:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,535
Активни 925
Страници 2,465
За един ден 1,302,066
Статукво

Въртележката на македонската политика съвсем замая София

Докато Брюксел прогресивно губи интерес към историко-езиковите ни дрязги със Скопие, страната ни пропилява историческо време и шанс да се сближи с Македония, обслужвайки чужди интереси
Снимка: БГНЕС
Кристиан Вигенин се срещна с колегата си от Македония Никола Попоски в края на септември в ООН в Ню Йорк. Под управлението на настоящия външен министър единствените промени в политиката спрямо Македония бяха възприетият по-дипломатичен тон и продължаващото плавно стиковане на позицията ни с гръцката, а и с албанската.
В политиката си спрямо Македония нашата страна от доста време прилича на малко дете, което за пръв път се качва на въртележка и се върти нонстоп, представяйки си, че се движи нанякъде. А всъщност си стои все на едно и също място. Горе-долу така изглежда отстрани обсесията ни с проблема за общия език и история. Само че докато ние се въртим с упоение в кръг, по-хитрите ни съседи, като Гърция, ловко ни подхванаха и съвсем безскрупулно започнаха да се възползват от дезориентацията ни за собствените си цели. Големият брат от Брюксел пък окончателно загуби интерес към дребните ни за него тревоги и се съсредоточи върху собствения си замисъл - присъединяването на Македония и другите западнобалкански държави към растящата си структура.

ЕС винаги е проявявал неохота да включи неясните ни историко-езикови дрязги със Скопие в списъка на въпросите, които трябва да разрешава в процеса на интеграция. За това има най-малко две причини. Първата е, че в караницата ни космополитният Брюксел дочува неприятните за ухото му обертонове на



тътнещия и в двете страни национализъм



И втората, която е и по-важна, е, че от политическа и международноправна гледна точка нерешеният спор с Гърция за името остава основна грижа за евробюрократите. И това е съвсем логично - как може една държава да се впише трайно и стабилно в международните отношения, ако другите страни не са сигурни дори как да я назовават. Именно затова проблемът с името за пореден път е ясно откроен и заема почетно място в публикувания на 16 октомври от Европейската комисия годишен доклад за напредъка на Македония към членство в ЕС. А нашият спор със Скопие получава омаловажаващата формулировка "различия, засягащи основно интерпретациите на историята". Притесненията ни около въпроса с езика дори не са споменати. Всъщност налице е отстъпление от предишната формулировка на двустранните ни проблеми в сравнение с доклада от 2012 г. В него се говореше за "различни схващания по въпроси от историческо, културно и етническо естество".

Въпреки този деликатен намек, че ставаме досадни, българската държава продължава с кръгчетата по водещата наникъде въртележка на проблема с историята. След дълго чудене към кого да се обърнат за подкрепа по интересуващия само нас и Скопие въпрос за националната идентичност на живеещите около Вардар, българските дипломати се присетиха за едно елементарно решение - да прикачат нашия проблем към спора с Гърция за името. Изглежда съвсем логично, след като именно това е казусът с реална тежест пред Брюксел и света. В интерес на истината, работата по тази идея не започна при сегашния ни външен министър от БСП Кристиан Вигенин, а при предшественика му от ГЕРБ Николай Младенов. Да си спомним, че в края на ноември 2012 г. се проведе среща в София на първите дипломати на България, Гърция и Румъния. Тогава тройката обяви публично, че ще работи координирано по въпросите за разширяването на ЕС на Западните Балкани. Няколко седмици по-късно България и Гърция съвместно се противопоставиха на даването на дата за започване на преговори за присъединяване на Македония. А всички български държавници, включително премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев, вкупом размахаха пръст на Скопие да забрави твърденията, че има собствена история и език, или ще види ЕС друг път. Оттогава в ключов въпрос в отношенията между двете държави се превърна и прословутият договор за добросъседство, за който се предполага, че трябва да реши най-болезнените двустранни проблеми. Предполага се, защото и до ден днешен



не е ясно какво всъщност ще съдържа той



С идването на Вигенин единствените промени в политиката спрямо Македония бяха възприетият по-дипломатичен тон и продължаващото плавно стиковане на позицията ни с гръцката, а и с албанската. Ето няколко епизода от последвалия дипломатически сериал. През юли в България дойде Али Ахмети - лидер на албанската партия "Демократичен съюз за интеграция", която е коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ в македонското правителство. Ахмети се срещна с Вигенин и премиера Пламен Орешарски. И между другото обяви, че одобрява предложеното от специалния пратеник на ООН Матю Нимиц ново име на страната си - Горна Република Македония. Втори епизод - само дни след доклада на ЕК от 16 октомври, първият ни дипломат се срещна с гръцкия си колега Евангелос Венизелос. Двамата подчертаха, че без добри отношения със съседите Скопие няма да получи зелена светлина от тях за ЕС. А македонските медии полудяха, след като се оказа, че Вигенин не използвал на срещата конституционното име на Македония, което ние сме признали, а БЮРМ, употребявано от гърците. Междувременно гръцкият премиер Андонис Самарас заяви, че България и Албания подкрепят неговата страна в спора за името, а заместникът на Венизелос Димитрис Куркулас декларира пред българските медии, че пренаписването на историята е общ проблем и за двете ни страни.

Както се казва, танто за танто - ние ви подкрепяме за името, вие нас - за историята. Гърция очевидно печели от това сътрудничество.



Въпросът е имаме ли полза ние



С южните ни съседи сме исторически съперници за Македония. Веднъж спечелили спора за името, а това ще стане рано или късно, те няма да имат интерес да продължат да подкрепят българската позиция за историята и езика. Още повече, че предвид лекотата, с която боравят в Скопие с представите за историческа истина, още утре като нищо могат да обърнат палачинката и да забравят античните си корени. И предвид упоритите усилия на брюкселските чиновници да забравят въобще целия въпрос за историята и езика, нищо чудно още догодина България да се окаже съвсем сама на този фронт. Тепърва ли ще търси тогава София алтернативни стратегии, когато се окаже, че сме загубили историческо време и шанс за сближение с Македония, обслужвайки чужди интереси?
27
3593
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
24 Октомври 2013 19:38
направо съжалявам, че си загубих времето да го чета това

авторе,

колкото гърция е спънка за макетата поради името, толко сме и ние заради историята. и това внушение, че видиш ли, от нас нищо не зависи и каквото ни кажат, ние ще козируваме, въобще не ти прави чест

а за сближаването, твърдят, са нужни двама. ние ги признахме, помогнахме им в труден за тях момент, а те се държат като обидени пубери. което е малоумно при положение, че те ще опрат до нас, а не ние до тях.
24 Октомври 2013 19:41
"македонските медии полудяха" - Най малко трябва да се интересуваме от моментното състояние на македонските медии. Които са антибългарски, цинични, хулителни дори нецензурни спрямо нас без изсключение....Очевидно автора не е запознат с медийната обстановка в югозападната ни съседка, която между другото е първенец по осъдени журналисти...
24 Октомври 2013 19:52
БЮРМ е антибългарски комунистическо-сръбски проект
и като такъв няма никакво бъдеще.
България може и трябва да преговаря единствено и само с албанците
за бъдещето на БЮРМ.
С бюрманците - не!
24 Октомври 2013 20:25
Абе защо не оставим/оставят историчарите да си спорят, пък ни и те да си гледаме интересите. Всеки да си гледа работата!
И друг път съм писал че по въпросите на историята малко хумор би бил полезен и за македонци и за българи.
24 Октомври 2013 21:18
Абе, Авторе! Ходи се разходи малко по таз Македония бе, па тогаз анализирай. Аман от пишман анализатори, които по-далеч от центъра на София не са ходили. Как точно ще спечелваш македонската олигархия от Скопие, като те знаят сръбски език, харесват сръбската музика, гледат сръбски медии, ядат сръбска кухня, имат общи мили спомени със сърбите, имат досиета при сърбите и имат икономически интереси, свързани със сърбите. Скопие е един сръбско-албански град и цялата управленска върхушка на всички нива е просръбска. ФИРОМ е не втората българска държава (както им се иска на некои "анализатори", а е третата сръбска държава по степен на сръбски контрол (след Сърбия, след Република Сръбска Босна и преди Черна гора!). Какво приятелство искате да градим с тази трета сръбска държава, и то при това най-комунистическата от четирите??? В най-добрия случай, ако БГ се играеше правилно картите, трябва да залагаме на разпада на ФИРОМ и от останките да придърпаме най-източните райони, без да ламтим за северните (сърбо-албански) и западните (албански) и без да сънуваме некви Охриди и т.н. Зелката просра златния ни шанс за това, когато самите сърби бяха навити да вземат севера със Скопие и да забравят за останалото, а гърците искаха Битоля и Гевгелия като прорама максимум, а като програма минимум - просто да нямат проблеми с новата Македония. Та добросъседство и т.н. с тез сърбизирани простаци по-добре забрави, ами поне оназ Вагина, дето са ни я турнали за министър, да вземе да иска някакви по-реални неща, например да си ни върнат цъковните имоти.
24 Октомври 2013 21:46
И какво предлага авторът да правим? Нищо, вдигаме ръце. Сърбославските недочесани македонисчета ще правят каквото им се казва или оттичат у канало. Ние време имаме, те нямат.
24 Октомври 2013 23:53
Кардинале прав си, че сърбите са силни в Скопие. И в Куманово също, но в другите области на Македония не е така. Има националисти, албанци и малцина (за съжаление) пробългарски настроени. Но както сърбите ни я взеха под девиза "македонизмът като междинна стъпка от българщината съм сърбизацията", така и ние сега требва да подкрепяме македонизма срещу сърбоманството, да се изкорени и едновременно да се поливат крехките семена на българщината - не грубо и предизвикателно, а по-скоро умело, с достойнстово и дискретно. Те НЕ МОГАТ да ни крадат историята, те са част от нас и кражбата е невъзможна. В нашите форуми отношението към тех е като към олигофрени. Само ги озлобяваме и отблъскваме. Не може, ако си една идея по-умен от другия да му натякваш всеки ден, че е глупак и да искаш оня да се държи според очакванията ти.
25 Октомври 2013 00:20
правилната българска стратегия е
Македония преди Сърбия в ЕС
25 Октомври 2013 00:34
Но както сърбите ни я взеха под девиза "македонизмът като междинна стъпка от българщината съм сърбизацията", така и ние сега требва да подкрепяме македонизма срещу сърбоманството, да се изкорени и едновременно да се поливат крехките семена на българщината - не грубо и предизвикателно, а по-скоро умело, с достойнстово и дискретно. Те НЕ МОГАТ да ни крадат историята, те са част от нас и кражбата е невъзможна. В нашите форуми отношението към тех е като към олигофрени. Само ги озлобяваме и отблъскваме. Не може, ако си една идея по-умен от другия да му натякваш всеки ден, че е глупак и да искаш оня да се държи според очакванията ти.


Що за глупости!
Междудържавните дърляния за история са пълна глупост, на която всеки човек в цивилизизования свят се диви и мае. Защото изясняването на историята не е е дело на правителствата, а на историците. Но понеже на Балканите всички разбират и знаят историята, и то "истинската" история настъпва истинска истерия.
cardinal
25 Октомври 2013 01:16
Игнорирането на Македония е най-доброто, което може да направим. Безсмислено е да преговаряме със сърбомани. Камо ли да се надяваме на добринамерения от тяхна страна.
25 Октомври 2013 01:16
бонго, абе не че не си прав, ама не си - помисли си тия държави колко народ възпитават. Не го умаловажавай - помисли си ти на какво си градиш съзнанието - 99% от хората на млади години не избират какво да четат и какво да им е основен източник на информация и държавата узурпира избора му. Сега с тоя Интернет може би нещата се променят, но плодовете му още не са дозрели, а и въпреки 21-я век хората късна научават чужди езици и мнозинството пак си формира мирогледа според официалните предписания и облъчвания. За съжаление наистина май можем да преговаряме само с шиптерите, но не и със сънародниците ни в бюрмата - жалко, но шиптерите поне положиха усилия да неутрализират ефекта на пропагандата, а и по начало си бяха малко в страни от основната линия на атака. Не че ни е притрябвала тая земля македонска толкова, ама милион и повече нашенци накрая могат да останат чужденци на земите дето са обитавали хилядолетие поне. Някак си не е прилично да сме равнодушни към събратята си - та всеки втори българин има и някаква македонска жилка. Наистина е добре да успеем да ги вкараме в ЕС преди Сърбия, но нито зависи само от нас (колкото и да сме за бой и ние), нито това ЕС изглежда като онова ЕС от времето на голямото мечтание през 90-те. Едно е почти сигурно, както се правят на националисти, така ще започнат да се молят като видят, че изтеглят земята им като черга изпод краката им. Ако сме умни ще се разберем и със Сърби и с шиптери, щото и с едните и с другите може човек да се разбере райно, докато гърците са си гърци и макар, че ги уважавам много считам, че не е желателно да превръщат в себе си всичко по пътя и извън пътя си. Полуостровът ни е поузрял вече и е време да се научим да жънем печалба от разнообразието си, вместо да го използваме като извинение за битовата си простотия.
25 Октомври 2013 01:53
Дреме ми за македоска политика.
Синът ми да знае, че прадядо му се е бил за това, о.Тасос да е български.
Казали са му, бил се е.



.
25 Октомври 2013 01:54
бонго, абе не че не си прав, ама не си - помисли си тия държави колко народ възпитават.

Представям си и ... зная. И знам също каква беше гръцката историография до преди 10тина години и зная, как благодарение на презрения "глобализъм" и "соросоидите" и "евроеничарите" дръпна напред. Ето, едно момче Панос Софулис, с докторат от Оксфорд, преподавател в Атина, наскоро публикува една история на Българско-византийските отношения в края на 8ми и началото на 9ти век, която българин, и англичанин, и французин и германец би могъл да е написал. Вчера я получих, чета и се радвам. Балансирана и резонна.
Ами сърбина, Сърджан Пириватрич, знаеш ли какви чудесни проучвания има за Самуил и за Константин-Тих Асен, за разлика от глупостите, писани от световно известния византолог Острогорски?
Аз мисля, че е време да оставим надеждите македонците да станат българи, както австрийците няма да станат немци, а валонците - французи. Това, което можем да направим е, да се потегнем държавата, така че със своята стабилна държава, добър живот и култура да можем да привличаме и интегрираме. Ние не се справяме с това. Ние не се уважаваме сами себе си, имаме комплекси като нация (затова сме вторачени в миналото), с два пъти по-висок БНП от 1989 г., не можем да задържим българите в България. Кое е магнетичното в днешна Българияя , че да кара гражданите на една чужда дърава да се чувстват българи. И сетне, ние се паникьосахме и не можем да си позволим да издържаме 10 000 бежанеца. А представяш ли си какво икономическо и социално усилие ще изисква примерно обединение на България и част Македония? Замо за сравнение, през периода 1941 - 1944 България инвестира милиарди в Македония - в училища, в жп транспорт, администрация, вътрешен ред , благоустройство, пътища .... Айде лека, че ми се доплака.
25 Октомври 2013 05:49
бонго-бонго 25 Октомври 2013 01:54
25 Октомври 2013 08:13
1. Какви историци ще пишат историята, като те винаги и във всички държави са на ДЪРЖАВНА служба и съответно провеждат ДЪРЖАВНА политика. Таз мантра "да оставим историята на историчарите"е поредната сръбска клопка, а наште Вагини я повтарят в унес и те. Да "оставим....", щото сега са в слаба позиция, а? Що не я оставихме в началото на миналия век? Що не я оставихме през 40-50-те години? Що не я оставихме в 80-те? Абе я си ЕПМ, сръбски копелдаци... На всички доморасли коспополитчета препоръчвам да се поразходят малко из Запданите покрайнини, да отскочат и по Нишката долина, и за капак малко из Моравско-Ресавско. Дори и тях ще ги заболи поне малко, колкото и да са промити мозъци, убеден съм.
2. Да вкарваме ФИРОМ в ЕС преди Сърбия, ок, ама при нашите условия. Лично аз мисля, че това е постижимо, просто като държим Сърбия ВЕЧНО отвън. Така макетата ще имат много време да мислят. За съжаление Вагината вместо да постави директно нещата на сръбските господари в Белград, се опитва да преговаря със слугите от Скопие - смешна история. Точно по сръбския сценарий.
3. Никакви макета неща да печеля за българската кауза. Самият аз съм силно демотивиран да се наричам българин, щото то е все едно да си левскар - със славно минало, но последните 20-на години падаш вечно. Самите макета са лумпенизирани до крайност с таз 100-годишна обратна селекция, проведена от сърбелите. А "интелигенцията", както казах е сърбизирана необратимо. Ние питомното в Тракия и Беломорието сме изпуснали, сега ша гоним пак дивото... Програмата максимум е да си върнем Струмишко и Западните покрайнини, плюс да вземем Крива Паланка и Щипско. НО две неща са задължителни: 1. Защита на българското малцинство по всички сръбски държави и 2. Връщане на всички църковни имоти, цървки и манастири - това е най-добрата защита на историята.

Ако някой може да предложи нещо по-реалистично и прагматично, а не празни мантри, нека заповяда!
25 Октомври 2013 08:21
.... и само да допълня. Вземете примера на руснаците, които 90-те гидини се полакомиха за Западна Украйна и решиха да я държат вързана с помощта на чисто руските провинци на изток и юг. Стратегията явно е била "сега сме слаби, ама като се замогнем ще си върнем всичко накуп". Вместо това загубиха всичко, дори и руските си области,които лесно можеха да отцепят. В руските области сега има вече нови поколения с промити мозъци, на юг се върнаха татарите. Загубиха всичко, защото не отчетоха глания фактор - православните славяни са меки Марии и се претопяват много лесно. Това не са маджари, не са немци.Вижте и българските малцинства, как за 2-3 поколения са напълно асимилирани в Румъния и Гърция. Та дългосрочни стратегии не може да има когато материяла е православни славяни (та било то и генетични траки
25 Октомври 2013 10:08
Каква Македония, каква България, пращайте си децата навън, че тук ще останат само мангали и муслимани, здравеопазване няма, пенсионната система е на бунището, партиите са боклук, разделението на паразити и донори е факт.
Най-много до двайсетина години и край, затваряме.
25 Октомври 2013 10:19
Това не са маджари, не са немци.Вижте и българските малцинства, как за 2-3 поколения са напълно асимилирани в Румъния и Гърция.
Така се получава, когато метрополията не поддържа собствените си малцинствата навън, а нашите управляващи са интернационалисти и майцепродавци от 70 години насам.
25 Октомври 2013 11:54
Напълно неясно е защо Българската държава ще се занимава да убеждава други държави какъв език и история имат те. Точка първа и единствена в нашите отношения с Македония трябва да бъде възстановяването на българските военни гробища останали в пределите тази страна. Друго не би трябвало да ни интересува като държава/общество - а на индивидуално ниво, нека всеки признава, непризнава или игнорира каквото си иска.
25 Октомври 2013 12:20
и точка втора
ж.п. линията София-Скопие
25 Октомври 2013 12:37
...."Горе-долу така изглежда отстрани обсесията ни с проблема за общия език и история".....Нашата обсесия?!?!? Не ние, а тези твърдят, че сме "татари"/"монголи", дошли тук през 12 век. Че сме говорили на "турски" език и после сме "откраднали" езика на "македонците". Че държим "окупиран" Пирина. Че "стотици" хиляди "македонци" са подложени на всекидневен "гнет" и брутална "асимилация" Че........списъкът е въздългичък. Авторът, . За алюзията " ние сме малки и може скоро да ядосаме брюкселските батковци", също . И накрая - сърбоманската клика в Скопие няма да "миряса", дори и ние да бъдем ангели, защото тя се самопроизвежда с инструментариума на македонизма. Тази фентъзи гротеска ги задължава да бъдат тотални антибългаристи. Спрат ли, цялата безумна доктрина "отива на кино".
25 Октомври 2013 12:39
1. Какви историци ще пишат историята, като те винаги и във всички държави са на ДЪРЖАВНА служба и съответно провеждат ДЪРЖАВНА политика. Таз мантра "да оставим историята на историчарите"е поредната сръбска клопка, а наште Вагини я повтарят в унес и те. Да "оставим....", щото сега са в слаба позиция, а? Що не я оставихме в началото на миналия век? Що не я оставихме през 40-50-те години? Що не я оставихме в 80-те? Абе я си ЕПМ, сръбски копелдаци... На всички доморасли коспополитчета препоръчвам да се поразходят малко из Запданите покрайнини, да отскочат и по Нишката долина, и за капак малко из Моравско-Ресавско. Дори и тях ще ги заболи поне малко, колкото и да са промити мозъци, убеден съм.


Дали? Погледни българската историография от последните 30 години - разнообразието от мнения, ожесточения сблъсък - дори само по въпроса за произхода на българите. Нима беше по-добре, когато държавната историография беше постулирана от Отдел "Идеологически" на ЦК на БКП и беше зорлем наложена доктрината за "тюрките на Аспарух"? И тя беше наложена от псевдопатриотични причини - зер трябваше да се доказва генетично родство между етнически българи и български турци. Или друг пример - по-добре ли беше, когато поощряването на македонизма от Стамболийски, "югославската връзка" на 19томайските превратаджии и и старанията на БРП(к) по съзздаването и утввърждаването на "македонскаата нация" бяха съзнателно премълчавани?
Напротив! Ние (не говоря за историците само, а за хората) трябва не само да браним нашето собствено търсене на миналото от посегателствата на облечени с държавна власт идеолози, но трябва да настояваме същото положение да бъде и в съседните държави, с които миналото ни се пресича. Търсенето на истината в миналото трябва да бъде "sine ira et studio" - без гняв и пристрастие, без предрасъдъци - подобно на криминално разследване, то следва да стъпва на сигурни доказателства и улики.
25 Октомври 2013 13:12
ескимос 25 Октомври 2013 12:20
и точка втора
ж.п. линията София-Скопие
Toва пък за какво ни е? Ти знаеш ли Скопие какво представлява? По-добре да си оправим нашите железници до морето - а защо не да има и бързи влакове до Атина и Истанбул?
25 Октомври 2013 14:52
Поредният "анализатор", изпитващ носталгия към предателството на ОФ-правителството от 40-те години. Засрамете се, авторе
25 Октомври 2013 16:37
православните славяни са меки Марии и се претопяват много лесно


Кардинале, прав си за православните славяни. И това е основната причина за претопяването на българите през вековете и сега. Виж, за българите-католици това не е вярно. Като доказателство Натисни тук
26 Октомври 2013 13:38
кардиналот умно брише
26 Октомври 2013 18:28
бонго-бонго, разбирам гледната ти точка и оценявам правотата ти, че смислена история се пише без натиск от държавата. НО това което казваш само подкрепя тезата ми - просто през последните 25 години нямаме държава, т.е. нямаме и държавна политика. Затова и историците са свободни да пишат теории всякакви, да имянярстват на воля и т.н. Как стои обаче въпросът в съседните нам държави? Някакви нови теории в Гърция (че са пришълци и крадци на трако-микенската култура или че над 1/2 от популацията са славяни и шиптъри от древни времена) - не. Някакви нови теории в Румъния (че румънци няма, че Влашко и Молдова са същия като нас микс от траки, българи и малко славяни, а Трансилвания е маджаро-немска, че са по-истински приемник на Аспаруховата дъжава от БГ) - не. Някакви нови теории в Сърбия и ФИРОМ (че не са центъра на Вселената) - не. В турция? Не? Е защо е така? Ами май там си има държави
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД