестан, но после те много бързо бяха освободени от съда, което предизвика гнева на много обикновени руснаци, които директно обвиниха съдиите, че са взели подкупи. Именно за това ултраси организираха с помощта на социалните мрежи митинги в цялата страна, за да почетат паметта на убития тартор на агитката на Спартак (Москва). Стотици бяха арестувани по време на шествия в Москва и Санкт Петербург, тъй като те на практика се превърнаха в неконтролирани погроми. В няколко от задържаните беше открито оръжие, подобно на това, с което бе убит Свиридов. При един от последвалите маршове група младежи нападнаха и убиха невинен мъж от централноазиатската република Киргизстан в Москва. През 2011 г. руски съд все пак даде 20 години затвор на Аслан Черкесов за убийството на Егор Свиридов, а други петима участници в сбиването получиха по пет години затвор за хулиганство и нанасяне на тежки телесни наранявания. Това обаче само привидно успокои духовете.
Те излязоха от бутилката, след като на 10 октомври т.г. се стигна до ново убийство. Тогава 25-годишният руснак Егор Шчербаков изпращаше своята приятелка Ксения до дома й в московския квартал "Бирюльово". Според една от версиите друг младеж се подиграл на походката на момичето, което предизвикало намесата на Шчербаков, след което се стигнало до бой и руският младеж бил наръган с нож. Малко по-късно той издъхна в ръцете на момичето. Два дни по-късно в интернет се появиха снимки от охранителни камери, които заснели инцидента и местните жители съобщиха, че убиецът е от кавказки произход. Спонтанно или не, но веднага след това в "Бирюльово" избухнаха невиждани по рода си протести за Москва, при което хиляди младежи и местни жители нападнаха местната голяма борса за плодове и зеленчуци, където работят много имигранти. Само намесата на охраната, която барикадира всички входове и изходи на комплекса, не позволи да се стигне до нови фатални събития. Властите веднага изпратиха стотици полицаи от специалните части за борба с безредиците ОМОН, на които им трябваха няколко часа, за да разпръснат по-големите групи, към които вече се бяха присъединили стотици националисти от други части на Москва. Инцидентът бе толкова сериозен, че дори държавният Първи канал на телевизията постоянно прекъсваше програмата си, за да съобщава за развитието на събитията, което се случва само при терористични актове или извънредна новина от чужбина като започването на война. По време на сблъсъците бяха задържани над 400 души, а на следващия ден полицията започна рейдове в Москва и арестува над 1600 нелегални имигранти, предимно в борсата в "Бирюльово". На 15 октомври полицията се похвали, че е задържала Орхан Зейналов от Азербайджан, който е заподозрян в убийството на Егор Шчербаков. Той вече си призна, че е убил Шчербаков, а баща му се извини за деянието на сина си. Оказа се, че Зейналов от 10 години работи без нужните документи в руската столица при чичо си на борсата в "Бирюльово". Същата вечер на задържането му спецчастите на ОМОН задържаха още около 300 млади националисти, които искаха да проведат нов протест в Москва.
"Бирюльово" всъщност е един от безутешните московски квартали. Жилищните сгради в него са все панелки, а в самия му център е огромната борса за плодове и зеленчуци. Тя е контролирана изцяло от имигранти, много от които са от Кавказкия регион и страните от Централна Азия. Някои от тях имат разрешителни за работа, други - не. "В Русия просто няма адекватна имиграционна и интеграционна политика", обясни директорът на Центъра за изследване на миграцията Дмитрий Полетаев в интервю за "Дойче веле". Той добави, че мнозина хитри предприемачи забогатяват на гърба на имигрантите, а руското общество долавя само негативните последици от това. Много руснаци смятат, че чужденците им отнемат работните места. Има и такива, които свързват уличната престъпност предимно с тях. Статистики, които да доказват тези твърдения, обаче няма.
Известният блогър Антон Носик написа по този повод следния коментар: "Всички погроми в Русия са точно както преди 100 години срещу евреите, следствие от опитите на властимащите да решат проблемите си за сметка на чуждите в тази страна и друговерците. Те насочват гнева на народа към тях". Руската икономика обаче изпитва остра нужда от имигрантите - те чистят улиците на Москва, работят по строежите и вършат най-черната работа в редица други браншове. Московчани дори вече наричат града си "Москвабад", заигравайки се с името на туркменистанската столицата Ашхабад. По данни на Федералната миграционна служба, на територията на Русия пребивават общо 11 милиона чужденци, от които 3.5 милиона са нелегални имигранти. Същевременно няма никакви статистически данни за броя на имигрантите от Кавказкия регион, например за чеченците или дагестанците, тъй като те притежават руски паспорти. Не се знае и колко чужденци живеят в Москва. Експертите обаче предупреждават, че Русия има остра нужда от имигранти. Населението на страната се топи дори по-бързо от това на една Германия. "Русия годишно губи по 1 милион работна ръка, а липсите могат да бъдат запълнени само с внос на работници от чужбина", казва Дмитрий Полетаев. Заедно с този проблем Кремъл губи битката с националистите и нелегалните имигранти, като е въпрос само на време да се стигне до нов етнически сблъсък, тъй като духовете в Русия още дълго няма да се успокоят.
Статистики, които да доказват тези твърдения, обаче няма