:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,005
Активни 477
Страници 4,570
За един ден 1,302,066
Дежавю

Парламентарният вот се фалшифицира преди броенето на бюлетините

Проектът за нов Изборен кодекс отново не дава реална власт на избирателите, което е най-големият проблем
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Избирателите и политиците за пореден път вървят в различни посоки по отношение на изборното законодателство.
Трите месеца, в които мнозинството в парламента трябваше да прекрои Изборния кодекс, минаха в безсмислени сбирки, писане и пренаписване. Кодексът е опакован, но както е тръгнало, драстични промени в него няма да има. По-сериозните промени са смекчени или направо задраскани. Правителството вече не обръща никакво внимание на протестите, а темата за изменения на закона в посоката, за която настояваха хората на улицата, потъна. Премиерът Пламен Орешарски напоследък изглежда спокоен и самоуверен за целостта на кабинета си и дори демонстрира безкрайно търпение. Въпросът сега бил докога протестиращите ще издържат. Една търсена твърдост, добита от разреждането на напрежението пред парламента и Министерския съвет. А кодексът продължава да се търкаля в комисиите - временни и постоянни.

Единствената по-съществена промяна, която авторският колектив с творчески ръководител Мая Манолова успя да прокара в него, е преференциалното гласуване за народни представители. Нищо чудно обаче и то да отпадне в последния момент, както се случи вече на два пъти.



Иначе има един куп залъгалки



- улесняване на малките партии и гражданите да се кандидатират, свенлив намек за активна регистрация на гласоподавателите и куп предложения, които според авторите на кодекса ще направят изборния процес по-честен и няма да има манипулации и фалшификации на вота.

Последното е най-удобната мантра за настоящото управляващо мнозинство, чрез която то успява да отклони погледа от най-важния въпрос - за силен мажоритарен елемент при гласуването за депутати. Историята на парламентарния вот у нас е показала, че манипулациите не се правят при броенето на бюлетините. Подмяната на вота за НС досега винаги ставаше чрез манипулиране на общественото мнение със специално режисирани инициативи. И без да се вземат предвид големите обещания за светло бъдеще. Те са башка, както се казва на коалиционен език.

Фокусът от последните избори бе аферата "Костинброд", добила известност в последния момент чрез подходящо избрана медия. Размахването на купищата бюлетини, отпечатани, за да гарантират победата за определена политическа сила - в случая ГЕРБ, разбуни кошера. Целта беше ясна - обществото да бъде отвратено от поредната политическа машинация. Резултатът бе очакван - спад в активността, и осигури подходяща среща за облагодетелстване на БСП и ДПС.

Преди 4 години, през 2009 г., подобен сценарий за отклоняване на вниманието режисира пожизненият лидер на ДПС Ахмед Доган с легендарното си изказване за порциите в държавата, разпределяни от него самия. И с това



провокира вот в полза на ГЕРБ,



като тази партия успя да спечели почти самостоятелно мнозинство. В последвалия мандат герберите не направиха почти нищо, с което да накърнят под някаква форма интересите на върхушката на ДПС, което едва ли бе случайно.

Историята е пълна с примери. През 2005 г. НДСВ постигна доста добър резултат, след като лидерът на партията Симеон Сакскобургготски дни преди вота заяви, че няма да прави коалиция с БСП. Така той осигури за НДСВ голяма част от десния електорат, който винаги е бил важен и солиден като количество сегмент от обществото. Вярно, това се оказа последната голяма лъжа на царя. Но благодарение на нея НДСВ стана първата партия, която бе във властта в два поредни мандата.

През 2001 г. пък именно НДСВ стана жертва на манипулация. Тогавашната власт създаде няколко ментета на царската формация - с близки имена и сходни бюлетини. Ментетата отмъкнаха около 3% от гласовете и лишиха НДСВ от самостоятелно мнозинство.

Тази кратка историческа справка на големите манипулации по време на парламентарни избори доказва едно - те няма как да бъдат спрени с изборно законодателство. Подмяната на бюлетини и фалшифицирането на резултатите при броенето са съществен проблем най-вече на местния вот. Особено в по-малките населени места, където понякога резултатът може да се обърне само от неколкостотин гласа.

Истински големият проблем на парламентарните избори е, че избирателите нямат реална власт. Те просто са принудени да пуснат една или друга бюлетина, без да имат някаква възможност да се изкажат за кандидатите в нея. Докато това е така, парламентите ще продължават да бъдат не особено легитимни и с ниско обществено доверие. А протестите могат да се превърнат в ежедневие.
14
2887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
20 Октомври 2013 19:32
Вижте как се броят бюлетини в Ирландия -- euronews.com/2013/10/05/ireland-votes... -- освен на десетки други места. И сравнете, къде са камерите и репортерите в България именно в този ключов момент? Какви са ония вторични протоколи, които брои ЦИК, а не се попълват от самите избиратели? Кой централно носи отговорност за фалшифициране на резултатите по места? И пак, доволните ли сте от поредната далавера (след идиотските урни и т.н.) последно с копирните машини
20 Октомври 2013 19:49
Какво стана с делата за продаване и купуване на гласове? Спомням си Варна , Бургас, ...
20 Октомври 2013 21:10
Тази кратка историческа справка на големите манипулации по време на парламентарни избори доказва едно - те няма как да бъдат спрени с изборно законодателство.

Ако това е верно, защо имаш претенции към законопроекта?
А работата е елементарна. Всеки който не влиза във властта се сърди. Е, за съжаление няма страна където броя на депутатите е равен на броя на населението.Независимо от Избирателния кодекс!!
20 Октомври 2013 21:21
Истински големият проблем на парламентарните избори е, че избирателите нямат реална власт.


това напълно устройва партийните централи при сегашните Пропорционални листи, писани от дъбовци и догановци...
21 Октомври 2013 02:22
Все пак, тотална манипулация на парламентарния вот би била неосъществима, ако повече хора гласуват. Получава се нещо като един от методите завещани ни от мъдрите древни елини. Журито се затваря в едно помещение, а отвън избирателите крещят с всички сили името на избраника си. Победител е този чийто избиратели са вдигнали по-голям шум, откъдето се подразбира, че са били повече. Манипулациите са ефективни само когато в изборите участват малко избиратели и вота се решава с минимална разлика.
21 Октомври 2013 05:02
Неграмотен Любен Обретенов. Това, което описва, са манипулации, а не фалшификации.
21 Октомври 2013 06:31
Бенедикт

Неграмотен Любен Обретенов. Това, което описва, са манипулации, а не фалшификации.


Манипулациите са много сериозни. Те включват компромати. Изследвания, платени от партиите, които внушават на избирателя, че като не гласува за големите, гласа му се губи. Не беше ли манипулация да се прави рейтинг на Кунева преди да има партия?! А да не се прави на съществуващите партии? Сега някакви изследват нероден Петко /реформаторски блок/, който хората нямат идея какво ще представлява.
Историята с Костинброд още не е ясна, защото МВР и ДАНС не вършат нищо и прокуратурата се спихна. Но, който твърди, че тя е повлияла на изборите, лъже! Що се отнася до активността социолозите не мамят и беше ясно, че проблема с избора на партия е съществен. Във Варна гласуваха ли?! Ами! След като голямата част избиратели са излъгани и не вярват на никого, за кого да гласуват? Олигарсите планираха да влезе Кунева, която да култивира Борисов, но номера не мина, защото никой не е забравил за АЕЦ, пък и се видя,че приказките за гражданите са само блъф и пак се урежда номенклатурата. СДС пък си плати за подкрепата към ГЕРБ и за стари грехове.
Наистина много отдавна бях член на избирателна комисия, но е ясно, че само в изборната секция може да стават фалшификации или после при обработката на данните. В другите държави ден за размисъл няма, но аз го харесвам, защото ми писва да гледам тъпи клипове по цял ден и по всички телевизии. Колкото повече милиони се дават за подобни идиотщини, толкова повече избирателя намразва политиците и иска да им се спрат субсидиите, които харчат, за да го тормозят.
21 Октомври 2013 10:22
Подмяната на вота за НС досега винаги ставаше чрез манипулиране на общественото мнение със специално режисирани инициативи.

Напълно вярно. Манипулирането на общественото мнение е основният лост за получаване на нужния вот. При това - съвсем не само със "специално режисирани инициативи", а със системен контрол над медиите, с изкривяване и селекция на информацията.

Не разбира ли авторът, обаче, че тъкмо това манипулиране прави особено опасно включването на силен мажоритарен елемент в избирателната система ? Няма да е зле привържениците на мажоритарни избори да се запознаят по-детайлно с немската система и да вникнат защо там хем има мажоритарни кандидати, хем броят на спечелените по мажоритарен път мандати е лимитиран до процентите, спечелени пропорционално.
21 Октомври 2013 10:33
Броенето да става машинно както става сортирането на писмата. Бюлетините да се слагат в чувал и чувала да се запечатва с печата на всяка партия. След това чувала се изпраща в София където машина за сортиране разделя бюлетините по партии.
21 Октомври 2013 10:35
Подмяната на бюлетини и фалшифицирането на резултатите при броенето са съществен проблем най-вече на местния вот.

Интересно как тази теза се покрива с искането за мажоритарен вот. Че по мажоритарен вот от местните избори по нашите земи няма.
21 Октомври 2013 10:38
общинските съветници се избират пропорционално, а не мажоритарно.
за съжаление...
21 Октомври 2013 12:35
В нашата изборна секция на някои избори има опашка цял ден, и накрая пак са гласували 50%. Просто няма начин да са повече, няма време
21 Октомври 2013 14:33
В нашата изборна секция на някои избори има опашка цял ден, и накрая пак са гласували 50%. Просто няма начин да са повече, няма време
.

Във вашата избирателна секция, най-вероято са гласували около 99%, но понеже в списъците фигурират всички жители на далечни и близки страни, които имат постоянен адрес там, няма как процента да стане повече от 60% да речем, ако горния ми процент е грешен. Ниската избирателна активност е комбинация от много фактори, но един голям процент е от фантомите в списъците. Тях ги гласуват след приключване на избирателния ден.
21 Октомври 2013 17:02
Как и защо ГЕРБ на Борисов и Цветанов и кметът и лидер на ГЕРБ в Пловдив Иван Тотев подкопават държавността?
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД