:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,592
Активни 911
Страници 2,522
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Безсмислената война с дрогата

Все повече държави на различни континенти легализират леки наркотици за медицински цели, като крайната цел е да се удари мощта на мафията. Учените също потвърдиха в редица доклади, че борбата е загубена и е в ущърб на обикновените хора
В България полицията постоянно провежда спецоперации срещу организирани групи и частни лица, които отглеждат марихуана из цялата страна. Темата за легализацията на такъв вид леки наркотици обаче все още е табу за българските политици.
През последните месеци се забелязва една засилваща се от години тенденция в сферата на т.нар. леки наркотици, а именно тяхното постепенно легализиране от страна на властите в различни страни. Почти навсякъде там се споменава, че това се прави с медицинска цел и има защо. Продукти, съдържащи например марихуана, се използват за намаляване на болките и честотата на кризите при болни от епилепсия, рак, множествена склероза и други заболявания. В момента се провеждат дори тестове за ефективността им при болести като паркинсон, алцхаймер и синдрома на Турет, припомнят лекарите.

Именно това бе една от причините преди дни нашата съседка Румъния да легализира използването на медицинска марихуана. Така тя стана десетата страна - членка в Европейския съюз, която разреши използването на продукти от марихуана за медицински нужди. Досега в страната притежаването на канабис под каквато и да е форма беше забранено. Отсега нататък контролът ще се осъществява от Националната агенция за медицина. Преди две седмици Франция също извади продуктите, съдържащи марихуана, от черния списък. Медикаментите, които се дават само с рецепта, в скоро време трябва да се появят във френски аптеки. Другите страни, където е легализиран канабисът за медицински цели, са Белгия, Чехия, Полша, Холандия, Испания, Португалия, Дания и Швеция. Швейцария, която е извън ЕС, също наскоро разхлаби законите си срещу притежанието на марихуана и няма да наказва притежанието до 10 грама от този вид лека дрога. Няколко страни, като се започне с Португалия през 2011 г., дори прокараха нови закони, които освобождават полицейските служби от задължението да арестуват дребните нарушители и премахват страха от наказателно преследване, заради който наркоманите може да се откажат от търсене на помощ. Редица изследвания показаха, че в Португалия нивото на употреба на наркотици не е нараснало, а в много случаи, например по отношение на марихуаната, е едно от най-ниските в Европа. Смъртните случаи от употребата на хероин намаляха наполовина. Подобен е опитът и на Холандия. "Вярно е, че все повече тийнейджъри пушат марихуана, но употребата на хероин е намалял", припомнят експертите в областта.

Най-голямо развитие обаче се забелязва в Северна и Южна Америка, които най-много са засегнати от нелегалния наркотрафик и произлизащата от това финансова мощ на десетки наркокартели и други престъпни синдикати. До края на годината се очаква Уругвай окончателно да легализира отглеждането и употребяването на марихуана, потвърди първата дама на страната сенатор Лучия Тополански. Това ще стане с решение на горната камара на парламента (Сената), след като през юли проектозаконът бе одобрен от долната камара. По този начин държавата ще стане монополист на този пазар и единствено тя ще има право да разрешава вноса, производството, придобиването, съхраняването, продаването и разпределянето на този вид лека дрога. Това ще става с медицински рецепти в същите аптеки, които сега продават лекарства и паста за зъби. Притежанието ще бъде ограничено до 40 грама на човек месечно. Желаещите ще могат да получават семена за засаждането на канабис от държавата и да отглеждат до 6 растения у дома за лични нужди. Те ще имат право да отглеждат до 480 грама годишно.

В началото на годината пък гватемалският президент Ото Перес Молина заяви, че "войната срещу наркотиците", която води Западът, се е провалила и продължаването й само ще отнеме още човешки животи. Именно за това той повдигна въпроса по време на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос. Молина се застъпва за контролиран пазар на наркотиците. "Аз съм убеден, че западните страни не разбират каква е реалната ситуация в страни като Гватемала и други държави от Латинска Америка", каза Перес Молина. Според него западните лидери трябва да погледнат към страните, където се произвежда голямо количество дрога. "В региони като Латинска Америка тази борба води до смърт и разрушения, които отслабват демокрацията", допълни той. Западните страни трябва да признаят, че досегашната борба срещу наркотиците се е провалила, категоричен е Молина. Той заяви това всъщност, което от години е ясно за всички - наркокартелите стават все по-силни и представляват най-голямата опасност в повечето страни, защото са проникнали с помощта на парите си в държавните институции, което всъщност застрашава демокрацията.

Над 400 тона кокаин преминават транзитно през територията на Гватемала всяка година, докато през 2008 г. тази цифра бе едва седем тона. Това стана в резултат на водените от САЩ операции срещу наркокартелите в Карибския регион и Тихия океан. Това накара наркобароните да намерят други канали за доставка на наркотици в различни страни. Организацията на американските държави (ОАГ) наскоро обнародва доклад, в който се предлага да се разгледа сериозно въпросът за легализирането на марихуаната. По думите на авторите злоупотребата с наркотици трябва да се разглежда като проблем на здравеопазването, а потребителите на наркотични вещества трябва да се смятат за болни, а не за извършители на престъпление. В доклада се отбелязва, че преразглеждането на подхода към борбата с наркоманията може да доведе до сериозни икономии на бюджетни средства. Страните от ОАГ не подкрепят обаче легализирането на кокаина, хероина и други тежки наркотици.

Боливийският президент Ево Моралес дори подхвърли идеята, че папа Франциск трябва да опита виното, произведено с листа от кока, които боливийците са дъвчели векове наред и от които произвеждат кокаин. Моралес е бивш фермер, отглеждал в миналото кока. В родината си той води борба за декриминализиране на използването на тези листа. На среща във Виена на Комисията на ООН по наркотичните вещества той отново похвали свойствата на растението кока. Моралес припомни как французинът Анжело Мариани е спечелил златен медал във Ватикана през XIX век за виното си от кока. Виното на Мариани било смятано по онова време за повишаващо тонуса и с положително влияние върху здравето. Кралица Виктория, Томас Едисън и папите Пий X и Лъв XIII обичали да пият от него. През 1961 г. в Конвенцията за наркотиците на ООН листата от кока бяха обявени за наркотично вещество, редом с кокаина, хероина, опиума и морфина. Боливия е най-големият производител на кокаин след Перу и Колумбия. В Боливия от листата на коката правят чай, вино, паста за зъби и много други продукти, сред които и торти. Самият папа Франциск обаче засега е противник на легализирането на леките наркотици.

Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, бившият върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана и бивши президенти на Мексико, Колумбия и Бразилия са сред онези, които отправиха призив за легална, регулирана от държавата продажба на наркотици, за да се подкопае силата на организираната престъпност и да се опазят здравето и безопасността на гражданите. Бившият президент на САЩ Джими Картър също приветства това предложение в статия за в. "Ню Йорк таймс". Привържениците на тази теза настояват, че легалният наркопазар ще съсипе наркокартелите, като премахне характерната за незаконните стоки на черния пазар надута цена, на която се дължат до 90% от печалбите на картелите, според мозъчния тръст "Катон". Точно това стана в САЩ през 1933 г., когато отмяната на сухия режим погуби повечето от престъпните банди, които правеха милиони от незаконен алкохол и което им позволяваше да си "купуват" политици, полицаи и съдии.

Докато двамата бивши президенти на Мексико Висенте Фокс и Ернесто Седильо подкрепят легализацията, сегашният мексикански държавен глава Фелипе Калдерон отхвърля призивите за реформи. Но при повече от 60 000 загинали за пет години гражданска нарковойна той може да промени мнението си. През септември Калдерон изненада мексиканците, заявявайки в ООН, че ако страните, в които се консумира дрога, не намалят търсенето, "те са морално задължени" да разгледат "всички налични опции". "Те са задължени да помислят за други опции, включително пазарни алтернативи, за да не се допуска наркотрафикът да бъде източник на насилие и смърт", каза той в реч пред Общото събрание на ООН. Но пазарните алтернативи могат да бъдат приложени само на потребителския пазар - в този случай САЩ. А засега е твърде далечна възможността САЩ да прибегнат до легализация в тази сфера. Въпреки че президентът Барак Обама смята легализирането на наркопазара за "напълно основателна тема за обсъждане" (досега никой действащ президент на САЩ не е стигал толкова далеч), позицията му е ясна: "Не съм в полза на легализирането", отбеляза ДПА.

САЩ всъщност е страната с най-голяма употреба на наркотици в света - 8.7 на сто от населението, според Центъра за контрол на болестите. Проучване на Галъп от октомври м.г. показа, че половината американци са за легализиране на марихуаната. Политически обаче темата остава табу. "Повечето политици смятат, че тя е ужасно непопулярна и ще си навлекат всякакви неприятности от най-консервативните и най-войнствените групи, на които тя не се харесва", призна бившият мексикански външен министър Хорхе Кастанеда, привърженик на легализирането. Джил Керликовски, директорът на американската служба за националната политика по контрола на наркотиците, наричан "царя на борбата с наркотиците", който е противник на легализирането, се позовава на здравните рискове за населението в САЩ, където употребата на дрога приема вече критични размери. "Не виждаме никакви доказателства, че ако наркотиците бъдат легализирани и станат по-достъпни, ще има полза за някого в страната ни", каза той в интервю за тексаски вестник. Освен това някои критици застъпват мнението, че легализирането ще дойде твърде късно, за да спре убийствата в Мексико и в другите страни, където действат наркокартелите. Натискът върху маршрутите на наркотрафика от правоохранителните органи накара престъпните групировки да разширят дейността си с изнудване, трафик на хора и други незаконни практики, намалявайки собствената си зависимост от наркотиците.

Парламентът в Мексико все пак гласува през 2009 г. закон, позволяващ притежанието на малки количества марихуана, хероин, кокаин и метамфетамин, въпреки че производството, продажбата и трафика на дрога все още са незаконни. Опасенията за увеличаване на употребата и наркозависимостта засега не се оправдават. Но никоя страна не е извървяла целия път. А политическите условия в поляризираните и консервативни Съединени щати подсказват, че те няма да са първата страна. Това накара някои привърженици на легализирането да предложат на Мексико да го направи самосиндикално. Най-малкото, изтъкват те, узаконяването на производството и продажбата на дрога в Мексико ще освободи полицейските служби от задължението да се борят с наркокартелите.

Все пак и в САЩ има сериозно активизиране по тези въпроси. Администрацията на американския президент Барак Обама няма да се противопостави на новите закони, които позволяват сравнително свободното отглеждане и употреба на марихуана в щатите Вашингтон и Колорадо, съобщи Министерството на правосъдието на САЩ. От изявлението става ясно, че ведомството се надява двата щата стриктно да контролират използването на канабиса, за да се предотврати разрешеното отглеждане и продажбата да премине в престъпни ръце. Според редица експерти и медии това е знак, че все пак някога е възможно да се стигне до пълното легализиране на такъв вид леки наркотици. В края на м.г. двата щата легализираха употребата на канабис след референдуми в полза на това решение. В Колорадо отглеждането у дома, притежаването и употребата на малки количества от дрогата са законни. Във Вашингтон е разрешена употребата на ограничено количество канабис. Медицинската марихуана има голям успех в Колорадо, като над 110 000 пациенти вече получиха карта, която им дава право да я консумират. В щата сега има повече диспансери за канабис, отколкото кафенета от веригата "Старбъкс". Продажбите на медицинска марихуана в Колорадо се оценяват на 200 милиона долара (около 150 милиона евро) само за м.г. От тази сума няколко милиона отиват у данъчните власти. На референдум в щата Масачузетс наскоро гражданите също одобриха легализирането на марихуаната за медицински цели. Още един щат, Върмонт, декриминализира през май т.г. притежанието на малки количества канабис. На Калифорния пък не достигнаха само 6% на референдума през м.г., за да стане първото място в света с напълно узаконена употреба на марихуана. Като цяло 21 щата, включително и окръг Колумбия, вече имат такива облекчени режими.

Това, че битката с нелегалните наркотици се проваля, констатират редица научни и медицински изследвания. "Войната срещу наркотрафика се е провалила", съобщи British Medical Journal Open. За своята работа спецовете са сравнили данните на седем международни системи за следене на наркотрафика по света. Според учените е време употребата на наркотици вече да се разглежда като проблем на общественото здравеопазване, а не просто като въпрос, засягащ само криминалното съдопроизводство. В седемте системи, които учените са използвали, има данни за цената и чистотата на канабиса, кокаина и опиатите, включително хероин. Според заключенията на експертите уличната цена на наркотиците за периода 1990-2010 г. е паднала, а чистота и силата на предлаганата дрога се е увеличила. Например в Европа средната цена на опиатите и кокаина, съпоставени с инфлацията и чистотата, е паднала съответно със 74% и с 51% за споменатия период, твърдят учените от Ванкувър. Наблюдава се и драстично увеличаване на количествата кокаин, хероин и канабис, конфискувани от властите по света след 1990 г. Повечето държави по света залагат в борбата срещу дрогата на стратегията за ограничаване на достъпа до наркотици. Авторите на проучването призовават към алтернативни пътища, включително легализиране на някои наркотици и затягане на контрола върху разпространението им.

Спешно са необходими радикални реформи, призова и Световната комисия по въпросните на наркотиците към ООН. Тя поиска най-голямото в последния век преразглеждане на закони, свързани с наркотици. Предлага се легализиране и на екстази, тъй като лекарите смятат, че това вещество е много по-малко опасно, отколкото никотина и алкохола. "Лицата, които употребяват наркотици, трябва да се образоват и да се лекуват, но не и вкарват в затвора. Страните, които настояват за полицейски подход към свързаните с наркотици, следва да насочват основните сили за залавяне на големи трафиканти на наркотици, а не просто задържане на куриери и улични дилъри", казва комисията.

Един от висшите полицаи във Великобритания - шефът на полицията в Дъръм Майк Лартън заяви, че наркоманите "трябва да бъдат лекувани и за тях да се полагат грижи, а не да бъдат преследвани като престъпници". Пред в. "Обзървър" той защити позицията, че декриминализирането ще пресуши доходите на дилърите, ще разруши тяхната сила и че една "контролирана среда" е много по-сполучлив начин за справяне с проблема. Време е правителството да вдигне бялото знаме в знак на провала си във войната срещу незаконните наркотици, твърди и Ричард Брънстром, главен полицай на Северен Уелс. Той припомни, че през 2004 г. в Шотландия от болести, свързани със злоупотребата с тютюн са починали 13 000 души, над 2000 са умрели вследствие на алкохол. Наркотиците (незаконните) са причинили смъртта на 356 души. Известният британски полицай може да определя "войната с наркотиците" и обуславящите я конвенции на ООН като неактуални и изхождащи от противоречив морализаторски тон, но "законът е закон" и полицаят заявява, че засега ще го прилага, независимо от несъгласието си с неговия морал или практическа стойност.



 Уругвайци участват в шествие в столицата Монтевидео в подкрепа на легализирането на марихуаната в страната.
 Мексиканските власти наскоро разкриха поредния канал за наркотрафик, при който бяха заловени 10 000 пакета марихуана (105 тона) от граничния град Тихуана за САЩ.
 Холандската полиция откри и унищожи плантация марихуана с над 15 000 растения в Рьолофарендсвеен.
 Чешката столица Прага става все по-популярна със своите свободни правила за пушене на марихуана и хашиш.

Президентът на Уругвай Хосе Мухика подкрепя идеята правителството да вземе под пълен контрол производството и продажбата на марихуана, което е част от пакет мерки за борба с престъпността в страната.

 Президентът на Уругвай Хосе Мухика подкрепя идеята правителството да вземе под пълен контрол производството и продажбата на марихуана, което е част от пакет мерки за борба с престъпността в страната.


Снимки: ЕПА/БГНЕС
Долната камара на уругвайския парламент вече одобри законопроекта за узаконяването на производството, вноса, продажбата и разпространението на марихуана.
20
6691
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
24 Октомври 2013 19:34
На стандартна демагогия - стандартен отговор. Да се разрешат кражбите, убийствата, мошеничествата...И като падне тая престъпност...Пък и на гилдии да се разделят - Гилдия на крадците, на убийците...на клоуните...
--------------------------
Сайтът на Генек
24 Октомври 2013 20:28
Наркотиците или проституцията са си обикновен бизнес, един продава, друг купува, доброволно, няма нищо общо с убийствата и кражбите. А на престъпниците им е много по-благо да търгуват с богатите, отколкото да ги грабят, предполагам.
24 Октомври 2013 20:49
Никаква легализация на марихуаната! Какво ще се случи с печалбите на вскички наркотрафиканти, прилежащи им митничари и покровителстващи полицай? И те са хора и се нуждаят от солиден приход.


Раковоболни нуждаещи се от лекарства? Ами могат да си ги закупят на черно от дилъра на 10 пъти по-висока цена отколкото на светло в аптеката с рецепта. Нека гарантираме високите печалби на мафиотите-полицайте.


За автора , за обширната и изчерпателна статия.
25 Октомври 2013 00:11
Генек, демонстрираш обичайната задръстеност. Темата е интересна и има над какво да се замисли човек.
25 Октомври 2013 00:30
Пък и на гилдии да се разделят - Гилдия на крадците, на убийците...на клоуните...


Ааа, те са си специализирани, само някои още не са си намерили амплоато, та го търсят по различни задруги, пък и в тези кризисни времена и там има ширпотреба, така да се каже...
А по темата наистина има какво да се анализира и мисли, но дали разполагаме с достоверна информация за това, с оглед ограничения и филтриран информационен поток (за масова употреба, не за специалисти)?
25 Октомври 2013 03:07
Много добро резюме на скорошните факти около "Войната с дрогата". Мога да добавя само последното проучване на Галъп относно желанието на американците за легализация на марихуаната, където вече се наблюдава сериозен подем в полза на най-лечебната билка на планетата (58% - ЗА / 39% - ПРОТИВ). Поуката е ясна - THE WAR ON DRUGS IS A WAR ON US! Декриминализация и легализация! Поздрави за автора и медията, която отразява тази статия!
25 Октомври 2013 07:39
Добра логика - но доколкото си спомням Китайската империя падна заради неконтролираното пушене на опиум така че не сам сигурен какво ще е положението ако вьв всяка лавка продават наркотици....
25 Октомври 2013 08:24
.
25 Октомври 2013 08:34
Динаин,
показваш обичайната поръчковост...Пафкай си там...
-----------------------------------------------------
Сайтът на Генек

25 Октомври 2013 09:33
какво ще е положението ако вьв всяка лавка продават наркотици

не става дума за всяка лавка, и за всякакви наркотици (хероин, кокаин,..) а за аптеки с рецепти издадени от лекари на нуждаещи се болни (рак, паркинсон,...)

Просто ме мързи да оборвам едно по едно многото неверни твърдения

ами хайде пробвай с едно. дай обори едно от много неверни твърдения. статията цитира мнения на политици и научни статий.
25 Октомври 2013 09:36
Генек, преди много уважавах мненията ти. Но много западна. Аки имаш нещо конкретно, подкрепено с факти и доводи, моля изкажи го. Бих се радвал да бъда коригиран ако съм в грешка по даден въпрос. А ти само ръсиш заклинаия
Пафкай си
,
стандартна демагогия
и пр. Пълно падение на мисъл, изказ, стойност.
25 Октомври 2013 09:37
25 Октомври 2013 10:42
Мисля, че генек е заимствал идеята за гилдиите от Тери Пратчет. Има смисъл в това и голямо улеснение за властта - "професията" става легална, започваш да плащаш данъци. Гилдията сама следи да няма нелицензирана дейност. Обикновените граждани също имат полза - например, като ти претършува къщата, лицензираният крадец ти дава бонус - сервиз от 6 чаши (сега го правят търговските вериги) и оставя бележка, която те пази от негови колеги за срок от 6 месеца.
25 Октомври 2013 11:56
Мисля че примерът на Уругвай трябва да бъде последван и от другите държави,но се съмнявам.Това значи доста хора да останат без работа и доходи - наркобарони,работещите за тях,полицаи,политици,държавни чиновници и др.
25 Октомври 2013 12:21
Отлична статия!

Поздравления за редакцията и персонално за Светослав Абросимов!

За хора, желаещи да получат всякаква подробна информация относно медицинското приложение на билката, винаги сме готови да я предоставим.

Медицинска Марихуана България
25 Октомври 2013 12:29
Много интересна статия ***
25 Октомври 2013 13:46
Тези с дрогите са тъпаци. Фармафията търгува легално със същата стока, същите печалби и горе долу със същите крайни резултати...
25 Октомври 2013 13:49
За автора на статията !
25 Октомври 2013 13:51
Това значи доста хора да останат без работа и доходи - наркобарони,работещите за тях,полицаи,политици,държавни чиновници и др.


Па като си помисля и за отчетите на МВР за разкритите престъпления...
31 Октомври 2013 09:07
Билките са дрога, от която се произвеждат медикаменти, но самите билки в суров вид никога не бива да се изполват за лечение. ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ОПАСНИ СА ЗА ЖИВОТА И ЗДРАВЕТО НИ! Така от марихуаната активната съставка дронабинол се използва като лекарство за намаляване гаденето и повръщането предизвикани от химиотерапията при раково болни, но за нищо друго. По времето на социализма в България нямахме нито един наркоман, нямахме нито едно казино или хазартно заведение, нямаше "бързи" кредити и мафия. Ако днешните общества нямат необходимата организация да се справят с НАРКОТИЦИТЕ да се върнем обратно към СОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА организация на обществото. СТРУВА СИ, ДОРИ АКО ЩЕ Е САМО ДА ОПАЗИМ ДЕЦАТА СИ ОТ НАРКОТИЦИТЕ!!! Какво е животът, ако ти и децатата ти не сте здрави, ако сте НАРКОЗАВИСИМИ! За какво са ти колите, магистралите, телевизорите и ресторантите!!!НЕ Е БЕЗСМИСЛЕНА ВОЙНАТА С ДРОГАТА. АКО ВОЙНАТА С ДРОГАТА ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ ВЪВ ВОЙНА ЗА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОЛБЩЕСТВОТО, АЗ БИХ СЕ ВКЮЧИЛ В НЕЯ С ЦЯЛАТА СИ ДУША И СЪРЦЕ, С ВСИЧКИТЕ СИ ЗНАНИЯ И УМЕНИЯ. СТАВА ВЪПРОС ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД